Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Naravno da krše zakon:
ZZP član 45

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije su odredbe čiji je predmet ili posledica:

...

10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;
 
Nazalost na neke stvari vise ne ide nova garancija i ako je nova roba, samo se nastavlja stara garancija.
 
Naravno da krše zakon:
ZZP član 45

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije su odredbe čiji je predmet ili posledica:

...

10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;

Pokolebase me neki postovi u temi za telefone da samo kupac telefona moze da reklamira telefon.
Znaci definitivno je bolje uzeti neki telefon koji je kupljen od operatera sa 2 godine garancije.
 
Ovo piše u zakonu, ali je problem što oni krše taj član zakona i ne žele da prime telefon od osobe čije ime nije na ugovoru.
 
U vipu sam dobio nov telefon sa starom garancijom. Ugovor na moje ime.
 
Morali bi da ti daju i novu garanciju jer se ista vezuje za telefon, a ne za ugovornu obavezu. To što prodaju maglu ljudima koji nisu barem malo upućeni u tematiku i što idu po APP sistemu je njihov problem, ali nemojte da vas mrzi da se borite za sebe. Imate udruženje za zaštitu potrošača i nazovite ljude. Raspitajte se za svoja prava i oni će vam rado izaći u susret da ih zaštitite. Možete ih kontaktirati i preko [email protected] ali u tom slučaju što detaljnije izložite problem.
 
Pitanje za reklamaciju graficke kartice zbog ventilatora koji ne radi ispravno i krcka u opterecenu? Osećaj je bezveze odjednom počne da krči nešto.
 
Poslednja izmena:
Da li imam prava da reklamiram krevet kome su federi poceli da skripe posle manje od mesec dana koriscenja?
 
Ako si mnogo seksualno aktivan onda ne :D


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis
 
Nemoj coveku stajati na muku. Jel to onaj krevet sto si na nevidjeno kupio u Forma Ideale? Jesi bese ti bio taj neustrasivi kupac? Naravno da imas pravo na reklamaciju.
 
Da, da, taj sam :D

Ispostavilo se da jedna strana, tj ona na kojoj spavam sva skripi, dok je ova druga ok. Cak kad malo bolje vratim film, mislim da se to desvalo od pocetka al sad je bas pocelo da mi smeta jer me nervira

Znate li mozda kako ide taj proces reklamacije posto nikada nisam reklamirao krevet/trosed. Jel moram ja da im ga dopremim tamo ili oni dolaze po njega?

@mikenziyu da je zbog toga pa i da znam zasto skripi :D
 
Poslednja izmena:
Nazoveš ih i pitaš, nekako mi je logično da dodju po njega
 
Nista me ne bi cudilo da kazu da moram sam nekako da ga doteram
 
Zvao ih danas i rekose mi da ce me zvati kolege za 2, 3 dana da izvrse uvidjaj pa ako oni smatraju da postoji problem, onda ce poslati u direkciju za resavanje reklamacija da vide da li je potrebno da se zameni samo taj deo ili ceo trosed.

Bas me je konkretno pitala na kraju, znaci samo to skripanje vam smeta, ostalo je sve ok, ja reko pa da. Kupio krevet pre mesec dana, cuje se ko onaj prethodni star 10 godina...
 
koga zvati za "savet" oko reklamacija? Tj koje udruženje može tu da pomogne?
 
Dosao majstor iz Forma Ideale, pogledao krevet i napisao da treba da se menja taj deo. Posto je krevet/trosed iz dva dela, a onom drugom nista ne fali, pristao sam. Verujem da oni to samo zamene pa kome prodje, prodje.
 
Коначно сам добио сервисни извештај од овлашћеног сервиса на коме јасно пише: неисправан панел. Прво су у сервису рекли да могу да бирам хоћу ли замену дисплеја, или други телевизор, али када им је стигао извештај од ЛГ Мађарска, испоставило се да може само поправка, јер Гиг*** не узима телевизоре од овлашћеног увозника. Испада да је боље да купите телевизор из Мађарске на КП, јер они вероватно имају пуну гаранцију и могућност замене.
Однео сам телевизор у Гиг***, укључио снимање разговора, обавестио продавца да снимам и да разговор може бити употребљен на суду, издиктирао своје захтеве у вези са рекламацијом, шта сам донео од докумената, стање телевизора, што је све и продавац потврдио, како ме не би даље лагали и завлачили. Тражио сам повраћај новца. Ако поново буду правили проблем, све је спремно за НОПС.
Ево претходних догађаја:



Да се јавим са новостима у вези мог случаја.
Ко није пратио, ради се о телевизору који је купљен у Гиг*** и који има јако пробијање позадинског осветљења. Гиг*** и њихов сервис су рекламацију одбили, уз обмане да су телевизор слали у овлашћени ЛГ сервис.
Након месец дана натезања са њима, преузео сам телевизор и одмах га однео у прави овлашћени сервис Игн***. Истог дана су ми јавили да су нашли да је тај проблем доста изражен и да имам две опције: да ми они замене екран (што је лутрија) или да уз потврду о неисправности који ће ми они издати тражим други уређај или повраћај новца од Гиг***.
Звао сам затим Гиг*** и рекао им да имам потврду од овлашћеног сервиса који показује да је телевизор неисправан и питао да ли ће сада уважити рекламацију или да ту потврду заједно са осталом документацијом шаљем НОПС-у? Пар сати касније су ми јавили да могу поново да донесем телевизор и да ће рекламација бити прихваћена. Сада морам да сачекам неколико дана на тај извештај од овлашћеног сервиса, јер се документација шаље у Мађарску.
На првој рекламацији су без да су ме уопште питали шта хоћу, написали да прихватам поправку или замену. Сад хоћу да ми врате новац, на шта имам право у првих шест месеци, па морам инсистирати да се ово води као нова рекламација.
Надам се само да ме поново не завлаче.

Послато са Нексус 5х уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pre par meseci, LG je davao produženu garanciju na 5 godina za neke UHD modele. Jedan od uslova je da je TV uvežen iz Mađarske. Nisam znao da legalne radnje uvoze isti proizvod na različite načine, odnosno da može da se desi da u radnjama X i Y imaš različitu garanciju. Do sada u prodavnici nikada nisam pitao odakle je roba uvežena, ali izgleda da i o tome treba voditi računa.
 
Kupio krevet pre mesec dana, cuje se ko onaj prethodni star 10 godina...

Mene je devojka ubedila pre mesec dana, da kupimo Diplomat Schlarafia dusek, jedva sam pristao jer kosta 50.000 dinara, dobijes 5% popust za kes. A kupili smo najjeftiniji moguc ram i pod u formi ideale za 7000, jer je glavna fora u duseku.

Kao, ima neko rucno radjeno zicano jezgro i daju garanciju 15 godina. Ne mogu da kazem da mi je promenilo zivot, onako, malo je tvrdji, ali mislim da bih poludeo ako bi nesto skripalo i deluje mi dosta kompaktno. Pa eto, razmisli o toj nekoj varijanti...
 
Poslednja izmena:
Imam i ja schlarafia dušek. Vredi svaki dinar.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis
 
imam i ja diplomat odavno i neki jastuk uzet kod njih ali sam morao da uzmem i onu njihovu memory penu koja ide preko duseka i sad sam k'o u oblaku... pored kreveta imam onaj dormeo cloud :)
 
Ma ja sam uzeo trosed na razvlacenje tako da nemam dusek. Iskreno ni ne znam zasto sam to uzeo kad mi sluzi samo kao krevet.
 
Moram da pitam:
Naručio sam tastaturu, stigao mi je isti model ali drugog formata (razlika u Shift / Enter i svim ostalim tasterima).
Mogu na osnovu ovoga da se pozovem na ono pravo da sam dobio nešto što nisam naručio?
Mogu na osnovu slike sa sajta da se pozovem na to pravo, tipa da sam bio doveden u zabludu od strane prodavca?
I savet nekoga iskusnog, kako da se izbegne proces reklamacije? Hoću ili pare odmah nazad (plaćeno u kešu) pa da kupim šta mi odgovara ili zamenu ua drugu robu ali bez ikakvog čekanja, dosta dugo sam čekao i sam paket.
 
Samo ih nazoveš i kažeš da želiš da vratiš proizvod i želiš pare nazad.
Ništa nisi dužan da objašnjavaš, roba je kupljena naručivanjem i u prvih 14 dana imaš pravo da je vratiš zato što je kupljena na "nevidjeno".
Ne ide kao reklamacija postupak, ovo je druga stvar.
 
Nije druga stvar, isto je reklamacija. U suštini imaju pravo na iste vremenske rokove kao za običnu reklamaciju, samo što nemaju na osnovu čega da te odbiju (ako proizvod nisi koristio i u originalnoj je ambalaži).
 
Nisu isti rokovi, ZZP reguliše sasvim druge rokove kod vraćanja robe kupljene na daljinu.
Član 34 ZZP
 
Nazad
Vrh Dno