Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Da li znaci negde stoji da mora biti ispravan proizvod, ili da je teret dokazivanja neispravnosti na kupcu u tih 14 dana?
Nigde to ne stoji. Ne može potrošač da vrati ispravniji, saobrazniji proizvod od onog koji mu je stigao.

ZZP, kako član Bogdan gore navede, odvaja raskid ugovora od naknade štete. U prvih 6 meseci se smatra da je nesaobraznost postojala u trenutku kupovine i potrošač nema šta da dokazuje. Ovde je tvoja reč protih njihove. Najbolj eje da na povratnici navedeš komenatar da je roba tebi stigla sa tim-i-tim nedostatkom/oštećenjem. To nije reklamacija, jer ti koristiš pravo da u 14 dana raskineš kupoprodanji ugovor napravljen na dalinu (izvan službenih prostorija), već samo tvoj komentar.
 
E sad ce biti malo natezanje da li cemo stici u roku od 14 dana jer sutra istice, jedino da se postom posalje :(
Jer cmizdre traze da se to sa online delom resi a njima ne radi telefon :D Na sve nacine smaraju.
 
Salji postom, jer ces se posle ti ceskati kad ti vrate robu kao "ispravnu".
 
Mislim da je neko na forumu već imao slično, da ne kažem isto iskustvo. Ukratko Viphouse izbegavati u širokom luku. Matična ploča kupljena pre dva dana. DOA 100%. Vratim ploču, naravno kompletnu, pregledaju je, podignu socket poklopac da provere pinove i kažu: sve u redu. Na reversu napišu da je kompletna, ali ne da je i neoštećena. Na svu sreću setih se priče sa foruma pa sam zatražio naknadno da navedu i da je neoštećena, plus lupe pečat preko izjave. Ne prodje sat vremena pa me pozovu na mobilni :"jedan pin iskrivljen":d, ne znam da li ćemo uvažiti garanciju. Kakvi "licimuri", neverovatno zar ne. E sada vrhunac: "Nismo videli da je iskrivljen pin, znate." Kako god inspekcija im ne gine, ako sam dobio zepter, srediću i njih. Kakav bezobrazluk! Iskreno sa emmi-em nikada nisam imao problem, ni sa gigatronom, a ni sa tehnomanijom. Rešeno manje više sve u razumnom roku, i naravno bez ikakvog bahaćenja od strane prodavca. Ovi su dno...dno dna... Pouka svim članovima je da ne dozvolite da Vas prave majmunima. Ako treba i na sud, da znate da "За спорове вредности до 500.000,00 динара не плаћа се судска такса за тужбу".
 
Poslednja izmena:
Otkud toliko DOA i brzo pokvarenih komponenti ?, ja do sada nisam imao nijedan DOA ili pokvaren deo isključujući nekoliko sastavljenih, kompletnih systema gde su ubacivane bedne i/ili porpavljane komponente, specijalno PSU i HDD.
Čuo sam o više slučajeva kada su proizvođači primali na garanciju i očigledno loše postavljene i nestručnim ugrađivanjem očigledno pokvarene komponente. U većini slučajeva je dovoljno da uvoznik ili velikoprodavac pošalju natrag proizvađaču samo nalepnicu od tog dela pa da im ovi refundiraju u potpunosti. Jedan slučaj na jednom inostranom forumu. tip je 3 puta loše postavljao processor i 3 puta vraćao i dobijao novu od Asusa. Tek kada se obratio na tom forumu rečeno mu je kako da postavi processor bez da iskrivi pinove.
 
Poslednja izmena:
Salji postom, jer ces se posle ti ceskati kad ti vrate robu kao "ispravnu".
Sredjeno, sad treba da im posaljem obrazac i postom vratim robu.
E sada jedan manji problem: da li roba mora biti u originalnom stanju i ambalazi, ili je dovoljno cak i da se samo posalje ambalaza? Posto je u pitanju polica, ne zelim da je rasklapam sada, a oni to forsiraju.
Da li je to obavezno, zabranjeno zakonom, ili uopste nije precizirano, pa mogu da traze tako nesto? Ne nalazim u cl. 27-29 nista o tome, mada mi se cini da je neko rekao da uopste ne mora ambalaza da se vraca cak? (nije problem, imam ambalazu, ali me cima da mora da se rasklapa)
 
Ako ne zapakujes kao treba uvek mogu da kazu da se ostetilo u tranaportu zbog neadekvatne ambalaze.
 
Sredjeno, sad treba da im posaljem obrazac i postom vratim robu.
E sada jedan manji problem: da li roba mora biti u originalnom stanju i ambalazi, ili je dovoljno cak i da se samo posalje ambalaza? Posto je u pitanju polica, ne zelim da je rasklapam sada, a oni to forsiraju.
Da li je to obavezno, zabranjeno zakonom, ili uopste nije precizirano, pa mogu da traze tako nesto? Ne nalazim u cl. 27-29 nista o tome, mada mi se cini da je neko rekao da uopste ne mora ambalaza da se vraca cak? (nije problem, imam ambalazu, ali me cima da mora da se rasklapa)

Ne mogu sad da trazim detaljnije, ali evo ovde npr. pise da se garancija ne moze uslovljavati ambalazom proizvoda.
 
Ali to nije garancija, nego vraćanje proizvoda kupljenog preko neta u roku od 14 dana.
 
Jedno pitanjce, npr. imam tablet kome je na jednom cosku naprsao ekran (fizicko ostecenje mojom krivicom), ali ja bih hteo da reklamiram npr. raskliman micro usb port koji nema veze a tim naprsnucem displeja. Da li ja mogu da reklamiram usb port i da mi uvaze garanciju za njega?
Kontam da sam samim tim sto je na displeju fizicko ostecenje izgubio garanciju na ceo tablet?
 
Upravo, nemaš garanciju više. Inače, ponovno lemljenje micro usb porta ti je ~ 2500 dinara u fon servisima (pošto oni popravljaju tablete).
 
Ne mogu sad da trazim detaljnije, ali evo ovde npr. pise da se garancija ne moze uslovljavati ambalazom proizvoda.

Ali to nije garancija, nego vraćanje proizvoda kupljenog preko neta u roku od 14 dana.

Meni ambalaza sama po sebi nije nikakav problem, to im vracam, samo ne zelim da rasklapam artikal i vracam u tu istu ambalazu, vec u vecu kutiju, PREKO same ambalaze koju bi vratio u istom cugu.
Jer bukvalno time sto traze da se u istoj ambalazi vrati, oni prave mogucnost da se artikal osteti.
 
Ljudi gde vam je logika, ako nesto vracas logicno je da ga vratis u obliku u kome si ga uzeo, svaki proizvod ima svoju ambalazu to bi tako trebalo da bude.
 
Pa nije logicno za sve cuvati ambalazu. Sta ce mi ambalaza od usb flasha? Iako je ona mozda i najjednostavnija za cuvanje, potpuno je besmisleno čuvati parče kartona koje nije nikakva zastita za prenos proizvoda.
 
Ljudi gde vam je logika, ako nesto vracas logicno je da ga vratis u obliku u kome si ga uzeo, svaki proizvod ima svoju ambalazu to bi tako trebalo da bude.
Ma ok za j***nu ambalau, nju vracam, ali je glupo da moram da rasparcam opet nesto... umesto da ostane sklopljeno.
I ne zanima me misljenje, vec da li nesto zakon kaze o tome, dosta je razmisljanja u ovoj zemlji :D
 
Pročitaš zakon i eto ti odgovora.
 
Ne mogu da te uslovljavaju ambalazom, zamislite slusalice ili nesto u blister packu. Ta ambalaza je unistena cim se otvori.
 
Ako sebi napravis takav luksuz-******stinu da nemas sacuvanu ambalazu dozvoljavas trgovcu da te z.... iskljucivo svojom gluposcu-aljkavosti
uz duzno postovanje. Zasto sebi takvu nelagodu praviti, da bi dokazivao kako zakon kaze da moze a trgovac ne moze i......u krug, glupost, mislim ne zelim nikoga da vredjam i izvinjavam se ako se neko nasao uvredjenim ali sta ti je tesko sacuvati ambalazu do isteka garancije, nije mi jasno dozvoliti trgovcu da se vata neku slamku bzv
 
Molim Vas za mišljenje i savjet - koleginica iz firme u kojoj radim se požalila da joj se laptop, u garanciji, zamrzava u radu, da jako sporo radi itd...Laptop je kancelarijski korišćen, očuvan i nije imao oštećenja.
Momci iz kompanije koja nam održava mrežu i sistem su pogledali kako laptop radi, posumnjali na hardverski kvar, vjerovatno hard-diska, i uputili nas na prodavnicu u kojoj je laptop bio kupljen, s obzirom da je laptop još uvijek u garanciji. Laptop je predat u prodavnicu u kojoj je kupljen, dobijen je Reklamacioni list u kojem je navedeno da laptop nema očiglednih fizičkih oštećenja i da nije predat u originalnoj ambalaži.
Nakon par dana nam je iz date radnje stigao mail u kojem se navodi da nam odbijaju garanciju zbog oštećenja desnog USB porta, te nas upućuju da platimo dijagnostiku, i eventualne dalje popravke. U prilogu su poslali slike oštećenog USB porta - koji sigurno nije bio oštećen kad smo predali laptop, što je i bilo konstatovano Reklamacionim listom. Slike kačim:
m_IMG_7951.JPGm_IMG_7952.JPG

Odgovoreno im je da je računar predat bez fizičkih oštećenja, što su Reklamacionim listom i potvrdili, te da njihov navod nije tačan i nije prihvatljiv. Izražena je sumnja da su USB port sami izgrebali i izlomili, kako bi izbjegli svoje servisne obaveze. Na to su odgovorili da oni ovakvo oštećenje nisu mogli da primjete prilikom prijema laptopa, te da je oštećenje moglo da nastane i tokom transporta od njihove radnje do njihovog servisa - jer, laptop nije imao originalnu ambalažu. Veoma drsko su nam preporučili da se obratimo nadležnim organima - što firma svakako planira da uradi...

Šta mislite o ovoj situaciji? Kakvu nam proceduru predlažete i kako nam ocjenjujete šanse za uspjeh tužbe?
Da li mislite da stoji navod da osoba koja je primila laptop u prodavnici nije mogla da primjeti ovakva spoljna oštećenja - i da li mislite da je normalno da laptop koji predate bez ambalaže može da se u transportu do servisa ošteti na ovaj način?

Hvala na odgovorima i veliki pozdrav.
 

Prilozi

  • m_IMG_7950.JPG
    m_IMG_7950.JPG
    51.3 KB · Pregleda: 130
Poslednja izmena:
Ako sebi napravis takav luksuz-******stinu da nemas sacuvanu ambalazu dozvoljavas trgovcu da te z.... iskljucivo svojom gluposcu-aljkavosti
uz duzno postovanje. Zasto sebi takvu nelagodu praviti, da bi dokazivao kako zakon kaze da moze a trgovac ne moze i......u krug, glupost, mislim ne zelim nikoga da vredjam i izvinjavam se ako se neko nasao uvredjenim ali sta ti je tesko sacuvati ambalazu do isteka garancije, nije mi jasno dozvoliti trgovcu da se vata neku slamku bzv
Slobodno nek me uslove ambalazom, kazne su drakonske pa nek se igraju.


@djuro koji bezobrazluk, imenuj dundjere odmah
 
Šta mislite o ovoj situaciji? Kakvu nam proceduru predlažete i kako nam ocjenjujete šanse za uspjeh tužbe?
Da li mislite da stoji navod da osoba koja je primila laptop u prodavnici nije mogla da primjeti ovakva spoljna oštećenja - i da li mislite da je normalno da laptop koji predate bez ambalaže može da se u transportu do servisa ošteti na ovaj način?

Situacija je prilično uobičajena za Srbiju, a šanse su vam onoliko velike koliko vam je velika želja da isterate ovo do kraja + dubina novčanika.

Da li je osoba mogla ili ne da vidi oštećenje je irelevantno - dobili ste pisanu potvrdu da oštećenja nema. Tačka.
Da li je ovakav tip oštećenja mogao da nastane u toku transporta - NE.
 
I da jeste odgovornost nije na vama koji ste reklamirali laptop
 
@Swimmer, @darko88 - ne znam kakva je politika foruma po pitanju javnog navođenja podataka servisa i firmi, pogotovo u ovoj situaciji kad se razmatra tužba i ostalo.

@RingeRaja, @darko88 - hvala na procjeni i savjetu. Vidjećemo šta će ispasti od svega...
 
Ovde se ceni kad upozoris ljude na sumnjive prodavce/clanove
 
Ja sam čuo da više nije obavezna originalna ambalaža pri reklamaciji.Ispravite ako grešim.
 
Za REKLAMACIJU nije uopste obavezna ambalaza.
Za vracanje pri kupovini na daljinu u roku od 14 dana, izgleda da moze biti uslov, tj. nije precizirano zakonom.
 
Hm...da li ste ikad HDD dobili u originalnoj ambalazi? Bolje pitanje da li ste ikad videli originalnu ambalazu za hdd u kojoj hard disk MOZE da se transportuje?

Ukratko bih vratio hdd bez one folijice i on se oshteti, mogao bih da prodjem kao covek sa laptopom ? :) A ukoliko donesem folijicu onda se sigurno ne bi slomio sata/power konektor ?:)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno