Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Pitanje za poznavaoce zakona. Da li imam pravo da trazim povracaj novca za memoriju koja je crkla a kupljena je pre godinu ipo ? Ne bih uzimao istu. Hvala unapred.
 
Ako nemaju isti uredjaj za zamenu ili ne moze da se popravi, onda mozes da trazis povracaj novca, naravno oni ce ici da ti ponude neki drugi a na tebi je da li prihvatas ili hoces parice.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Mislio sam ako imaju uredjaj, da li umesto novog ipak mogu da trazim pare po zakonu ? Recimo nisam zadovoljan istim.
 
Mozes. Izbor je tvoj, iako uglavnom pokusavaju da uvale zamenu.
 
Poslednja izmena:
Super ako zakon tako kaze. :) Proizvod sada skoro duplo manje kosta nego sto sam ga ja platio.
 
Bilo je polemike oko toga da li se moze traziti novac nazad posle 6 meseci. U principu neko kaze da moze, neko kaze da ne moze, a cak ni u samom zakonu nije to bas jasno definisano. U principu, ako oni nemaju na stanju takav potpuno isti proizvod, tad sigurno mozes da trazis povracaj novca. Ukoliko imaju, mislim da ti nece dozvoliti da biras.
 
Poslednja izmena:
U zakonu pise da u prvih 6 meseci kupac moze da bira izmedju zamene, umanjenja cene ili novca (raskid ugovora), a posle 6 meseci vazi opste pravilo biranja izmedju popravke ili zamene, raskid ugovora se vise ne pominje...

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html

Clan 52.
 
Hm, bio sam ubedjen da postoji i ta opcija, a zapravo je samo potrebna saglasnost kupca za popravku posle 6 meseci.
 
Proslo 25 dana od reklamacije kreveta i juce su me zvali i rekli da ce danas doneti novi. Medjutim, evo upravo su me zvali da mi kazu da im je krevet stigao sinoc ali da su kolege utvrdile da je isti ostecen i da nije za resavanje reklamacije. To mi je nekoliko puta ponovio, a ja se pravim lud i pitam ga da li i dalje imam prava na reklamaciju na sta on kaze da imam i da ce poruciti nov krevet po nekom ubrzanom postupku ali da ce se cekati.

5.10 ce biti 30 dana od dana reklamacije sto znaci da ako ga ne isporuce do tada, mogu da im trazim novac nazad?

Krevet je kupljen u julu ove godine
 
Poslednja izmena:
Mnogo je los i nedorecen ovaj zakon, pise
Prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovori potrošaču na izjavljenu reklamaciju. Odgovor prodavca na reklamaciju potrošača mora da sadrži odluku da li prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije. Rok ne može da bude duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj, od dana podnošenja reklamacije.

Prodavac je dužan da postupi u skladu sa odlukom, predlogom i rokom za rešavanje reklamacije, ukoliko je dobio prethodnu saglasnost potrošača.

Ukoliko prodavac iz objektivnih razloga nije u mogućnosti da udovolji zahtevu potrošača u roku koji je dogovoren, dužan je da o produžavanju roka za rešavanje reklamacije obavesti potrošača i navede rok u kome će je rešiti, kao i da dobije njegovu saglasnost, što je u obavezi da evidentira u evidenciji primljenih reklamacija. Produžavanje roka za rešavanje reklamacija moguće je samo jednom.
Nigde ne pise STA SE DESAVA ako se probiju rokovi. Pretpostavljam da ovo implicira da se ugovor posle toga moze raskinuti, tj. traziti povracaj novca, ali ovde pise da jednom mogu produziti rok za resavanje reklamacije. Upravo te zato i zovu sad pred istek roka, da dobiju na vremenu.
Ako dobro shvatam ovo, tebi treba njihova pismena izjava o produzetku ovog roka, na koju bi izjavio prigovor da se ne slazes sa novim rokom, ili ukoliko je rok dovoljno kratak, a ne ispostuju ga - da tada raskines ugovor. Zovi u ponedeljak neko udruzenje za zastitu potrosaca da ti kazu njihovo tumacenje.
 
Will do

Cekaju namerno zadnji dan i sad im je kao ostecen namestaj. Jest vala
 
Dobih pare nazad, nije bilo iste memorije za zamenu, nije bilo ni one koju sam hteo kao zamenu, vratili pun iznos. Za te pare sada mogu da kupim duplo vise memorije ili da ostane doooobar dzeparac. Odlicno sam prosao. :smoke:
 
Odlicno si ti prosao

Ja jos cekam ove pacijente iz Forma Ideale da mi se jave. Nisam znao da mogu da produze resavanje reklamacije nakon istega 30og dana
 
На крају ми је сервис Непо систем, тј. Гиг*** уважио рекламацију и вратиће ми новац за ТВ.
Нудили су да ми замене телевизор или да ми дају нешто друго, само да не врате паре.
Чекам следећу недељу да ми врате новац и одмах зовем тржишну да испричам цео случај. Мислим да би за лагање за слање у овлашћени сервис и одбијање, па прихватање гаранције за исти квар морали да буду кажњени.

Послато са Нексус 5х уз помоћ Тапатока
 
Sta se podrazumeva pod izricito? :D

Sve su mi to rekli preko telefona, jos su me probudili i ja sve kao ok ok, dobro, dovidjenja, samo da ih se otarasim i da nastavim da spavam. Tek posle kad sam ustao sam shvatio da mi nisu rekli u kom roku ce resiti jer ne znaju, ali bice kao "po ubrzanom postupku".

Sutra cu da ih zovem, da ih priupitam sta se desava sa tim
 
Zvao ih danas i rekao sam im da ne zelim da mi isporucuju lezaj, vec da mi vrate pare. Zena rekla da ce me zvati za par min direktorka ili ko vec i stvarno, zvali me i rekli mi da su poslali kao neki zahtev i da moraju da sacekaju odobrenje

Ima li neko predlog gde da uzmem krevet ili trosed na razvlacenje? :D Ne mora ovde, moze na pm da ne spamujemo temu
 
Poslednja izmena:
Kupi opet neki iz Forma Ideale na nevidjeno, mora biti da je sve bilo slucajnost.
 
Tamo ima mnogo "slučajnosti" i na viđeno [emoji2]

sent from SM-G900F
 
Kupi opet neki iz Forma Ideale na nevidjeno, mora biti da je sve bilo slucajnost.

Sta fali, vraticu im ga opet ako ne valja, uzeti pare i tako u krug. Imam krevet, a imam i pare kad mi trebaju :)

Ma i da se proba, tamo moze da se raspadne posle 2 meseca sve, upravo to sto sile kaze

Cekam samo da pocnu nesto da izmisljaju kako ne mogu da vrate pare, nesto mi je mnogo glatko proslo ovo :D
 
Poslednja izmena:
Nisu zeznuti za vracanje novca, ja sam hteo da vratim nesto (za drugoga poruceno, ali ja sam u kraju prepodne, pa je kod mene slao), po fori 14 dana moze da se vrati, nije bilo problema.

Drugi slucaj, bio problem neki na delovima, isto sam hteo da vratim, kazu potrajace zbog problema ali moze. Covek se predomislio, oni su poslali na nevidjeno dva dela ponovo, jer nisu bili sigurni koji je imao problem :)
 
Smeće za naše tržište? (Nisam znao da smo tako bitni pa imaju proizvodnu traku samo za Srbiju)
Drug doneo iz usa nike identične kao što se kod nas nalaze u radnji.
Trajale mu kraće nego neke leve koje je kupio u Srbiji.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio Duramo 6 u DE i iste godine kod nas. Nase bile jeftinije. Nase jos uvek traju, nemacke se raspale posle <6 meseci. Prosto nisam verovao - da nisu razlicite boje, pa da lako raspoznam koje su odakle, ne bih poverovao!
 
Smeće za naše tržište? (Nisam znao da smo tako bitni pa imaju proizvodnu traku samo za Srbiju)
Drug doneo iz usa nike identične kao što se kod nas nalaze u radnji.
Trajale mu kraće nego neke leve koje je kupio u Srbiji.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Ok, nema potrebe da se pravimo blesavi, ne misli se samo na trziste Srbije, nego generalno na robu losijeg kvaliteta koja stize kod nas.
Ili ovde zaista postoji uverenje da je sva roba, svuda potpuno istog kvaliteta? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ne znam, koliko vidim svugde se stvari kvare i crkavaju. Ili se samo kod nas stvari kvare i crkavaju? A to da sportvision uvozi 30% fejk patika je smejurija (kao sto pise na onom linku)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno da se svuda stvari kvare i crkavaju, niko to ne osporava.
Ovde se konkretno radi o politici nekoliko firmi koje se bave uvozom i prodajom garderobe.
Radi se o dobro osmisljenom sistemu ili bolje da kazem shemama kojima se bave kako bi izbegli reklamacije u zakonskom roku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja i brat smo poslednjh 4 godine kupili sigurno 30 pari patika, i osim adidas lifestyle modela koji su svugde u svetu krs nisam imao problema ni sa jednima.

To sa jugoinspektom se slazem, trebali bi da ispostuju garanciju, mozda su patike stvarno defektne, krastavac kinez sasije hiljadu pari tog dana nisu bas sve savrsene.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zastita potrosaca kroz zakone i praksu

Ok, o cemu sad pricamo? Nisam siguran da te pratim?
Ok, zbog posla kojim se bavim sam u poslednjih 12 meseci ja kao fizicko lice u WW potrosio preko 18k evra na kojekakve gluposti.
Od svega toga sam imao mozda 2 reklamacije, od kojih je jedna za iPhone 6S sa mrtvim pixelom, pisao sam o tome na forumu pre godinu dana jer sam tad pazario par komada (kad se pojavio).

Sta nam to govori? Apsolutno nista. Neko kupi dve stvari od 20e i obe crknu.

Dakle, smatram da nema poente da pricamo ko je koliko patila kupio gde.
Eto ja sam jedne kupio pre par meseci u Sport Vision i desilo mi se upravo ono sto pise na linku koji sam okacio.

Edit: samo me je zanimalo da li se jos neko susreo sa slicnim problemom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
koji model patika je u pitanju, ako znas?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno