Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Pa šta, sutra treba neko da me neko zaustavlja na ulici i kaže: "Ja sam iz Pera,Đoka i sinovi kompanije, moraš da nam daš JBMK" ?
 
Ne i upravo sam suprotno od toga napisao u prvoj poruci. Ako ne razumeš kome ne možeš/ne smeš da odbiješ zahtev za legitimisanjem, ne vredi da ponavljam, a ti nastavi sa rantom.
 
Ne i upravo sam suprotno od toga napisao u prvoj poruci. Ako ne razumeš kome ne možeš/ne smeš da odbiješ zahtev za legitimisanjem, ne vredi da ponavljam, a ti nastavi sa rantom.
Sada ti "rantuješ", šta misliš da neznam to što si napisao ? To se podrazumeva, da je nešto dovoljno važno da se daju takvi podatci onda u redu, sigurno da ću dati banci zato da nebi neko mogao da se predstavlja u moje ime ili za vađenje dokumenata. Za stvari za koje ti podatci nisu važni nebi niko ni smeo da ih traži.
 
imam jedno pitanje. Da li mi kod povraca novca za robu sa reklamacije mogu traziti fiskalni racun kao uslov? tj da li je dovoljno to sto imam garanciju i kopiju fiskalnog racuna? Koliki je problem ako nemam original fiskalni racun?
 
imam jedno pitanje. Da li mi kod povraca novca za robu sa reklamacije mogu traziti fiskalni racun kao uslov? tj da li je dovoljno to sto imam garanciju i kopiju fiskalnog racuna? Koliki je problem ako nemam original fiskalni racun?
Dovoljna je kopija. Bar tako stoji u zakonu.
 
U zakonu valjda stoji da je i garancija dovoljna, ili cak i samo fiskalni )garancija daje veca prava od zakona potrosacu, ali mu je dokaz o kupovini jedini dovoljan uslov za zakonski data prava).

U praksi, meni su uvek pravili problem ako nema fiskalnog. Ali niko nije pravio problem ako je kopija, umesto originala.

Najteze ce verovatno biti onima koji u MTS treba da daju aparat na popravku, jer nesto nisam cuo da je neko citiranjem zakona uspeo da ipak preda nesto sto po njihovoj prici nema pravo ;) Plus, desi se da MTS ne izda fiskalni za telefone od 1RSD.
 
Poslednja izmena:
Ne prave pitanje ako je kopija, cak mnogi i savetuju da se racun iskopira, jer neki fiskalni racuni posle odredjenog vremena totalno izblede pa nisu upotrebljivi.
 
dobio sam komentar da "donesem originalni fiskalni racun"...pa sam zato pitao. da li mogu insistirati na tome
 
Njima taj racun valjda treba da bi nasli u svojoj arhivi po broju.
 
Nije covek pitao da li ce moci da ostvari reklamaciju ako nema originalni fiskalni, vec da li mogu da mu urade povrat novca. Odgovor je, ne mogu, jer da mogu, onda bi mogli do mile volje da kopiraju racune i prave naloge za ispravak i da vade kes iz kase. To je ono na sta sam ja naleteo kada sam davno "istrazivao" tu materiju, po meni ima logike.
 
Mogu da mu vrate bez fiskalnog računa. Diskutovano je već u temi o tome

Raskid ugovora je jedno od prava potrošača i od strane ZZP njeno ostvarivanje nije uslovljeno postojanjem računa.

Ovde problem ima prodavac u svom odnosu prema državi gde on (prodavac) mora da ima kopiju računa radi daljeg pradvanja državinim organima, ali kupac ne mora da ga priloži kako bi ostvario svoje pravo, niti mu to pravo može biti uskraćeno (pravo na raskid kupoprodajnog ugovora, tj. vraćanje plaćenog iznosa u zamenu za proizvod), ako ne poseduje/priloži račun.
 
evo da javim.sve je ok zavrseno. Kopija fiskalnog je bila dovoljno..da nisam imao kopiju mislim da bi bilo problema (imao sam kopiju fiskalnog,originalnu garanciju i papir da sam predao komponentu na servis pre mesec dana)
 
Kratko pitanje:
Ako hocu da reklamiram proizvod da li u slucaju nemogucnosti popravke istog imam pravo da trazim nazad celokupnu sumu po kojoj sam platio artikal ili eventualno zamenu za slican proizvod sa istom/slicnom cenom ? Kako to tacno ide ?
 
Ako si kupio u roku od pre 6 meseci imas pravo na povracaj novca. Ako je ipak zamena, onda prvo se gleda da li ima taj odredjeni model. Ako ga nema, slobodan si da biras.
 
@ solomonbg
Sledeci put uzmi beo papiric od fiskalne trake i odnesi, kazi "krastavac izbledeo, sva sreca da sam napravio kopiju" :d

Meni skoro uvek traze da posaljem kopiju, skoro nikad original. To iz razloga sto se desi da se izgubi u ovlascenom servisu.

@ DoX
Prvo se radi pokusaj popravke, onda se uredjaj pokusava menjati istim. Ukoliko nemaju isti uredjaj, za drugi ti mogu zameniti samo uz tvoju saglasnost, u protivnom mozes da trazis refundaciju.
 
@ solomonbg

@ DoX
Prvo se radi pokusaj popravke, onda se uredjaj pokusava menjati istim. Ukoliko nemaju isti uredjaj, za drugi ti mogu zameniti samo uz tvoju saglasnost, u protivnom mozes da trazis refundaciju.

U slucaju da nemaju isti vise i da ga ne mogu nabaviti ja mogu na placenu sumu reklamiranog proizvoda doplatiti jos malo i uzeti nesto drugo pretpostavljam? Bitno mi je samo da ne zakinu nesto oko cene po kojoj sam kupio uredjaj, nista vise.
 
A sta ako npr u medjuvremenu radnja se zatvori, a garancija vazi?
Kome se obratiti?
 
A sta ako npr u medjuvremenu radnja se zatvori, a garancija vazi?
Kome se obratiti?
Uvozniku, predpostavljam, ako je uvezeno legalnim kanalima. Ponekad obraćanje predstavniku ili samom proizvođaču pomaže.
 
Ako nije uvezena legalnim kanalima, garancija je ionako beskorisna.
 
Da li je u junu 2013. godine važio zakon od minimum 24 meseca na komponente?
 
Hvala!

:wave:
 
Znao ti ili ne nece promeniti beskorisnost:)
 
Matorcima se pokvario USB konektor na Tesla tabletu (785), prestao je da se puni - dobro poznat problem Tesle sa odlemljivanjem sa ploce - los kvalitet i izlazna kontrola Kineza. Medjutim, posle 20 dana su im odbili reklamaciju jer su "fizicki ostetili USB konektor". Matorci naravno paze na tablet i sasvim sigurno ga nisu ostetili nemarom, vec samo moze biti reci o losem kvalitetu. Tablet se inace pokvario posle svega 3 meseca.
Dajte savet, pisati Udruzenju za zastitu potrosaca, ili im odmah slati inspekciju?
 
Matorcima se pokvario USB konektor na Tesla tabletu (785), prestao je da se puni - dobro poznat problem Tesle sa odlemljivanjem sa ploce - los kvalitet i izlazna kontrola Kineza. Medjutim, posle 20 dana su im odbili reklamaciju jer su "fizicki ostetili USB konektor". Matorci naravno paze na tablet i sasvim sigurno ga nisu ostetili nemarom, vec samo moze biti reci o losem kvalitetu. Tablet se inace pokvario posle svega 3 meseca.
Dajte savet, pisati Udruzenju za zastitu potrosaca, ili im odmah slati inspekciju?

Komplet isti problem. Iz servisa su tražili 2000 dinara da zaleme. Ja sam im rekao da sam upoznat sa problemom i da nemam nameru da plaćam popravku i da usb konektor nije fizički oštećen od strane korisnika, već da je to problem sa kojim je tablet došao u Srbiji, jer znam za još nekoliko Tesla tableta sa istim problemom. Malo povuci - potegni sa serviserom i reče mi da će mi javiti čim vidi sa šefom. Posle 20-ak minuta javlja se čovek i kaže da će tablet tj. usb biti popravljen, ali ako se još jednom desi isti problem, garancija neće biti ponovo uvažena. Tom prilikom tokom "popravke" su razyebali i slot za memorijsku karticu, pa sad ne radi isti.

Da se razumemo, ne'am ja ništa protiv servisera sa kojim sam se čuo (i sam sam se bavio tj. bavim istim poslom) i znam da radi ono što mu kaže nadređeni, ali su neviđeni pilićari oko servisiranja Tesla tableta.

Po meni, najbolja opcija u takvoj situaciji jeste tražiti nov tablet ili povraćaj novca. Naravno, ako je kvar primećen u prvih 6 meseci, jer ostvarivanje garancije ide lakše. Kažem ovo, jer sam bio u Tehnomaniji i reklamirao L7 sa istim problemom i zatražen je nov tablet ili povraćaj novca. Posle 2 dana, stiže sms od Tehnomanije da je zamena odobrena i da je dobijen nov/zamenski L7 tablet.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno