Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

uporedi sa rezovima na temi za ssd-ove.sto se tice podesavanja,ako je moderniji win,nema nesto da se podesava,stave se zadnji sata/ahci drajveri za cipset,ako nema potrebe za hibernacijom i restore-om pogasi se,ogranici se page file,izgasi se gasenje diskova u power options-ima.nema potrebe za tvikovanjem samog win-a.

treba nam stiki tema za ovo.
 
Load Cycle Count Hitachi HDD

Bacih pogled na ovu SMART vrednost kod harda na laptopu ( ASUS K53SV) i zacudih se kad sam video brojku od preko 207 000 za Load Cycle Count , a HDD je pritom radio ukupno oko 246.8 dana. Inace ono zbog cega mi je palo na pamet da proveravam HDD je cesto kliktanje. Inace to se desava najcese kad je sistem u idle rezimu, tj. kada nista ne otvaram od fajlova ili samo surfujem netom.
U pitanju je HTS547550A9E381 500GB.

Nakon pretrage po netu nasao sam na sledece podatke:
-da ovo predstavlja koliko su puta parkirane glave hard diska i da se svaki put to manifestuje kao kliktanje
-da se to moze srediti ako se iskljuci APM firmware-a diska (Advanced Power Management) ili podesi na neku vrednost gde se glave ne bi parkirale svakih 10-ak sekundi. S tim sto jedino Hitachi Feature Tool iz DOS-a moze to trajno da sredi, ostali programi koji iz Win-a to resavaju moraju ponovo nakon restarta ponovo da se podesavaju ili da se ubace u startup.

E sad ja bih se verovatno bacio na posao da to sredim, kad videh i druga misljenja http://xenomorph.net/misc/clicking-hard-drives/ , tj. da to i ne utice toliko na trajnost HDD-a i da sluzi kao zastita HDD-a u slucaju vibracija i udaraca po laptopu ...

I sad sam u dilemi
Cackati ili ne, pitanje je sad! :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Gasiti! HDD ima fiksan br parkiranja i veća je šteta na trajnost nego li bilo šta drugo, i ja imam to ugašeno kod mene! To je glavni razlog prerane smrti...

P.S.
Gde nađe onaj "merodavan" sajt, za koji nisam nikad čuo!! :d
 
Ma bilo je isto slicnih suprotstavljenih misljenja na stranim forumima, a na onom linku je samo odprilike objasnjeno kakvu tezu oni zastupaju ;)
Mislim i meni je nelogicno da od toga ima neke vajde, posto mi lap obicno ispadne kad ga nosim negde kad je ugasen ili u hibernaciji.

Ugasicu ja to cudo, sreca pa sam video, inace bi za godinu dana dogurao do onih cuvenih 600 000, na koliko su obicno deklarisani HDD.

EDIT: Ovde imaju neki od firmware-a koji bi mogli da pripomognu ako neko ima slicnih problema. Meni izgleda nisu od pomoci posto nema ovog mog modela medju njima. Ali ce valjda ono programce da odradi posao.
 
Poslednja izmena:
HTS547550A9E384

Nista na kraju nisam uradio sa onim Hitachi Feature Tool programom. Isprobao sam i nezvanicnu verziju 2.17b1 od brace Kineza, ali pise nakon boot-a sa USB da na mom hardu APM ne moze da se menja. Inace pogresio sam kod naziva HDD, tacna oznaka je HTS547550A9E384 i to spada u Hitachi 5k750 seriju diskova, za koje se tvrdi da su podrzani :S:
Probao sam i ovaj recept, da menjam stringove kod exe fajla, ali nije hteo da mi sacuva sve sto treba od oznake vec je uvek vracao E6 umesto E3.

Uglavnom problem sam na kraju resio pomocu malog programcica quietHDD koji sam stavio u Startup, pa se podize sa Win-om i drzi APM pod kontrolom.

PS: Mogu ladno da napisem doktorat na ovu temu :p
 
Mozda taj program konstantno vrsi neki mali upis, pa tako drzi taj disk sa glavama u polozaju za upis, proveri radi li spin down na setovan tajming..
 
Pa ne bi trebalo, on u principu moze da menja APM podesavanja (pomera se slajder izmedju 0-255), ali ona traju samo dok je i program ukljucen.
Nije on jedini za takvu namenu ima bar jos 4-5 slicnih progrramcica ( Cristal Disk Info, hdparm, HDDScan ...) samo sto me mrzelo da sve to isprobavam, a za ovaj sam se odlucio jer je u pricipu najmanji i najmanje zahtevan.
 
Poslednja izmena:
Kod seagatea sam cesto vidjao tu pojavu da na par sekundi cakce, za mesec da nafura ogromnu cifru za LCC...
 
Ne dok je program uključen, već komp. samo potpuno gašenje resetuje setovanje...
 
Imam 2745 bad sectora na hardu, mogu li nekako da se poprave ili da uzimam novi hard..?
 
Uglavnom mu nema spasa ako je vec toliko nakupio ...
 
Aha, a na njemu mi je i sistem, podatke sam sacuvao na drugi, a krastavac 1.5tb ode u vecna lovista xD preporuka za neki?
 
Preporuka zavisi od toga koliko ces da ulozis :)
 
Sigurno su BB? Nije često da ih skupi toliko a da uopšte radi! :d
 
Pa najmanje moguce :), moze i polovno nesto 300 ili 500 gb ali da bude tih a ne ko ovaj traktor
 
neki polovan 7200 deskstar,posto ide sistem.mozda i moderniji sigejt 7200.13 ili 7200.12 (mada je ovo vec matoro),ostalo je sve skuplje.
 
Ma samo da je tih i jeftin, znam da je to tesko naci ali krastavac kad je ovaj prepun losih sektora. Ne znam koji program moze da popravi neke sektore znam da ne moze sve al da pokusam nesto
 
Interesuje me za WD blue 1tb uzet pre dan,dignut sistem na njega brz je dosta,nije bucan,ali trese komp,ima li neko resecnje?da li bi bilo bolje kad bih uzeo kuciste sa fiokama?
 
prvi hardver stor,trazite gumene ili silikonske podloske i prvo probajte sa tim.ima i lastis trik,ima toliko resenja koja treba probati pre tih radikalnih.kod mene su gumene podloske koje su dosle uz kuciste resile sve probleme,a i odavno nemam toliko tanko kuciste da vibracija hdd-a moz' utice na nj'.
 
prvi hardver stor,trazite gumene ili silikonske podloske i prvo probajte sa tim.ima i lastis trik,ima toliko resenja koja treba probati pre tih radikalnih.kod mene su gumene podloske koje su dosle uz kuciste resile sve probleme,a i odavno nemam toliko tanko kuciste da vibracija hdd-a moz' utice na nj'.

Znam,ovaj V3 je uzas osmisljen,moracu da uzmem Raidmax seiran 2 izgleda dosta kvalitetnije a cena mu je niska,mozda pomogne..
 
koliko sam ispratio,ni raidmax se nije proslavio sa debljinom lima i uopste kvalitetom izrade.trazi neko proverenije resenje po oglasima,ako si vec zapeo da menjas kuciste.
 
koliko sam ispratio,ni raidmax se nije proslavio sa debljinom lima i uopste kvalitetom izrade.trazi neko proverenije resenje po oglasima,ako si vec zapeo da menjas kuciste.

Sta bi preporucio da moze da izdrzi vibracije harda,ili uopste koja kucista imaju debele limove?
 
Da ne bih otvarao novu temu cu pitam ovde!

Imam problem sa hardom u vidu da dok radi je mir i tisina ali cim pokrenem nesto krene da ga krlja, upitanju je WD3200AAJS-00VWA0 i na njemu je system i nije podeljen u particije nego je ceo ostavljen zbog prostora za igre koje danas sve vise i vise mesta traze i dignut novi win 10 e sada koliko sam mogo videti formatiran je u GPT jer imam maticnu ASRock P67 PRO3 B3 koja je UEFI.

E pre ovog harda je bio ubacen tacnije jos uvek je u kompu WD6400AAKS-22A7B0 i taj je podeljen u dve particije koje su MBR. Dok je na njemu bio win 7 sve je bilo ok komp je bio tih i nije krljao dok je radio ili se nesto igralo dok ovaj od 320 me ubija u pojam manje vise sto krlja nego sto vidim da mi igre seckaju i duze se ucitavaju ili dodjem na jedno mesto i onda sekunda kasnije i vidim da sam se teleportovao unazad par cm.

1.jpg2.jpg

Evo slike od hardova i ono sto me jos interesuje kakve su to greske koje vidim da ima i sta bih trebao da uradim da bude sve ok!? Jel bi mogo na taj hard od 320 gb da ga prebacim u MBR i da idalje imam UEFI ili mora da bude GPT

EDIT:

Evo sada sam pogledao u BIOS-u kako je podeseno i pise da je IDE kada sam prebacio na AHCI nije hteo da se podigne sistem nego sam moro da vratim na IDE. Jel ima tu neke razlike? Sto se tice ovog dela tu sam zesci noob pa ako neko ima strpljenja i volje da mi pojasni ovo od gore. Mozda se nisam ni dobro izrazio ali ako vam nesto nije jasno pitajte pa cu pokusati detaljnije da pojasnim problem.
 
Poslednja izmena:
Da ne bih otvarao novu temu cu pitam ovde!

Imam problem sa hardom u vidu da dok radi je mir i tisina ali cim pokrenem nesto krene da ga krlja, upitanju je WD3200AAJS-00VWA0 i na njemu je system i nije podeljen u particije nego je ceo ostavljen zbog prostora za igre koje danas sve vise i vise mesta traze i dignut novi win 10 e sada koliko sam mogo videti formatiran je u GPT jer imam maticnu ASRock P67 PRO3 B3 koja je UEFI.

E pre ovog harda je bio ubacen tacnije jos uvek je u kompu WD6400AAKS-22A7B0 i taj je podeljen u dve particije koje su MBR. Dok je na njemu bio win 7 sve je bilo ok komp je bio tih i nije krljao dok je radio ili se nesto igralo dok ovaj od 320 me ubija u pojam manje vise sto krlja nego sto vidim da mi igre seckaju i duze se ucitavaju ili dodjem na jedno mesto i onda sekunda kasnije i vidim da sam se teleportovao unazad par cm.

Pogledajte prilog 169410Pogledajte prilog 169411

Evo slike od hardova i ono sto me jos interesuje kakve su to greske koje vidim da ima i sta bih trebao da uradim da bude sve ok!? Jel bi mogo na taj hard od 320 gb da ga prebacim u MBR i da idalje imam UEFI ili mora da bude GPT

EDIT:

Evo sada sam pogledao u BIOS-u kako je podeseno i pise da je IDE kada sam prebacio na AHCI nije hteo da se podigne sistem nego sam moro da vratim na IDE. Jel ima tu neke razlike? Sto se tice ovog dela tu sam zesci noob pa ako neko ima strpljenja i volje da mi pojasni ovo od gore. Mozda se nisam ni dobro izrazio ali ako vam nesto nije jasno pitajte pa cu pokusati detaljnije da pojasnim problem.
Po tim slikama problem je u vezi, proveri/promeni kablove za data i struju. Za HDD ti ne treba AHCI, IDE je sasvim dosta.
 
Da ne bih otvarao novu temu cu pitam ovde!

Imam problem sa hardom u vidu da dok radi je mir i tisina ali cim pokrenem nesto krene da ga krlja, upitanju je WD3200AAJS-00VWA0 i na njemu je system i nije podeljen u particije nego je ceo ostavljen zbog prostora za igre koje danas sve vise i vise mesta traze i dignut novi win 10 e sada koliko sam mogo videti formatiran je u GPT jer imam maticnu ASRock P67 PRO3 B3 koja je UEFI.

E pre ovog harda je bio ubacen tacnije jos uvek je u kompu WD6400AAKS-22A7B0 i taj je podeljen u dve particije koje su MBR. Dok je na njemu bio win 7 sve je bilo ok komp je bio tih i nije krljao dok je radio ili se nesto igralo dok ovaj od 320 me ubija u pojam manje vise sto krlja nego sto vidim da mi igre seckaju i duze se ucitavaju ili dodjem na jedno mesto i onda sekunda kasnije i vidim da sam se teleportovao unazad par cm.

Pogledajte prilog 169410Pogledajte prilog 169411

Evo slike od hardova i ono sto me jos interesuje kakve su to greske koje vidim da ima i sta bih trebao da uradim da bude sve ok!? Jel bi mogo na taj hard od 320 gb da ga prebacim u MBR i da idalje imam UEFI ili mora da bude GPT

EDIT:

Evo sada sam pogledao u BIOS-u kako je podeseno i pise da je IDE kada sam prebacio na AHCI nije hteo da se podigne sistem nego sam moro da vratim na IDE. Jel ima tu neke razlike? Sto se tice ovog dela tu sam zesci noob pa ako neko ima strpljenja i volje da mi pojasni ovo od gore. Mozda se nisam ni dobro izrazio ali ako vam nesto nije jasno pitajte pa cu pokusati detaljnije da pojasnim problem.

Posedujem bas taj isti od 320 i isto melje ,ima strasno iritantan zvuk,takav je taj WD

Nema tu pomoci,vreme je za SSD 320.jpg
 

Ima ali "manje" nego za SSD, potraži AHCI u search, pisano je 100 puta, ja sam kačio i automatsku MS alatku za prebacivanje a ima i ručni opis...
Nego opet Sentinel i to opisni prozor, aman ljudi samo SMART atributi imaju značenje..! :wall:
 
Imam dva hdd sata 3.Oba su podeljena na vise particija.Iz jednog od hdd-a cuje se povremeno/ne cesto/ zvuk nesto poput gonga/tiho/..Sta je u pitanju.
 
U cemu je greska
 

Prilozi

  • Presentation1.jpg
    Presentation1.jpg
    86.6 KB · Pregleda: 99
Nazad
Vrh Dno