Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Kvalitet nikada nije overkill. Nadjite napajanje s najduzom garancijom za te pare pa makar bilo i polovno.
Ja sam ovaj SS xp2 uzeo sa 6.5god garancije ovde s oglasa za vise nego pristojne pare. Jurite kvalitet pre svega.

Ja ne znam šta je sa ljudima danas, jeste da sam subjektivan jer mi čuče u oglasima dva Seasonica po 60% cene novog, a i ovde i u temi o Haswell-E procesorima se X99 stavlja na Chiefteca ili ovako neki Thermaltake... eto, da ne bude reklama, ima i Seasonic od 850W sa garancijom 2 godine za 85€ u drugim oglasima što je opet blisko TT/Chief garancijama, a kvalitet ne može da se poredi.
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam šta je sa ljudima danas, jeste da sam subjektivan jer mi čuče u oglasima dva Seasonica po 60% cene novog, a i ovde i u temi o Haswell-E procesorima se X99 stavlja na Chiefteca ili ovako neki Thermaltake... eto, da ne bude reklama, ima i Seasonic od 850W sa garancijom 2 godine za 85€ u drugim oglasima što je opet blisko TT/Chief garancijama, a kvalitet ne može da se poredi.

Ma kapiram sta pricas, daju ljudi brdo love za konfe i stekaju na napajanju. Greota.

Jesam lepo napisao da moze bilo kakav predlog, za skuplje, jeftinije, sta god? I onda cemu takav ton? Nije kao da sam pitao za neki LC power od 30e da li moze da gura ovu konfiguraciju, pitao sam za Thermaltake, koji je kao kvalitet ovde jer nema nista drugo ni da se uzme. Napajanja koja mickeyrs pominje su u nasoj zemlji 2-3 puta skuplja od pomenutog TT, a ni jedan razlog zasto dodati toliko para, odnosno sta se tacno dobija osim par % efikasnosti koja je nebitna, i W koji su ionako nepotrebni. Da nece TT da rikne posle 2 meseca i povuce sve sa sobom?

Ako ovo napajanje ne valja, i ako nijedno napajanje do Tagana od 1.5KW ne valja, uzecemo Tagan, ali ako je ovo napajanje na forumu preporuceno bezbroj puta, i nije slabo za ovu konfiguraciju, zasto onda da covek doda jos 100e i uzme Seasonic koji je 160e?

Btw konfiguraciju ne sklapam za sebe tako da polovno napajanje verovatno nije opcija.
 
ima i novog po oglasima,ali verovatno si mislio da taj kojem uzimas hoce novo u sopu sa full garancijama,i to pozeljno na jednom mestu zbog placanja ili kojecega vec.

sto se tice tog Tt-a,nece da crkne,ali postoji sansa da cvili i nije bas najtise kad se optereti.za neke slicne pare imas LC power lc9550,ma sta god ti mislio o brendu brise pod sa tim Tt-om.ali bi se i ja ocepio jos malo i uzeo nesto bolje,tj sa vise ampera jer em imas plocu za vise grafika (i kad tad ce 280x biti bas bagatelna a dve u paketu jedu sve redom) em imas OC plojku i proc i steta je da se ne iskoristi.a onda ispod raidmax 850ae nemas kud.

brendovi ne znace nista,treba da gledas rivjuove i OEM-e,a ovde na temi malo da izlistas i da steknes ko je dobar i koje su platforme dobre.takodje,po meni su sve garancije preko 3g marketinske patke,ali ako potencijalnom kupcu znaci,onda sta da se radi. :d
 
ima i novog po oglasima,ali verovatno si mislio da taj kojem uzimas hoce novo u sopu sa full garancijama,i to pozeljno na jednom mestu zbog placanja ili kojecega vec.

sto se tice tog Tt-a,nece da crkne,ali postoji sansa da cvili i nije bas najtise kad se optereti.za neke slicne pare imas LC power lc9550,ma sta god ti mislio o brendu brise pod sa tim Tt-om.ali bi se i ja ocepio jos malo i uzeo nesto bolje,tj sa vise ampera jer em imas plocu za vise grafika (i kad tad ce 280x biti bas bagatelna a dve u paketu jedu sve redom) em imas OC plojku i proc i steta je da se ne iskoristi.a onda ispod raidmax 850ae nemas kud.

brendovi ne znace nista,treba da gledas rivjuove i OEM-e,a ovde na temi malo da izlistas i da steknes ko je dobar i koje su platforme dobre.takodje,po meni su sve garancije preko 3g marketinske patke,ali ako potencijalnom kupcu znaci,onda sta da se radi. :d
Brendovi ne znace nista? Garancije preko 3 godine samo marketing?
Predlazes mu LC Power od 500W umesto TT od 744W? Za onu konfiguraciju? Ja bih se sam udaljio sa teme, pre sire eskalacije nebuloza.
 
taj LC ima vise ampera na +12v nego taj Tt,plus je bolja platforma i ja licno sa vise komada iz te serije sam imao posla i sva i dan danas rade odlicno i uvek ih preporucujem,a tih 60tak i kusur ampera kod LC-a je i vise nego dovoljno za tu konfiguraciju.po meni ta uvecana garancija kod Tt-a i CM-a je samo stvar agresivnog marketinga,ne ukazuje na dodatni kvalitet (koji je po meni presudan) ali i tu sam napravio otklon ako je to bitno (posto meni licno nije,meni je bitno da je komponenta sto kvalitetnija za dati novac) potencijalnom kupcu.

postoji par brendova koji same prave svoja napajanja (SS,Enermax),ostali brendovi narucuju manje vise svi od nekoliko OEM-a (CWT,SS,Andyson) i najcesce su samo ribrendirane platforme tih OEM-a sa ponekim izmenama najcesce u cilju stednje.tako da po meni ako se uzima kod nas brend ne igra ulogu jer garancija se svakako uvazava od ili uvoznika ili prodavnice i nezavisna je od brenda i kompanije koja pravi i/ili marketuje napajanje.

takodje sam napravio otklon od tog cenovnog ranga napajanja i savetovao da se razmotri prelazak na veci rang (preko 100e) zbog dalje prosirivosti sistema.sto mu dodje isto sto mu svi savetujete,samo ja to pokusavam dodatno da mu obrazlozim.ali ako mu je ostalo tih cca 70tak e na napajanje i mora novo,pomenuti LC je odlican izbor.jedine objektivne mane su sto nije modularno,i sto kablovi nisu bas predugacki,naspram Tt-ovih naduvanih vati,loseg venta,vise nego realne sanse da cvile ovojnice itd.

tebi ako smeta moje misljenje imas izbor da ga ne citas.imam ustavno pravo na izrazavanje svojeg misljenja,poprilicno sam siguran da ne krsim pravila foruma,a ako mislis da krsim izvoli prijavi me administratorima.
 
Nije smak sveta kad se stekaju na TT, problem je kad na konfu od 1000EUR stave neki LC Power.

Tvog posta nije bilo kada sam ja pisao moj, bukvalno sam isto pomislio i napisao. Poznat klise :).

ima i novog po oglasima,ali verovatno si mislio da taj kojem uzimas hoce novo u sopu sa full garancijama,i to pozeljno na jednom mestu zbog placanja ili kojecega vec.

sto se tice tog Tt-a,nece da crkne,ali postoji sansa da cvili i nije bas najtise kad se optereti.za neke slicne pare imas LC power lc9550,ma sta god ti mislio o brendu brise pod sa tim Tt-om.ali bi se i ja ocepio jos malo i uzeo nesto bolje,tj sa vise ampera jer em imas plocu za vise grafika (i kad tad ce 280x biti bas bagatelna a dve u paketu jedu sve redom) em imas OC plojku i proc i steta je da se ne iskoristi.a onda ispod raidmax 850ae nemas kud.

brendovi ne znace nista,treba da gledas rivjuove i OEM-e,a ovde na temi malo da izlistas i da steknes ko je dobar i koje su platforme dobre.takodje,po meni su sve garancije preko 3g marketinske patke,ali ako potencijalnom kupcu znaci,onda sta da se radi. :d

Brendovi ne znace nista? Garancije preko 3 godine samo marketing?
Predlazes mu LC Power od 500W umesto TT od 744W? Za onu konfiguraciju? Ja bih se sam udaljio sa teme, pre sire eskalacije nebuloza.

Obojica ste u pravu. Ne bojim se brendova, svaki savet cu uzeti u obzir, naravno provericu na netu sve pre finalne kupovine ali ne mogu da isproveravam svaki moguci model napajanja, zato sam i pitao, za neke smernice. Ali stvarno mi je iznenadjenje da procitam predlog za LC power za ovakvu konfiguraciju, to stoji.

Druga stvar, 500W je stvarno malo, po racunici i nije, ali bolje da ima lufta.

Sto se tice garancije od 3 godine i marketinga, nisam ni razumeo sta si hteo da kazes, fazon nebitno da li je garancija 3 ili 5 godina jer napajanja ne umiru pre 5 godina koriscenja? Ako je tako, mislim da gresis. Svaka godina garancije znaci (sto se tice napajanja, barem meni).

Postoji i sansa da se kupi polovno ali problem je sto se cekaju procesor ploca i ram, pa mora da se kupi kada to stigne, sto pre, a ne moze pre nego sto stigne. To se moze lako izvesti sa prodavnicom, ali ne i sa nekim ko prodaje na oglasima.

Sta je sa Super Flower brendom?
 
Jesam lepo napisao da moze bilo kakav predlog, za skuplje, jeftinije, sta god? I onda cemu takav ton? Nije kao da sam pitao za neki LC power od 30e da li moze da gura ovu konfiguraciju, pitao sam za Thermaltake, koji je kao kvalitet ovde jer nema nista drugo ni da se uzme. Napajanja koja mickeyrs pominje su u nasoj zemlji 2-3 puta skuplja od pomenutog TT, a ni jedan razlog zasto dodati toliko para, odnosno sta se tacno dobija osim par % efikasnosti koja je nebitna, i W koji su ionako nepotrebni. Da nece TT da rikne posle 2 meseca i povuce sve sa sobom?

Ako ovo napajanje ne valja, i ako nijedno napajanje do Tagana od 1.5KW ne valja, uzecemo Tagan, ali ako je ovo napajanje na forumu preporuceno bezbroj puta, i nije slabo za ovu konfiguraciju, zasto onda da covek doda jos 100e i uzme Seasonic koji je 160e?

Btw konfiguraciju ne sklapam za sebe tako da polovno napajanje verovatno nije opcija.

OK, onda bi trebalo da naglasiš da insistiraš na novom napajanju, inače imaš solidna dva-tri SS da izabereš u mom oglasu ili kod usera mik86. Da ne bude reklama, poslao sam ti PM sa detaljima.
 
da elaboriram onda dalje,po meni garancija od 5g na napajanje koje od starta moze da bude problematicno i/ili da radi slabije ili bucnije od napajanja sa 3g garancijom koje radi perfektno (i to vise komada) dug vremenski period...mozes da zakljucis i sam sta bih ja pre birao.opet da se ogradim,ako je tebi samo bitno da izgura 5g pa kako god onda ocigledno da ces da biras samo napajanja sa 5g garancije.u tom cenovnom segmentu nema ni jedno napajanje sa 5g garancije koje bih mogao da preporucim.

sto se tice vataze,to je na napajanjima uglavnom samo marketing i najcesce zbir svih grana.ono sto korisnike iole modernijih racunara (tu spada tvoja konfa) treba da zanima je +12v amperaza.slicno kao kad nadjete one shitaci ni nejm kineze od po 600-700w po oglasima za crvenu i kusur,i sami mozete da prepostavite da od toga nema nista.da se vratim na LC power koji preporucih,on ima lufta i to debelo za tvoju konfu.druga stvar sto su odlucili (za razliku od npr legacy modela) da manje vise pravilno izdeklamuju "vatazu".a pomenuti Tt kad uposlis tu 280x ce da radi preko 50 posto svojih mogucnosti,dici ce obrtaje venta itd itd,dok LC power ce da podese i to (a i vise bi podneo) da se ne oznoji.to napajanje je manje vise idealno za bilo koju konfu sa jednom grafom koja moze da se sklopi,jedino ako bi ga neko stavljao u ili jako malo kuciste (jer kablovi nisu modularni) ili neki full tower (onda mozda budu prekratki,trebalo bi prvo proveriti ili odmah u startu kupiti nastavke (znam da zvuci kao trosak ali npr. moze jako lepo da izgleda,ko je u tom fazonu :d)) onda da se razmisli.

Super Flower je jako okej,sta si i koji si model si nasao?generalno nemaju krs modela,ali svejedno treba videti tacno na sta ciljas,jer znaju da budu malo skupi s' obzirom sta daju.
 
A jesi li ti proverio ista od toga sto propovedas, ili pises napamet? Naterao si me da ubacujem njegovu konfiguraciju u PSU kalkulator, potrebno je najmanje 460W (bez OC), dakle tvoj LC Power otpada bez ikakve dalje analize.
 
neka po tvojim psu kalkulatorima i toj racunici otpada koliko god treba,po toj logici bi mu posao zavrsio neki hantol od 800w?jedno 50ti put ponavljam,ne da sam imao posla sa jednim komadom,vec sa bar 5 iz te serije,svi i dan danas rade savrseno,na jednom je 8150 dobro nasviran i moja stara 6870x2 i radi kao sat.opet ti ponavljam,taj LC power je jaci od tog Tt-a,da je LC power hteo da ga reklamira Tt-ovom metodom mogao je da naduva ostale grane i da nalepi 800w komotno.mislim,kapiram ja zato nisu (da bi bili kao pandan corsair rm seriji,ne da bi bili posteni prema konzumentima jer niko nije) ali opet svejedno.

a ti slobodno i dalje racunaj i preporucuj preko psu kalkulatora i veruj nalepnicama i vatima.toliko je ova tema razradjena narocito na ovom forumu da ne vidi samo onaj ko to ne zeli.
 
460W bez overkloka će da vidi samo ako mu je zanimacija da pokreće prime95 i furmark u isto vreme, mada i tad sumnjam...
 
Zanima me da li je TT Smart SE SPS-730M dovoljan za sledecu konfiguraciju, ili ako je previse onda moze slabije a kvalitetnije, ili ako je malo onda moze predlog za nesto skuplje, ili bilo kakav predlog whatsoever :p.

TT nije proizvodjac napajanja, navedeno napajanje je iz CWT-a i prisutno je i u nekim drugim brandovima, modularno i nemodularno. Spada u "kvalitetno slabija" napajanja. Ali moze da zavrsi posao. Poredeci sa LC ( posto se to ovde cesto spominje) od njega je kvalitetnije napajanje LC7600 ( Andyson poznata F serija ), a zavrsava posao za te komponente. Gold serija je kvalitetno gledano visa stapenica napajanja ( opet Andyson ).
Super Flower napajanja su odlicna, posebno Leadex serija. To je mozda najbolje sto trenutno ima na nasem trzistu. Ali kvalitet ima cenu.
Oduzih.. Definitivno trenutno najkvalitetnija napajanje do 100e koje kod nas moze da se kupi je Antec TP-750C http://www.itsvet.com/proizvod/antec-tp-750c-/comp_comp_powersupply/165/1047 I preporucujem njegovu kupovinu za ovu konfiguraciju
 
nisam znao da se antec opet uvozi kod nas,super stvar.

edit: mada,ako je verovati TPU-u,malo je bucno (mada ne bi trebao sa tom konfom da ga previse uposlis) i ostaje isti problem kao sa LC-om ako nemas veliko kuciste gde ces sa kablovima.za te neke pare je i raidmax 850ae,modularni kablovi i tiho je.iskreno,meni bi presudjivala garancija u ovom slucaju,antec obecava 5g,treba se raspitati koliko ovi kod nas daju.raidmax je 3g.
 
Poslednja izmena:
Sam pre par meseci isto napajanje uzeo za 13.500din isto sa 6.5 god. Ne verujem da ima bolje kupovine. Iskreno i 15K je ok cena skroz, to je nepunih 130e.
O tim napajanjima sam toliko pricao. Pa to je 5x bolje uzeti nego nov TT ali dzaba pricati kad ljudi ne znaju sta je dobro napajanje.
 
nije problem u tome,problem je sto je to napajanje skoro duplo skuplje od pocetnog Tt-a,dakle opet ulazimo u ono kolo - ako dodas jos x kolicinu para kupices toliko i toliko bolju stvar - koje ide u nedogled.ne bih preporucivao LC i Raidmax sa 3g garancije da sam znao da igraju napajanja od 130 i kusur evra.

suma sumarum,za tih nekih 70tak e onaj LC je ponajbolje resenje (sem u ona dva scenarija ako je kuciste ultra skuceno ili ultra veliko,a ti neces da se cimas sa nastavcima),ako mozes da prosiris budzet reci nam lepo koliko mozes tacno da ga prosiris,dal' planiras nekad da stavis drugu grafu,jel' mora novo u sopu ili moze i sa oglasa,koje je kuciste,pa mozemo bas detaljno da presecemo i damo konkretnu preporuku.
 
nije problem u tome,problem je sto je to napajanje skoro duplo skuplje od pocetnog Tt-a,dakle opet ulazimo u ono kolo - ako dodas jos x kolicinu para kupices toliko i toliko bolju stvar - koje ide u nedogled.ne bih preporucivao LC i Raidmax sa 3g garancije da sam znao da igraju napajanja od 130 i kusur evra.

suma sumarum,za tih nekih 70tak e onaj LC je ponajbolje resenje (sem u ona dva scenarija ako je kuciste ultra skuceno ili ultra veliko,a ti neces da se cimas sa nastavcima),ako mozes da prosiris budzet reci nam lepo koliko mozes tacno da ga prosiris,dal' planiras nekad da stavis drugu grafu,jel' mora novo u sopu ili moze i sa oglasa,koje je kuciste,pa mozemo bas detaljno da presecemo i damo konkretnu preporuku.

Izvinjavam se svima sto sam iskulirao diskusiju, nisam bio u mogucnosti da pisem.

Druga grafa se nece stavljati, ne mora novo, verovatno ce se polovno i uzeti (videcemo kada stignu komponente), kuciste je CM 690 II. Budzet ne postoji okviran, ja sam se nadao da ce se par usera sloziti sa nekim "bestbuy" modelom do 100e, ali nije bio takav slucaj. Kapiram da ne mogu da pogresim sa Corsair/OCZ/Antec iz oglasa, pa kada budemo uzimali provericu sta ima na oglasima i kakva su napajanja. Ako neko ima jos bilo koji savet, moze slobodno i na PM da mi posalje :).
 
ovaj antec je bestbaj do 100e,nisam znao da ih opet ima kod nas.mada LC nije nista preterano gore resenje (SS vs top Andyson) pa mogu da odlucuju stvari poput estetike,duzine kablova,garancije...
 
Što se novog tiče, Antec je best buy, mada mu je 750W overkill.
Prelistaj malo oglase, kad-kad iskoči neki seasonic XP, KM, G... Sa tim ne možeš da pogrešiš, a moćićeš i da uštediš neki dinar...
 
pa 60tak ampera na +12v,pa i nije toliki overkil,idealno bi bilo da ima i koji vise zbog eventualnog budzenja jos jedne grafe,ovo je dovoljno do dve 760gtx ili slicnih po potrosnji (idealno za dve 970 npr kroz koju godinu :d) ali veliki sam zagovornik napajanja koje moze svakako da gura dve bilo koje singl grafe na trzistu,onda covek ima napajanje koje je 90 posto spremno za sve da kazemo realne kombinacije.
 
Ako tako gledaš, onda nek uzme 2-3 AX1500i, možda planira da kupi TA peć. :d Ja sam isto tako razmišljao i sad mi napajanje najviše služi kao exhaust fan. :D
Ima ljudi koji ne vole da čačkaju oko računara i često menjaju komponente, nego kupuju jednom u 3-4 godine i gledaju da dobiju najbolje za uloženo. A ovaj trend pravljenja što "zelenijih" komponenti ide na ruku svima osim proizvođačima napajanja. Sad ako uzme dobro napajanje, ima da izgura makar 3 konfiguracije sa njim.
Skoro je ovde na oglasima bio SS-X650 sa još 3-4 godine garancije za 80e što je skoro u pola cene novog i za klasu je bolje od gore pomenutog anteca.

@Supreme.50 Za šta će da se koristi taj komp uglavnom?
 
ili da se kockas sa Tt-om,ili da se kockas sa raidmax xxxAP-om.drugar ima raidmax 835ap i cak ga cedi sa dve 660ti,i7 i brdom hardova,i radi super.jes' da je ubijeni andyson,ali je jeftino.
 
Vidim Cooler Master V650S semi-modularno napajanje, 80+ gold sa 5 godina garancijom, a sada i ovaj Antec, a nije neka preterana razlika izmedju CM i Anteca (gold vs bronze).
Trenutno kuciste (stariji Chieftec) i nije bas cable management friendly pa bi Antec napajanje bilo logicnije resenje, a sa druge strane CM je gold (ako je bolje od Antec bronzanog za tu razliku u ceni) i ima modularne kablove za neko buduce kuciste.

Znam da ste rekli da je Antec best buy, ali sta bi rekli za navedenu situaciju?

Ne treba mi preko 650W, jedino ako bi izbor pao na Antec, onda bi verovatno isao na 750W. (mozda sam sa ovom zadnjom recenicom automatski izabrao sta da uzmem :))

Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno