Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Kako vam se cine vrednosti iz S.M.A.R.T ocitavanja, ovaj Throughput Performance je pao od 252 na 55 odjednom, hard crkava ili sta posto pise da je moguc problem sa motorom?
Image 3.png
Image 4.png
 
Zaboravi to, i ne gledaj value već sirove vrednosti (koje je lakše čitati u dec nego u hex...).
Potpuno zdrav, imao jedino 2 CRC greške verovatno do kabla tokom života i to je to.
 
Zaboravi to, i ne gledaj value već sirove vrednosti (koje je lakše čitati u dec nego u hex...).
Potpuno zdrav, imao jedino 2 CRC greške verovatno do kabla tokom života i to je to.

Jeste do kabla, ****** uzeo sam da zatvaram stranicu kucista dok je radio komp a Sata kabl mi je los ima lufta na konektorima i izgleda da je gubio kontakt. :D
 
Sve se lepo uvek vidi iz S.M.A.R.T-a, eto jeftinog rešenja, nov kabl! ;)
 
Да ли имам разлога за панику? И иначе шта радити у оваквом случају?
Untitled.jpg
 
Da ne otvaram novu temu, jer bi bilo pitanje da li je ovako ok da rade hdd-ovi :).
Ovako se pojavilo od kada sam prebacio u AHCI mode, jel ovo normalno da mi stoje kao drajvovi koji mogu da izbace? Dok su stajali kao IDE pre jos bilo je ok.

2015-09-20_1256.png
 
@Rusi
Pogledaj u BIOS-u da li imaš opciju Hot Plug, pa je isključi. Kod mene je u Advanced/Sata configuration i tu za svaki SATA port može da se uključi/isključi, a pojavljuje se samo ako je AHCI mode izabran.
 
Probacu i sa drajverima samo te sto sam skinuo prijavljuje da nisu za moj chipset... a jesu. Verovatno se win10 gubi opet nesto.

@ nocniduh
Za cega jos sluzi ta opcija ako se iskljuci?
 
Pa služi upravo za to, da označiš koji diskovi mogu da se vade i vraćaju na živo. Recimo, ja imam SATA dock na kućištu koji se povezuje na jedan SATA port i onda sam na tom port-u ostavio uključen Hot Plug, a na ostalim isključen, da ne bi pogrešio kad iz Windows-a idem na Safe Remove opciju.
 
Capture.JPG

Da li je moguce da sest godina star hard disk nema nikakav problem? Ne razumem se u ova SMART ocitavanja.
 
sto ne bi bilo moguce?moj matori makstor je izdurao 9g svakodnevnog gazenja,taj tvoj ovako na prvi pogled cak se cini pazen i mazen.
 
Da li neko zna kako da resim problem disk usage-a od 100%? To se desava vrlo cesto u situacijama kada nikakav poseban program nije pokrenut, par tabova u chromu, i onda pocinje da koci, treba mu dosta da otvori cak i foldere. Inace kad disk usage nije 100% radi jako fino, i3 je procesor tako da bi trebao da savlada ove osnovne zadatke bez neke muke ali avaj...
 
Ne verujem da je to do diska, precesljaj komp sa antivirus i antimalware alatkama. Uostalom, najpre proveri koja aplikacija ga koristi.

Edit: zakasnih s odgovorom, evo imas i linkove gore
 
Desilo mi se da prilikom kopiranja podataka sa 2 eksterna diska na (1 dan star) WD Red od 2TB on postane unallocated. Sentinel kaze da je sve ok. Brinem se da nije HW problem, nadam se da je Windows 10 kriv (nekako)

33.PNG

Da li se nekom to desavalo? :/
 
Ne znam da li je slucajnost (vrv jeste), ali to se desilo tokom instalacije 3DMark Vantage (dok je u pozadini bilo kopiranje sa ext. HD). Sad je sve u redu, ne ponovilo se. :D
 
jel ovo opasno??? hdd je malo koriscen
2015_10_08_083421.jpg
 
Daj ceo SMART, taj atribut po sebi ne znači ništa...
 
seagate je hdd
2rorrlc.jpg
 
Ništa mu nije, a taj atribut pokazuje performanse koje su jasne samo proizvođaču. Opusti se ;)
 
hvala mdm :wave:
 
Sa cime najjednostavnije da proverim rad HDD, jer mi je nesto cudno, nemam probleme sa njim niti daje nikakve simptome radi se o sledecem,
kada sam koristio win 8.1 i kada upalim laptop ili restartujem tj kada se pojavi slika desktop-a i odem na ctrl+shift+esc drzi mi HDD u 100% pa sada da ne preteram ali sigurno jedno 1-1,5-2 min i onda spusti opterecenje i laptop je spreman za upotrebu sve radi najnormalnije, instalirao sam win10 isto se desava ali traje krace mozda 30-50s.
Sta ovde moze da bude problem da nije mozda sto je HDD na 5400rpm ili nesto drugo, napominjem da je u pitanju laptop?
 
Pa to je normalno, učitava OS i programe...
Samo što na SSD-u nebi ni stigao da vidiš. :d
 
hddsmart.pnghdd.png

Ocajno mi radi kompjuter, poksavam da provalim sta nije u redu. Da li su ova ocitavanja ok da znam da predjem na druge komponente ako nije hdd? Inace laptop mi je bio na ovlasenom servisu gde su ustanovili da je losa maticna iako je star svega 5 meseci, zamenili su je ali je i dalje krs i svaki zivac mi unisti. Molim vas ljudi pomozite.
 
Imam jedan veoma neobičan i vrlo ozbiljan problem gde sumnjam da je posledica neispravnog rada hard diska

Naime obavezno jednom dnevno a i češće dešava mi se da se operativni sistem zamrzne tj. kompjuter je uključen ali operativni sistem uopšte ne reaguje na bilo koju komandu.

Tada sam prinudjen da na svom kućištu pritisnem dugme za restartovanje (softverski naravno nije moguće) i tek tada po podizanju sistema se vrati u normalu.

Proces se ponavlja i kada je kompjuter upaljen (5-6 sati u kontinuitetu) a ja tada nisam ništa radio na njemu

Sumnjam da je ovakvo ponašanje posledica rada neispravnog rada hard diska jer mi se ovo nikada nije dešavalo i počelo je da se dešava od skoro

Svaki savet i pomoć je dobrodošla.
 
bez zelje da vredjam,nije mi jasno kako si mogao da zakljucis da je hard sporan jer je krenulo da se desava od skoro. :)

elem,ti simptomi pre mogu biti do memorije i/ili graficke kartice.prva i najlaksa stvar je da obrises sve drajvere za graficku kartu sa Display Driver Uninstaller-om i stavis fresko zadnju crimson 15.11.1 betu sa amd-ovog sajta.ako ne bude pomoci onda nadji Hard Disk Sentinel i vidi sta ce da kaze za disk gde je sistem.ako sve bude okej,treba dalje sumnjiciti memoriju i testirati je memtest-om.takodje,butovanje bilo kog liveboot sistema je preporucljivo da se iskljuce i eventualni problemi sa diskovima i softverom.
 
Prvo valjda da proveri hard, DDU pa ponovo instaliranje AMD drajvera (staviti stabilni drajver, ne betu) svakako iziskuje vise vremena.
 
Nazad
Vrh Dno