Šta je novo?

Laptop Koji laptop do 200k

Koji laptop kupiti?

cimi

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
1,153
Poena
210
Pozdrav svima,

premisljam se vec duze vreme oko 4 laptopa i ne mogu odlucim koji da uzmem, ako moze preporuka i pomoc?
Najbitnije mi je da je dobar poslovni racunar, ne bavim se video editing itd.

HP Dragonfly G4​

MacBook Air M2​

ASUS Zenbook S 13​

MSI Prestige 13 AI Evo​

 
Zavisi za koji ti posao treba.. Nisi baš naveo sve detalje, ali pokušam da ti dam moje mišljenje nadam se da će da ti pomogne :)
Za svaki od ovih uzmi u obzir isto koliko će ti trebati da bude van baterije ako ti je to bitno, Mac je tu neprevazidjen verovatno.
Svi su slične težine, ako je to neki faktor.
  • HP Dragonflz G4 (13 pretpostavljam?)
    • obrati pažnju da je ekran OLED i na rezoluciju, da li ti to treba, jer mu to i diže cenu pomalo, ne znam koji je rizik od burn-in kada su u pitanju laptopovi, to možda istraži ako ti treba OLED na ekranu
    • ima solidan procesor ali mu je base frequency samo 1.3ghz, treba videti da li će da se malo zagreva jer je strpano u malo kućište (govorim iz iskustva, programiranje je u pitanju i laptop od 15")
    • da li ti je 16gb rama dovoljno (ddr5 je, pa je izuzetno brz, verovatno jeste)
    • da li ti je bitna spill resistant tastatura
  • MacBook Air M2 (13 ili 15")
    • ram u zavisnosti da li je 13" ili 15", za 13" je 8gb, nenadogradivo (ako sam dobro video da nema više), da li ti je dovoljno ili doplata za više ako ima opcija
    • dugo drži baterija kao što je poznato za njih
    • 256gb storage za 13", dovoljno?
    • odgovara ti ekosistem i rad u istom, tj softver?
  • ASUS Zenbook S 13
    • odličan storage
    • dobar procesor, treba videti da li će da se zagreva s obzirom da je 13" (isto kao i za HP)
    • isto kao i za HP navedeni, da li ti treba OLED ekran
    • da li ti je 16gb rama dovoljno (ddr5 je, pa je izuzetno brz, verovatno jeste)
  • MSI Prestige 13 AI Evo
    • 32gb rama (ddr5)
    • da li ti treba oled ekran isto kao ia za prethodne
    • odličan storage
    • odličan procesor (treba videti da li će da se zagreva s obzirom da je 13")
Eto to su neka moja mala zapažanja u principu zavisi za šta ćeš da ga koristiš, koji sistem hoćeš da koristiš, koliko ćeš da ga maltretiraš i opterećuješ zbog zagrevanja i baterije, istraži da li ti je OLED bitan, koliko storage ti treba za nesmetan rad, koji ti priključci trebaju i koliko istih itd.. Potraži i po blogovima stranim malo kada iskristališeš šta očekuješ i trebalo bi da ti klikne :)

Srećna kupovina! Javi šta si uzeo
 

HP Dragonfly G4​

 
Zavisi za koji ti posao treba.. Nisi baš naveo sve detalje, ali pokušam da ti dam moje mišljenje nadam se da će da ti pomogne :)
Za svaki od ovih uzmi u obzir isto koliko će ti trebati da bude van baterije ako ti je to bitno, Mac je tu neprevazidjen verovatno.
Svi su slične težine, ako je to neki faktor.
  • HP Dragonflz G4 (13 pretpostavljam?)
    • obrati pažnju da je ekran OLED i na rezoluciju, da li ti to treba, jer mu to i diže cenu pomalo, ne znam koji je rizik od burn-in kada su u pitanju laptopovi, to možda istraži ako ti treba OLED na ekranu
    • ima solidan procesor ali mu je base frequency samo 1.3ghz, treba videti da li će da se malo zagreva jer je strpano u malo kućište (govorim iz iskustva, programiranje je u pitanju i laptop od 15")
    • da li ti je 16gb rama dovoljno (ddr5 je, pa je izuzetno brz, verovatno jeste)
    • da li ti je bitna spill resistant tastatura
  • MacBook Air M2 (13 ili 15")
    • ram u zavisnosti da li je 13" ili 15", za 13" je 8gb, nenadogradivo (ako sam dobro video da nema više), da li ti je dovoljno ili doplata za više ako ima opcija
    • dugo drži baterija kao što je poznato za njih
    • 256gb storage za 13", dovoljno?
    • odgovara ti ekosistem i rad u istom, tj softver?
  • ASUS Zenbook S 13
    • odličan storage
    • dobar procesor, treba videti da li će da se zagreva s obzirom da je 13" (isto kao i za HP)
    • isto kao i za HP navedeni, da li ti treba OLED ekran
    • da li ti je 16gb rama dovoljno (ddr5 je, pa je izuzetno brz, verovatno jeste)
  • MSI Prestige 13 AI Evo
    • 32gb rama (ddr5)
    • da li ti treba oled ekran isto kao ia za prethodne
    • odličan storage
    • odličan procesor (treba videti da li će da se zagreva s obzirom da je 13")
Eto to su neka moja mala zapažanja u principu zavisi za šta ćeš da ga koristiš, koji sistem hoćeš da koristiš, koliko ćeš da ga maltretiraš i opterećuješ zbog zagrevanja i baterije, istraži da li ti je OLED bitan, koliko storage ti treba za nesmetan rad, koji ti priključci trebaju i koliko istih itd.. Potraži i po blogovima stranim malo kada iskristališeš šta očekuješ i trebalo bi da ti klikne :)

Srećna kupovina! Javi šta si uzeo
Hvala puno na iscrpnom odgovoru.Jos uvek se lomim sta da kupim i sta mi stvarno treba :D
 
Spasiću te muke, imao sam 3 od 4 navedene mašine. MacBook i samo MacBook. Koji god, samo da je ARM i, preferabilno ali ne nužno i problem ako ne može, sa 16GB memorije. I voleo bih da to nije slučaj, jer bih onda i sam mogao češće da ih menjam, kupujem, testiram, istražujem. Jednostavno rečeno, kad jednom probaš tu drogu zvanu M1-M2-M3, sve ostalo je korak nazad, ma koliko na papiru možda bilo jače. I to je smor. Strašno smor.

Osim, naravno, ako ne treba za gaming ili neki vrlo specifičan workload kao CAD, 3D, ili neke tipove softverskog inženjeringa (šta već, nisam u toj struci) koje na Meku možda ne možeš toliko dobro da obavljaš usled drugačije arhitekture. Ako ti ne leži operativni sistem, navikni se, bićeš srećan zbog toga na duže staze. Ako ti je previše obojen, i to ćeš progutati. Šta god da ti možda smeta, navikni se, silom ako mora, jer ćeš dobiti toliko toga zauzvrat da to jednostavno nije u redu. Odvratno kakve su to mašine, o-dvrat-no.

Eventualno Zenbook S 13 ako možeš da nahvataš Ryzen 6000 varijantu za tipa 800-900€ sa 16GB RAM/a.
 
Nazad
Vrh Dno