Šta je novo?

Najbolji grad za zivot u Srbiji?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MostWanted

Cenjen
Učlanjen(a)
12.07.2013
Poruke
670
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & BeQuiet Pure Rock Slim 2
Matična ploča
Asus B550-PRO
RAM
16GB DDR4 3200MHz Kingston
GPU
MSI Radeon 6700XT 12GB
Storage
1TB nvme SSD Kingston
Zvuk
Tannoy Gold 5
PSU
Fractal ION Gold 750W
Kućište
Cooler Master Silencio S600 + BeQuiet Silent Wings 3 120mm
Monitor
LG UltraGear 27'' 1440p 165Hz
Miš & tastatura
Logitech G Pro tastatura i mis
Zanemarite ekonomske razloge, posao mi je remote svakako, samo me zanimaju misljenja ljudi za najbolji grad u Srbiji za zivot.
Celokupan ambijent, mogucnost za druzenje (ne mali gradovi), sport, cistoca, uredjenje, saobracaj i tako dalje. Ja nisam mnogo gradovao video, ali po ovome sto jesam, BG, Novi Sad i Kragujevac mi najbolje izgledaju.
Beograd mi je mozda cak i na poslednjem mestu jer ne znam kako je ziveti ovde sto se tice prevoza. Da li mogu svuda kolima i da li je saobracaj tecan ako ne vozim u spicu? Javni prevoz bih generalno izbegavao, pogotovu u BG-u gde mozes i preko pola sata da se vozis do negde. Kragujevac mi se svidja jer se svuda stize brzo, i manje vise sve ima. Za Novi Sad nemam pojma, bio par puta ali predstavu nemam kako grad funkcionise u praksi.
 
Kao neko koga je iz nekog nepoznatog razloga Novi Sad uvek iritirao reći ću da je to Novi Sad. Ovo nikad ne bih rekao pred ženom, koju sam iz tog istog Novog Sada doveo u Beograd. :LOL:

Ima sve što ti može zatrebati, a nije prevelik da ti može trebati sat i po sa kraja na kraj kao u BG-u.
 
Moj kum je, posle 20 godina živote u inostranstvu, izabrao Novi Sad. Super je zadovoljan, ali su počele da ga nerviraju iste stvari kao i ostale koje nemaju previše veze sa izborom grada već sa Srbijom.

Ako si već remote, časti sebe i poseti nekoliko gradova na po par dana.

Npr Sombor ili Sremska Mitrovica.

Takođe, zašto ne i neko zanimljivo inostranstvo gde može da se biravi kao digital nomad.
 
Ja sam rodom iz Kragujevca, grad ima sve sto ti treba plus lako stizes od kraja do kraja grada. Nije nesto uredjen, ne ulaze se u njega, nema veliku pesacku zonu, glavna ulica je uzas, kao neki sokak u bgu. Ali zato si u centru srbije i svuda gde zelis da ides blizu ti je, Šumadija je prelepa, i jedna stvar koju kod Kragujevca obozavam je potez od velikog parka pa kroz sumarice (koje su ogromne) i zatvorene za saobracaj pa do jezera. To je jedna ozbiljna setacka i bicikliaticka tura i to je zaista deo kragujevca zbog koga volim taj grad. U Bgu sam vec oko 10 godina, muka mi je od guzvi, nekulture u saobracaju. Ima vise sadrzaja tipa ade, zemunskog keja itd ali kvalitet zivota nije bas neki
 
Kapiram da bilo koji grad od 50k stanovnika ima to sto ti trazis :)
Prednost takvog grada je da ti vrlo verovatno ne treba auto jer svuda mozes peske stici u nekom razumenom vremenu (recimo 30min max).
Srbija nije velika tako da gde god da se smestis Bg ce ti biti relativno blizu ako ti fali sadrzaji koje nudi Bg.
 
U Beogradu možeš svuda kolima, ali parkirati se nećeš. :D

Meni se sviđaju Sremska Mitrovica, Zrenjanin, Aranđelovac, Subotica, Valjevo (ali je zimi katastrofa, mada je tako i u Beogradu), Sombor...

Da me posao ne vezuje za Beograd, odmaglio bih iz njega koliko danas.
 
Nepodnosljivost saobracaja koji pre ili kasnije mora da te dovede do nervnog sloma. Neopisiva smo stoka u saobracaju. Vise nema spica, spic je od rane zore do kasno uvece, nema veze radni dan ili vikend. Parking je problem 24/7 u skoro svim gradskim opstinama.
Zagadjenje je stavicno, tokom veceg dela godine vazduh jednostavno smrdi. Pseca govna po ulicama, narocito Vracar, Dorcol, Savski Venac, kupio svako psa a vlasnici bez higijenskih navika i u kuci i na ulici. Sjurilo se kojekavog olosa i basibozluka u Bgd, iz svojih sela i woolfoyebina "dje" su pljuvali "dje" su stigli, bacali opuske i ostalo djubre.
O cenama da ne govorim.
Mogao bih ovako do sutra
 
Kao neko ko je ziveo u nekoliko gradova a zatim se vratio u svoj, da mogu birati to ne bi bio grad vec neka planina, selo ili sta god samo da sam okruzen prirodom.
Ako bih birao grad onda bi to svakako bio Novi Sad. Cerka se preselila tamo, nesto kao i ti, radi kao programer online i izuzetno je zadovoljna. Ja kao neko ko je nekada ziveo i u NS i BG, mogu izvuci jednu paralelu ili moje vidjenje ta dva grada. U Beogradu su ljudi kao mravi, svi nekuda zure, stalno su u skripcu sa vremenom i svako gleda neka svoja posla. Sa druge strane, Novi Sad je takodje pun sadrzaja ali su ljudi, necu reci kulturniji, vec nekako strpljiviji i zive nekim sporijim tempom, prosto receno, nema zurbe vec ce te svako saslusati, uputiti te itd, itd.
Moj savet ti je ako ne zelis tu buku svakako neko mesto u prirodi daleko od svega. Ako zelis opusten zivot a opet veoma sadrzajan, onda Novi Sad. Ukoliko si pak hyper aktivan onda je za tebe definitivno Beograd.
 
Kod mene se sve svodi na drustvo, mogao bih i u Novosibirsku da zivim samo da imam ekipu s kojom cemo zajedno da se smrzavamo.

Inace apropo ostalih parametara, gradovi od 50 do 100k stanovnika su idealni, vecinu mozes da prepesacis za neko realno vreme.

Beograd mi je licno jako depresivan, kad god svratim u posetu i sednem negde, ne mogu da se otmem utisku da su ljudi zombifikovani. Mada mislim da to generalno vazi za sve velike gradove.
 
U Beogradu treba biti jaaaako jako oprezan sa izborom mesta za život. Ni meni se ne sviđa preterano život u Beogradu, radije bih živeo u kući sa svojim dvorištem, ali to ne mogu sebi da priuštim u Beogradu. Da mogu, ostao bih u Bg u kući, radije nego da idem van Beograda (30+ km). Meni lično prevoz nije toliko problematičan u 99% slučajeva, živim na Novom Beogradu. Prevozom idem na posao (kada idem), na par minuta od stana mi staje 5-6 prevoza koji mi idu do posla (centar BG), stižem za 10-12 minuta. Gužva je ujutru prema Novom Beogradu, popodne u suprotnom smeru, ja uglavnom prolazim jako brzo. Vikendom izbegavam da idem na mesta gde su ogromne gužve, uglavnom idemo negde van grada da dete bude napolju, da ker trči. Kada treba da se obavi neka kupovina, još uvek smo, srećom, fleksibilni pa idemo u radno vreme tokom radnog dana pa gužve nisu strašne. Ono što jeste strašno je parking (svuda i uvek), moraš imati svoju garažu, i moraš biti fleksibilan, onda možda i možeš da funkcionišeš u BG pristojno. Međutim, sada platiti stan (renta ili kupovina) je preskupo, ja sam razmišljao da iskoristim ove cene i da se selim, ali ne želim to da radim zbog klinca.

Ovde nam je kej na 5-6 minuta peške, vrtić je par minuta peške, imamo i školu u bloku. Prodavnice, apoteke, dom zdravlja je blizu, pijaca... Bukvalno sve što treba za normalan život je jako blizu i ne zahteva auto. Ako bih se odselio negde dalje, brzo bi nastala potreba za vožnjom deteta na razne časove, školice, sport, predstave... E tu Beograd postaje brutalan. Ako je trening u periodu kada je špic, i to na drugom kraju grada, ugasio si ga. Ali nigde nećeš naći sadržaja kao što ih ima u Beogradu. Novi Sad je tu blizu, ali se i u tamo brzo menjaju stvari. Čak bih rekao da je "propadanje" Novog Sada brže nego Beograda (barem ovog mog viđenja njega), ali je tu veliki uticaj dela grada. Kao što neko reče, ne bi me motkom neko naterao da živim na Dorćolu ili Vračaru. Meni je tamo lepo da odem, da se prošetam, da budem u rano jutro u nedelju kad nema nikoga. Ali meni i mojoj porodici tako ne odgovara.

Idealna bi mi bilo neka kuća odakle možeš da stigneš do Novog Beograda za 10-15 minuta, ali je problem što ogroman broj ljudi koristi te saobraćajnice koje idu ka Bg i gužve na njima mogu da budu užasne. Kolone na AP kroz Beograd mogu da budu i po 5-6km dugačke. Hoću reći, ovo što bih ja voleo nema, bar za neke normalne pare (200-300k).
 
Ovo je vise za Reddit pitanje... Svakome su potrebe drugacije, a i mogucnosti.
Govoreci kao neko ko 25g zivi u NS, ne bih ga preporucio nikom. Kvalitet zivota u njemu je stravicno opao u poslednjih 10tak godina.

Prvo ovo sto je zajednicko vecini gradova u Srbiji:
Smece svuda kao u Indiji, vazduh zagadjen i smrdljiv, ulice razvaljene, pseci izmet na na svakoj travnatoj povrsini.

Sada ovo sto je specificno za Novi Sad:
Grad koji verovatno ima najmanje zelenila u Evropi, vozis se do Fruske da vidis drvo, a i tamo kad dodjes tuga te hvata sta rade.
Pesak i prasina od gradilista svuda. Trg raskopan godinama, asfaltiran do poslednjeg milimetra i jos kopaju garazu...
Dunavski kej bez hlada i drveca, uglavnom smrdi na kanalizaciju, petrovaradinska tvrdjava lepa ali se raspada. Kafici svuda naustrb trotoara.
Saobracaj bolji nego u BG ali izaziva isti nivo stresa (desna traka uvek neprohodna, crveni talasi umesto zelenih, parking misaona imenica).
Svejedno, gradski prevoz je ocajan pa je automobil nuzno zlo.
Grad kojem infrastruktura puca zbog prenaseljenosti, guzve na salterima najgore u Srbiji.
Bazen 1ipo na pola miliona ljudi, leti ne mozes da se rashladis bez 50km voznje, a i kad dodjes negde prepuno je (Strand je donekle ok ko voli da se kupa u Dunavu i ne smeta mu trestanje iz kafica). Zimi nemas gde na sankanje sem na Venac, gde je isto haos uvek a pogotovo kad ima snega.

Prednosti u odnosu na ostatak Srbije (izuzimajuci BG) su univerzitet, gomila trznih centara, lecenje (privatne ordinacije) i....biciklisticka infrastruktura?.
Meni je jedino uzivanje koje ne bih imao u manjem gradu bicikl i bioskop.

Ko sebi moze da priusti kucu u Kamenici ili Petrovaradinu, to je malo drugacija prica.

Ovo je moje subjektivno misljenje. Suma sumarum sto sam negde procitao - Novi Sad je grad u koji bi svi da dodju, samo bi Novosadjani da pobegnu iz njega.
 
Poslednja izmena:
Unutar Beograda, male su razlike u kvalitetu vazduha (bar mislim). Po manjim mestima vazduh može biti (najčešće zimi) i daleko gori nego u Beogradu. Ali evo na primer, jako retko se desi da mi kvalitet vazduha na prečišćivaču pređe 10, a stalno radi kod klinca u sobi, koja se redovno provetrava, a zimi je najčešće odškirnut prozor celog dana (ne i noću). Tako da mislim da je često vazduh smrdljiv a da je kvalitet zapravo ok (iako se naravno trudimo da ne izlazimo tada).
 
Neko selo u blizini grada je najbolji izbor u tom slucaju. Dvoriste i priroda.

Imam drugara koji radi 3D animacije za filmske projekte, drzi predavanja i sl. Covek zivi na selu i uziva, Stara Pazova.
 
^^ Ova zima je blaga pa i nije takva katastrofa kakva zna da bude, ali generalno jeste vazduh los u Bg. Ja npr nikad pre spavanja ne smem da otvaram prozore da izluftiram, jer posle smrdi cela soba.

Inace bih se slozio sa tobom, izbor makro(i mikro) lokacije u Bgu je jako bitan. Ja sam na Nbg-u takodje, blizu Savskog keja. i devojka i ja radimo remote, imamo garazu. Skroz je druga prica ovako nego npr da zivimo na Mirijevu i putujemo na Nbg svaki dan zbog posla. To bi mi bilo katastrofa stvarno. Ovako mogu da ne upalim kola po 7 dana.
Ovde je malo organizovanije sve, ne moras da ides dalje od svog bloka da bi otisao do skole, vrtica, marketa, teretane, pijace. Sve ti je blizu.

Sta znam, meni Bg odgovara na ovaj nacin. Planiramo i decu sutra ovde, pa cemo videti. Svakako je neki plan i zelja da imam nesto negde na planini u buducnosti, pa da moze da se pobegne na produzeni vikend sutra, znacice i zbog dece..

Sto se tice drugih gradova, rodom sam iz Valjeva i idem tamo tipa jednom mesecno. Volim taj grad, pogotovo leti kad moze da se ode na Gradac, Divcibare je takodje blizu. Ali preko zime je katastrofa potpuna, em sto je grad mrtav skroz(bukvalno nema coveka na ulici da sretnem kad izadjem da prosetam uvece) em sto je ekstremno zagadjeno non-stop, znaci Bg je mala beba za Valjevo sto se toga tice..
 
Najbolji grad za život u Srbiji prema merilima pokretača teme ... promeniti naslov.

Ne bih tu uvrstio nijedan od velikih gradova ni u ludilu. Lično, naravno, znam mnoge kojima beogradski haos i ostalo ni najmanje ne smeta. Niš je takođe postao katastrofa od saobraćaja i nekulture, iako je okolina ono što je stvarno vredno i tu ima svega. Baš svega.
Bilo koji manji, tipa pomenuti Aranđelovac, Kralgujevac, Kraljevo, da. Čak i Pančevo, ako ne smeta ravnica.
 
Mali bivsi industrijski gradovi kao Priboj ili Nova Varos, prvi je infrastrukturno sredjeniji ali Varos ima malo lepsu okolinu, Zlatarsko i Radoinjsko jezero. Od malo vecih Kraljevo, Uzice, Valjevo. Beograd i Novi Sad su vredni razmatranja jedino zbog pozorista, utakmica i malo kvalitetnijih restorana, sve ostalo je na strani manjih gradova
 
Није Република Србија, али првом приликом бих се преселио да живим у Требиње.

Uhhh, Trebinje. Prelep grad, priroda, vazduh, klima, sve... Dubrovnik "preko brda".

Nikada nisam bio na duže, uglavnom u prolazu, ne znam kakvi su osnovni uslovi za život. Ali tako sam oduvek zamišljao idealan grad za život.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno