Šta je novo?

Laptop Laptop do 500€

Koji laptop kupiti?

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
926
Poena
170
Ljudi, nisam nikada kupio nov lap top, pa bi mi dobro dosla preporuka. Bitno je da je nov i do max 500€
Preferiran brend: HP ili Lenovo. Ako imate bolju preporuku, dodajte.
Namena: MS office (word, powerpoint, outlook) da uvek rade fluidno. Klasican office LT da sto fluidnije radi. Potreban je za office, administracija, sales, law itd.

Da li je dovoljna integrisana GPU ne bih znao, ali gaming ne dolazi u obzir na ovome.

U budzetu sam video HP 250 G9, i5, 16GB DDR4, pa me zanima ako neko ima iskustva.

I vazno je da ima legacy BIOS, pored UEFIja
 
Za BIOS ne znam, to ti gledaj :)
Deluje mi da su ova dva baš dobri za te pare:
i

Ali sačekaj, javiće se još neko sa preporukom, ovo je iz jednostavnog searcha
pa provere jačine procesora na
 
Za Legacy ni ja ne znam, pravo da ti kažem, u 2024-oj ni ne gledam tako nešto. Imaš neki razlog za šta će ti legacy?

Od mene predlog za Thinkbook. Malčiće preko 500e, ali vredi (nije kineski poslužavnik kad ga uzmeš u ruke kao HP-ovi u tom rangu).

 
Za koju cenu si uspeo da nahvatas HP 250 G9?
60K RSD
Za Legacy ni ja ne znam, pravo da ti kažem, u 2024-oj ni ne gledam tako nešto. Imaš neki razlog za šta će ti legacy?

Od mene predlog za Thinkbook. Malčiće preko 500e, ali vredi (nije kineski poslužavnik kad ga uzmeš u ruke).


Pisao sam pre nekoliko godina o problemu sa Linux instalacijom na UEFI only BIOS, pa bih taj pakao da zaibidjem ako mogu :)
Planiram da imam dual boot sa W11 i Ubuntu.

Sto se tice Thinkbooka, kakav je ovaj rajzen u poredjenju sa i5 posto radi na 2Ghz?
 
Slabiji je od one 12500h i5-ice jedno 20%, ali je i manji potrošač (manje se greje, itd). Za ono što tebi treba puna kapa i više nego dovoljno za ovu i narednih 3-4-5 godina.

edit: da dodam, jer sam čačkao te laptopove. Do 500e nisam naišao na laptop bolje izrade no taj Thinkbook. Kakav krš od izrade HP "uvaljuje" u tom rangu, uvek mi bude loše kad vidim. Bukvalno reciklirana plastika i ne znam kad će promeniti taj pristup jer su loši pod rukom i posle par godina prve šarke stradaju (zbog kvaliteta) pa krajevi laptopa od "čukanja".
 
Slabiji je od one 12500h i5-ice jedno 20%, ali je i manji potrošač (manje se greje, itd). Za ono što tebi treba puna kapa i više nego dovoljno za ovu i narednih 3-4-5 godina.

edit: da dodam, jer sam čačkao te laptopove. Do 500e nisam naišao na laptop bolje izrade no taj Thinkbook. Kakav krš od izrade HP "uvaljuje" u tom rangu, uvek mi bude loše kad vidim. Bukvalno reciklirana plastika i ne znam kad će promeniti taj pristup jer su loši pod rukom i posle par godina prve šarke stradaju (zbog kvaliteta) pa krajevi laptopa od "čukanja".

A koliko je losiji ovaj thinkpad: LENOVO ThinkBook 16 G6 IRL (Arctic Grey) WUXGA IPS, i3-1315U, 8GB, 256GB SSD (21KH008HYA)?

Da li je 8GB premalo za danasnje standarde? Ili je zaista dosta bolji taj rajzen: LENOVO ThinkBook 16 G6 ABP (Arctic Grey) WUXGA IPS, Ryzen5 7530U, 16GB, 512GB SSD (21KK003WYA)?
 
Samo ako je 100e jeftiniji se isplati. Ovako ne. Gubiš memoriju, značiće ti mnogo za ono što ti hoćeš i prostor koji može da ti znači, ali ne mora.

Još uvek je moj predlog za Ryzen-a.
 
Sta ce ti li legacy boot , svi novi laptopovi imaju samo UEFI i podrsku za Windows 11 eventualno 10. A retko ko ce ti vaditi laptop iz kutije i ulaziti u bios da vidi jel ima legacy u radnju?
 
60K RSD


Pisao sam pre nekoliko godina o problemu sa Linux instalacijom na UEFI only BIOS, pa bih taj pakao da zaibidjem ako mogu :)
Planiram da imam dual boot sa W11 i Ubuntu.

Sto se tice Thinkbooka, kakav je ovaj rajzen u poredjenju sa i5 posto radi na 2Ghz?
Kod mene na thinkbook g4 sa ryzenom 5825u najnormalnije radi fedora workstation 39. Doduse windows nije u dualboot'u, vec u boxes, ako bas zatreba. Cak sta vise imam i skriveni mod u bios gde mozes da biras i s3 ili s0.
A legacy mode koliko znam kod lenovo nema od 2020.
 
Poslednja izmena:
A koliko je losiji ovaj thinkpad: LENOVO ThinkBook 16 G6 IRL (Arctic Grey) WUXGA IPS, i3-1315U, 8GB, 256GB SSD (21KH008HYA)?

Da li je 8GB premalo za danasnje standarde? Ili je zaista dosta bolji taj rajzen: LENOVO ThinkBook 16 G6 ABP (Arctic Grey) WUXGA IPS, Ryzen5 7530U, 16GB, 512GB SSD (21KK003WYA)?
Ja bih rekao da je premalo, ali možda ima kome nije - sve je to individualno. A procesor otprilike 50% slabiji od onog i5 što sam ostavljao linkove, takođe ima i duplo manji ssd. Jedino ako baš preferiraš 16" ekran umesto 15.6" :)
 
8gb je za Win 11 malo,nemoj razmisljati.
 
Sta ce ti li legacy boot , svi novi laptopovi imaju samo UEFI i podrsku za Windows 11 eventualno 10. A retko ko ce ti vaditi laptop iz kutije i ulaziti u bios da vidi jel ima legacy u radnju?

Legacy mi treba za dual boot sa ubuntu, mint ili nekim slicnim distro-om.

Ja bih rekao da je premalo, ali možda ima kome nije - sve je to individualno. A procesor otprilike 50% slabiji od onog i5 što sam ostavljao linkove, takođe ima i duplo manji ssd. Jedino ako baš preferiraš 16" ekran umesto 15.6" :)

Ako je bas toliko slabiji onda bolje na i5 da ide, ovaj: Lenovo V15 G4 iah?
Ili nega treca varijanta?

Treba da je pouzdan i brz za office i cloud based apps (OneDrive). I da budem miran jedno 5 godina
 
Opet individualno :) Ono što sam našao preko searcha mislim nisu biznis laptopovi (možda grešim), a onaj thinkpad sa 16GB sto je ostavio neko sa malo slabijim procesorom mislim da jeste biznis laptop, pa je po kvalitetu izrade verovatno bolji od ovih mojih, a po snazi su ovi moji malo bolji što se tiče procesora, ostalo ne znam.
A da bi bio miran jedno 5 godina, dodaj jos toliko novca i kupi odgovarajući laptop :) - svakako se to menja dosta brzo, moguće da za već dve godine bude to i slabo za nesto tada, a možda i ne.
Verujem da sad sve novije linux distribucije podržavaju UEFI što se tiče dualboot-a, neka me ispravi neko ko zna bolje.
Lagani search pronašao je ovo, možda pomogne oko UEFI-ja:
 
Poslednja izmena:
Samo ću još jednom da se umešam, posle te ostavljam ostalim predlozima...

Do 500e (i malo preko) Thinkpad G6 ne razmišljaš i gledaš drugi. Samo što jači za te pare i to je to. Onaj moj predloženi je najjači koji ima sa svim novim zezancijama (hdmi 2.1 - retko za ove pare, lan - retko ovih dana generalno, ir kamera za win hello - isto retka stvar za ove novce, 16" znači za dokumenta, dovoljno memorije i prostora, jak procesor, wifi 6, možeš ram da dodaš, možeš ssd da dodaš, backlit tastatura, alu poklopac ekrana uz ostalu korektnu izradu - vidi fotku ispod šta se desi kada nema alu poklopca ekrana i laptop se nosi svaki dan u rancu, isto Lenovo; bilo je i gore... ovo sam jedva i ovako očistio, ne može dalje da se ukloni jer je ugravirano bukvalno).

PXL_20240411_145440456.jpg

Sa srećom svakako šta god da uzmeš.
 
^dzoni, samo da pitam Thinkpad G6 ili ThinkBook G6? Pretpostavljam da si mislio na ThinkBook koji si ostavio link.
 
Vec sam poprilicno suzio izbor, ali sam naleteo na ovaj za 600€: Lenovo ThinkBook 16 G6 i5-1335U/24GB/M.2 512GB SSD/16''FHD/SRB/3Y/21KH008LYA

Sta mislite, vredi li razlike od 100€?
I da li bi zadovoljavao potrebe business usera? Advokat je u pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno