Šta je novo?

Windows 11

Naj veći problem je storage i mali i spori diskovi, tu je sav "bloat". Malo RAM-a nije problem sam po sebi nego se opet svodi na disk jer što ne može da stane u memoriju ide na disk, čak su i adrese u memoriji iste kao da su na mnogo bržem RAM-u, to je samo ekstezija RAM-a.
Servisi i procesi su daleko manji problem u W10 i W11 nego u pređašnjim W7 zato što su većina pogašeni dok ne zatrebaju i kada zatreba neki a namerno su isključeni onda nastaje problem.
Ja sam namerno ostavio sve APP-ve koji dolaze sa systemom i to je sve zajedno manje od 2GB na disku.
 
To što je miniPC ne znači da nije dovoljno dobar za regularan OS. Bolje instaliraj običnu verziju, pa je posle "sredi" nekim alatom, npr. CTT Windows Toolbox, imaš i besplatnu skriptu ako nećeš da plaćaš .exe. A ima i gomila drugih preporuka - How to make Windows 11 more usable, less annoying. Sve modifikovane 3rd party vezije windowsa su za izbegavanje

Ili sačekaj prvu LTSC verziju krajem godine.
Preporucujem LTSC verziju Windows 11. Ima vec da se skine i savrseno radi bez ikakvog dodatog bloatwer-a,ima ga na archive.org
 
To su prvo preporucili neki kinezi pa ga okacili tamo, MS nije zvanicno izbacio finalnu verziju LTSC.
 
Sinoć mi se ažurirao laptop. Krene update da radi, stigne do 30% i samo se ugasi. Upade u bootloop. Pristupim preko cmd, obrišem zadnji update i pustim ponovo i prodje bez problema. Oduze mi nepovratno 20min života. Zna li se kad ce ltsc neki?
 
Sinoć mi se ažurirao laptop. Krene update da radi, stigne do 30% i samo se ugasi. Upade u bootloop. Pristupim preko cmd, obrišem zadnji update i pustim ponovo i prodje bez problema. Oduze mi nepovratno 20min života. Zna li se kad ce ltsc neki?
Ima nezvanicna verzija na archive.org
1714023870213.png
Pre nedelju dana skinuo i instalirao na jednoj masini radi testa i sve ok sljaka


 
Poslednja izmena:
Samo ugasi automatski update ili namesti "Notify only" ima uptustva kako na tone. Posle kada si raspoložen uzmi pivce za živce pa uradi update. Ne treba ti nikakav LTSC.
 
Win oduvek koristim ltsc/b. Znam kroz gpedit da ugasim update, nego imam dva laptopa za posao, na njima na žalost ne smem da gasim ažuriranja.
 
Win oduvek koristim ltsc/b.
Takođe, od 2015 naovamo. Instaliram redovne verzije ponekad čisto da budem u toku pa vratim system image.
11-ka ltsc izlazi u toku ove godine pa je ona sledeća na redu.
 
Cesto mi se pali

Service Host: Diagnostic Policy​

proces koji koristi 3GB ram-a i 40% CPU. Sta izaziva ovo i kako spreciti? Uglavnom ubijem proces u task manageru, ali se pojavi opet posle nekog vremena.
 
Juče slučajno pogledah i nađem "Bonjour" u instalisanim programima i isti service koji je aktivan.
Nalazi se u oba: Program Files i Program Files (x86). Bonjour service poziva neki mDNSResponder.exe ?
Odakle mi to ?
Internet kaže da to instališe Apple iTunes koji nemam. Da li još neko ovo ima na W11, 23H2 ?
 
Juče slučajno pogledah i nađem "Bonjour" u instalisanim programima i isti service koji je aktivan.
Nalazi se u oba: Program Files i Program Files (x86). Bonjour service poziva neki mDNSResponder.exe ?
Odakle mi to ?
Internet kaže da to instališe Apple iTunes koji nemam. Da li još neko ovo ima na W11, 23H2 ?
U program files nemam, kako ni u listi aplikacija
 
jesi nekad imao iphone/ipad ubacen preko usba na komp?
 
Nikad. Imam Huawei P30.
 
Poslednja izmena od urednika:
Juče slučajno pogledah i nađem "Bonjour" u instalisanim programima i isti service koji je aktivan.
Nalazi se u oba: Program Files i Program Files (x86). Bonjour service poziva neki mDNSResponder.exe ?
Odakle mi to ?
Internet kaže da to instališe Apple iTunes koji nemam. Da li još neko ovo ima na W11, 23H2 ?
Ako si instalirao nekad itunes, to dolazi sa njim i ostalim driverima. Ako nemas Apple proizvode mozes obrisati.
 
Ne znam kako cu ovo da opisem ali pokusacu, koristim win 11 ali i drug na win 10 ima istu situaciju.

Desava mi se da dok sam u igri ili jednostavno ovako da se cuje zvuk na zvucniku kao da sam sliku prebacio sa racunara na tv (posto su tv i racunar spojeni hdmi kablom 2.1) ili kao da sam ustekao usb. Ne mogu tacno da odredim sta prouzrokuje taj zvuk. Totalno je random i nema pravila kada ce se zvuk cuje.

Ono sto je bitno napomenuti je to da kada se prvi put zvuk cuje da mi World of Tanks u tom trenutku zaseteka na sekundu i posle se igra radi bez seckanja, sledeci put kada se zvuk cuje posle par sekundi se nista ne dogodi.
 
"ili kao da sam ustekao usb" Izgleda da je neka notifikacija. Možeš da isključiš desnim klikom na zvono u desnom uglu Taskbar-a.
To što igra zašteka je verovatno razlog za koji stiže notifikacija, verovatno neka funkcija za neku važnu komponentu koja izgubi kontakt ili vezu.
 
Pogledah sad u Windows Update pod Optional Updates i nađoh ovo: "Intel - System - 2406.5.5.0"
Google kaže da su to poslednji driveri za Intel Management Engine Interface. Od 8.02.2024.
Da li se to sme instalisati ? Pogledao sam u Microsoft Update katalogu i tamo piše Architecture AMD64 ?
CPU je i7-9700K, Chipset Z370, Win 11 Pro 23H2
 
AMD je prvi izašao sa 64 bitnim processorima pa se sada svi zovu "Architecture AMD64" pa i Intel i sve što radi na 64 biuta. Slobodno instaliraj.
 
Windows 11 market share on Steam jumps to 45%

Screenshot-20240502-130434-Chrome.png



Windows dominates Steam with an overwhelming 96.76% market share, macOS has 1.35%, and Linux has 1.90%.
 
Poslednja izmena:
Screenshot 2024-05-03 215457.png

Ovo mi nudi pod "optional updates".Sta je ovo?Jel apdejt BIOS-a,ili nesto drugo?
 
Nazad
Vrh Dno