Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ako mislis na Antec TP-750C, i ono je gold i nije modularno. Za koju konfiguraciju ti treba?
 
Aha, gledao sam sve i svasta, pa sam permutovao.
Izvinjavam se. Da, oba su gold.

CPU je i5 4440, 1 SSD, 3-4 HDD, trenutno je graficka iz procesora. Imao sam ATI 6570 VGA.
Mozda bih uzeo neku malo bolju/brzu od ove 6570, ali nista preterano.
 
Ako tako gledaš, onda nek uzme 2-3 AX1500i, možda planira da kupi TA peć. :d Ja sam isto tako razmišljao i sad mi napajanje najviše služi kao exhaust fan. :D
Ima ljudi koji ne vole da čačkaju oko računara i često menjaju komponente, nego kupuju jednom u 3-4 godine i gledaju da dobiju najbolje za uloženo. A ovaj trend pravljenja što "zelenijih" komponenti ide na ruku svima osim proizvođačima napajanja. Sad ako uzme dobro napajanje, ima da izgura makar 3 konfiguracije sa njim.
Skoro je ovde na oglasima bio SS-X650 sa još 3-4 godine garancije za 80e što je skoro u pola cene novog i za klasu je bolje od gore pomenutog anteca.

@Supreme.50 Za šta će da se koristi taj komp uglavnom?

Za 3d max, zbrush, jos par programa, i gaming. Brat ce uzeti kasnije i jacu grafiku. Sada ima GTX460, ona ce ostati jos mesec-dva, i onda ide neka od oko 200e, nista specijalno, ali da ne zagusi procesor totalno. Od gaminga nista specijalno, uglavnom BF4, i uskoro Hardline, Battlefront, BF5 u 1080p.

@umart
Sto se tice dual grafika koje vidim da forsiras :d, nece nista biti jer mu ne trebaju. Od upgrade-a u narednih par godina ce ici SSD i graficka sad u novembru/decembru, i kasnije za godinu-dve kada padnu cene ramu, uzece 32/64GB rama novih, a ove prodati. Kada bude bilo potrebe za novom platformom, zamenice i napajanje.

Izbor sam suzio na Antec TP-750C i RAIDMAX RX-850AE. Raidmax mi se vise svidja jer se vidi da je tisi i hladniji (veci vent, rupa, mesh, povrsina mesha sa zadnje strane), ali ne znam da li je kvalitetnije. Pogledacu malo po netu, nije mi tesko kada je izbor spao na 2 modela (2 modela se mogu lako uporediti za razliku od 20). I eventualno neko polovno sa Bencha ako ostane/iskoci, u sredu treba da stignu komponente, pa cemo videti do srede sta bude bilo.
 
Aha, gledao sam sve i svasta, pa sam permutovao.
Izvinjavam se. Da, oba su gold.

CPU je i5 4440, 1 SSD, 3-4 HDD, trenutno je graficka iz procesora. Imao sam ATI 6570 VGA.
Mozda bih uzeo neku malo bolju/brzu od ove 6570, ali nista preterano.

Imam V650S i mogu slobodno da ti ga preporučim. Kada sam razmišljao šta da uzmem za konfiguraciju sa jednom high-end grafičkom kartom izbor sam sveo na pomenuto napajenje, Dovoljno snage, single rail, odlična efikasnost, tiho, hladno i kvalitetno. Za taj novac best buy.
 
Imaš na susednom forumu test radimax-a i na jonnyguru-u antec.
Po meni, jedina prednost raidmaxa su modularni kablovi i koferče. :D

Edit:
@lopkiju
Uzmi verziju od 550W, bilo koje od ova 2. Oba su odlična, samo što je CM verovatno tiši i polu modularan.
 
Poslednja izmena:
Za 3d max, zbrush, jos par programa, i gaming. Brat ce uzeti kasnije i jacu grafiku. Sada ima GTX460, ona ce ostati jos mesec-dva, i onda ide neka od oko 200e, nista specijalno, ali da ne zagusi procesor totalno. Od gaminga nista specijalno, uglavnom BF4, i uskoro Hardline, Battlefront, BF5 u 1080p.

@umart
Sto se tice dual grafika koje vidim da forsiras :d, nece nista biti jer mu ne trebaju. Od upgrade-a u narednih par godina ce ici SSD i graficka sad u novembru/decembru, i kasnije za godinu-dve kada padnu cene ramu, uzece 32/64GB rama novih, a ove prodati. Kada bude bilo potrebe za novom platformom, zamenice i napajanje.

Izbor sam suzio na Antec TP-750C i RAIDMAX RX-850AE. Raidmax mi se vise svidja jer se vidi da je tisi i hladniji (veci vent, rupa, mesh, povrsina mesha sa zadnje strane), ali ne znam da li je kvalitetnije. Pogledacu malo po netu, nije mi tesko kada je izbor spao na 2 modela (2 modela se mogu lako uporediti za razliku od 20). I eventualno neko polovno sa Bencha ako ostane/iskoci, u sredu treba da stignu komponente, pa cemo videti do srede sta bude bilo.

Antec TP-750C i RAIDMAX RX-850AE
Ovo je po kvalitetu neuporedivo. Posebno sto je Raidmax napajanje, koje je sertifikovao kao 80+ i ono koje se stvarno isporucuje nije ni blizu ista platforma, ali to je vec potpuno druga prica.
 
meni taj raidmax jako lepo vozi dve 280x i fx8350 na 4,8ghz,necujno je i superhladno i u full overklokovanom loadu svega.kad dodamo da sam ga kupio na rasprodaji u emmiju pre povecanja pdv-a i platio sada vec miszernih 8k dinara,zakljucak je jasan. :d
 
Antec TP-750C i RAIDMAX RX-850AE
Ovo je po kvalitetu neuporedivo. Posebno sto je Raidmax napajanje, koje je sertifikovao kao 80+ i ono koje se stvarno isporucuje nije ni blizu ista platforma, ali to je vec potpuno druga prica.

Nista onda pasce Antec, razmisljao sam o Raidmaxu jer me zesce nerviraju non-modular napajanja.
 
Primetio sam da Antec ima dva raila (koliko je to korisnije od jednog raila?), dok CM samo jedan.
U prilog Antecu ide sto je jeftiniji i ako bih isao na vecu W (ono, neka ima lufta), onda bi bilo logicno uzeti 750W zbog manje razlike u ceni izmedju 650W vs 750W.
Posto mi trenutno kuciste ne podrzava cable management, Antec se istice kao pobednik, a visak kablova bi se moglo nekako ukrotiti.
Lomim se izmedju ova dva i sigurno nema greske koje god izabrati i na kraju da ih uopste ima na stanju kod nas. :)
 
Single rail su praktičnija i skuplja. U slučaju da imaš veće potrošače ne moraš da sabiraš i računaš koliko si opteretio jedan, a koliko drugi izvor (rail).
 
Sta mislite o CHIEFTEC GPS-700A8.Cena novog je 55e.Treba mi za grafiku sa 2x6pin do 140w,procesor do 100w koji ce da se overclockuje i memorija ce biti overclockovana.
Da li mozda ima nesto bolje za te novce,ili jeftinije ?
 
@ mitar1982
Hvala na razjasnjenju.

Video sam da je CM napajanje radio Enhance (sto prvi put cujem).
Moram prelomiti i izabrati jedno od ova dva. Sigurno necu pograsiti koje god izaberem.
 
NoSferat0, uzmi TT SPS-530M. I bolje i jeftinije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Praktičnija su, jer nema potrebe da se razmišlja koliko šta vuče struje, a primetio sam da mnogi na forumu ne znaju da izračunaju potrošnju procesora + grafičke (grafičkih) i zbog toga često biraju preksupa napajanja, da bi se "osigurali". Jasno je da proizvođač mora da piše onakve pamflete kao obrazloženje za svoje rešenje, nikako ne mora da znači da su u pravu.
 
Pozdrav ljudi trenutno napajanje mi posustaje pa gledam sa cim da ga zamenim. Manje vise sam suzio na dva 550W Antec TP-550C EC ili COOLER MASTER G650M. Sada koliko sam video antec nije modularan a cm jeste, ne znam sad koliko je to bitno i koliko utice na prostor u kucistu posto nikada nisam posedovao modularna napajanja. Ako moze neki savet koje je bolje ili ukoliko ima neko bolje napajanje za oko devet hiljada, nije problem ni polovno napravno ako ima dobro mada sam vise za novu stvar.
 
Sve sam izlistao nekoliko puta nisam lik koji ce da bane i pita gluposti. Mislio sam ukoliko neko ima iskustva sa slicnom konfiguracijom kao mojom i ima pametan predlog posto sam vec suzio izbor na ova dva, da li su ok za cenovni rang mozda ima nesto jeftinije ili kvalitetnije.
 
Antec je Seasonic napajanje sa 30+30A, 80+Gold sertifikat, dok Cooler Master pravi CWM, ima 52A, 80+Bronze sertifikat. Tebi ne igra ulogu CM peak od 620W naspram 540W koje ima Antec, tako da bih ja uzeo ovo drugo, jer je svakako kvalitetnije napajanje.
 
Hvala na odgovoru, pretpostavio sam da je antec bolji ali nisam bio toliko siguran plus ovaj cm ima 5 god. garanciju ja mislim. E sad prelistao sam jos malo pa sam naleteo na Seasonic SS-620GM2. Da li jos malo da dodam i uzmem njega ili ovaj antec ne znam vise ni sam.
 
Ja bih kupio taj Seasonic, hteo sam da ga kupim ranije ali ga nije bilo tada kada sam kupovao. Ono je bronze sertifikat, modularno je i svi su japanski kondenzatori.

Za detaljniji odgovor sacekaj clana laca12 jer vidim da se covek dosta razume. :wave:
 
Molim za savet oko napajanja za konfiguraciju iz potpisa. Budžet mi je oko 75€. Igre ne igram, što će i moja grafika potvrditi :) Konfiguracija je stara i kad dođe vreme menjaću je za nešto savremeno, ali prvo što ću uraditi sa postojećom je upgrade na SSD i zamena RAM memorije (biće barem 2x4GB a možda i 4x4GB). Procesor je klokovan na 3.2Ghz ali bi ga poterao i do 3.6. Takođe bi voleo da napajanje nastavim da koristim sa nekom novom pločom i procesorom, mada to nije presudno u ovom trenutku pošto se sigurno u narednih 12 meseci neću odlučiti za taj korak. Razmišljao sam o Antec TP-550C TRUEPOWER CLASSIC
 
da li je pogresno kupiti dual rail napajanje ako si apsolutno siguran da nikad neces koristiti dve graficke? mozda je bolji izbor single rail napajanje sa jacom granom? ovaj antec od 750 w o kom se toliko prica, vs sta? koje single rail napajanje je pandan njemu za tu cenu? gledao sam cooler master g750, ali mi se cini da nije klasa. trebalo bi da kupim recimo dva komada. hvala.

edit: i ja pitam gluposti, ovaj antec je stvarno odlicno napajanje. no brainer sto bi se reklo.
 
Poslednja izmena:
izvinjavam se ukoliko je bilo, nasao sam ponesto, ali me zanima Sharkoon SILENT STORM 560W modular, posto sam dosao do jednog?
Terao bi mi FX6300, par HDD, SSD i neku mid range grafiku. Ne radim OC, ne igram igrice..., radim u LR i PS.
Prevashodno me zanima koliko je sigurno ovo napajanje, tj. znam da po snazi moze, ali da li rizikujem da mi strada nesto od hardvera, posto nikada ranije nisam cuo za ovaj brend.
 
Nazad
Vrh Dno