Šta je novo?

Najbolji grad za zivot u Srbiji?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@MostWanted
Pa lepo si analizirao to i sveo izbor na KG ili NS :)
Kad već radiš remote ja bih pre gledao van Srbije da putujem i provedem bar 6 meseci od godinu dana.
Negde gde nije zagađen TV, okruženje, vazduh, gde su ljudi manje nadrkani i gledao bih da je blizu more ;)
 
Poslednja izmena:
Da pojasnim, ja Beograd volim najvise na svetu, jer je to moj grad i na svakom cosku imam predivne uspomene iz mladosti ali su ga neki ljudi ucinili nepodnosljivim i to pre svega ljudi kojima ovde nikako nije mesto, obzirom na licnu kulturu. Voleo bih da ste imali prilike da dozivite Beograd pre 40-50 god. Mnogo Beogradjana je otislo, odselilo se, traze svoju srecu negde. Npr. iz mog prvog razreda srednje skole, prva polovina 80tih, Prva Bgd gimnazija, od 23 ljudi u razredu, danas je 18 u inostranstvu, a to je bio fin svet, pristojan, moram da kazem, gradjanski. Sorry za off...
Bio skoro u Vrscu , mnogo mi se dopalo tamo.
 
Zaobiđi Suboticu u širokom luku!
Rođen sam i živim u SU. Katastrofa od grada!
Saobraćaj - povećao se broj vozila i gradu ali ništa nije urađeno po pitanju povećanja broja parking mesta. Uske ulice ne mogu da progutaju saobraćaj pa su gužve neizbežne (ovo krasi BG i NS ali SU nije imala tih problema do sada pa je iritantno).
Zdravstvene usluge - katastrofa. Samo privatno ali i to je diskutabilno, jer i privatne ordinacije nisu opremljene kao one u NS i BG. Zubari su druga priča.
Prosveta - državne osnovne i srednje škole prosečne kao i u celoj Srbiji i kubure sa kvalitetnim nastavnicima. Imamo jednu privatnu srednju ali ništa specijalno. Uglavnom tamo idu “nadarena deca skorojevića”. Više škole i fakulteti postoje ali je značajno slabiji izbor u odnosu na NS. Dosta dece dolazi u SU da studira (prvenstveno na Ekonomski fakultet) ali je veći broj onih koji idu u NS ili BG na studije.

SU kao pogranični grad bi trebao da ima tu prednost da stanovništvo lako pređe u Mađ. ali kako su naši i njihovi carinici sitne duše, na granici se gubi dosta vremena stojeći u koloni (Horgoš i Kelebija). Ima manjih G.P. ali skraćeno rade ali i tamo često zagusti. Da ne pričamo kako su ove gužve nenormalne od aprila do oktobra (zbog tranzita EU turaka tamo-vamo).
Grad je prljav i preplavljen je migrantima, romima i sličnim pripadnicima koji ne vode računa o čistoći. Umotane žene po centru vršljaju u hidžabima od proleća do zime pa imaš osećaj da si u Islamabadu.
Građevine u centru su lepe, ali samo za neko turističko gledanje na dan-dva. Svakodnevno iščuđavanje lepoti istih je nerealno. Palić je blizu i lep je za prošetati ali se ne može kupati u njemu. Palić krase uginule ribe na sve strane, prljava i smrdljiva voda (nedovoljno prečišćena kanalizaciona voda ide ka jezeru), ZOO koji je od Kovida u raspadu zbog manjka finansijskih sredstava, ali i salaši koji su lepo uređeni gde je hrana kvalitetna.

Nažalost do sada nisam uspeo da odem iz SU ali gledam da dok deca porastu odem u Šumadiju.
 
Ako ništa drugo, dobro je da će se ovde razbiti mnoga romantična predubeđenja koja datiraju iz prošlih vremena.
Krivci su uglavnom nenormalan porast saobraćaja (praćem opštom nekulturom), svakavih pridošlica i podivljala gradnja bez ikakvog plana.

Inače su meni novosađani rekli da je i NS daleko od nekadašnje priče, upravo zbog pomenutih razloga.
 
..da dodam za NS da su plate manje a cene vise nego u BG zbog manje konkurencije i relativno većeg broja zaposlenih u IT i rusa u odnosu na broj stanovnika, tako da je potrebno bar 100K po ukucaninu (bez kirije) za neki zivot u kom porucujes wolt 1 nedeljno i ne stedis nista sa strane.
 
Hvala svima na odgovorima, nisam ih ocekivao ovoliko :D

Sa ovima koji su pomenuli manje gradove/sela se apsolutno slazem, naravno da vidim lepotu toga, ali problem je sto sam jos uvek mlad i sam, i ne znam kako bih se snasao i sta bih radio u takvoj okolini, pogotvu sa poslom od kuce. Da imam porodicu, bez razmisljanja bih izabrao neko selo/planinu.

Ovi koji nude inostranstvo, veliko NE, trenutno sam u Norveskoj, a bio na vise mesta u Evropi. Zelim nazad u Srbiju, kakva god da je, osecam se kao kod svoje kuce i meni je to bitno.

Nisam siguran oko BG-a, ali po svim ovim odgovorima i ovome sto ja znam, verovatno ne. Cak i ako bih ziveo tamo, to bi sigurno bio Novi Beograd, ali kad vidim kakvu kucu mogu da uzmem za te pare u ostalim gradovima, postaje mnogo manje interesantno...

Novi Sad mi je bio na prvom mestu ali sad kad vidim sta neki pisu, nisam bas siguran. Ne svidja mi se to sto je ceo grad zabetoniran, i ocekivao sam da ce biti milina za saobracaj sa "svega" 300k ljudi, ali izgleda da to nije slucaj.

Kragujevac mi jos uvek deluje OK. Kao da je neki prosek svega, i u centru se nalazi tako da odatle mogu svuda. Neko vreme sam i ziveo tamo pa me naravno i nostalgija tu malo udara.


U svakom slucaju dobio sam odgovore koje sam hteo, i zaninljivo je videti sta ljudi misle o svom gradu 😁
 
teško je reći gde je veći arhitektonski košmar, beograd ili novi sad...kad se tome doda da u srbiji postoji samo jedna boja za fasade a to je siva mislim da se svi mi još i dobro držimo...sređivanje fasada i raznovrsnost boja još i najmanje koštaju u odnosu na benefite, ali pošto su sad stanari dužni da to sami plaćaju tu se očito ništa neće promeniti...nedavno sam prošao ulicom u kojoj su zgrade sveže okrečene u tri različite boje i odmah se osetiš malo bolje...

o saobraćaju ste dovoljno rekli...nacionalni sport je da glumiš pametnjakovića u saobraćaju i da sumanuto voziš iz trake u traku kako bi sve nadmudrio...što se parkinga tiče, mi imamo tu "sreću" da u dvorištu imamo parking zaštićen rampom, ali pošto su komšije idioti rampu ne spuštaju, na parking puštaju prijatelje, rođake, devojke, momke, i tako dalje, kao da su nesvesni kakva je privilegija imati takav parking i da onemogućavaju ljude koji tu žive da se parkiraju...kako god okreneš parking je noćna mora, čak i u zoni uveče postaje drama...ako nešto moraš kratko da obaviš kolima i vratiš se u zonu preko dana, good luck...

famozni beogradski sadržaji...malo njih to zapravo konzumira ali eto vole da ima...

mislim da je svaki manji grad u srbiji bolji od beograda i novog sada...tu je možda bitnije kod izbora koliko je udaljen od nekog većeg regionalnog centra jer hteli ne hteli nešto će ti tu zatrebati u nekom trenutku...
 
U BG živim i radim poslednjih 12-13 godina a živeo sam i pre toga nekih 4 godine i iskreno smučio mi se totalno. Nemam problem sa parkiranjem ni kući ni na poslu, vrtić i prodavnice su mi blizu stana ali opet nisam zadovoljan ovom džunglom, bezakonjem itd. Obzirom da ni ja ni supruga ne možemo da radimo remote naše poslove ne možemo da pobegnemo negde na duže ali zato skoro svaki vikend nismo u BG. Moji roditelji žive na seoskom imanju, a i ja sam tamo odrastao, na sat i po vožnje od mog stana i tamo često idemo pošto je čist vazduh, nema saobraćaja a i ćerka obožava da ide tako da mi je stan postao mesto u kome prespavam od ponedeljka do četvrtka a onda petak posle posla pravac selo.

Za pokretača tebe,
Ja bih na tvom mestu gledao okolinu BG-a ili Novog Sada. Sopot ili Kosmaj, tu ima sve više mladih koji se doseljavaju, niču mikro naselja a nije zagađeno. Selo Nemenikuće, pola sata vožnje od autokomande van špica, otvorio lik privatnu školu i vrtić, ima dosta lepih kuća sa dvorištem i bazenima, putevi ok, priroda čista i lepa. Zuce su takođe na jako dobrom mestu, podavalsko selo, blizu BG, imaju infrastrukturu, školu, vrtić, veliki tržni centar, vodovod, kanalizaciju itd. Da nemam seosko imanje i da kupujem taj potez bih prvo gledao, od Orašca pa do Vrčina, ravnicu ne volim.
 
Mislim da selo / planina lepo zvuce dok ne dobijes decu. Ipak to dete sutra treba da se socijalizuje, trenira nesto, ide na strani jezik, u skolu i vrtic itd. Treba ti i dom zdravlja / bolnica u blizini.
Plus je OP napomenuo da ga interesuje neki veci grad.
 
Posto vidim da jos uvek nemas porodicu, Mozda je KG dobra prica za tebe, Ima puno studenata, dosta mesta za izazak. U manjim gradovima je teze naci devojku jel vecina ode da studira u BG i ostale vece gradove, Dosta njih ostane tamo i ne vrati se u svoje rodno mesto. Ja sam kao klinac svaki vikend bio u KG, jel je nocni zivot mnogo razvijeniji neko u Arandjelovcu.
 
Hvala svima na odgovorima, nisam ih ocekivao ovoliko :D

Sa ovima koji su pomenuli manje gradove/sela se apsolutno slazem, naravno da vidim lepotu toga, ali problem je sto sam jos uvek mlad i sam, i ne znam kako bih se snasao i sta bih radio u takvoj okolini, pogotvu sa poslom od kuce. Da imam porodicu, bez razmisljanja bih izabrao neko selo/planinu.
Na selu se trazi zena, domacica. U gradu mozes samo naci nevolju. :cool:
 
Tako je, ako si sam i hoćeš da se "priženiš" onda je to druga stvar, većina ljudi među kojima i ja je pričala o porodičnom životu.
Realno, Beograd, Novi Sad, Niš, pa eto i KG. Nema dalje, ostatak države nam je na aparatima.
Ako možeš, biraj mikrolokaciju tik do grada i to je to.
Svakako rentaj mesec-dva pre nego što bilo šta kupiš, da vidiš realno stanje
 
Mislim da selo / planina lepo zvuce dok ne dobijes decu. Ipak to dete sutra treba da se socijalizuje, trenira nesto, ide na strani jezik, u skolu i vrtic itd. Treba ti i dom zdravlja / bolnica u blizini.
Plus je OP napomenuo da ga interesuje neki veci grad.
Fruškogorska strana NS-a je idealna u ovom slučaju. Najlepša obala Dunava (posle Đerdapa), guste šume, kakva-takva planina i bogatstvo flore i faune, veoma prijatan ambijent za život.
A sa druge strane, idealna veličina grada, dovoljan broj sadržaja (kakav god da je NS sada, i dalje je najbolji za život). Na kraju, ni BG nije daleko, ako iz bilo kog razloga treba da ode tamo.
Od manjih gradova VŠ je zanimljiv kao opcija, mada objektivno ne može da se poredi sa NS i okolinom.

U KG-u sam bio više puta na kratko, i ne bih tu živeo. Pre bih izabrao Niš, pre svega zbog blizine lepih planina, a i sam grad je lepši.
 
Tako je, Djerdap je najlepsi deo Dunava,ali je u principu Kladovo malo mesto(iako ima sve manje-vise), a recimo u Milanovcu stalno duva vetar, ne moze da se zivi.
Za porodican zivot ide recimo i Gradiste,Golubac,koje ce sa onom Dunavskom magistralom biti super povezane,a inace su isto lepe i osuncane.
Meni je recimo Zajecar nesto otuzan, Negotin isto lepo,ali mali u principu isto. Sto ce reci od istocne Srbije jedino tu Bor od vecih,ali je vazduh kriminalan.
 
Hvala svima na odgovorima, nisam ih ocekivao ovoliko :D

Sa ovima koji su pomenuli manje gradove/sela se apsolutno slazem, naravno da vidim lepotu toga, ali problem je sto sam jos uvek mlad i sam, i ne znam kako bih se snasao i sta bih radio u takvoj okolini, pogotvu sa poslom od kuce. Da imam porodicu, bez razmisljanja bih izabrao neko selo/planinu.

Ovi koji nude inostranstvo, veliko NE, trenutno sam u Norveskoj, a bio na vise mesta u Evropi. Zelim nazad u Srbiju, kakva god da je, osecam se kao kod svoje kuce i meni je to bitno.

Nisam siguran oko BG-a, ali po svim ovim odgovorima i ovome sto ja znam, verovatno ne. Cak i ako bih ziveo tamo, to bi sigurno bio Novi Beograd, ali kad vidim kakvu kucu mogu da uzmem za te pare u ostalim gradovima, postaje mnogo manje interesantno...

Novi Sad mi je bio na prvom mestu ali sad kad vidim sta neki pisu, nisam bas siguran. Ne svidja mi se to sto je ceo grad zabetoniran, i ocekivao sam da ce biti milina za saobracaj sa "svega" 300k ljudi, ali izgleda da to nije slucaj.

Kragujevac mi jos uvek deluje OK. Kao da je neki prosek svega, i u centru se nalazi tako da odatle mogu svuda. Neko vreme sam i ziveo tamo pa me naravno i nostalgija tu malo udara.


U svakom slucaju dobio sam odgovore koje sam hteo, i zaninljivo je videti sta ljudi misle o svom gradu 😁
Stisni se malo i ostani tu gde jesi. Verujem da ces u kratkom roku zazaliti sto si se vratio kad budes shvatio kako i sta funkcioniše
 
Trenutno nikome ne bih preporucio Nis, trenutna garnitura olosa koja vodi grad je urnisala grad, ulice katastrofalne, prljav je, od dva pozorista Lutkarsko ne radi od septembra u procesu renoviranja je.
Zimi na skrge mora da se dise, nema guzve u saobracaju kao u BGu i NS.
Sadrzaj za mlade pa ima kafana koliko oces i to dobrih mislim na hranu, ima prirode oko Nisa koliko hoces.
 
За рекреативни живот у Србији са норвешким примањима бих гледао првенствено НБГ, појас иза старог Меркатора ка Дунаву, до Ретензије нпр. Ту је кеј, све је генерално близу и доступно. Ако може да се узме и гаража то је додатни плус.
 
Okolina NS ili KG, aerodrom u BG ili šta već treba jednom u pola godine je blizu.
Klinički centar ako zatreba, univerzitet - što povlači da je življe nego u drugim manjim gradovima, ima studenata, stranaca...
Taxi u KG je jeftin, za 500-600 dinara se prevezeš lagano, a i život je generalno jeftiniji. Aranđelovac je isto interesantan jer je blizu, a lepo malo mesto...
 
Poslednja izmena:
Zrenjanin, okolina... da se ja pitam.
Ali posto se ne pitam, gledam Barajevo okolina (ima svoju policiju i hitnu pomoc, 3xpizza servis, meso, pekara...sasvim dovoljno). (y)
 
Ali ljudi koji preporuce KG hahahaha
Tamo zimi mozes samo u Bioskop da odes ili u kladionicu. Brza hrana, kladionica, kafic, kladionica, brza hrana, pekara, kladionica, kladionica, kafic, kafic. Sem velikog parka, uzasan grad. Depresija me hvata kad provedem duze od vikenda sa dragim ljudima koji jedini daju smisao tom unistenom gradu.
 
Bench forum traje 23 i nesto godina...
I na konto toga mi sad pisemo... zapravo sve se svodi na jedno, a to je da li su nam deca (ili nisu) dovoljno spremna za buduce zivotne izazove.
Po meni su (da ne bude ban opet) nespremna, a sa druge strane su lumeni!
Zavisi sa koje strane provalije gledas...
Ja sam vec poceo da gledam malo sebe....
 
Ali ljudi koji preporuce KG hahahaha
Tamo zimi mozes samo u Bioskop da odes ili u kladionicu. Brza hrana, kladionica, kafic, kladionica, brza hrana, pekara, kladionica, kladionica, kafic, kafic. Sem velikog parka, uzasan grad. Depresija me hvata kad provedem duze od vikenda sa dragim ljudima koji jedini daju smisao tom unistenom gradu.

Slabo poznaješ materiju :)
A gde možeš zimi da odeš u NS-u?
Vojvodina puna planina, zimska idila :)

Kladionice, brza hrana, apoteke svuda niču na svakom koraku i u svakom gradu...
 
Ako ti je do izlazaka onda Bg,ako ti je do života onda nikako Bg.
 
Stisni se malo i ostani tu gde jesi. Verujem da ces u kratkom roku zazaliti sto si se vratio kad budes shvatio kako i sta funkcioniše
Misliš da on to već ne zna, pa neko sa bencha treba da ga prosvetli koliko je ovde truo sistem već decenijama?
Nemojte mračiti, ako je rešio da proba, neka to i uradi, pa makar se vratio u Norvešku za x godina ako mu dosadi ovde. Kapiram da zarađuje dovoljno da može korektno da živi u Srbiji, jednostavno treba da okupi kvalitetne ljude oko sebe, neka se isključi iz dnevnopolitičkog svinjca/medijske pink vs n1 osovine za ispiranje mozga, i nek' uživa u životu.
 
Slabo poznaješ materiju :)
A gde možeš zimi da odeš u NS-u?
Vojvodina puna planina, zimska idila :)

Kladionice, brza hrana, apoteke svuda niču na svakom koraku i u svakom gradu...
U KGu nemas bilijar da odigras, a kuglanu mozes da sanjas kad su je zatvorili. Ja ne idem u izlaske, ali u vecem gradu kao sto su BG/NS uvek imas neka desavanja, festivale, i nesto da radis. KG je uzasno mrtvilo. Ko ne zeli gradsku guzvu, moze da ide u bilo koje selo gde je najcistiji vazduh, drugo samo NS i BG. BG zbog bolnica najvise, posebno kad imas decu to ti je bitno.

Moja preporuka ide za Sokobanju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno