Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Sta u zakonu stoji za povracaj novca? Da li se gleda iznos na racunu ili se gleda zadnja cena po kojoj je uredjaj prodat?
 
Ajd malo off topic sto se predmeta tice..
Sta se dogadja sa patikama? Tipa nosim patike par meseci i one se pocepaju na mestima gde se savija stopalo kod prstiju..?Ja sam kriv ili da idem da im vratim?
Ne bi mi ni palo napamet da se cimam. Nego su kod kupovine odmah ispali stoka pa sto da ih ne cimam ako mogu :)
 
Meni su vratili novac jednom kad su mi se patike pocepale brzo po kupovini. Mada mi se svideo model, pa sam uzeo iste, i drugi par mi traje već par godina.

Sta u zakonu stoji za povracaj novca? Da li se gleda iznos na racunu ili se gleda zadnja cena po kojoj je uredjaj prodat?

Ne razumem šta si mislio sa zadnom cenom!? Vraća ti se iznos sa računa, naravno.
 
Ajd malo off topic sto se predmeta tice..
Sta se dogadja sa patikama? Tipa nosim patike par meseci i one se pocepaju na mestima gde se savija stopalo kod prstiju..?Ja sam kriv ili da idem da im vratim?
Ne bi mi ni palo napamet da se cimam. Nego su kod kupovine odmah ispali stoka pa sto da ih ne cimam ako mogu :)

Naravno da nisi ti kriv sto si nosio patike. :D
Da te patike valjaju, tj da je kvalitet dobar, ne bi se od toga pocepale tako da imas puno pravo da im odneses patike i trazis zamenu ili povracaj novca.
Ne znam gde si ih kupio, ali obicno se ceka 10 radnih dana dok te ne pozovu. Ja sam par puta menjao/uzimao novac nazad i nisam imao nikakvih problema.
 
Meni Telenor nije pravio problem, poslao mi je pin broj za dekodiranje mobilnog nakon isteka ugovora, ja poslao zahtev na email oni poslali pismo na kucnu adresu

Da, oni i Telekom su korektni dok VIP ne dekodira telefone uopšte. Evo danas dobismo odgovor Ratela da ne postoji pravna regulativa koja obavezuje operatora da dekodira telefon posle isteka ugovora.

Dok u hrvatskoj Hakom odgovara da se mora dekodirata u roku od 15 dana telefon, pogadjate tamo VIP dekodira telefone da ne bi popio kaznu. Svaka im čast, to je prava firma.

Da ne govorimo to što nemaju ni PR službu već te šalju na marketing misleći da im nudiš reklamni prostor :smash:

Po zakonu koliko platiš novca toliko ti se vraća i tu nema filozofije. Ako trgovac neće da vrati tu sumu koja stoji na računu prijavi ga tržišnoj inspekciji pisanim putem i naoružaj se strpljenjem.

Evo kritičkog priloga o novom zakonu, ako modovi smatraju da mu nije ovde mesto nek ga brišu. Napominjem, prilog je možda i previše negativan iz razloga što nije postojao valjan prilog u medijima koji je kritički analizirao novi zakon već je samo papagajski ponavljao stvari iz PR saopštenja ministarstva trgovine i udruženja potrošača.

 
Poslednja izmena:
Da li je neko imao iskustva sa reklamacijom obuce u office shose?
 
5 miliona eura kostalo angazovanje eksperata na donosenju zakona i opet zakon ostaje nedorecen i dvosmislen? Nije ni cudo sto smo lideri u regionu :D
 
Pitanje za poznavaoce. Da li ovaj zakon važi i za robu kupljenu pre nego što je stupio na snagu aktuelni ZZP, a još uvek je u garanciji (čak je i u prvih 6 meseci)?

Konkretno, a da ne ulazim previše u detalje, kupio sam kuhinjski aparat koji ne radi kako bi trebalo da radi i odneo sam ga za vikend na reklamaciju u *erkator (prvo slovo nije S :d). Kupljen je krajem jula, tek je 2 meseca star. Od prvog dana se ponaša identično, znatno lošije nego višestruko jeftinija konkurencija. Hteo sam kupim poznat brend (Philips) a ne neki levi uređaj koji će se istopiti posle 3 korišćenja. Uređaj je korišćen i održavan u skladu sa uputstvom od prvog dana, nema ni jednu tačkicu korišćenja na sebi. Ne mislim da je uređaj loše sklopljen ili oštećen, već da su korišćeni neadekvatni materijali.

Šta mogu da očekujem i kakva su moja prava?

Da se nadovežem na svoj problem. Zvali su me juče iz Merkatora, kažu da mogu da dođem po uređaj. Pitam šta je urađeno, da li je zamenjen uređaj, kaže da ništa ne znaju, da ću videti na papiru kada dođem :trust:

Idem danas do njih da vidim šta je urađeno ali me zanima, koja prava imam u slučaju da mi odbiju reklamaciju ili za slučaj da kažu da su "popravili" što je nemoguće, obzirom da je problem do korišćenih materijala?

Epilog priče malo kasni jer nisam ni stizao da odem do njih. Uglavnom, "odobrili" su mi zamenu uređaja (nešto su promrljali da sam ja uložio reklamaciju a ne da sam se pozvao na garanciju) za isti ili bilo koji drugi ali pošto su svi ostali bili daleko nekvalitetniji, rizikovao sam i uzeo sam ponovo isti Philips i ovaj put aparat stvarno radi kako je deklarisano.
 
Imam jedno pitanje u vezi racuna
Ja sam kupio nekoliko grafickih kartica u isto vreme u jednoj radnji i sve je na jednom racunu, zajedno sa nekim ostalim komponentama.
Posto ja sam prodajem te komponente da li mogu samo da posaljem uz graficku karticu i kopiju racuna jer ako ima 5 razlicitih komponenti i sve prodajem posebno trebacem mi 5 kopija zbog garancija i toga
Znaci je l nece biti nikakakvih problema i da li ce garancija moci uredno da se iskoristi na svim komponentama ako se uz svaku da kopija original racuna?
 
Dobro je znati:
VAŠA PRAVA U BROJEVIMA
-> 2 godine – imate pravo na opravku i zamenu robe/usluge iako nemate garanciju (reklamacija)
-> 14 dana - imate pravo da se predomislite ukoliko ste naručili robu preko Interneta, TV prodaje, kataloga, na prezentaciji ili od prodavca koji se pojavio na vašim vratima (izvan prostorija maloprodaje trgovca)
-> 8 dana - rok u kome prodavac mora da odgovori na reklamaciju
-> 15 dana - rok za rešavanje reklamacije (izuzetak su nameštaj i tehnička roba, kada je rok za rešavanje reklamacije 30 dana)
-> 30 dana - rok u kome je prodavac dužan da vam isporuči robu (ukoliko nije drugačije ugovoreno)

Jel su to "radni dani " ili "kalendarski"?
05 Oktobra sam poslao neko napajanje na reklamaciju. Za dva dana su mi javili SMS-om na mob. da je reklamacija usvojena i da ce napajanje biti poslato u ovlasceni servis na popravku. 17 Oktobra su mi to isto poslali na mail sa napomenom da je "ocekivano vreme za popravku 15 radnih dana" . Od tada cute. Da li je vreme da ih cimam?
 
Imam jedno pitanje u vezi racuna
Ja sam kupio nekoliko grafickih kartica u isto vreme u jednoj radnji i sve je na jednom racunu, zajedno sa nekim ostalim komponentama.
Posto ja sam prodajem te komponente da li mogu samo da posaljem uz graficku karticu i kopiju racuna jer ako ima 5 razlicitih komponenti i sve prodajem posebno trebacem mi 5 kopija zbog garancija i toga
Znaci je l nece biti nikakakvih problema i da li ce garancija moci uredno da se iskoristi na svim komponentama ako se uz svaku da kopija original racuna?

treba mi hitan odgovor na ovo :p
 
treba mi hitan odgovor na ovo :p

Ja kad - god sam nesto slao na reklamaciju nikada nisam slao originalni racun i garanciju. Uvek sam ih kopirao i kopiju slao sa uredjajem.Nikada mi nisu pravili problem oko toga. Garancija je uvek usvojena bez da su mi trazili originale.
 
Ja kad - god sam nesto slao na reklamaciju nikada nisam slao originalni racun i garanciju. Uvek sam ih kopirao i kopiju slao sa uredjajem.Nikada mi nisu pravili problem oko toga. Garancija je uvek usvojena bez da su mi trazili originale.

odlicno, hvala na odgovoru! :)
 
Jel su to "radni dani " ili "kalendarski"?
05 Oktobra sam poslao neko napajanje na reklamaciju. Za dva dana su mi javili SMS-om na mob. da je reklamacija usvojena i da ce napajanje biti poslato u ovlasceni servis na popravku. 17 Oktobra su mi to isto poslali na mail sa napomenom da je "ocekivano vreme za popravku 15 radnih dana" . Od tada cute. Da li je vreme da ih cimam?
U Zakonu stoji "15 dana", što je oduvek značilo kalendarskih dana. Medjutim, za nameštaj i tehniku je najviše 30 dana (osim ako se ti lično ne saglasiš sa produžetkom), što znači da im u 23:59h 07.10 ističe taj rok (jer su ti javili 2 dana posle 05.09.)
 
Mislim da se 30 dana gleda od datuma predaje proizvoda a ne od datuma odgovora.
 
Pa, da, tako piše u ZZP, ali onda onih 8 dana za odgovor o podnetoj reklamaciji ulazi u tih 15/30...
 
Pozdrav svima. Pitam za drugara. Pretplatnik je kod VIP-a, najskuplji paket, godinama unazad, i dobio je telefon Sony mislim Z1, ili koji je vec bio tada najjaci model, pre godinu, godinu ipo. Kvario mu je 4 ili 5 putam toliko puta ga je nosio kod njih, a oni na servis. Prosli put su mu rekli da su zamenili plocu, medjutim nasao je svoje stare poruke na telefonu i IMEI je bio isti, tako da plocu nisu menjali sigurno. Sada se ponovo pokvario, i rekao im je da hoce nov telefon, jer od pocetka ima problem sa ovim, ali su mu vratili uz objasnjenje da je serviser odbio zamenu telefona. Kakva prava on sada ima? Da li moze da trazi nov telefon i sta uopste moze da radi, koje su mu opcije? Osim promene operatera.
 
Samo da javim, u Nova Computers su me odhebali za mish koji je poceo da baguje sa levim klikom (pisao sam ovde o tom slucaju), mish je je u garanciji jos 1 god. Sutra cu preuzeti mish za koji su u servisu rekli da je ispravan, a nisu ni instalirali Gigabyte-ov sw pre testiranja. Servis je onaj u BMBoss-u u Zemunu. Tako da od sada nista ne kupujem od Gigabyte-a, niti svracam u Nova Computers pa i da za dzabe dele robu. Ovoliko ciganisanja za mish od 1600 din, cak i za srpske uslove mnogo, nemam reci.

Sutra idem da ispricam celu pricu dvojici ortaka koji rade u poznatim dnevnim novinama, pa ako im se ucini prica zanimljiva, zavrsice u kolumni.
Ponovo kazem, pre bih kupio polovnu komponentu iz EU nego novu u Serbistanu, toliko su sigurne garancije i postovana prava potrosaca.

RIP Nova Computers
 
Realno je veca krivica na servisu i uvozniku, prodavnica moze samo da prosledi robu sa vasim zahtevom a oni da obrazloze odbijeno, ja bi otisao direktno u servis i *****ima prezentovao problem
 
Ima ako je zvanican servis za taj proizvod isti odbio...... ti ako tuzis maloprodaju oni ce se pozvat na odgovor servisa i sa time je sva krivica sa istih skinuta, valjda se razume da proizvodjac preko zastupnika i servisa daje garanciju za isti proizvod

PS: valjda je nasim uvoznicima jasno da ako su zastupnici za necije proizvode da su duzni da resavaju garancije i opravke istih u garantnom roku... cak i ako isti proizvod nije kupljen preko njih oni nemogu odbiti proizvod ako imaju ugovor sa proizvodjacem (niko njih ne tera da bude zvanican distributer i sevris...)
 
Poslednja izmena:
Tako sam i mislio.
A mis je poceo da se guli posle meseca dana koriscenja.Tek onda sam video,da im je to falinka.
Znaci,baceno 70e.

Pa ako je mesec dana, tada vec vredi probat... ako je falinka uredjaja trazi drugi, budi uporan, ja sam ocekivao da je star +6 meseci :)
 
Ne,nismo se razumeli.
Mis je poceo da pokazuje znake loseg kvaliteta,vec posle mesec dana.
Inace,star je godinu dana.
 
To jedino ako sam proizvodjac prizna gresku i posalje dopis distributerima i servisima... ovako jok, kazat ce fizicko ostecenje i kraj price
 
Pozdrav svima. Pitam za drugara. Pretplatnik je kod VIP-a, najskuplji paket, godinama unazad, i dobio je telefon Sony mislim Z1, ili koji je vec bio tada najjaci model, pre godinu, godinu ipo. Kvario mu je 4 ili 5 putam toliko puta ga je nosio kod njih, a oni na servis. Prosli put su mu rekli da su zamenili plocu, medjutim nasao je svoje stare poruke na telefonu i IMEI je bio isti, tako da plocu nisu menjali sigurno. Sada se ponovo pokvario, i rekao im je da hoce nov telefon, jer od pocetka ima problem sa ovim, ali su mu vratili uz objasnjenje da je serviser odbio zamenu telefona. Kakva prava on sada ima? Da li moze da trazi nov telefon i sta uopste moze da radi, koje su mu opcije? Osim promene operatera.

Da ponovo pitam, posto je ovom drugaru hitno. Ako zna neko. Hvala.
 
Komplikacija je što VIP iznajmljuje telefone pretplatnicima, a ne prodaje, i nepoznato mi je kako je to regulisano sa zakonske strane. Najbolje je da drugar dobro prouči ugovor(e) i zatim se posavetuje sa udruženjima potrošača i tržišnom. Ne treba zanemariti ni spregu skuplji paket - jeftiniji telefon.

Naravno, ako su mu prodali, pa i za 1 dinar, tada po ZZP on, kao potrošač, odlučuje da li hoće opravku ili zamenu.
 
Nazad
Vrh Dno