Šta je novo?

iOS 17

Već sam negde napisao....izbriši aplikaciju na iphone i na PC. Ako ti treba napravi backup na iphone. Onda ponovo instaliraj na iphone, ako imaš backup uradi restore. Pogledaj da li je sve u redu sa kontaktima ( trebalo bi da jeste ). Zatim instaliraj Viber na windows i sinhronizuj ga sa Iphone... Meni je to bila dobitna kombinacija
Probacu sa reinstalom. Ja konkretno nemam viber na PC-u, ali mnogi ga imaju i on se koristi.
 
Jedva cekam da pocnu da cure informacije iz telefona i da zapucavaju...

Pametni ovi, svoje cuvaju, a Evropi sve otvorili kud koji mili moji.
 
iOS 17.4 Developer Beta izašao večeras.
Sideloading omogućen u EU.

Mislim da je ovo sa debelim restrikcijama i nema veze sa onim sideloading-om koji je bio/i dalje je moguć kad se uradi jailbreak na telefonu :)

Ko želi, može da pročita koliko uslova mora de se ispuni, od notarizacije na dalje

https://www.macrumors.com/2024/01/25/alternative-app-store-notarization-process/

https://9to5mac.com/2024/01/25/apple-check-iphone-eligible-sideloading/

Ono što takođe donosi novitet je što će nam biti omogućeno da vidimo za koji je region pravljen telefon pošto su ovo zabranili u Kini koja im je ultra veliko tržište.

Moći će da se vidi u About this iPhone delu.
 
Важи ли ово само ЕУ или и за важе и за ове наше који јуре у ту ЕУ? И како ће се одређивати по ономе региону за који је тел намијењен или локацији?
Мада реално и андроиду сам ријетко користио, инсталације са треће стране.
 
Poslednja izmena:
Sideloading je i sada moguc uz altstore, sideloadly i slicne servise, uz odredjene limite. Mislim da to nece to zaziveti masovno (preko 90% korisnika nema pojma ni sta to predstavlja), koristice malo vise korisnika nego sada, sto je mizeran %. Slicno kao i jailbreak.
 
ne znam , kapiram da ce biti modovane verzije youtuba, spotify, deezer, instagram bez reklama, ko na androidu, tamo sam imao vise modovanih aplikacija, nego sa play store-a.
pretpostavljam i da ce biti modovan youtube, koji ce podrzavati gledanje preko car playa, jos jedna korisna stvar
 
ne znam , kapiram da ce biti modovane verzije youtuba, spotify, deezer, instagram bez reklama, ko na androidu, tamo sam imao vise modovanih aplikacija, nego sa play store-a.
pretpostavljam i da ce biti modovan youtube, koji ce podrzavati gledanje preko car playa, jos jedna korisna stvar
Apple i dalje mora da odobri takve aplikacije tako da teško da će se naći na alternativnim prodavnicama. Klasičan sideloading ostaje kao i do sad što je bilo.
 
Navodno iskljucivo za EU zemlje ce omoguciti alternativne store-ove
 
Sad tek videh da će se moći koristiti drugačiji browser engine od trulog apple webkit-a, to je baš ogromna stvar po meni.
 
Pa gde ćeš bolji browser na iphone o safarija
 
Rado bih koristio Instagram bez reklama. Isprobao sam par aplikacija i sve su radile savršeno. Jedino me je mrzelo obnavljanje na 7 dana.

Ne vidim šta bih drugo mogao da koristim, yt premium, deezer imam.
 
kako mislis instagram bez reklama, instagram je reklama
 
Preko AltStore je mogao da se instalira Instagram++, Instagram Rocket itd. Milion dodatnih opcija koje običan Instagram nema, uključujući i isključivanje svih reklama i skidanje slika/videa. Uz sve to rade brže i fluidnije od Instagrama.

Na Androidu sam koristio Instander, takođe bolja aplikacija od Instagrama.

Mnogo mi je bolja opcija da gledam samo ono što sam zapratio, bez guranja milion reklama u svim mogućim formatima.

Mada provalio sam ako gledaš storije od poslednjeg ka prvom sa svajpom ne pojavljuju se reklame. 😂
 
Rado bih koristio Instagram bez reklama. Isprobao sam par aplikacija i sve su radile savršeno. Jedino me je mrzelo obnavljanje na 7 dana.

Ne vidim šta bih drugo mogao da koristim, yt premium, deezer imam.
+1, ja koristim YT bez reklama (tj. uYou+) preko AltStorea.
I mene nervira obnavljanje na 7 dana i ogranicenje od 3 aplikacije (ovo drugo mnogo vise nego obnavljanje).
Ako to srede da bude bez ogranicenja, bice full.
 
ne znam , kapiram da ce biti modovane verzije youtuba, spotify, deezer, instagram bez reklama, ko na androidu, tamo sam imao vise modovanih aplikacija, nego sa play store-a.
pretpostavljam i da ce biti modovan youtube, koji ce podrzavati gledanje preko car playa, jos jedna korisna stvar
Ma nema sanse…
 
Cao ljudi
Ne stižu mi notifikacije, tek ih vidim kada otvorim aplikaciju. I viber i WA, fb... Negde je nesto isključeno slucajno,sestra se igrala sa telefonom 🤔 i sad uopšte ne mogu da skontam sta i gde.

I još nešto
Kada mi stigne email samo pise new emai, ne pise od koga je a koliko se sećam pisalo je.
 
Pa na mac-u od kada postoji možeš da skineš aplikaciju odakle god želiš!

Što ne čuvaju i to, ako su toliko pametni?😒
Zato je MacOS manje bezbedan od iOS-a. 😉

P.S. Meni je sinoć posle ponoći neko provalio u stari Microsoft nalog, dobio sam automatsku poruku da se neko ulogovao... A nije baš da sam na tom laptopu posećivao sumnjive web sajtove i instalirao bilo šta. Imajte na umu da se preko internet kriminalnih aktivnosti (krađa podataka, kartica itd), samo u EU ukrade oko 400 milijardi evra godišnje (mnogo veći iznos od potrošenog kokaina za isto vreme). Zato kad i bude omogućen side loading, dobro razmislite odakle i šta instalirate na svoje uređaje. Svi imamo platne kartice i razne osetljive podatke na telefonima...
 
Zato je MacOS manje bezbedan od iOS-a. 😉

P.S. Meni je sinoć posle ponoći neko provalio u stari Microsoft nalog, dobio sam automatsku poruku da se neko ulogovao... A nije baš da sam na tom laptopu posećivao sumnjive web sajtove i instalirao bilo šta. Imajte na umu da se preko internet kriminalnih aktivnosti (krađa podataka, kartica itd), samo u EU ukrade oko 400 milijardi evra godišnje (mnogo veći iznos od potrošenog kokaina za isto vreme). Zato kad i bude omogućen side loading, dobro razmislite odakle i šta instalirate na svoje uređaje. Svi imamo platne kartice i razne osetljive podatke na telefonima...
Pre će biti da bi trebalo da promeniš lozinku i da ne upotrebljavaš iste ili jednostavne. 2FA je takođe dobra praksa.
 
@mimitza
1. Provjeri background app refresh.
2. Provjeri podešavanja u Notifications > Show previews.
 
Zato je MacOS manje bezbedan od iOS-a. 😉

P.S. Meni je sinoć posle ponoći neko provalio u stari Microsoft nalog, dobio sam automatsku poruku da se neko ulogovao... A nije baš da sam na tom laptopu posećivao sumnjive web sajtove i instalirao bilo šta. Imajte na umu da se preko internet kriminalnih aktivnosti (krađa podataka, kartica itd), samo u EU ukrade oko 400 milijardi evra godišnje (mnogo veći iznos od potrošenog kokaina za isto vreme). Zato kad i bude omogućen side loading, dobro razmislite odakle i šta instalirate na svoje uređaje. Svi imamo platne kartice i razne osetljive podatke na telefonima...
Moze izvor za tih 400 milijardi? Previse je...

Sto se tice sideloadinga, za prosecnog korisnika to nista ne znaci jer nece da se bakce time.
Onaj ko ce da se bakce time, on se (pretpostavljam) dovoljno razume u to i zna sta radi (ili je bar svestan rizika).
Lepa je paralela sa MacOSom podvucena, nece biti nikakvih problema.

Inace ne treba ti neka sumnjiva aplikacija ili neki malware da ti skine osetljive podatke, imas ovce za sisanje koji sami ostavljaju podatke gde ne treba pa posle kukaju.
Bez obzira na to koliki safe environment mu napravis, ako je neko de*il i ne razmislja glavom, nema mu pomoci.
Imamo i temu na forumu o tome.
 
Izvor je Europol, ali ne mogu da nađem taj link sad. Evo na brzinu drugi link u kojem se spominje preko 10 triliona (naših biliona) na svetskom nivou, već sledeće godine:
Oni koji se "dovoljno razumeju" su jednako česte žrtve, od onih koji nemaju pojma. Ne možemo sa sigurnošću da znamo da li neka aplikacija izvan App Store-a ima "zle namere"... Zato sideloading neće u moj telefon...
@Thunderbolt
Lozinka nije bila jednostavna, jedino nije bio podešen 2FA na tom laptopu, pošto ništa važno nije bilo na njemu... Na svim ostalim uređajima, odnosno nalozima imam uključen 2FA...
 
Zanima me kako će se kretati cena pretplata iz raznih aplikacija ako se nabavljaju van app store. Da li i tu treba očekivato pojeftinjenje.
 
Zato je MacOS manje bezbedan od iOS-a. 😉

P.S. Meni je sinoć posle ponoći neko provalio u stari Microsoft nalog, dobio sam automatsku poruku da se neko ulogovao... A nije baš da sam na tom laptopu posećivao sumnjive web sajtove i instalirao bilo šta. Imajte na umu da se preko internet kriminalnih aktivnosti (krađa podataka, kartica itd), samo u EU ukrade oko 400 milijardi evra godišnje (mnogo veći iznos od potrošenog kokaina za isto vreme). Zato kad i bude omogućen side loading, dobro razmislite odakle i šta instalirate na svoje uređaje. Svi imamo platne kartice i razne osetljive podatke na telefonima...
Ko bude hteo da skida aplikacije sa strane, znaće koji su rizici, imaš izbor da ne radiš to.

To i jeste fora, izbor, ne može nikako loša stvar biti.

Da ne stavljam linkove, proguglaj koliko malware aplikacija sam apple pusti na appstore svoj i koliko prevara, ima na stotine slučajeva, jer ne proveravaju sve, tako da je smešno o sigurnosti pričati, nego su alavi.
 
To i jeste fora, izbor, ne može nikako loša stvar biti.

Da ne stavljam linkove, proguglaj koliko malware aplikacija sam apple pusti na appstore svoj i koliko prevara, ima na stotine slučajeva, jer ne proveravaju sve, tako da je smešno o sigurnosti pričati, nego su alavi.
Apple je tako implementirao uredbe EU da je to izazvalo opšti revolt developera. Čini se da je "mogućnost izbora" developera da nude aplikacije preko alternativnih prodavnica i korisnika da ih instaliraju preko istih sasečena u korenu. Čak i oni koji planirali to, sada su povukli kočnicu i odlučili da sačekaju razvoj događaja.
Ako developer ponudi aplikaciju preko alternativne prodavnice i ima više od milion korisnika, mora da plati 50 evrocenti po korisniku. Pritom se ne podrazumevaju novi nalozi, već svaki korisnik koji apdejtuje aplikaciju u toku godine. U prevodu, ako Spotify npr. ima 60 miliona korisnika u EU, mora da Appleu plati taksu 30 miliona dolara godišnje. Spotify je aplikacija koja funkcioniše preko pretplata, ali se ova taksa odnosi i na aplikacije koje su besplatne...
Samim tim se obesmišljava postojanje alternativnih prodavnica.
Ovo će verovatno izazvati novu reakciju EU posle 1. marta, kad ta pravila stupaju na snagu.
Ostaje da vidimo kakvu i da li će Apple tako lako "preveslati" evropske regulative...
 
Kako je pokreno YT u pozadini da radi? Imam plaćan YT, šta nisam uključio?


YT u pozadni.jpg
 
Nazad
Vrh Dno