Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

@agen.me: zakon treba podjednako da tretira i nas sa manjkom inteligencije što ne pratimo brojeve kasa, i vas koji to pamtite.

Tu je problem u tebi, ne u zakonu.
Zakon je isti za sve, ali MI ljudi nismo svi isti.
Ima nas raznih.
[emoji12] [emoji12] [emoji12]
 
Rekao bi ds si ti, pa sad ne znas kako da pametno odgovoriš.
Nije ni potrebno, znao sam od prvog posta da cemo doći na ovaj deo.
Pozdrav[emoji12] [emoji12] [emoji12]

Sent from my ONE PLUS 3 using Tapatalk
 
Imaju kompjuter i stampac ali zakon ipak trazi fiskalni racun a ne taj odstampani.
Znaci opet se mora fizicki traziti racun.
Uz sve to nemaju svi fiskalne printere jer ne rade svi printeri sa sim softverom vec se placaju posebne licence za to, tako da nemaju svi tu mogucnost.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Cekaj, da li je zabranjeno odstampati kopiju fiskalnog racuna na fiskalnom stampacu (iz baze) ili je to nemoguce?

U slucaju da ipak moras premotavati: Nadjes racun u bazi, nasao si redni broj, nadjes rolnu (valjda pises na kraju trake od tog do tog datuma i redni broj), premotas je do tog racuna (jer znas broj racuna i ne moras nista citati osim rb) i sta se onda radi?

Ja sam nesto kratko radio sa Panteonom, tj. uvodio ga u jednu VP i par MP. Nije neka opasna para u pitanju, pogotovo ako ti ne treba knjigovodstvo.
 
Ne možeš štampati kopiju fiskalnog računa na fiskalnom štampaču. Da može, tek bi onda bilo malverzacija.
 
Cekaj, da li je zabranjeno odstampati kopiju fiskalnog racuna na fiskalnom stampacu (iz baze) ili je to nemoguce?

U slucaju da ipak moras premotavati: Nadjes racun u bazi, nasao si redni broj, nadjes rolnu (valjda pises na kraju trake od tog do tog datuma i redni broj), premotas je do tog racuna (jer znas broj racuna i ne moras nista citati osim rb) i sta se onda radi?

Ja sam nesto kratko radio sa Panteonom, tj. uvodio ga u jednu VP i par MP. Nije neka opasna para u pitanju, pogotovo ako ti ne treba knjigovodstvo.
Ne moze, nemas pristip fiskalnoj memoriji.
Zaboravio sam ali mislim da se i br racuna u racunaru ne slaze sa brojem izvestaja na fiskalnom isecku, cak ni datum i vreme u fiskalnom stampacu ne mozes da podesis, sve je zakljucano.

To je sve na nekom jakom primitivnom nivou.
Eto ti si bar radio u pantheonu pa donekle kapiras kako stvari trebaju i mogu da izgledaju.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To je onda paradoks. Nema racuna, a da bi prodavac vratio pare racun mora postojati.
OK, vi to vicete od pocetka, ali sve mislim da je neko pametniji mislio o tome kada je pisao Zakon i procedure :d Jasta je...

Izvinite me za moju naivnost ;)
 
Čekaj, vi razglabate na poslednjih 5 strana šta prodavac treba da radi i kako da sortira kontolne trake, kako će lakše pronaći kada je određena transakcija izvršena zbog? Zbog toga što kupac ne može da sačuva fiskalni račun? :lupko: Ja imam kutiju 20x25cm u kojoj čuvam sve fiskalne kupljenih proizvoda, napisao sam već kako ih je najlakše sačuvati, ubacite jednu kesicu silica gel-a i mogu da stoje godinama. Ko nije u stanju da sačuva račun ne treba ni da očekuje potpunu zaštitu (konkretno povrat novca). Dovoljno su mu prostora ostavili da može na više načina da dokaže da je uređaj kupio i da ostvari garanciju.
 
Poslednja izmena:
Džaba ti priča, sad ćeš dobiješ objašnjenje da čim tako piše u zakonu onda to valja i tako treba da se radi, ili da ti je bolje umesto čuvanja računa da zapamtiš kad si kupio i na kojoj kasi :D :D :D
A fazoni sa sortiranjem traka su svi autorski, svetla dana videli nisu ali moram priznati da zvuče profi ;)
 
Još kad bi mi rekao na kojoj je kasi ona simpatična plava u Tempu, tek bi mi onda bilo blago :D :D
 
Pitanje u vezi garancije:
da li su samo ovi telefoni uzeti preko operatera ili u prodavnicama tipa winwin, tehnomanija sa 24 mes. garancije?
koje su kombinacije sa 6 meseci i 12 meseci garancije, šverc iz inostranstva?
 
Te od 6 i 12 su čista dobra volja prodavca.. znači ako ti kaže teraj se ti samo odg ok.

Da šverc iz kamiona u Vojvodini.

Garancija je validna samo preko operatera i preko radnji gde mob košta 100.000din ( comtrade i slično )

Sent from my Redmi Note 3
 
Preko operatera i to samo ukoliko reklamira potpisnik ugovora, garancija i fiskalni vam ne znače ništa ako prvi kupac nije sa vama
 
To važi samo za zamenu uređaja (ako ne mogu da ga poprave),ako nosiš direktno u servis potpisnik ugovora nije bitan.

Takva je do sada bila priča :)

Sent from my Redmi Note 3
 
Poslednja izmena:
Meni su objasnili da je i za popravak potreban potpisnik ugovora, u prevodu ostaviš telefon i posle 2 nedelje ti jave da se ne može popraviti već da dođete po drugi. A kad dođeš ne možeš ga podići već može samo prvi kupac čije ti podatke i nemaš jer se ti telefni kupuju iz druge ili treće ruke. Onda ostaješ i bez tog pokvarenog, ljudi su imali takav problem, na ovom sajtu se pisalo o tome
 
Da, popravka prolazi bez, zamena ne. Zato lepo overis punomoc u gradskoj kuci/mesnoj zajednici i glava ne boli.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
kakvu punomoć? :)
 
Jeste, sa punomoći je moguće ali je u praksi teško i prvi put doći do potpisnika ugovora, prava retkost je da prvi kupac stavi svoj telefon na prodaju, ja do sada nisam našao ni da je iz mog grada
 
Jel može neko da da primer punomoćja?

(diskusija prebačena u ovu, odgovarajuću, temu)
 
Poslednja izmena:
Ja sam prodao toliko telefona da ni sam vise ne znam koliko. Nijedan nije glasio na mene. Z3 su mi zamenili na licu mesta za nov i nisu trazili nikoga bez onog ko je doneo telefon. Dobije se papir na kom glasi vase ime i kontakt tel. Pre neki dan covek koji je kupio g4 od mene znaci on je trece lice,zamenili su mu plocu bez problema. Tako da ta prica koju pricate o ponomocju i sl su po meni malo...
Da dodam jos i tesla tablet koji je takodje covek dobio nov a bio je isto trece lice koje je reklamirao.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ja nisam bio u mogućnosti da preuzmem telefon sa servisa dok se nije pojavila osoba na čije ime je prodat, tako da su te priče o punomoćju itekako bitne.
 
Koje podnosilac i na cije ime je glasio list za preuzimanje. U servisu ostavljate vase ime i vas zovu kad zavrse. Ne razumem ovo o cemu pricate. Ili ste natrcali na neke jajare koje rade u servisu.

Edit
Da dodam jos da svi telefoni sa vipa imaju samo fiskalni i knjizicu sa datumom i pecetom. Kad se odnese u servis otkud oni znaju ko je vlasnik tog telefona.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ono što pouzdano znam jeste da imei broj vezuju za broj telefona preko kojeg je kupljen telefon. U poslovnici kada se predaje i podiže telefon, tada je obavezan potpisnik ugovora tj vlasnik broja. Kad preneseš broj pod ugovornom obavezom ili bez nje na drugo lice, automatski se i garancija na telefon prenosi na novog vlasnika. Ne znam kako i šta rade u servisu, ali verovatno da i oni proveravaju.
Overena punomoć je malo cimanje spram onog što može da zadesi nekog novog vlasnika telefona. Ne kažem da nije moguće da iz servisa telefon podigne i neko treće lice koje ga je i predalo, ali verujem da je to samo izuzetak a pravilo je da to može i mora da uradi vlasnik ugovora i broja telefona.
 
Verujem da se tako radi, ali nema sanse da je po zakonu zahtev da "prvi vlasnik" bude nekakav nosilac garancije.
 
Kada se nosi direktno u servis ne treba vlasnik ugovora da dolazi ,slažem se sa ovim što piše hunder

Sent from my Redmi Note 3
 
A kad se ustanovi da je uredjaj nepopravljiv i kada servis treba da izda potvrdu da se uredjaj menja onda vlasnik itekako treba. Verujte, imao sam lično takav slučaj.
 
Gde je sad onaj ZIU da napravi reportazu o ovome i preispita zakonitost?
 
Koliko sam ja upoznat sa problematikom, ograničavanje prava potrošača da uloži reklamaciju i predlog za njeno razrešenje je prekršaj. Originalni kupac može da preproda robu koju je kupio i to ne utiče na trajanje ili uslove garancije zagarantovane zakonom (ovo povodom zahteva da originalni kupac mora da bude prisutan pri zameni telefona kod operatera)...
 
Nazad
Vrh Dno