Šta je novo?

povezivanje zvucnika sa razlicitom impedansom

Van Gogh

Čuven
Učlanjen(a)
17.02.2002
Poruke
412
Poena
619
eto htio bih da na dva izlaza 5.1 pojacala spojim 4 zvucnika i to na jedan kanal jedan od 4oma i drugi od 8oma i isto za drugi kanal...a bili bi redno vezani...to mi treba jer bih da rade sva cetri u stereo modu a ne kao surround. a pojacalo nema A i B prikljucke za zvucnike vec samo dva prikljucka za prednje.da li ovo sto skodi pojacalu?
 
Pojasni malo. 4 zvučnika na 4 postojeća izlaza (ne vidim šta je tu redno), ili bi 4 zvučnika spojio na 2 izlaza čime bi ih povezao redno (jedna žica u plus, pa dve žice spojiš međusobno, a onda preostalu žicu od 2. zvučnika u minus?).

Obično su izlazi 4-8oma, odnosno 8-16oma, ređe 4-16. Pročitaj specifikacije. BTW, najbolje je da ih spojiš po propisu, svaki u po jedan izlaz na pojačalu, pa onda iz drajvera reši pitanje stereo zvuka. Ne budži ništa, kad već pojačalo ima sve predviđeno za 4 zvučnika - pod uslovom da podržava pomenutu impedansu na izlazima, a to možeš saznati iz specifikacija.

Koliko pamtim, mislim da je bolje da je impedansa veća od zvučnika, a nije dobro ako je manja od specifikacije izlaza, pošto mu se onda previše struje vraća i greje se izlaz. Nisam stručnjak, ali rekao bih da veća impedansa rezultuje malo tišom reprodukcijom - razlog više da spojiš jedan zvučnik na jedan izlaz, pa da to posle možeš u pojačalu da regulišeš.
 
pazi, pojacalo je 5.1 ali ako ih spojim kao 5.1 tj cetri zvucnika bez centralnog onda ne mogu da rade kao stereo vec samo kao surround ili u nekom od ponudjenih modova kao hall, live i sl...ia tu ne mogu da vrsim podesavanja bass-a i sl....e sad on ima samo dva izlaza za prednje zvucnike zarazliku od nekih tj vecine pojacala koji imaju 2 para prikljucaka za prednje zvucnike i onaj prekidac A B sa kojim se regulise koji ce od izlaza da bude aktivna ili ako treba i oba da rade...e mene zeznu prodavac tada jer nisam obratio paznju na to a model koji sam prvobitno htio da uzmem imaio je to :)
e sad ja bih na dva izlaza da povezem cetri zvucnika! sa razlicitom impedansom...znaci jedan kanal dva zvucnika i to jedan sa 4oma i drugi sa 8oma....koliko je to stetno...? :)
 
Ako si pažljivo čitao - neće biti uopšte štetno ukoliko je proizvođač specifikovao da će izlaz da mu podnese 12oma npr.

Bojim se da ćeš imati drugi problem, ukoliko je to sve imoguće - oni od 4 oma će da ti ozbiljno nadjačaju te od 8.
 
Lepo je nidza rekao: povezati jedan par na izlaze za prednje, drugi par na izlaze za zadnje kanale, pa onda u drajverima ukljuciti kloniranje prednjih na zadnje (ovo 99% mora da ima kao opcija u drajveru za zvuk).

Inace, mozes ih i redno vezati, ali ce ti reprodukcija biti tisa, posto se onda taj spoj ponasa kao zvucnik od 12 Oma (grubo gledano, posto nije u pitanju otpor, vec impedansa), s tim da ce 2/3 snage ici na 4 omske, a 1/3 na 8 omske zvucnike.


2 nidza:
Nece ozbiljno nadjacati, ukoliko su slicni drajveri u kutijama. Trebalo bi da 4 omske kutije budu glasnije za 3-4 dB.
 
ovi od 4oma su i jaci od ovih na 8oma....tako da je i bolje da se jace cuju...mogu vam reci karakeristike ovih od 4oma ali ovih od 8 ne jer sad ne znam koji su...ali znam da su slabiji od ovih
ali ono glavno sam saznao...nije stetno...
a kako mislite da ukljucim kloniranje? u nekim podesavanjima pojacala? jer ja sam cackao neka podesavanja i to nisam uspio da nadjem
u pitanju je panasonic sa-he7 risiver 5.1 5x80w
 
U podešavanjima drajvera u kompjuteru, vezano za zvučnu karticu. Kloniranje mora da postoji. U krajnjem slučaju promeni zvučnu karticu, jedan polovan live! od 15 evra će ti odraditi posao uz pomoć KX drajvera.
 
ali kakve veze ima zvucna sa pojacalom....jer meni je pojacalo povezano preko spdif prikljucka na digitalni prikljucak pojacala sto znaci samo jedan koaksialni kabal i nista vise izmedju racunara i pojacala....e sad ako bih namjestio da racuanr ima 4 zvucnika da li to znaci da bi slao signal pojacalu koji bi bio emitovan samo na 4 zvucnika i bio bi isti ako bi bilo ukljuceno kloniranje? valjda me shvatate? :)
 
Pa probaj, igraj se sa drajverima. Šta podesiš u drajverima, to ide kroz SPDIF, a pojačalo samo pasivno sluša šta mu kompjuter pošalje - barem bi tako trebalo da bude. Kloniranje bi trebalo da radi - pa probaj uostalom sam.

Pusti Winamp, setuj 4 zvučnika u windowsu, a u winampu u output stavi direct sound. Moralo bi da ide na svim zvučnicima, a volume svakog od kanala takođe bi trebalo da setuješ bez problema. Ne znam kakvu zvučnu imaš, ali od nje ti sve zavisi, tj. od njenog drajvera.
 
Zvucna mi je integrisana na ploci NF4 chipset :) evo pogledacu malo se poigram sa tim...
 
da da da. ali ako pojacalo ima pnu foru podesavanja jacine svakog zvucnika (novi pioneer-i) to je moguce (staviti te zvucnike) jer ces one zvucnike koji se jace cuju (4oma) da utisas a ako nema te opcije onda kombinuj pa kupi zvucnike
 
sa-he 7 ima regilaciju jacine svih zvucnika tako da ti ostaje da se zezas sa opcijama za zvucnu pretpostavljam da ti je na riciever-u upaljen digital input posto mislim da mora na sa-he 7 da bude ukljucen da bi ti signal uopste isao preko riciever-a na zvucnike.na reciever-u ukljuci dolby digital 5.1 pa se zezaj u setovanjima za zvucnu kad namestis/nadjes clone prednje na zadnje mozda ces morati da regulises odnos snage prednjih i zadnjih a to mozes i na reciever-u da uradis
 
znaci zakljucih da meni sad glavni problem predstavlja zvucna kartica koja je integrisana i koja bas i ne nudi neka podesavanja velika...
 
Nazad
Vrh Dno