Šta je novo?

Trčanje kao hobi/rekreacija/sport/izgovor za putovanja

@enDuRo99 ne doprinosiš temi. Kakav god trening da praktikuje GPS/smart sat je korisna stvar.

Možda ne daje sjajne planove treninga, ali svakako daje bolje predloge od ovoga koji si ti izneo.
 
Ja takodje ne slusam daily suggestions, imaju smisla ali napredak je prosto previse spor, treninzi prelaki, daje kratka trcanja, ja sam krenuo pre tri nedelje, trcao nesto malo u dec pa pauza, i krenuo opet, prva nedelja 25km, druga 35km, treca 40km, sad planiram da podizem jos km, ubacio sam i veslanje da isforsiram zonu2 a da ne umaram toliko noge. Po satu sam trenutno miks overreaching i strained, osecam se umornije nego ranije, noge su teske, potkolenice bole, stopala i listovi zatezu ali to je cena brzeg napredovanja. Verujem da bi moglo jos brze kada bi mi svako trcanje bilo hiit trening ali trenutno nisam spreman za te napore jer me unistava nos. Ishrana pojacana, sredjena, kalorijski suficit. Po meni ako hoces brzi napredak i brzu adaptaciju moras i mnogo vise da treniras ali treba povesti racuna o svemu, jer tanka je granica izmedju brzeg napredovanja i povreda
 
GPS sat je korisna stvar kao pomoćno sredstvo da pratiš tempo i pređenu razdaljinu. Iz ličnog iskustva, svi ostali parametri su manje bitni (da ne kažem nebitni) i ako ne poznaješ sebe i sopstvene (trenutne) sposobnosti, mogu samo da ti odvlače pažnju.
U koleginom slučaju, Garmin ne daje nikakve planove. Kakvo je to trčanje, ako ti je tempo 8 min/km? 6 min/km je džogiranje, a to se smatra sporim trčanjem. Dakle, planovi koje mu Garmin daje su čista i teška glupost. A da nikom od vas to nije zapalo za oko i da mu niko nije skrenuo pažnju da takvim treningom neće postići ništa, meni je prosto neverovatno.
Deluje mi da ovde nema nijednog iole ozbiljnog trkača i da se bavite trčanjem da bi opravdali kupovinu skupih satova i patika, od kojih imate samo užasno spor tempo i žuljeve, povrede i odustajanje od trčanja.
Zapitajte se kako su ljudi trčali pre pojave pametnih satova? Ko im je tada pravio planove treninga? Kako su uopšte uspevali da istrče bilo šta i da pritom imaju i dobre rezultate?
 
Pogledaj naziv teme, namenjena je svakome ko želi da se bavi trčanjem, na bilo koji način.

Ovo je tema za ljude dobre volje, a ti deluješ kao nezadovoljan ko zna čime u životu, pa ko veli, daj i ovde da se istresem. Ako je neko krenuo na trčanje, jer želi bolje da iskoristi svoj pametni sat, po meni je to veliki plus, a ne negativna stvar kako je predstavljaš.

Za Garminove daily predloge smo se više puta složili da su glupost. Što se Garmin Coach tiče, Tek odnedavno imam kontakt sa trkačem koji ga koristi mesecima i recimo da je prilično konzervativne, a da bi uz AI mogao ozbiljno da se unapredi, da reaguje u odnosu na ispunjenost zadataka, a ne da ti da program i da smatra da si uvek sve perfektno odradio.

Od nas nekoliko koji smo nešto više pisali u ovoj temi, ima nas raznih, ali bukvalno niko ne upada u tvoj stereotip.

Ok, evo ja prihvatam da imam spor tempo, jer još uvek nemam zvanični polumaraton ispod 2h, ali to niti je do patika, niti je do sata. A ti, bez obzira na tvoje najbolje vreme, i dalje ne doprinosiš temi.
 
Zapitajte se kako su ljudi trčali pre pojave pametnih satova? Ko im je tada pravio planove treninga? Kako su uopšte uspevali da istrče bilo šta i da pritom imaju i dobre rezultate?
Uspevali, ali neuporedivo teže, sa manje uspeha i retki su nastavili da trče. Bez ikakve sumnje sa patikama od pre više od 5 godina, ja ne bih trčao uopšte, a ne spremao se za 42 sa ciljanim vremenom, na betonu, uz pomoć sata. Ne pravi mi program i treninge, to radim sam, ali daje mi sve povratne informacije o režimima na osnovu kojih pravim planove. Trebao bi mi trener, lekar, fizioterapeut, umesto patika, sata i internet saboraca. :)

Ja ne znam gde ti živiš i gde trčiš, ali ja živim gde pola grada dolazi da trči i do pre neku godinu je trčalo 5 ljudi, sad ih je na stotine.
 
GPS sat je korisna stvar kao pomoćno sredstvo da pratiš tempo i pređenu razdaljinu. Iz ličnog iskustva, svi ostali parametri su manje bitni (da ne kažem nebitni) i ako ne poznaješ sebe i sopstvene (trenutne) sposobnosti, mogu samo da ti odvlače pažnju.
U koleginom slučaju, Garmin ne daje nikakve planove. Kakvo je to trčanje, ako ti je tempo 8 min/km? 6 min/km je džogiranje, a to se smatra sporim trčanjem. Dakle, planovi koje mu Garmin daje su čista i teška glupost. A da nikom od vas to nije zapalo za oko i da mu niko nije skrenuo pažnju da takvim treningom neće postići ništa, meni je prosto neverovatno.
Deluje mi da ovde nema nijednog iole ozbiljnog trkača i da se bavite trčanjem da bi opravdali kupovinu skupih satova i patika, od kojih imate samo užasno spor tempo i žuljeve, povrede i odustajanje od trčanja.
Zapitajte se kako su ljudi trčali pre pojave pametnih satova? Ko im je tada pravio planove treninga? Kako su uopšte uspevali da istrče bilo šta i da pritom imaju i dobre rezultate?
Ne daje mi Garmin takav tempo. Pricao sam ranije, treniram po HR-u, ne po tempu.

Dosta sam istrazivao na tu temu, probao oba i treniranje po HRu mi vise lezi. Plan po pace-u ne zna kako sam spavao, ne zna da li sam jeo ili pio, ne zna da li sam pre toga bio u teretani, da li trcim uzbrdo ili nizbrdo i da li je napolju -15 ili plus 35.
Po HRu imam zadato zonu koju treba da odradim. E sad to sto ja trcim jedva 8 po kilometru i sto kad probam vise, puls ode u tri lepe, to nije do Garmina nego do mene i moje (ne)spremnosti :D

Ja sam inace super zadovoljan sa Garminovim DSW-om. Jeste da su kraci treninzi ali s obzirom da ne mogu svaki dan da odvojim puno vremena za trcanje i da sa tim mogu svaki dan da trcim a ne nesto po svom pa da ne mogu tri dana da se pomerim, meni radi posao.

Za 5 meseci koliko u ovoj turi koristim sat, da opet naglasim da dva, dva i po nisam trcao zbog bolesti, 5k vreme mi je krace za tri minuta, RHR nizi, HRV se polako dize, duze mi treba da postignem z3 i to moram da zapnem da bi puls skocio dok pre pet meseci, bilo je dovoljno samo da krenem, pola minuta i vec je frka.

Meni kao pocetniku i do ne znam kog nivoa je super stvar. Za nekog ozbiljnog profi verovatno ne.
 
Da ne ureknem, ali ja da nisam imao sat do sada bi se ko zna šta desilo. U najboljem slučaju bi odustao od trčanja. Moramo da razjasnimo, nije Garminov posao da napravi od tebe boljeg trkača na brzinu, već da treniraš i napreduješ postepeno i pre svega bezbedno. Dnevne sugestije su dosadne ali korisne, posebno za ljude u godinama kada svašta može da se desi, posebno sa srcem. Posle nekog vremena počne čovek da konta šta sat ispisuje i jednostavno uči, ispravlja greške. Mene je Garmin naučio mnogo toga, pre svega oko položaja tela i dužine koraka , a to je najbitnije da se spreče eventualne povrede. O pulsu u kambinaciji sa tempom da i ne pišem.
 
Garmin Coach je vrhunska stvar za rekreativce koji hoće da postignu pristojnu formu bez treniranja u klubu.
Ja kad sam krenuo sa 21k programom, 5km sa paceom 6:52 primary benefit mi je bio Threshold i posle sam jedva hodao. Sada sa 6:34 bude Base, i ni ne osetim da sam trčao.

Sad ću trčati polumaraton u Beogradu. Bez sata (a da nemam trenera/klub) ovo ne bih postigao nikad.
 
Ko stalno cepa jako, imaće brz napredak na početku, a onda će doći do platoa i dalje neće moći dok se ozbiljno ne odmori (i performanse padnu), pa krene postepeno.
 
Garmin Coach je vrhunska stvar za rekreativce koji hoće da postignu pristojnu formu bez treniranja u klubu.
Ja kad sam krenuo sa 21k programom, 5km sa paceom 6:52 primary benefit mi je bio Threshold i posle sam jedva hodao. Sada sa 6:34 bude Base, i ni ne osetim da sam trčao.

Sad ću trčati polumaraton u Beogradu. Bez sata (a da nemam trenera/klub) ovo ne bih postigao nikad.
Meni je bio sličan pace kada sam počinjao. Sada je Base 5:55 i kao što ti reče, jedva da osetim da sam trčao. Bude stvarno taman, lepo se osećaš a nisi se ni zadihao. Na kraju krajeva, sa satom nekako osećaš da nisi sam, iako to glupo zvuči. Opsujem ga svaki put kad javi da je puls nizak ili visok ,ali volim i kad mi javi da je running performance npr. + 5. Ko zna kako me prolaznici gledaju kad čuju "nego šta nego + 5, mamu ti j...."🤣
Ako ništa drugo, zanimljivije je sa njim.
 
Uradi sledeći trening, izokreni malo priču:
2km trči najsporijim tempom sa ove slike iznad, tih 7:30-8min/km recimo, to je 15 min
Onda trči 400m 6min/km (ako ti se učini da možeš brže, pokušaj u 2, još bolje u 3 seriji, ne u 1), pa najsporije moguće 3min, samo da nije hodanje, 5 serija
Završi tempom sa početka koliko god želiš.

Javljaj kako je prošlo.
evo ga, samo što sam morao onih tri minuta da šetam, nisam mogao da trčim.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240407_145730_Connect.png
    Screenshot_20240407_145730_Connect.png
    56.2 KB · Pregleda: 119
  • Screenshot_20240407_145810_Connect.png
    Screenshot_20240407_145810_Connect.png
    80 KB · Pregleda: 50
  • Screenshot_20240407_145828_Connect.png
    Screenshot_20240407_145828_Connect.png
    114.8 KB · Pregleda: 47
  • Screenshot_20240407_145839_Connect.png
    Screenshot_20240407_145839_Connect.png
    103.2 KB · Pregleda: 96
Eto dobrog treninga. Sad imaš to za jednom nedeljno. Posle par ovakvih treninga, laganih 5-6km će ti biti smešni i ideš na 10.

Ima tu zanimljivo šta da se doda, kada budeš mogao 10km+.

Kakav je osećaj posle ?
 
evo ga, samo što sam morao onih tri minuta da šetam, nisam mogao da trčim.
Odličan trening. Probaj sledeći put rano ujutru pa ćeš da vidiš koja je razlika. Znam da je to individualno ali probaj, možda ti se dopadne. Ja ili ujutru ili nikako. Sudeći po HR zonama tu smo negde vršnjaci pa reko da predložim. Iz najbolje namere, naravno.
 
Kakav je osećaj posle ?
Odlican, mada sam se vise nakon onih Garminovih tempo i threshold treninga. I danas sam mislio da ce mi biti teze zbog treninga juce i teretane i slabog spavanja danas ali je ispalo super na kraju.

Odličan trening. Probaj sledeći put rano ujutru pa ćeš da vidiš koja je razlika. Znam da je to individualno ali probaj, možda ti se dopadne. Ja ili ujutru ili nikako. Sudeći po HR zonama tu smo negde vršnjaci pa reko da predložim. Iz najbolje namere, naravno.
nema teorije ujutru :D nisam ni za sta ujutru, treba mi par sati da krenem normalno da funkcionisem. Najvise snage i raspolozenja imam uvece oko 19h pa do tipa 2 ujutru, ovo preko dana je sve "teranje".
 
Zavisi kakve su ti životne obaveze i navike, pa ti se tako i organizam prilagodio.

Ako uporedim jednak broj sati sna, u različito doba dana, najbolje se odmorim ako odem na spavanje do 22h.

Kad god legnem posle 1 ili 2 noću, sutradan sam usporen, dekoncentrisan. Ako vežem više takvih dana, pa još moram ujutru rano da ustanem, počne da mi pada imunitet.

A pre 20ak godina, to mi je bio normalan ritam života, kasni odlazak na spavanje, rano ustajanje, osim vikendima, gde se desavalo da prespavam po pola dana. Ne bih se u životu vratio na taj ritam 🥸
 
Donekle prilagodljivo. Neka najnovija istraživanja nas svrstavaju ugrubo u 3 tipa ljudi, plus 2 ekstrema. Neko bolje funkcioniše ujutru, i taj je srećan čovek s obzirom kako je podešen socijalni i profesionalni život, uglavnom, a neko malo kasnije. Kome se to potrefi taj je baš na vrhu plime.
 
Opalio trail za vikend na Gornjaku i nisam nesto crko kao sto sam ocekivao. Uvek me podseti na drugara koji se spremao za prvi OCR na trim stazi na Kosutnjaku i kad je otisao na OCR umro, bio u fazonu kakve su ovo trke samo uzbrdo dokle vise :LOL:
Nesto vise od 5km uz 550mnv uspona i toliko nazad. Taj trek je zapravo staza za hajk/planinarenje retko ko tu trci jer je puna kamenja i granja, jedan deo full stena pa se i poskoci bacaju. Bude tu i oborenih stabala, odrona, klizista pa se preskace provlaci, svake godine drugacije... Vreme je i da se rastajem sa trail scout 2, dobra patika za malo para ako nemate siroko stopalo.
 
Posle toliko godina strefi i mene povreda tetive Srećom, imam neku spravu Omron koja je to sanirala za par dana. 👏
 

Prilozi

  • 20240409_100342.jpg
    20240409_100342.jpg
    185 KB · Pregleda: 98
Kakva je to sprava? Moj ćale trenutno ima upalu Ahilove, pa bi mi značilo ako bi tom spravom mogao da ubrza oporavak.
 
Kakva je to sprava? Moj ćale trenutno ima upalu Ahilove, pa bi mi značilo ako bi tom spravom mogao da ubrza oporavak.
Ne znam jel smem da objavim link. Valjda će moderator shvatiti da je poenta pomoći ljudima a ne reklamirati proizvode. Elem, Omron imamo godinama. Žena ga često koristi , ja nikada. Kupili smo ga i prijateljima kao poklon i kažu da nikada bolji poklon nisu dobili. Sada je poskupeo, ja sam ga platio oko 9000 pre jedno 4-5 godina. Al kad pogledaš koliko koštaju jedne patike onda je ovo džabe.

 
Tacno ime modela?

Ovaj?
 
Au koja pljačka kod nas.

Hvala, @Audio, proveriću danas kako mu je i konsultovati se sa drugarom koji je lekar, pa možda kupiti taj uređaj.
 
lagan trening danas, Garminov daily suggested.
našao sam sličan trening pre 2 meseca sa istim HR targetom.
nisam mislio da je ovolika razlika i da sam dobio toliko kondicije.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240409_143220_Connect.png
    Screenshot_20240409_143220_Connect.png
    190 KB · Pregleda: 70
  • Screenshot_20240409_143205_Connect.png
    Screenshot_20240409_143205_Connect.png
    188.7 KB · Pregleda: 75
lagan trening danas, Garminov daily suggested.
našao sam sličan trening pre 2 meseca sa istim HR targetom.
nisam mislio da je ovolika razlika i da sam dobio toliko kondicije.

Gledajući ova dva screen shota, rekao bih da nije sve na kondiciji, već da ima malo i na iskustvo.

Na starom screen shot se jasno vide zone gde si trčao brzo, a onda si praktično hodao. Na novom screen shotu si sve vreme trčao.

S druge strane, jeste 17.2. bio baš topao dan, za februar, ali je svakako bilo prijatnije za trčanje nego danas, a ti si danas napravio bolje vreme.

Fun fact: Na oba datuma koja si zakačio, članovi moje porodice imaju rodjendan 😄
 
osecam se licno isprozivan :ROFLMAO:
 
Posle toliko godina strefi i mene povreda tetive Srećom, imam neku spravu Omron koja je to sanirala za par dana. 👏
Jel moze sa tim TENS sokoćalom da se liječi plantar fasciitis ili ako neko od forumaša ima bolji predlog?
 
Nazad
Vrh Dno