Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Da crkava. Menjaj!
 
Uradit ću još danas backup, a onda ću razmotriti šta da kupim, volio bih da probam taj SSD ali mi treba i prostora, ako se mognem protegnuti da kupim oboje bit će krasno, ako ne, onda ću uzeti neki HDD od 1 TB.
 
Šta znam, sad nemam nikakve ušteđevine jer se bilo na godišnjem, ali imam karticu preko koje mogu kupovati na rate, recimo da ne bi volio dati više od 150 eura od mogućih 350e :)
Znam da su kod vas u Srbiji cijene manje nego kod nas u BiH, ali ako je ko voljan dati neku preporuku šta da kupim za te pare, zamolio bi ga da baci pogled na ovaj link jer ovdje namjeravam kupiti.
http://shop.imtec.ba/1006-hard-i-ssd-diskovi

Kod mene je laptop u pitanju, ako bi išao na ssd + hdd možda da izbacim cd/dvd drive?
 
Poslednja izmena:
Jasno, ako ti nije potreban dvd zašto ne bi iskoristio prostor.
Na telefonu sam mrsko mi je sada pregledati cenovnike ali ssd plus hdd je prava kombinacija.
Budući da bi kupovao novo i na rate tih 150 evra je gotovo sigurno malo za tu kombinaciju (osim možda u scenariju gde bi kupovao najjeftiniji ssd od 120GB i ostatak budžeta za hdd koji može da se pazari, a taj neće biti od 1TB).
 
+1!
 
Ništa, s obzirom da može na rate onda da se još malo protegnem, bil bio dovoljan ovaj Evo 850 od 120 GB za sistem i aplikacije, za skladištenje bi uzeo ovaj WD od 1 TB, sve bi me došlo 390 KM odnosno 200 e.
Ili da idem na varijantu da uzmem za prve prilike običan HDD od 1 TB a kad budem pri kešu da uzmem neki ssd od 256 GB, možda onaj crucial
 
Treba li ista update-ovati za Transcend 370S, citam nesto u vezi nekih intel i microsoft drivera, ne znam za koje to sve SSD-ove vazi. Cisto zato sto mi stoji u hd sentinelu performance 80% good, pa ako moze to da se digne, ili je to tako.. U biosu je namesteno na AHCI.
 
Opet Sentinel OPET! :wall:
 
Nemoj da se nerviras, tek sam uzeo SSD, jasno mi je da je frustrirajuce kad neko novi bane u bilo koju temu i bilo koju sferu tvog interesovanja.. Samo me zanimalo jel to ok, da odmah nesto preduzmem.. Transcendov softver kaze da je firwmare najnoviji.
 
Ja se ne nerviram, samo konstatujem. ;)
Ali 1 strana unazad -1! :d

I koliko još drugih, dakle pretraga služi za ukras a čitanje je napor... :)
 
Poslednja izmena:
Da li je mnogo ako se u toku jednog meseca glava parkira ~500 puta?

U pitanju je 2.5" WD Black od 500GB koji služi kao storage disk.
 
Opet Sentinel OPET! :wall:

U cemu je problem,boli te glava ?

Sta fali Sentinelu,kad se kupuje ili prodaje polovan hard Sentinel je izuzetno pouzdan-nikad greske
Vidi se koliko je radio,stanje opisuje pouzdano,bas ako treba trazi se i strana sa smart parametrima

Najbitnije je sto ako se muva sa HDD Regeneratorom,Sentinel i dalje ocitava da je bilo losih sektora-za razliku od drugih programa

Ako imas nesto licno protiv tog programa,ne moras na svakoj strani pljuvati-koristi sta god zelis i oces
 
Pogledaj na koji post je odgovorio i da li je tamo bilo priče o HDD ili SSD.

Tako je bilo za svaki post gde je stavio svoju kritiku. I upravu je jer je toliko puta pomenuto samo u ovoj temi i niko ne čita. Evo i ti napade čoveka, a da si sve čitao i da nisi video da se sve vreme govori o SSD-u...
 
Ha? To šala?? :D

Pa to ne tvrdim samo ja ako nisi primetio, već su drugi samo digli ruke (P307, mighty78, CAR...).
Ostali su pa i ja takođe poširoko već objasnili razlog za stav, ali ajde jovo nanovo...

Dakle deo Sentinela "Overview" samo analizira upravo i samo SMART atribute i ništa više. To kod napr. BB samo i kaže i obeleži crveno, i nije neki problem posebno kod HDD-a. ALI kod SSD-a on te vrednosti iz SMART-a uzme i počne da "tumači" e to je već problem i to može da bude toliko aproksimativno i po trenutnom uzorku ili promenama u okviru SMART atributa da bude kompletno pogrešno, u najmanju ruku preterano i stoga netačno!!
Naravno većini laika, ili bolje reći lenjivaca i gotovana među njima je bilo lakše samo pogledati šta neki program proceni (a i ne znaju da je procena a ne podatak!) nego da se malo informišu (5-10min na google -wikipedia) i sami protumače SMART i šta uopšte i treba tamo da ih zanima. Pa se onda takav program našao izopularizovan upravo iz tog razloga. Nije da je to loš program ili da mu bilo šta fali, već baš je taj deo koji svi gledaju i uzimaju zdravo za gotovo problem, a da nisu ni pročitali readme ili sajt ni samog Sentinela! Ukratko ovde i u apendixu gde i oni sami objašnjavaju upravo ovo što sam i ja ponovio, da je ta strana procena stanja sa naj važnijim rečima sa linka "evaluating these values" i "estimated" a sajt im ima veoma detaljno objašnjenje za sve. Ali što čitati, mi jelte prvo bacimo uputstvo pa...
Ovo je kratko objašnjenje, a ako tebe ili bilo koga drugog zanima duže, potraži, naćeš ih.

Deo gde pominješ "Sentinel i dalje očitava da je bilo loših sektora-za razliku od drugih programa" apsolutno ne stoji! Dakle kao što rekoh on samo očitava SMART kao i svi drugi programi koje znam i u njemu se uglavnom taj atribut oko br. BB ne menja. Kažem uglavnom, jer ima diskova koji ako BB nije bio pravi (teško čitljiv usled command timeout-a, softverski itd.) on će ako se sredi da i nestane i iz SMARTA (npr. nakon fomatiranja ili ti kako reče muvanja sa HDD Regeneratorom), ali to je do samog diska i njegovog FW a ne bilo kog programa. A Sentinel će da upamti i pokaže BB tj. da je postojao SAMO ako je bio instaliran pre toga i ima upamćeno očitavanje pa pamti vrednost pre opravke (ima i drugih koji ovo rade CDI npr.), ili naravno ako ga i sam SMART pamti videće to svaki program koji ga očitava. Dakle nema on ama baš nikakvu specijalnu sposobnost da vidi išta što drugi nemogu, jer tehnologija nije magija pa da može nešto bez objašnjenja samo od sebe da se dogodi! Tako da ako si mislio na slučaj kada se kupuje polovan disk u tom slučaju ti ako je "opravljen" neće reči ama baš ništa!!

Drugim rečima prestanite da širite polu-činjenice i dezinformacije koje su pogrešno shvaćene pa zatim i prenesene, i preko svega shvaćene kao činjenica, ako niste prvo adekvatno upućeni u materiju i ne znate tačno o čemu govorite!
Dakle ja nigde nisam pljuvao program, već metod konstatacije i pitanja na osnovu samo "opisnog prozora", pogledaj moje poruke videćeš.

@nemanja123
Hvala! Napisa post dok sam ja kucao moj "kratki" odgovor :d
 
Poslednja izmena:
Radim servis i prodaju konzola,silom prilika sa mnogo diskova sam imao kontakta

Sentinel je apsolutno pouzdan,ako je 100-100 i do 400 dana i oko 5000 start stop disk je apsolutno pouzdan

Za prosecnog korisnika koji hoce da kupi-proda disk Sentinel je izuzetno pregledan,pouzdan

Svi koji prodaju,kupuju diskove rabe Sentinel a ti kad stavis oglas onda im pisi referate

Prevaranti vecinom koriste sliku iz HDTune-one kockice kao sve ok super,a sto se ne vide prebacenih xxx sektora na spare to nema veze
Pa kad stigne disk,i puste Sentinel onda jao sta je ovo
Jedan lik je tako prevaren,ne zna covek sta je smart,a uvaljivac stavio sliku iz HD Tune kockice

Zato opet kazem za prosecnog,neobavestenog kupca Sentinel je pocetak i kraj
 
Poslednja izmena:
Poenta je u tome da za ljude koji razumeju S.M.A.R.T tabelu nikakav dodatni softver nije neophodan. Posebno kad je reč o SSD uređajima takav softver je deplasiran.

Kada pregledam diskove pogledam i šta kaže sentinel (Hirens Boot CD) ali bitno je da znate da je to samo softver koji tumači S.M.A.R.T tabelu, na stranu surface scan i drugi testovi koje je u stanju da sprovede.
 
Poslednja izmena:
Tacno za 1% onih koji znaju sta je smart
Poenta je kako onih 99% da kupe kolko tolko ispravan polovan disk
Najbolje novo,ali ko ima sad 6000 za nov disk,vecinom se kupuje polovno
 
Radim servis i prodaju konzola,silom prilika sa mnogo diskova sam imao kontakta

Sentinel je apsolutno pouzdan,ako je 100-100 i do 400 dana i oko 5000 start stop disk je apsolutno pouzdan

Za prosecnog korisnika koji hoce da kupi-proda disk Sentinel je izuzetno pregledan,pouzdan

Svi koji prodaju,kupuju diskove rabe Sentinel a ti kad stavis oglas onda im pisi referate

Prevaranti vecinom koriste sliku iz HDTune-one kockice kao sve ok super,a sto se ne vide prebacenih xxx sektora na spare to nema veze
Pa kad stigne disk,i puste Sentinel onda jao sta je ovo
Jedan lik je tako prevaren,ne zna covek sta je smart,a uvaljivac stavio sliku iz HD Tune kockice

Zato opet kazem za prosecnog,neobavestenog kupca Sentinel je pocetak i kraj

Tacno za 1% onih koji znaju sta je smart
Poenta je kako onih 99% da kupe kolko tolko ispravan polovan disk
Najbolje novo,ali ko ima sad 6000 za nov disk,vecinom se kupuje polovno

A ja mislio da sam baš bio dovoljno opširan, a evo i Paradigma je potvrdio. Pouzdan? U čitanju SMART atributa?? Kuku meni da to ne ume.. Jer to što si ti naveo a ja već rekao, je očitana vrednost, svaki program to može.

Upravo za prosečnog korisnika koji hoće da kupi-proda disk može da ne valja!! Zašto? Zato što "Svi koji prodaju,kupuju diskove rabe Sentinel" :d Hahahaha, uh koji razlog i merodavnost jer eto "svi koriste", a tamo negde to sve eksperti... Pa i rekao sam već zašto, ali očito nisi shvatio moj "referat" :), a ni pogledao linkove sa Sentinel sajta koje sam dao ;). Ako se uzdaš u njega (ili bilo koji drugi program) i prvi put mu daš taj neki disk, a ja sam evo npr.pre toga "opravio" prikazane greške tako da ih više nema ni u SMARTu, ili sam ih uklonio iz SMARTa (da i to se može! :zgran:) ili Sentinela ako je samo za screen shot (još mnogo lakše!), ili još prostije ako su bili pravi BB ali ih SMART datog diska kada su remapirani briše kao vrednost iz SMARTa šta ćeš onda? Nećeš imati pojma! :-devil-:. Evo ja ti kad god želiš i to bez referata, prodam polu mrtav disk za koji će ti Sentinel reći da je sve OK, a ima da radi cca 2 nedelje! :smoke:
Mada priznajem da nema previše onih koji to znaju, ali ako se bave uglavnom prodajom nema ih ni malo... A vidiš to lepo možeš proveriti sa jednim full format, jer će ih opet pronaći ako su i dalje tu, i biće ponovo mapirani (da sporo je, ali jedino pouzdano), i kao što reče Paradigma obavezno i surface scan i drugi short ili bolje long SMART self test itd. A i u HDTune se sve lepo vidi sve i on očitava, i šta je prebačeno (reallocated sector count) jer i tamo ima SMART atributi, pa ako nije vrednost 0 kod BB džabe ti OK na kraju (koji samo pokazuje da nije dosegnut proizvođački limit dozvoljenih BB, ili isto za svaki drugi atribut) ;) a to stvarno nije teško (sa)znati. A ako si mislio na zelene kockice u Error Scan-u, ako neko samo to prihvati kao merodavno a ne Health tab da je disk OK - NO COMMENT! Tako da ni te ne karakterišem prevarantima što ne tumače nekom vrednosti iz "prozora" već pokažu da je sve "zeleno" (ali hajde stoji i da nije najpoštenije), već ću te kupce opravdano nazvati običnim ovcama koje mrzi i najosnovnije da se informišu a kupuju sami, pa onda neka ih i šišaju! Ja uvek tražim SMART vrednosti i to ne HEX (da moram da ih prevodim) već DEC, plus ga još istestiram kod prodavca kad me vrednosti zadovolje (ili kući ako ima radnu garanciju a kažem prodavcu šta ču testirati). Nego nedo bog da je Sentinel za njih početak i kraj, onda su nadrljali (ponavljam nešto manje za HDD, tu još i može da posluži ali nikako on sam)!

Svaka čast što radiš servis i prodaju konzola, i sa mnogo diskova si imao kontakta. No bez omalovažavanja bilo koga, to meni ama baš ništa ne znači, posebno ne u Srbiji. Te mislim da i dalje ne znaš mnogo o njima, ili ovo nebi ni napisao...
A vidim da eto i dalje nigde nisi ni pomenuo ništa za SSD, što je ovde glavna poenta moje priče (kako su ti već i drugi rekli), gde tek Sentinel pada u vodu često i 100%!! ;)

Elem ne slažem se i već sam rekao zašto. A deo da samo 1% zna šta je SMART a na ovom je forumu (prvo ne verujem da je tako, jer znaju, i to mnogo veći % zna možda ne sve o njemu ali sigurno dovoljno) i da to ostane tako... Osim ako je nov, ili mu info nije trebao do sada. No i tada se ovde može veoma brzo edukovati šta je to, kao i na netu pa tek onda zaključiti.

Pozz' :wave:
 
Poslednja izmena:
Pobedio si,od sad ce da rabimo ovaj tvoj visokumni tekst prilikom prodaje-kupovine diskova,naravno ako nije
zasticen autorskim pravima

Bavim se elektronikom od 93 ali sad si me ti prosvetlio sta je disk-hvala ti puno,samo nastavi da citas
Sta je SSD jel se maze na leba ili,nisam nacitan kao vi
Evo slike mog rada+Arctic MX-4 za svega 20 boda

Cao :wave:

Capture.PNG 5.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije, ne zadržavam prava, slobodno! :d

Ja ne kažem da neke stvari ne znaš i više od mene, ali ja sam se ovde strogo ograničio samo na diskove gde mislim da znam podosta, pogotovo o SSD-ovima... ;)
20 boda, to bitcoin? Može da se podigne na bankomat?! :D
 
Pozdrav od mog Seagate-a na umoru. Slava mu. :d Sasvim moguce da su ga ove visoke temperature dokusurile - prosecno su bile u julu 42C, dok je pre toga prosek retko isao preko 40.

attachment.php


dead.jpg
 
Poslednja izmena:
Planiram da sklopim novi komp,a da iskoristim ovaj Seagate sto ga imam,dok neskupim pare za SSD
Reko da vidim u kom je stanju,i evo sta kaze hd santinel
Screenshot_1.pngScreenshot_2.png

e sad,probao sam sa hdd regeneratorom,MHDD 32 I sea tools,da popravim ova 2 bed sektora,skan and repair,sve iz DOSa
medjutim kad pogledam na hd santinelu oni su i dalje tu...jel uopste mogu oni da se poprave?

i jos jedno pitanje,sa kojim programom je najbolje da uradim erase,format ili low lavel format,
ili sta vec pre instalacije sistema,da ga vratim u kolko-tolko bolje stanje..
 
To su onda hardverski, nema tu popravke, oštećena površina diska. Jedino neke particije da se naprave oko tih sectora. HDD Regenerator će ti reći tačno gde su. Ako su jedan do drugog ili vrlo blizu, nećeš izgubiti mnogo kapaciteta. EAsus Partition Master ima sve alatke za to. Takođe, ako su jedan do drugog je da se jednom desio head crash i neće se širiti dalje pa je disk još uvek lepo upotrebljiv. Jedino da se zaobiđu ti sectori da ne dobijaš BSOD ako nešto poželi da piše tu.
 
ok,hvala na odgovoru. a pre instalacije novog sistema jel ima svrhe raditi neki erase- low level format?
 
ok,hvala na odgovoru. a pre instalacije novog sistema jel ima svrhe raditi neki erase- low level format?
Tokom instalacije Windows-a imaš opcije za brisanje i pravljenje particija i formatiranje skoro na samom početku.
 
da to znam,mislio sam sa nekim od ovih specijanih programa za hard diskove..
EAsus Partition master ima sve što treba ako hoćeš da pripremiš disk pre windows-a. Možeš da obrišeš particije, napraviš nove (oko bad sectora) Safely erase (napiše sve nule), postaviš Active particiju i. daš svakoj ime da ih ne pomešaš. Ne verujem da je sve to potrebno, samo više posla i maltretiranja diska. Eh da, ima i testiranje diska. Malo olakša instaliranje windowsa pa ako pripremaš disk nekome ko nezna da to uradi tokom instalacije onda mu dobro dođe.
 
Nakon Upgradea na Win10 pokazuje mi da mi je stepen fragmentacije 20% i da imam preko 15.000 fragmentisanih fajlova i pravo sarenilo fajlova na C particiji. Na HDD sam to lepo resavao, ali na SSD mislim da niti radi niti je preporucljivo da se radi defragmentacija kao na HDD (tako sam negde procitao)...

Pitanje je kako da uspostavim red na sistemskoj particiji koja je ceo SSD od 120 GB i da smanjim stepen fragmentacije?
 
Nakon Upgradea na Win10 pokazuje mi da mi je stepen fragmentacije 20% i da imam preko 15.000 fragmentisanih fajlova i pravo sarenilo fajlova na C particiji. Na HDD sam to lepo resavao, ali na SSD mislim da niti radi niti je preporucljivo da se radi defragmentacija kao na HDD (tako sam negde procitao)...

Pitanje je kako da uspostavim red na sistemskoj particiji koja je ceo SSD od 120 GB i da smanjim stepen fragmentacije?
Šta ti pokazuje taj stepen fragmentacije‚? Nebi ništa trebalo da pokazuje za SSD. Eventualno samo "Needs optimization" a to je forsiranje Trim komande. SSD radi sam šta treba da zadrži svoju optimizaciju.
 
Nazad
Vrh Dno