Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Pun je bad sectora .
 
Da li da pustim iz dosa neki program I sta predlazes.
 
Pustio sam program iz dosa da diska Hirens boot I to HDATA2 V45.5.3. Nije pronasao lose sektore.Ne znam kako Hard Diski Sential onako brzo alalizira disk I nadje lose sektore.
 
Disk sam upisuje podatke u smart,Sentinel ih samo ocitava

Kako se ponasa takav disk,moze li se kopirati citati sa njega,javlja li greske prilikom rada
 
Disk radi dobro na njemu je 8.1 I ne daje nikakve poruke.
 
Quick Question [emoji4] aj sad nabrzaka imam WD 1Tb kako najbrze da ga ispitam dali je ispravan tačnije da li ima bad sector-e(neki konkretan i lagan programčić) i u slucaju da ima kojim programom da saniram to disk je pun nekih podataka manje vise nisu toliko vazni prezalicu ih ali da ustanovim ove dve stavke iz pitanja mnogo bi mi znacilo dal da ga sacuvam ili da ide u kantu [emoji6] . E da HD je u reku stoja 2g neupotrebljivan.
Hvala svima unapred.
 
WD 1TB 10EZEX
slika.jpg
Ono sto vidim da je disk u perfektnom stanju i stvarno sam zadovoljan temperaturama tu se krece najcesce oko 30c
Ali interesuju me performanse
slika2.jpg
Na netu nema neki test ovod WD blue 1TB diska nalazio sam neke rezultate po forumima najcesce ima bolje performanse nego kod mene neko ko ima disk ili ima vise iskustva da napise jel ovo ok s testovima?
 
Mislim da program nije tacan.Da bi bio tacan mora bi da obavi duze testiranje sektora.
 
Kako da formatiram HDD il iz Windowsa(al nekim programom da nije onaj njegov format) ili iz biosa da napomenem HDD je externi i stajao je 2g ugasen ajmo ljudi pomozite [emoji10]
 
Neznam šta fali Windows formatiranju ali možeš da upotrebiš bilo koji program za partcionisanje kao; http://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html ubiješ particije, nuluješ pa uradiš full format. Možeš i iz Hirensa, ima gomila programa za to.

Mozesli mi molim te objasniti evo skidam upravo taj program sto si predlozio kako da ubijem particije pa da formatiram a windows format nece uradio bi ja to davno nego sam morao alternativu da trazim sad cu videti sta se moze u tom programu samo mi objasni kako da nulujem ili ubijem particije [emoji6]
 
Otvoriš program, nađeš disk/particiju na kojoj želiš da radiš, desni klik na nju i imaš gomilu opcija među kojima i 'Delete partition' pa 'Wipe partition' (upiše nule). Posle možeš samo da napraviš particiju na isti način i biće formatirana na način koji izabereš (verovatno ti treba NTFS). Ne zaboravi da klikneš na 'Apply' posle svakog izbora.
To je sve da se lepo očisti disk, inače može samo format.
 
Hard Disk Sentinel daje
Posle testa sa tim istim programom ne daje da ima lose sektore.
 

Prilozi

  • Slide1.JPG
    Slide1.JPG
    86.6 KB · Pregleda: 119
  • 20150524_R_MAXTOR_STM3250820AS_5QE20LZQ_3.AAE-surface-full.jpg
    20150524_R_MAXTOR_STM3250820AS_5QE20LZQ_3.AAE-surface-full.jpg
    302.8 KB · Pregleda: 109
Vrlo cudna stvar, danas sam kupio Hitachi hard uvezen 2015, a proizveden u aprilu 2013!!! Nigde ne pise "refurbished", ali mi je toliko sumnjivo da ga jos nisam otpakovao. Takodje mi je sumnjiva mala zelena nalepnica na kesi. Recite mi da paranoisem?
IMG_20150527_234910.jpg
 
Probao sam sinoc, ne moze da se proveri, samo eksterni diskovi mogu, mada nije mi jasno zasto. I na listi diskova nema ovaj sa oznakom 630CLA, i uopste ih nema sa oznakom CLA, vec KLA. Samo na Amazonu ima par slicnih diskova, ali su i skuplji (100E u Nemackoj).
Nista, ubacicu ga, pa sta bude.
 
Poslednja izmena:
Koliko praznog prostora je potrebno za defragmentaciju HDD-a? Minimum i optimalno...
I kojim programom je to najbolje raditi.
Radi se o WD RED 3TB koji nije sistemski, a OS je win 7.
 
Hvala :)
Proverio i pomenuti hard ima 0,03% fragmentovanih sektora, a sistemski 0,39%.

Vidim da postoji PRO verzija ovog programa, pa me zanima da li besplatna radi defregmentaciju ili je za tu opciju potrebna pro verzija?
 
Hvala :)
Proverio i pomenuti hard ima 0,03% fragmentovanih sektora, a sistemski 0,39%.

Vidim da postoji PRO verzija ovog programa, pa me zanima da li besplatna radi defregmentaciju ili je za tu opciju potrebna pro verzija?
Radi sve u besplatnoj verziji, Pro ima automatsko defragovanje, preko mreže itd. ne treba ti ništa od toga extra. Nemoj da preteruješ sa defragmentacijom, samo džaba akaš disk. W7 i dalje skoro ništa ne fragmentirau a čak i kod XP i pre, tek preko 10 -15% je počinjalo da se oseća i ima nekog uticaja za rad systema.
 
Instalirao sam HD Sentinel i situacija je sledeca:

ssd:
power on time: 1167 days
est. remain. life: more than 664 days !?
total. start/stop: 709

Hitachi 1:
1642 days
more than 182 days
3722

Hitachi 2:
1735 days
more than 100 days
3767

Samsung HD103SJ:
1319 days
409 days (ovdje dakle nema more than, znaci li to da za malo vise od godinu ide u vjecna lovista??)
789

I ova poruka:

"There are 16 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
"

Samo kod njega je Health na 90%, ostalima su performance/health na 100%

Treba li da razmisljam o zamjeni diskova ili moze jos ovako?? Na Samsungu su mi dosta vazne stvari, pocev od dokumentacije sa posla do iTunes library-a i bckup-a telefona, tableta, lap topa svasta nesto. Zbog popunjenosti ostalih diskova ne mogu da iskombinujem da to sve negdje prekopiram.
 
Radi sve u besplatnoj verziji, Pro ima automatsko defragovanje, preko mreže itd. ne treba ti ništa od toga extra. Nemoj da preteruješ sa defragmentacijom, samo džaba akaš disk. W7 i dalje skoro ništa ne fragmentirau a čak i kod XP i pre, tek preko 10 -15% je počinjalo da se oseća i ima nekog uticaja za rad systema.
Hvala :)
 
Instalirao sam HD Sentinel i situacija je sledeca:

ssd:
power on time: 1167 days
est. remain. life: more than 664 days !?
total. start/stop: 709

Hitachi 1:
1642 days
more than 182 days
3722

Hitachi 2:
1735 days
more than 100 days
3767

Samsung HD103SJ:
1319 days
409 days (ovdje dakle nema more than, znaci li to da za malo vise od godinu ide u vjecna lovista??)
789

I ova poruka:

"There are 16 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
"

Samo kod njega je Health na 90%, ostalima su performance/health na 100%

Treba li da razmisljam o zamjeni diskova ili moze jos ovako?? Na Samsungu su mi dosta vazne stvari, pocev od dokumentacije sa posla do iTunes library-a i bckup-a telefona, tableta, lap topa svasta nesto. Zbog popunjenosti ostalih diskova ne mogu da iskombinujem da to sve negdje prekopiram.
Ta cifre o prognozi daljeg trajanja diskova se zasnivaju na nekoj formuli proizvođača tih diskova i ne znače baš ništa, jedino "Failure imminent" je nešto zabrinjavajuće. Bilo koji disk može naprasno da crkne ili da se vuče godinama sa gomilom grešaka, nikad se nezna pa zato se bojle potrudi da bekapuješ naj važnije podatke, to je jedina kakva - takva sigurnost, ostalo je lutrija. U većini slučajeva disk je jeftiniji nego gubitak podataka i nihovog eventulnog spašavanja.
Ako je sve to jako važno, zameni Samsunga pa ovoga isključi i ostavi u hladu za backup.
 
Bas tako.

Imam praistorijski Maxtor od 80GB koji je pokazivao to preostalo vreme (more than...), odbrojao do kraja a onda nastavio da pise u proslom vremenu (xxx days ago). Imao je nekoliko losih sektora koji se nisu povecavali, i disk je normalno radio iako mu "estimated time" pokazuje da je trebao da umre pre vise od godinu dana. Verovatno i sada radi, ali je negde u ostavi i nisam ga palio vise od godinu dana...

A burazeru je HDD otisao odjednom, bez ikakve najave. Za cupanje podataka su mu trazili duplo vise od cene novog HDD-a (pre par godina) i to bez ikakve garancije da ce ista spasiti i/ili koliko ce podataka spasiti. Srecom naisao je na neku firmu koja mu je sve izvukla za malo para (oko 20€ je tada bilo).

Tako da pamet u glavu, backup tih podataka ako su vazni obavezno, a disk koristi za nebitne stvari zbog kojih se neces potresti kad/ako ti ode u vecna lovista.
A ako imas garanciju (i ako uopste uvazavaju za toliko losih sektora), onda znas sta ti je ciniti :)
 
HDD star 6 godina, već par godina u svom kućišt povremeno se pali.
Relocated secotor count taj jedan ima od kako je kupljen

sad se pojavilo i ovo drugo.

6ymdtu.jpg


RELOCATED EVENT COUNT , RAZLOG ZA BRIGU ILI ?
sa ovim prvim upozorenjem živim koliko je on star.
 
Poslednja izmena:
Kliknes na zutu liniju pa procitas dole sta je problem .
 
jj5wtf.jpg



Predpostavljam da mu nema spasa?
Prije jedno 2 mjeseca sam imao jedan BSOD, poslije toga se nije javljao, laptop se malo sporije dize sto se mozda moze i pripisati programima koji se bootaju tipa skype, antivirus...
Napravit cu kopiju podataka za svaki slucaj ali me zanima koliko je ovaj program pouzdan, koliko je releventno sto kaze da je disku ostalo 50 dana?
 
Meni kaže da se očekuje skoro propast, ali i dalje radi bez ikakvih problema da ih ja vidim ili čujem.
hdd.png
 
Pa aman ljudi pisali smo ako ne 100 puta..! Opet Sentinel i to opisni prozor gde ovaj "interpretira", samo SMART atributi imaju značenje..!
 
Evo ga SMART atributi
Capture2.JPG

Hoce li neko biti ljubazan da mi protumaci ove uzvicnike?
 
Nazad
Vrh Dno