Šta je novo?

Да ли ми је потребан антивирус?

David.1992

Poštovan
Učlanjen(a)
11.01.2017
Poruke
223
Poena
95
Moja oprema  
RAM
16GB DDR4
Storage
240 GB SSD, 1TB HDD
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi 9
Pristup internetu
  1. ADSL
Користим оригинални Виндовс 11 који је атквириан активационим кодом за Виндовс 10 који сам купио у Гигатрону. Немам инсталиран анти вирус. Да ли је то паметно решење с обзиром да користим легални Виндовс?
 
Defender za W10 i W11 i jeste antivirus i još mnogo više. Ima i protekciju za druge malware i potencijalne malware kao potencijalno beskorisni SW i addware (nešto što je Malwarebytes radio). Takođe protekciju samog systema, Browsera, Account-a, Firewal i memorije. Morao bi da platiš puno za više profesionalne programe kao recimo Kasperski a i to se uglavnom svodi na daljinsku podršku. Defender ima automatski update za bazu 3-5 puta dnevno. Zbog svih tih opcija ume da bude malo "teži" za slabije systeme ali na srednjim i višim nema nikakav uticaj. Ima samo jedan "problem", nikada ne može da se potpuno isključi, delovi mogu da ostanu čak i ako se ubaci neki drugi AV pa može da dođe do "svađe". Dosta opcija ima za customizing i čak i isključivanje nekih funkcija.
Može još dodatno da se pojača sa opcionim "Windows Malicious Software Removal Tool x64".
 
Ima i protekciju za druge malware i potencijalne malware kao potencijalno beskorisni SW i addware (nešto što je Malwarebytes radio).

Ja o Malwarebytes u imam jako visoko mišljenje. Dve godine sam imao legalni, punu veziju. Sada korisrim Legalni KIS, punu verziju i Malwarebytes free po potrebi. Nikada nisam voleo Defender. Koristim i Simplewall. Ovom prilikom ga i preporučujem.
 
Dobar je defender, pogotovu kad se kontroliše programom Configure Dedender.
Držim ga u interactive modu jer u suprotnom preteruje sa zaštitom od, hmmm.... prilagođavanja programa svojim potrebama - tebe gledam Adobe. :)
 
Ja o Malwarebytes u imam jako visoko mišljenje. Dve godine sam imao legalni, punu veziju. Sada korisrim Legalni KIS, punu verziju i Malwarebytes free po potrebi. Nikada nisam voleo Defender. Koristim i Simplewall. Ovom prilikom ga i preporučujem.
Malwarebytes se pretvorio u pun AV, nije više samo koristan dodatak defenderu i ostalim AV. Isključuje i zamenjuje neke Defenderove funkcije a koje i sam defender ima sada. Samo opterećuje system još više. Potpuno sam ga izbacio pre par godina kada se to dogodilo jer nikada nije našao ili uradio išta što Defender nije uradio pre MB. AdwCleaner takođe preuzet od strane MB. Nikada ništa nije našao.
 
Ни антивируси нису више нешто скупи...ја на ибеју купим касперски за 6е годишње, нод буде 10-12е...то је 5 литара бензина...
 
Mislim da je Bitdefender Free bolje resenje od Windows Defendera
 
Nije ti potreban ako znaš šta radiš
 
Svi ti besplatni antivirusi su samo dobra reklama za njih. Pre ili kasnije te smaraju da pređeš na plaćenu verziju. Meni je Kaspersky free posle godinu dana korišćenja tražio da pređem na plaćenu verziju. Nisam mogao da produžim besplatnu licencu.
 
Pa po toj logici i Win Defender je spyware, ili bilo koj drugi AV!
 
Windows je spyware i svaki AV je spyware. Tužno je to što ljudi u 2024 godini na IT forumu tako nešto i dalje ne mogu da shvate. Pogotovo oni što kupuju AV.
 
Ko ume da se pazi, dovoljno je s vremena na vreme skinuti adwcleaner i kvrt. Za složene slučajeve bola, full Malwarebytes.
 
Windows je spyware i svaki AV je spyware. Tužno je to što ljudi u 2024 godini na IT forumu tako nešto i dalje ne mogu da shvate. Pogotovo oni što što kupuju AV.
Признај да радиш за конкуренцију (шалим се, наравно).


On the topic - мислим да је људима усађено то да морају „под обавезно” имати неки badazz АВ инсталиран на компу.
 
Ko ume da se pazi, dovoljno je s vremena na vreme skinuti adwcleaner i kvrt. Za složene slučajeve bola, full Malwarebytes.
Ko ume da se pazi ne treba mu ništa. Za paranoju, live Linux na CD-u a skladište na NAT-u iza firewall-a i privatnog VPN-a zakačeno na komšijin internet i falsifikovani Mac.
Što se spyware-a tiče, sve konektovano na internet., pitanje je samo da li si i koliko nekome interesantan. Izađeš na ulicu i neka baba sigurno bleji iza zavese i prvi komšjia zna koliko si dobar u krevetu.
Stvar dobre zaštite je da možeš malo da se opustiš i ne misliš mnogo šta može da te snađe. Za podatke, dobar offline backup i milina.
 
Ko ume da se pazi ne treba mu ništa. Za paranoju, live Linux na CD-u a skladište na NAT-u iza firewall-a i privatnog VPN-a zakačeno na komšijin internet i falsifikovani Mac.
Što se spyware-a tiče, sve konektovano na internet., pitanje je samo da li si i koliko nekome interesantan. Izađeš na ulicu i neka baba sigurno bleji iza zavese i prvi komšjia zna koliko si dobar u krevetu.
Stvar dobre zaštite je da možeš malo da se opustiš i ne misliš mnogo šta može da te snađe. Za podatke, dobar offline backup i milina.
Sta podrazumevas pod "za podatke dobar offline backup"? Mislis na dodatni HDD, ili sta..
 
Da, bar jedan disk koji nije stalno povezan ili je dovoljno zaštićen od neželjenog pristupa. Za još važnije podatke i njegov backup. I enkripcija diska ili podataka takođe dodaje još jedan nivo zaštite.
 
Ko ume da se pazi ne treba mu ništa. Za paranoju, live Linux na CD-u a skladište na NAT-u iza firewall-a i privatnog VPN-a zakačeno na komšijin internet i falsifikovani Mac.
Što se spyware-a tiče, sve konektovano na internet., pitanje je samo da li si i koliko nekome interesantan. Izađeš na ulicu i neka baba sigurno bleji iza zavese i prvi komšjia zna koliko si dobar u krevetu.
Stvar dobre zaštite je da možeš malo da se opustiš i ne misliš mnogo šta može da te snađe. Za podatke, dobar offline backup i milina.
Ovo je već preterivanje. Ne treba ići u krajnost. Niste kriminalci / teroristi.

Umesto da otvarate temu tipa "da li mi je potreban AV" ili "koji je AV najbolji", zašto ne otvorite temu sa pitanjem kako zaustaviti Windows telemetriju? Ili kako bez rizika koristiti računar bez AV-a ? Postoji mnogo načina na koji možete da zaštitite sebe i vaše informacije na Windowsu.
 
Ovo je već preterivanje. Ne treba ići u krajnost. Niste kriminalci / teroristi.

Umesto da otvarate temu tipa "da li mi je potreban AV" ili "koji je AV najbolji", zašto ne otvorite temu sa pitanjem kako zaustaviti Windows telemetriju? Ili kako bez rizika koristiti računar bez AV-a ? Postoji mnogo načina na koji možete da zaštitite sebe i vaše informacije na Windowsu.

Slažem se. Kada smo već kod toga, kako Googlov DNS može da se zameni nekim drugim. Na predhodom računaru sam to imao. Mislim da je bio zamenjen sa DuckGo
 
MS telemetrija, špelemetrija, što je to velika stvar?, Neće Billy da dođe da hapsi. pojedinci ih ič ne zanimaju. To već spada u paranoju. Google je već druga stvar, evo čak inkognito mode prati sve.
https://time.com/6962521/google-incognito-lawsuit-data-settlement/
mada prosečnom korisniku naj gore što može da se dogodi da ga zaspu sa reklamama ili u pošalju u potragu za nekim drugim podacima..
 
Defender za W10 i W11 i jeste antivirus i još mnogo više. Ima i protekciju za druge malware i potencijalne malware kao potencijalno beskorisni SW i addware (nešto što je Malwarebytes radio). Takođe protekciju samog systema, Browsera, Account-a, Firewal i memorije. Morao bi da platiš puno za više profesionalne programe kao recimo Kasperski a i to se uglavnom svodi na daljinsku podršku. Defender ima automatski update za bazu 3-5 puta dnevno. Zbog svih tih opcija ume da bude malo "teži" za slabije systeme ali na srednjim i višim nema nikakav uticaj. Ima samo jedan "problem", nikada ne može da se potpuno isključi, delovi mogu da ostanu čak i ako se ubaci neki drugi AV pa može da dođe do "svađe". Dosta opcija ima za customizing i čak i isključivanje nekih funkcija.
Može još dodatno da se pojača sa opcionim "Windows Malicious Software Removal Tool x64".
Instaliras alat DefenderUI ili DeefenderUI Pro i mozes privremeno iskjucivati WD po potrebi
 
Može i bez toga samo sa više klikova.
 
Slažem se. Kada smo već kod toga, kako Googlov DNS može da se zameni nekim drugim. Na predhodom računaru sam to imao. Mislim da je bio zamenjen sa DuckGo
Jedan od 100% efektivnih načina da se koristi alternativni DNS je sledeći.

Prvo. Treba ti firewall koji ima mogućnost da blokira portove po protokolu. (OpenWRT, OPNSense, MikroTik, VyOS) Ovo je potrebno iz razloga što sve više aplikacija koristi google-ov QUIC protokol, a onda unutar njega rade DNS request bez obzira šta si ti setovao eksternim putem. Ova metoda se koristi i za zaobilaženje PiHole-a i ostalih DNS blokera. Da bi se ovo sprečilo, potrebno je blokirati UDP portove 80, 443, 853 i 5353. Blokadom ovih portova se sve aplikacije koje koriste QUIC protokol forsiraju nazad (fallback) na UDP port 53 (DNS) gde je moguće filtriranje/blokiranje i forsiranje sopstvenog DNS-a.

Druga metoda, koja nije tako efikasna iz razloga koji sam naveo gore, je setovanje nekog DNS-a na mrežnom adapteru ili samom routeru. Recimo 9.9.9.9. NextDNS je takođe opcija. MullvadVPN od nedavno nudi besplatne enkriptovane (DoH) DNS servere.

MS telemetrija, špelemetrija, što je to velika stvar?, Neće Billy da dođe da hapsi. pojedinci ih ič ne zanimaju. To već spada u paranoju. Google je već druga stvar, evo čak inkognito mode prati sve.
https://time.com/6962521/google-incognito-lawsuit-data-settlement/
mada prosečnom korisniku naj gore što može da se dogodi da ga zaspu sa reklamama ili u pošalju u potragu za nekim drugim podacima..
Količina neupućenosti i razmišljanja iz krajnosti u krajnost je neverovatna u ovom postu.
 
Признај да радиш за конкуренцију (шалим се, наравно).


On the topic - мислим да је људима усађено то да морају „под обавезно” имати неки badazz АВ инсталиран на компу.
Ima nas koji smo se opekli, a i sad sve više ima slučajeva ransomware.
 
Nazad
Vrh Dno