Šta je novo?

SpeedTest.net: merenje brzine Internet konekcije

  • Začetnik teme delimir
  • Datum pokretanja
Ja mislio da sam ja najgori ovde na Benchmarku :d

Ma ovo je katastrofa. Vise od mesec dana posle 17h-18h nemoguce je odgledati neki snimak na yt(240p!!!). Mesecna pretplata je 1050 dinara za 3/0.5, medjutim ta brzina je verovatno u toku noci, negde oko 3h :D posto i tokom dana retko prelazi 2mbs.
 
Poslednja izmena:
To neki wifi pretpostavljam? Meni je ovaj Jotel do pre par meseci radio dosta lose, sad u zadnje vreme kao se popravio (da ga ne ureknem :d ).
 
Ma da... mislio sam da je zbog toga sto je 2.4ghz oprema, ali i ovi sto imaju 5ghz opremu se zale na veoma mali protok.
 
Ma verujem ti, ja takve zovem wifi pilicari. Cim se nakace malo vise korisnika na te njihove "predajnike" internet se totalno zagusi...
Jedini za koje znam da rade kod nas u Srbiji (generalno) dobar wifi su ovi iz exe net-a iz Nisa, ovo sve ostalo nije vredno pomena. Nego kad si iz manjeg mesta osudjen si nazalost na takve "internete" ...
 
4G na prepaid kartici u Svajcarskoj.
Prvo merenje u gradu Biel. Drugo, malo sporije, negde iz voza u pokretu. Ali ovo (ulimited) zadovoljstvo kosta 1.99chf dnevno :)
Mala napomena: na mom telefonu max. upload je do 50Mbps.
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-10-02-15-46-46.png
    Screenshot_2015-10-02-15-46-46.png
    634.2 KB · Pregleda: 186
  • Screenshot_2015-10-02-15-47-30.png
    Screenshot_2015-10-02-15-47-30.png
    637.7 KB · Pregleda: 179
Poslednja izmena:
Otkrio si u nekoliko frame-ova provajdera :) Uopste nisam ocekivao od njih ovako nesto, ali pretpostavljam da ce ovako nesto zaziveti tek za godinu-dve.
 
Danas u Sapcu, nisam ni znao da ima 4g.
uploadfromtaptalk1443834524166.jpg
 
Otkrio si u nekoliko frame-ova provajdera :) Uopste nisam ocekivao od njih ovako nesto, ali pretpostavljam da ce ovako nesto zaziveti tek za godinu-dve.

Ja nikako da vidim te frejmove, koji je provajder u pitanju, da znamo od koga možemo da se nadamo? Može i na PM odgovor.
 

Jeste AMRES...Dosta je bolja brzina kada si direktno nakacena na LANu...Evo testa od pre skoro 3 godine :D
Testiracu opet preko LANa naredne nedelje pa vam javim trenutno stanje ako vas zanima :)
601047_10201866428654667_1295452026_n.jpg
 
Poslednja izmena:
^^ ma nije ovo komercijalna ponuda... ja sam testirao neki GPON CPE da vidim da li moze da izbaci 500 mega NAT-ovanog saobracaja.
Pa ne znam sta je poenta da neko postavi brzinu Akademske mreze ili neke mreze koja nije u komercijalnoj ponudi.
Postavicu ja samo da izceprkam na kompu SS brzine servera kojeg sam imao 2 god brzina mu je 1Gbit/1Gbit i sta kad je postavim sta je poenta?
Daj postavljajte komercijalne ponude koje mogu da se "uzmu".
A ja cu da postavim SS mog servera cim pronadjem na kompu.
 
Hosted by Vip


Hosted by Telekom Srbija:


Hosted by Telenor:


Sky net Krnjaca. 1250 dinara mesecno. Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Pa napisao sam. Sky Net. U Krnjaci. U pitanju je optika na koju je povezano skoro celo naselje.
 
S druge strane Pancevackog mosta, znam sve to samo su mali ISP kojeg je kupio SjBB kao i Beogrid.
Vrlo dobre cene i net ali mana ogranicen na mali prostor i broj korisnika.
 
ExeNet Wireless, Pirot. 18/4Mbps, 2490din/mesec
4725593846.png


Prvenstveno koristim ovaj internet zbog kolko - tolko normalnog uploada...
 
Super box sa ukljucena dva STB-a i oba na HD kanalima, bude flat 50Mbit ali na kraju kad treba test da stane onda malo padne brzina inace konstantno 50Mbit a UL uvek 2Mbit.

4726367808.png
 
Poslednja izmena:
Ovo je maksimum maksimuma koji može telekom da ponudi.... Malo je smešno to što su ovakve stvari za sbb uobicajne....
 
Silno gresis trenutni max. koji TS moze da ponudi je 100Mbit, ALI MOZE MNOGO VECEM BROJU KORISNIKA SVOJU USLUGU DA PONUDI ZA RAZLIKU OD SjBB-a.
Hahaha.
Znas kako postoje i ISP koji imaju mnogo vece brzine od SjBB ali mogu manjem broju korisnika to da pruze i to za manje para od SjBB, i sta cemo sad.
Osvrni se malo i na cifru za koju SjBB nudi te cenu tih brzina.

Tako da je sve ovo puno smesno u odnosu sto je tebi malo smesno.
 
Malo custom made paketa na optici:
4727632457.png


200/50Mbps

Malo van granica Srbije:
4727645410.png
 
Poslednja izmena:
Eto upravo izmedju ostalog i o EXEu sam pisao i jos par manjih isp po BG, SjBB izgleda smesno u odnosu na njih a ti pricas o TS.
Ono sto ti ne znas je da je kod TS infrastruktura ta koja je kriva zasto je to tako jer da te podsetim pre 40,50,60+ godina nihe internet ni postojao niti su ljudi razmisljali da ce nekada kroz bakar ici digitalni signal u smslu neta, vec su samo razvlacili kablove da bi ljudi imali telefone, e vidis tako a tvij sjbb je kad je poceo da razvlaci NELEGALNO po Srbiji bese 2003 znao je da ce pustati pored kablovske i net i pored toga sto im je najstarija infrastruktura stara dakle 12 god i pored brojnjih miliona i milijardi sto od EBRD sto od ovog CIA spijuna oni nude onakav jadan net(u smislu brzina) onakve jadne CC zenske koje ne znaju nista i ivako jadnu a "mladu" infrastrukturu...
Bolje cuti sta si dosao da velicas to njesra od ISP daj bre konkretne ST rezultate kao sto je poglavica uradio.
Ajde ti imas veliki svemocni SjBB pokazi poglavici koliko mu je mali NET ti imas veci i tebi je njegov rezultat smesan.
Ne ajde stvarno postavi SS tvog danasnjeg rezultata i da uporedimo sa nekim mali exe rezultatom.
Vazi? Da vidimo ko je tu smesan, aj bemoj molim te da odbihes ovaj dzelendz, please....
 
Da ispadnem fer, ovaj rezultat je sa optike u Nišu. Par stvari je bitno...

Za sporo širenje moderne telekomunikacione infrastrukture najviše je zaslužna spora promena regulative. Uglavnom še ovo odnosi na odluke lokalnih samouprava.

Zanimao sam se više za ovu temu, i kad uporedimo jednu Nemačku ili Austriju sa Rumunijom (koja ima 1000Mbps pakete standardno) i Bugarskom, vidimo jednu ogromnu razliku, u Rumuniji i bugarskoj je mreža optičkih kablova uglavnom kroz vazduh, a u Nemačkoj i Austriji je uglavnom podzemno. Zašto je to tako?

Jednostavno, na zapadu su njihove vlasti još u 70-im i 80-im godinama predvideli da treba omogućiti da telekomunikacione usluge nudi više od jedne firme - državnog monopola, pa TT kanalizacija uglavnom nije u vlasništvu niti jedne telekomunikacione firme, za razliku od Rumunije, Bugarske, Srbije i ostalih zemalja istočnog bloka. Kod nas ogromu većinu TT kanalizacije poseduje Telekom Srbija.

Iznuđena rešenja u svim državama bivšeg istočnog bloka su da se TT kablovi (optika, koaksijalci) postavljaju kroz vazduh, koriste se već postojeći EPS stubovi, kao i oni čija je prvenstvena namena javna rasveta. Ovo utiče na estetiku, ali je jedino isplativo rešenje kada se uzme u obzir koliko novca provajderi mogu da povrate od korisnika. Neka gornja granica za preko 90% korisnika u Srbiji je oko 25 do 30€ mesečno za uslugu koja uključuje internet, TV, fiksni...

Primer grada koji jeste narušio estetiku je Niš, ali zato kroz ulicu u kojoj sam sad prolaze kablovi sledećih operatera: Telekom Srbija, Exe Net (optika), Kopernikus, Net Net (optika), Jotel. SBB nije ovde zbog dogovora sa Jotelom o deljenju teritorije.

A u Pirotu je s druge strane problem što lokalna samouprava ne dozvoljava korišćenje stubova javne rasvete za postavljanje TT kablova. Zato u delu grada gde živim u Pirotu nemam SBB. Mogu da biram... Telekom Srbija ADSL (daleko sam za VDSL2) ili neki od wireless provajdera (Orion Telekom ili ExeNet). Obzirom na posao kojim se bavim, izabrao sam ExeNet - jer bar imam 4Mbps upload za razliku od ADSL-a sa 0.85Mbps. Pokrenulo se sa mrtve tačke i čeka se odluka lokalne samouprave da se dozvoli postavljanje TT kablova na stubovima za javnu rasvetu. Onda će skoro sigurno biti bar sledeća situacija... Telekom Srbija (možda stave bliže isturene stepene zbog konkurencije), SBB i ExeNet optika.

Poenta ovoga je da mnogo toga zavisi od odluka lokalnih političkih struktura. Ako smo već bili pod državnim monopolom, u prvo vreme bar mora da se naruši estetika ako hoćemo normalne internet brzine i razvijenu konkurenciju. Kažem još jednom, Niš je grad u kome na većini lokacija imate bar 3 a ponegde čak i 6 različitih provajdera. To za rezultat daje da u Nišu kućni korisnik za oko 7000 dinara može komotno da ima 170/25Mbps - komercijalno dostupno. Ovaj moj paket - jer sam jedan od prvih korisnika na optici služi za testiranje sistema i kapaciteta, ali brzine su svakako konzistentne.

Koristite Google Street view i videćete da je upravo takva situacija što se zemalja bivšeg zapadnog odnosno istočnog bloka tiče.

Zamislite korisnika koji ima samo telekom - uzmimo u obzir VDSL2 ponudu - ima 2Mbps upload. Taj isti korisnik ima smartfon koji snima video u UHD 4K rezoluciji i želi da taj snimak podeli sa drugima. Uzmimo da je 4K klip sa Galaxy S6 telefona od 10sec zauzima bar 60MB.

60MB = 480Mbit (bajt = 8 bita)

VDSL2 ponuda sa 2Mbps uploada - kod Telekoma je najvise tolko dostupno u praksi znači da će klip od 480 megaBITa da se šalje 240 sekundi - odnosno 4 minuta.

Dakle imamo situaciju 10sec snimljenog video materijala u 4K rezoluciji popularnim smartfonom se uploaduje 4min, odnosno 240 sekundi - odnosno 24 puta duže nego što je njegovo trajanje.

Eto još jednog razloga zbog koga je neophodno napraviti određene ustupke i razviti infrastrukturu, inače ćemo kaskati dosta. Rumunija RCSRDS provajder - 1000/200Mbps - 14€. Toliko.
 
Poslednja izmena:
Silno gresis trenutni max. koji TS moze da ponudi je 100Mbit, ALI MOZE MNOGO VECEM BROJU KORISNIKA SVOJU USLUGU DA PONUDI ZA RAZLIKU OD SjBB-a.
Телеком може да понуди неку интернет услугу већем броју корисника али не може ни близу неки бржи пакет. Да не причам о тих 100Mbps које могу да добију ретки станари у Телеком зградама или до њих, али ни 50Mbps не могу да понуде у толиком броју колико може СББ. Тачније, најмања брзина коју нуди СББ је 30/2 и прва следећа је 50/3, а нуде још три брже варијанте. Тек је брзина 150/6 условљена техничким могућностима. Телеком то тражи већ за 20/2.
Eto upravo izmedju ostalog i o EXEu sam pisao i jos par manjih isp po BG, SjBB izgleda smesno u odnosu na njih a ti pricas o TS.
За ово си у праву, ту и тамо понеки провајдер понуди боље и од СББ-а и од мтс-а и то је добро за тај крај јер има избора. Ја сам још овог месеца на СББ каблу, после тога идем на ехе-нет само због цене, не и због брзине. Иначе не рачунајте ово што показује поглавица, он је ипак специфичан случај и то није применљиво код осталих. ;)

Све у свему, прво иду неки провајдери који нуде најбоље али су ограничени простором, затим СББ и слични а на крају Телеком који ипак брзо напредује.

Што се инфраструктуре тиче, код мене уопште није СББ-ова него је то радио Поглед много давно и никако нису могли да сањају о овим брзинама. Једноставно, толико може, а ни Телеком не би требало оволико да ограничава. Они са дужим памђењем ће да се сете да је некад давно било приче да код нас може да прође 2400, евентуално јупак са 9600 а 14400 нема шансе. Кроз те исте парице сада иде и 20Mbps и ту се стало. Ипак, Телеком ради на томе, моја линија је стара десетак година, подземна, још је и дигитална али ипак сам (по њима) на ~700м и не могу брже. Ипак, највећи фејл је што су одустали од ISDN-а па код њих нећу скоро по интернет.

Овако ми сада изгледа пакет:

4727919873.png
 
Телеком може да понуди неку интернет услугу већем броју корисника али не може ни близу неки бржи пакет. Да не причам о тих 100Mbps које могу да добију ретки станари у Телеком зградама или до њих, али ни 50Mbps не могу да понуде у толиком броју колико може СББ. Тачније, најмања брзина коју нуди СББ је 30/2 и прва следећа је 50/3, а нуде још три брже варијанте. Тек је брзина 150/6 условљена техничким могућностима. Телеком то тражи већ за 20/2.

Pa ja i pricam o tome da moze vecem broju ali manju brzinu bas zato sto tada kad su uvodjeni telefoni u SFRJ niko nije ni znao niti je postojao internet i telefon je sluzio za pozivanje pa mu duzina parice nije ni bila bitna jer glas moze preko bakra da ide i nekoliko kilometara bez problema ali net pogotovo velike brzine NE jer nije tada bilo ni namenjeno tome.
Znaci brkas pojmove, a SjBB je postavljao infrastrukturu(jadnu) u DOBA interneta.
Da li mislis da bi danas da se postavljaju kablovi za telefone islo tako kao pre, ne naravno a to mozes da vidis po naselju Stepa Stepanovic inace najnovijem naselju u BG gde ljudi imaju FTTH od TS da dobro si cuo a to prebogati SjBB nema, dalje novije naselje Belvil ima FTTB i isto moze preko 100Mbit ukoliko bi TS ponudio, moja zgrada je stara 40 god ja mogu 100 da izvucem jer sam blizu centrale mada kad bi TS ubacila noviju tehnologiju mogao bih i vise.
Dali vidis negde paralelu izmedju TS i SjBB jedni su izvorno bili namwnjeni TV i netu a drugi samo voice.
Nedto nije jasno, da osim sto su ti za voice poceli da uvode FTTH a ovi za net(sjbb) nisu, smesno zar ne?
Btw imaju bar 1000 PUTA vise para i ranije dok ih je drzao EBRD i sad sa ovim sefom CIA.
WTF pa kako je to moguce?
 
За ово си у праву, ту и тамо понеки провајдер понуди боље и од СББ-а и од мтс-а и то је добро за тај крај јер има избора. Ја сам још овог месеца на СББ каблу, после тога идем на ехе-нет само због цене, не и због брзине. Иначе не рачунајте ово што показује поглавица, он је ипак специфичан случај и то није применљиво код осталих. ;)

Све у свему, прво иду неки провајдери који нуде најбоље али су ограничени простором, затим СББ и слични а на крају Телеком који ипак брзо напредује.

Што се инфраструктуре тиче, код мене уопште није СББ-ова него је то радио Поглед много давно и никако нису могли да сањају о овим брзинама. Једноставно, толико може, а ни Телеком не би требало оволико да ограничава. Они са дужим памђењем ће да се сете да је некад давно било приче да код нас може да прође 2400, евентуално јупак са 9600 а 14400 нема шансе. Кроз те исте парице сада иде и 20Mbps и ту се стало. Ипак, Телеком ради на томе, моја линија је стара десетак година, подземна, још је и дигитална али ипак сам (по њима) на ~700м и не могу брже. Ипак, највећи фејл је што су одустали од ISDN-а па код њих нећу скоро по интернет.

Овако ми сада изгледа пакет:

Pogledajte prilog 181078

Pa ti imas placenu brzinu kao i ja da sam platio vise imao bih vise od tebe ono sto ti ne znas je da su uspeli kroz bakar da provuku 10Gbit net naravno na 50m od dslam-a..
Ja sam na 80m znaci kad bi TS to imao u ovom trenutku mogao bih malo manje od 10Gbit naravno to je u test fazi mislim da ce sad da puste komercijalno provericu citao sam ovo prosle godine pa sam zaboravio.
Znaci uporedjujes neuporedivo uporedjujes nekog koji ne moze vise od 20 zbog tehnologije i kablovski gde i nije bitna blizina za brzinu vec vise neke druge stvari, dakle nisi fer.
Ajmo ovo sto sam rekao hipoteticki da uzmemo da TS ima novi HW koji podrzava 10Gbit do 50m a ja na 80m, recimo da mogu ne 10 vec nek bude 1Gbit(posto sam na 80m) i da je normalna cena koliko bi ti bila prica ok, cekaj da se ovo modernizuje sad su poceli svigde da stavljaju optiku i svako novo naselje ce je imati da li ces i onda tako pricati a sad vec ali sporo se postavljaji ipanovi tako da 100 sve vise nas moze da uzme naravno cena je faktor jedan od glavnih.
Ja konkretno mogu trenutno 100/50 ali nit TS ima tu brzinu u ponudi nit bi sad dali ali videces za 2-3 god kolika ce brzina biti moguca i kasnije da ne pricam.
Uglavnom nisi fer jer poredis neuporedivo Sjbb bi trebao da daje mnogooooooo vece brzine nego sad jer mogu imaju svoj nezavisan link tehnologija im ne trazi blizinu.... TS mora da "skracuje" parice postavljanjem ipanova sto nije jeftino nimalo a i ceka ih privatizacija pa se ne ulaze preterano sad.
Toliko o mts i SjBB.
 




Telekom 10/1 smanjen na 8/1, zbog tehnickih (ne)mogucnosti. Nesto sam razmisljao da predjem na Beotel 5/1, manje bih placao (1190), a ne bi se previse smanjila brzina. Mada posto mi sad u oktobru istice ugovor, sacekacu jos malo, mozda izleti neka dobra promocija :)
 
Nazad
Vrh Dno