Šta je novo?

Ptt KDS - novi momenti

dulsrules

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
04.08.2007
Poruke
6,061
Poena
499


Samo sto se nisam prevrnuo od srece kad videh da i PTT KDS pokusava da uhvati korak sa vodecima. Mada, ovo je verovatno neko testiranje ali znaci verovatno planiraju nesto. Bitno je da ovo sljaka vrhunski :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Od ortaka nacuh da KDS treba da poveca brzine paketa u skorije vreme ... Informacija je "pouzdana" koliko toliko -> dobijena od zaposlenog u samom PTT ...
Tako da verovatno i jesi dobio neki test signal :p


U svakom slucaju -> UZIVAJ u istom , i for the love of god ne resetuj modem :D
 
Evo jos jedan SS cisto malo da se ku*cim :banana:

 
Pa ovo je novi rekord u razlici izmadju DL i UL !
 
Pa red je bio da i oni nesto urade. Stvarno mi nije jasno kako ih nije sramota. Kod mene se cekala ta kablovska 2 godine duze nego za kad je potpisan ugovor (kao da bi sve lepo prokopali i time napravili najkvalitetniju mrezu, a na kraju ispade 100 puta gora od SBB-a koja ide preko krovova zgrada - ovde mislim na internet), pa tek za cekanje posle na internet, a naravno bolje da ne pricam o njegovom kvalitetu kada je napokon stigao. Sto se TV-a tice tu sam zadovoljan, ali internet... Sva sreca sto ovde ima i adsl(mada i njega dok sam docekao).
 
Da, moz i to da bidne.
 
Ne ne, zaista sam imao toliku brzinu i na torrentima. Nije trip nego zaista je bila ta brzina. Vec sada su je vratili na 3 Mb/s koliko i placam :(
 
A od sinoc brzina katastrofa. Net se vuce ko prebijen. Kako je kod vas? Mislim da je do inostranog linka. Neka se javi jos neko ko je na ptt-u (i ADSL je ukljucen).
 
Na Beotel-u je ovako danima...
 
Ok da vam javim sta se desava, Telkomov dil sa Interoutom koji je njihov nadprovajder i peering partner se ojalovio, odnosno Telekom je oversellovao peering kapacitete, te su peering tacke u madjarskoj kroz interout-ovu mrezu osakacene i zavrnute, ovo podrzaumeva prolazak kroz pojedine rute sto znaci da nisu sve rute pogodjene za sada.

Konkretno ukolko dolazna ruta prolazi kroz

14 84.233.170.166 (84.233.170.166) 198.420 ms !X 198.716 ms !X 198.704 ms !X

ili

12 195.81.80.38 (195.81.80.38) 204.231 ms 203.511 ms 203.766 ms


Stvar je na korisnicima da se izbore sa Telekomom i da konstantnim pritiskom pritisnu Telekom ili cak pritisak ka Ministarstvu ili mozda i Ratelu.
Dopustiti u 21 veku u 2010 godini latenciju na nivou 1997 godine je skandal.

Sta je Telekom uradio, sebe je stavio u primarnu poziciju, njihovi opsezi su u povlascenom odnosu nad opsezima ostalih provajdera koji koriste njihove peering rute, sto bi znacilo da ce korisnici koji se nalaze u republici Srpskoj, Bih, Makedoniji, Crnoj Gori, delovima Grcke , delovima Bugarske i naravno Srbije biti osakaceni sto se tice latencije i naravno dolaznog bandwidth-a.

Ukoliko Telekom pod hitno ne preduzme korake nadvice se crnilo nad Srpskim internetom.

Laksa okolnost je to, sto nisu sve rute pogodjene ali po interoutovim recima uskoro ce sve biti pogodjene.

Telekom se glupira i umesto da izaberu Telia-u kao svog partnera biraju naj-problematicnijeg peering partnera, dozvolivsi da Madjarska pravi profit pri tome ne davavsi garantovani kvalitet.
Interout nije madjarska kompanija u pitanju je Britanski nadprovajder, ali operativni centri im se nalaze u Chehoslovackoj.
 
Telekom se glupira i umesto da izaberu Telia-u kao svog partnera biraju naj-problematicnijeg peering partnera, dozvolivsi da Madjarska pravi profit pri tome ne davavsi garantovani kvalitet.

Šta te tu čudi? Da izaberu Telia-u, manje bi zaradili... Sasvim logična poslovna politika kromanjonskog političara i direktora državne firme.
 
Ok da vam javim sta se desava, Telkomov dil sa Interoutom koji je njihov nadprovajder i peering partner se ojalovio, odnosno Telekom je oversellovao peering kapacitete, te su peering tacke u madjarskoj kroz interout-ovu mrezu osakacene i zavrnute, ovo podrzaumeva prolazak kroz pojedine rute sto znaci da nisu sve rute pogodjene za sada.

Konkretno ukolko dolazna ruta prolazi kroz

14 84.233.170.166 (84.233.170.166) 198.420 ms !X 198.716 ms !X 198.704 ms !X

ili

12 195.81.80.38 (195.81.80.38) 204.231 ms 203.511 ms 203.766 ms


Stvar je na korisnicima da se izbore sa Telekomom i da konstantnim pritiskom pritisnu Telekom ili cak pritisak ka Ministarstvu ili mozda i Ratelu.
Dopustiti u 21 veku u 2010 godini latenciju na nivou 1997 godine je skandal.

Sta je Telekom uradio, sebe je stavio u primarnu poziciju, njihovi opsezi su u povlascenom odnosu nad opsezima ostalih provajdera koji koriste njihove peering rute, sto bi znacilo da ce korisnici koji se nalaze u republici Srpskoj, Bih, Makedoniji, Crnoj Gori, delovima Grcke , delovima Bugarske i naravno Srbije biti osakaceni sto se tice latencije i naravno dolaznog bandwidth-a.

Ukoliko Telekom pod hitno ne preduzme korake nadvice se crnilo nad Srpskim internetom.

Laksa okolnost je to, sto nisu sve rute pogodjene ali po interoutovim recima uskoro ce sve biti pogodjene.

Telekom se glupira i umesto da izaberu Telia-u kao svog partnera biraju naj-problematicnijeg peering partnera, dozvolivsi da Madjarska pravi profit pri tome ne davavsi garantovani kvalitet.
Interout nije madjarska kompanija u pitanju je Britanski nadprovajder, ali operativni centri im se nalaze u Chehoslovackoj.
A odakle su te informacije?

To su neke zvanicne/podrzane tvrdnje ili se zasniva na licnom istrazivanju/pretpostavljanju?

Mislim, ako ces da se zalis, treba da podrzis te tvdje sa necim.
 
Zanimljive informacije. Mozes li nam jos nesto otkriti? Kad su vama pocele te zajebancije sa menjunarodnim rutama?
 
A odakle su te informacije?

To su neke zvanicne/podrzane tvrdnje ili se zasniva na licnom istrazivanju/pretpostavljanju?

Mislim, ako ces da se zalis, treba da podrzis te tvdje sa necim.

Jeste Interoute je potvrdio Maksym Tulyuk IP Shift Engineer, NOC Interoute, Prague, Czech Republic

Moram malo da pojasnim, recimo odlzna ruta iz Srbije ka svetu prolazi kroz routing infrastrukturu koja je izgradjena od ip-jeva koji se razlikuju od ip-jeva kada se radi o dolaznom saobracaju.

Recimo dva ip-ja koje sam spomenuo su IP-jevi dodeljeni za dolazne trase, recimo ip dodeljen za odlaznu trasu na toj istoj ruti bi bio 84.233.170.165.

Sto bi znacilo da ako testirate od spolja trebali bi uradite tracert ka 195.81.80.38, ako iz Srbije ping-ujete ili tracert-ujete videcete da 195.81.80.38 nema opeterecenja i da mu je ping ok, ali ta ruta se koristi za dolazni saobracaj te je testiranje sa nase strane nemoguce, takvo testiranje mozete obaviti samo od spolja ka nama.

Medjutim 84.233.170.165 je tu za testiranje upload linka koji nije toliko pogodjen u shappingu i hoggingu, ali jeste u uzasnoj latenciji.

U sustini udruzenje provajdera bi trebalo da se okupi i da postavi pitanje Telekomu zasto koristi svoju poziciju da u godini 2010 kaznjava Srbiju i zemlje u tranzitu sa ovako socnim latencijama.

Samo da jos dodam da je Interoute juce uklonio 84.233.170.166 mozda misle da prikrivanjem ove stare rute dobijaju nesto.
 
Cekaj ajde nam malo pojasni, nama koji se ne razumemo bas u te strucne izraze. Sta konkretno radi Telekom od pre neki dan pa je naljutio ove likove iz Interouta? Spomenuo si overselling peering. Neko objasnjenje? Hvala.
 
Ne nije nikoga naljutio, overselling znaci kada neki provajder ima recimo 60Gbit link ka inostranstvu a proda recimo 400Gbit ne samo svojoj zemlji vec i okolnim zemljama, (brojke su random dajemo ih samo kao primer).

Ovo fakticki znaci da Telekom mora da prosiri peering linkove kako bi imao dovoljan opeseg za transit kroz tudje mreze. recimo prolazak kroz Rumuniju i Madjarsku.

Glavno pitanje je kako da se dogodi da dobijemo 10 ili 50 ili cak u najgorim momentima 1500 puta sporiji transit ukoliko bi hteli da provucemo transit od 10Gbit od Nemacke ka Makedoniji.

Znaci glavno je pitanje kako to da se dogodi da mi dozivimo recimo u najboljem slucaju desetostruko gore brzine ili desetostruko vece pingove.
Neko bi recimo pretpostavio da su ogroman kapacitet morali da ustupe Telenoru, ili da su recimo prodali jos transita kroz Srbiju a sve za korist nekih susednih zemalja u okruzenju, ili je Telekom odlucio da drasticno redukuje linkove misleci da ce to sve raditi kako treba ako tako urade.

Iz obavestajnih izvora najavljuju da ce Telekom imati dva prosirenja jedno malecko krajem nedelje (koje ce se mozda prolongirati na 20 dana, videcemo) i jos jedno koje ce biti prilicno vece, a mislim da je bas to vece povezano sa Telenorom.

Do tada moracemo da trpimo ovu belosvetsku bahatost, a ostali koji su pametni trk ka SBB-u ako imate mogucnosti.
 
izvinjavam se na offtopicu, ali moram da pitam Vuka:

da li ovo može da bude problem katastrofalnog uploada pri korišćenju torrent protocola na Ikomu?
Telekom im je nadprovajder.

tehnička podrška IKOM-a mi je samo odgovorila da oni ne guše bittorrent protocol i da može da bude do Telekoma, ali IKOM očigledno nema nameru da se pozabavi time, jer nisu svi njihovi korisnici ugroženi.

problem se manifestuje tako što se od sinoć oko 21.00, posle kraćeg prekida neta, upload u proseku kreće oko 10 kB/s, a paket je 4096/512. kao da je neko ograničio bittorrent protocol. isto se dešavalo meni i još nekim korisnicima (na vračaru posebno) u periodu od 25.1. do 5.2. i onda se se sve vratilo u normalu, da bi od sinoć ponovo počelo.

ostali saobraćaj se kreće u granicama normale za moj paket i speedtest.net pokazuje normalne rezultate i za download i za upload.

hvala na bilo kakvoj informaciji.
 
^ Probaj speedtest ka Frankfurtu pa okaci screen
 
Kao da se situacija malo popravila. Kako je kod vas ?
 
Neke klipove na youtube-u pusta maximnalnim protokom a neke jedva preview izbaci. Znaci nije do Telekoma vec do Youtube-a. Cisto da se zna. Jutros sam samo to testirao i dosao do tih rezultata. Zavisi sa kojeg servera se vuce video. Eto da ne lupate glavu :D
 
I meni se danas popravilo. Ali najludje je bilo, mislim, preksinoc - neki sajtovi su potpuno normalno radili, a vecina je bila "down"...

Jel' ima nekih vesti o prosirenjima linkova?
 
Neke klipove na youtube-u pusta maximnalnim protokom a neke jedva preview izbaci. Znaci nije do Telekoma vec do Youtube-a. Cisto da se zna. Jutros sam samo to testirao i dosao do tih rezultata. Zavisi sa kojeg servera se vuce video. Eto da ne lupate glavu :D

Može biti i do telekoma ili su ljudi iz tube smislili da skrešu protok ka nekim "manje važnim" državama poput JustinTv-a. I meni se dešava isto, neki rade normalno, neki ni da zucnu. Onda sam našao neki kanadski proksi. Zamislite, svi rade maksimalnom brzinom.
 
Poslednja izmena:
Jos kad bi stavio ip tog kanadjanina pa da ga i mi ostali istestiramo malo.
 
Tako sam i mislio, i PTT kabl ima Telekom kao nadprovajdera i iste probleme kao ADSL !Jel jos uvek naplacuju modem?
 
Do tada moracemo da trpimo ovu belosvetsku bahatost, a ostali koji su pametni trk ka SBB-u ako imate mogucnosti.

Uh, prodje me jeza kad pomislim da me negde tamo ceka 4 puta veci protok za iste pare. Pa onda pomislim na sve te divne HD filmove, igre... koje bi bez straha i sa uzivanjem skidao sa torrenta. I onda se samo vratim u realnost i dodje mi da popi...m od muke :wall:
Najradje bi sam, golim rukama iscupao kds i uveo sbb, a onda bi sve te dripce iz telekonja izveo na kneza da ih narod pljuje i gadja otpadcima dok ne pocnu da plachu od muke i stida :mad:
Jedino sto je u svemu ovome dobro, jeste da je krenulo. Svaka cast SBB-u :party:
 
Jedino sto je u svemu ovome dobro, jeste da je krenulo. Svaka cast SBB-u :party:

ajmi samo objasni a sta je to sbb uradio osim sto te ucenjuje? po kom je on osnovu bolji od telekoma ili gori? isti andrak druko pakovanje, monopolista jedan monopolista drugi! i kako to moze da onda bude dobro? nikao!

jer jeste sbb dao bolje brzine alli pod kojim uslovom ti mozes da imas njihov net?

1. prvo treba da uvedes usljivu kablovsku
2. tek onda mozes da dobijes njihov net

neko ce sada reci pa i na adslu moras da imas telefona da bi uveo adsl, jeste ali kome je sta bitinije u zivotu?, meni licno fixni telefon nego kablovska televizija na kojoj i ovako nema nista pametno pa sto bi je onda placao i to tako bezobraznu cenu i abnormalnu za takav kavalitet slike u analognom sistemu, i da bude jos gora situacija placate kablovsku a placate i pretplatu za rts a vec isti rts imate na kablovskoj (sto placati dva puta jedno isto)...

sbb je jos jako daleko od pravog provajdera za internet i nece on jos nauciti neke osnove koje se koriste u svim zemljama sveta, a to je da po jednoj ceni da kablovsku televiziju, internet i neke paytv kanale a ne samo da muze i da ucenjuje korisnike sa kojekavim uslovima i drugim zajebancijama!

jos smo mi daleko od pravog neta a tek ce da se nacekamo dok se to kod nas neuvede i nepopravi kako treba a ova marva koja nas ucenjuje dovede u red!
 
Poslednja izmena:
Uh, prodje me jeza kad pomislim da me negde tamo ceka 4 puta veci protok za iste pare. Pa onda pomislim na sve te divne HD filmove, igre... koje bi bez straha i sa uzivanjem skidao sa torrenta. I onda se samo vratim u realnost i dodje mi da popi...m od muke :wall:
Najradje bi sam, golim rukama iscupao kds i uveo sbb, a onda bi sve te dripce iz telekonja izveo na kneza da ih narod pljuje i gadja otpadcima dok ne pocnu da plachu od muke i stida :mad:
Jedino sto je u svemu ovome dobro, jeste da je krenulo. Svaka cast SBB-u :party:

a mene jeza prodje kad procitam ovo znajuci da cu uskoro morati da se ojdavim sa sbb kabla i prijavim na ptt kds kabal ... pa kako mi bude :S:
 
Nazad
Vrh Dno