Šta je novo?

Xiaomi 14

Ne, to je Battery Guru. Xiaomi nema detaljan prikaz za uključen ekran, kao što to ima Samsung (bar ne trenutno na Xyper OS).

Što se tiče ostalog, sve je lepo @psychofedex objasnio, ja delim iste utiske, i apsolutno se slažem sa njim.

Pritom, kod mene stanje sa baterijom i temperaturama nije toliko kritično kao kod njega.
 
Ja na Xiaomiu bio na Mi 10T, mada ja svakako deblotujem preko adba ili stavim XEU.
Ali pre par dana cackao drugarov Xiaomi 13T.
To je užas od bloatwarea, Guglovih i Xiaomijevih aplikacija od kojih se većina ne može obrisati. Preterali su.
 
Poslednja izmena:
Ja na Xiaomiu bio na Mi 10T, mada ja svakako deblotujem preko adba ili stavim XEU.
Ali pre par dana cackao drugarov Xiaomi 13T.
To je užas od bloatwarea, Guglovih i Xiaomijevih aplikacija od kojih se većina ne može obrisati. Preterali su.
ne bih sad nesto preterano da branim Xiaomi i ne znam kakav je bio sa MIUI, ali ako su oni preterali sa njihovim i guglovim aplikacijama, sta reci za Samsung onda?
Samsung, Gugl i Microsoft aplikacije preinstalirane, samsung email, gmail i outlook recimo :D

ovde cak mozes i da obrises Xiaomi kalendar dok na OneUI ne mozes da obrises Samsung kalendar.

Ako je nesto bloat na telefonima to su Guglove aplikacije koje Gugl forsira, a ne Samsungove i Xiaomi native aplikacije.

Firme prave i prodaju telefone, naravno da ce da stavljaju svoje aplikacije. A to sto Fejsbuk, Spotify, Chrome i ostale Guglove stvari dolaze preinstalirane na Samsungu, to nema veze :D
 
Bez obzira na brend, tolika količina blotwarea je užas. Samo sam bio iznenadjen, pre par godina ga nije bilo u tolikoj količini.
 
Javite stanje sa baterijom kada uzmete nove telefone. U suštini, uzrok je ili softver ili falična baterija.
 
ne bih sad nesto preterano da branim Xiaomi i ne znam kakav je bio sa MIUI, ali ako su oni preterali sa njihovim i guglovim aplikacijama, sta reci za Samsung onda?
Samsung, Gugl i Microsoft aplikacije preinstalirane, samsung email, gmail i outlook recimo :D

ovde cak mozes i da obrises Xiaomi kalendar dok na OneUI ne mozes da obrises Samsung kalendar.

Ako je nesto bloat na telefonima to su Guglove aplikacije koje Gugl forsira, a ne Samsungove i Xiaomi native aplikacije.

Firme prave i prodaju telefone, naravno da ce da stavljaju svoje aplikacije. A to sto Fejsbuk, Spotify, Chrome i ostale Guglove stvari dolaze preinstalirane na Samsungu, to nema veze :D
Sve sto si naveo moze da se obrise sa ADB komandama kroc pc/cmd bez roota i bez gimanastike,takodje moze i da se vrati vazi za samsung/xiaomi/pixel bilo koji android,ja npr nemam youtube i pola googlovih aplikacija,samo sam ostavio gmail i drive i google app,a od samsung aplikacija samo samsung browser,kalkulator i poruke,dok sam imao xiaomi takodje sve ovo vazi gore,tako da ko hoce moze da ih se resi.
 
Sve sto si naveo moze da se obrise sa ADB komandama kroc pc/cmd bez roota i bez gimanastike,takodje moze i da se vrati vazi za samsung/xiaomi/pixel bilo koji android,ja npr nemam youtube i pola googlovih aplikacija,samo sam ostavio gmail i drive i google app,a od samsung aplikacija samo samsung browser,kalkulator i poruke,dok sam imao xiaomi takodje sve ovo vazi gore,tako da ko hoce moze da ih se resi.
Upravo, zato mi je ta prica o bloatu malo diskutabilna jer ono, svi imaju svoje aplikacije i zele da ih korisnici koriste.
Nekom je i Bixby bloat a Bixby u 90% slucajeva meni bolje radi nego G Asistent.

Samo reci da Xiaomi ima bloat a Samsung koji gura svoje, Guglove i Majkrosoftove aplikacije ne, ne znam. Pogotovo jer Samsung ima dosta vise aplikacija kad se nov pokrene nego Xiaomi. Doduse Samsung to potrpa po folderima pa se ne primeti :D
Ali da, sve moze da se resi i sve moze da se izbrise na svim telefonima.
Javite stanje sa baterijom kada uzmete nove telefone. U suštini, uzrok je ili softver ili falična baterija.
Stize za par dana. ovi iz a1 su predobri, isteklo mi juce 14 dana povrata, kaze mi lik da se ne sekiram i koristim telefon dok ne posalju zamenu, pa cu samo kad novi stigne u prodavnicu, da ih zamenim. predobra firma.
 
Na Samsungu sve od Guglovih, Samsungovih i Microsoftovih aplikacija može ili da se izbriše skroz ili da se disableuje. Ljudi su dosta pominjali i neke reklame, ja do sad ne videh ni jednu nigde. Mada ko zna šta sve instaliraju od raznih launchera, aplikacija pa i nije čudo da telefon pobrljavi. Meni One UI 6.1 radi bez ikakvog štucanja zato me zanimalo za Xyper os jer mi je miui bio dosta loš (pre nekih 5-6 godina). Ne znam samo da li ima neke veće razlike ako bih sa S23 prešao na X14, osim kamera koje bi trebalo da su na xiaomijevoj strani
 
Briši to odmah, odnosno ne odgovaraj i NIKAKO ne unosi broj kartice. Znam tačno kako ova prevara funkcioniše ali da ne idem u off
 
Poslednja izmena:
mt:s daleko lošiji po pitanju zamene telefona u odnosu na A1.

Procedura traje 3-4 radna dana što se tiče povrata uređaja, i tek onda je moguća narudžbina novog. Dakle, ja ako vratim sutra moj Xiaomi 14 Ultra, postoji veliki rizik da ostanem bez promocije za trotinet (iako sam se prijavio za isti, sa IMEI brojem aktuelnog uređaja). Odlučio sam da pišem Xiaomiju da pomogne u situaciji, i videćemo šta će uraditi, može li se slučaj pogurati.

Usput, rešio sam da odradim reset na fabrička i sve od nule, pa da vidim kako će se telefon ponašati. Jer, u slučaju da Xiaomi ne pogura stvar (kao organizator promocije) i ne izađe u susret zbog okolnosti, zbog matematike koju imam, ne pada mi na pamet da vraćam mt:s-u uređaj po tako sporoj proceduri, i ostanem bez promocije.

P.S Kod mene zakonskih 14 dana ističe tek 29. aprila.
 
Ovo mi stiglo? Da nije za trotinet ili neka prevara?
Pa vidiš li čoveče da je pozivni +668 ako ti to nije dovoljno onda stvarno ne znam.
Kad su ove vrste prevara u pitanju uvek kažem sebi ma nema šanse da postoji neko ko može da se upeca na ovo ali sad vidim da debelo grešim.

Vezano za x14 ultra, ima li neke šanse da se ubaci eSim tipa promenom rom-a ili nekim drugim patch-om?
 
Treba mi mala pomoc... 😂
Gde i kako da podesis da mi pise sve alovima ovde... Ne mogu da nadjem...
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-04-23-15-09-39-989_com.miui.home.jpg
    Screenshot_2024-04-23-15-09-39-989_com.miui.home.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 67
Vezano za x14 ultra, ima li neke šanse da se ubaci eSim tipa promenom rom-a ili nekim drugim patch-om?
nou... jer u Kini imaju neku njihovu vrstu esima i onda ih boli k da stavljaju u pravi esim u globalne varijante.
za roming jedino preko paketa ili da se uzme ona fizicka sim kartica koja se posle "pretvara" u esim, zaboravio sam servis kako se zove.
nije ni to losa fora ako bas zatreba.
Treba mi mala pomoc... 😂
Gde i kako da podesis da mi pise sve alovima ovde... Ne mogu da nadjem...
settings > notification and status bar > skrol dole i pod control center - don't show icon labels
 
Hvala... 😂🫣

Za vikend cu malo vise da se upoznam sa x14, ovo sada je sve nekako usput, i nemam vreme da ga posteno i podesim.
Probacu kameru kao i Video snimanje.sti se tice tablet xiaomi pad 6 koji ide gratis, prijavio sam se, dobio potvrdan odgovor, ali detaljna potvrda obrada ide tekl posle 21.05.
Baterija mi za sada deluje super, bolja u svakom slucaju nego na 13t pro, jer trenutno nosim dva telefona... Sto me nervira.
 
Poslednja izmena:
^ ima varijanta BonBon ali meni je to sa fizičkim karticama baš zastarela tehnologija. 😃
Eto, a baš sam mislio da ti ponudim zamenu za s23u, taman da glava za glavu a ti zadržiš skuterA 😁
 
^ ima varijanta BonBon ali meni je to sa fizičkim karticama baš zastarela tehnologija. 😃
Eto, a baš sam mislio da ti ponudim zamenu za s23u, taman da glava za glavu a ti zadržiš skuterA 😁
Hahahha ne ne, Samsung i ja se vise ne druzimo.
Kad stave ozbiljne kamere i vrate zakrivljeni ekran, onda da.
Ovako mi vise ne pada na pamet da ponovo koristim :D
 
Čačkao sam malo ultru u TC delta. Jako čudan telefon, više je kamera nego telefon..
Ali iskreno najviše su mi smetali zakrivljeni uglovi kod ekrana, gornji desni i levi, i način kako se veštačko svetlo u radnji odbija od njih. Jako loše to sve izgleda..
U ruci mnogo lepše deluje obična 14.
 
Evo da podelim utisak o 14 (ne ultra) posto ga imam vec 10 dana.
Ja sam licno trazio telefon da nije prevelik (najvise milimetar dva sme da bude veci od Mi Note 10 Lite koji sam prethodno nosio 4 godine). Od kako je izasla 14ica videlo se da je telefon ozbiljno zaokruzen i konacno flagship od Xiaomija kom ne moze da se nadje neki nedostatak kako ne bi ulazio u tu kategoriju flagshipa.

Ekran je super. I on ima virtualni proximity kao i vecina ali je ovde izgleda neki bolji jer gasi ekran instant i lutrije kao na proslom telefonu nema. Boje, refresh rate, svetlina (drzim na automatski i radi dosta dobro, cak ume jako brzo da reaguje npr idem nocu ulicom i adaptira mi kako pokupi svetlo bandere i kad prodjem nju zatamni opet malo...) sve je super sto se ekrana tice.

Ergonomija, velicina, tezina, su mi ekstra, sta sam trazio i dobio sam.

Kamere su mi iskreno bas dobre, automatski prepoznaje i nocu da li da upali night mode, preporuci da se drzi drzu telefon mirno, preko dana klasika slike super, stvar je sto su mu sve kamere odlicne. Ja prezadovoljan uopsteno. Magljenje stakla nemam, ali moje koriscenje je neka fotka, video kratak mozda do minuta sa vremena na vreme (citaj jednom mesecno) i jednostavno ja da upalim 8K snimanje na 5min necu ni radi testa jer necu nikad ni da ga koristim... Nisam zahtevan sto se tice kamere moglo bi se reci.

Snaga, brzina, fluidnost su vrhunski iskreno. Normalno neko koriscenje nema price o zagrevanju jer je sve to lagano za njega. Igrao sam malo Wild Rift (LoL mobile) i za tih 20-25min koliko traje partija, zagreje se ali blago, naravno sve na max rez i detalji. Cak i ne izgubi nesto mnogo bateriju, mozda 5%.

Zvucnici su super, ima cela varijacija tonova, oni koji su navikli na midrange kao ja do sada bice iznenadjeni, flagship ljudi verujem sa ce im biti ok, to je to, tako treba.

Baterija je odlicna po meni (ne koristim drugi sim). Jer ja sam "heavy" user u smislu da mi je popaljeno sve (lokacija, BT, nfc, wifi, data), gledam YT nekih sat ipo, instagram vrtim isto toliko, obavim neki poziv, poruka na viberu i bar 1000 notifikacija dnevno na teams-u i slack-u zbog posla. Posto ovde nema screen-on time-a, ranije je sve to isto bilo nekih 7 sati SOT-a dnevno. Ustanem u 7:30 legnem u 01:00, nocu punim i dan zavrsim sa 15-20% baterije bez dopunjavanja sto je po meni super. Vikend kad nema posla, manje aktivnosti, ceo dan na 4G lezem i sa 40-45% baterije. Sve u svemu vise od ocekivanog za 4610 mAh.

Uopsteni utisak je super. Samo sto ga porede sa S24 Ultra za svasta nesto je kompliment za 14icu jer ovo nije telefon koji se poredi sa njim, vec nesto izmedju S24 i S24+ a mislim da ni u kom polju nisu bolji, vec su ili identicno dobri ili losiji, ukupno gledano 14ica je osetno bolja kupovina. Pogotovo sa trenutnom akcijom po meni bolje ponude nema.

Ako nekog nesto zanima jos pitajte, potrudicu se da odgovorim i gledajte da malo manje hejta bacate i na samsung i na xiaomi, svaka roba nadje svog kupca i to je to, ako vam se ne svidja zaobidjite temu a ne da stvarate muku onom ko stvarno zeli nesto da procita o utisku telefona.
PS. Stvarno treba da se pise ko o kom telefonu prica ili da Ultra dobije zasebnu temu.
Pozdrav

Ako tebi izdrži baterija od 07:30 - 01:00h bez punjenja, a pri tom da ti je sve popaljeno, onda si ti moj čovek :D Kod mene je bukvalno slična situacija kod tebe, osim YT njega ne koristim toliko, ali mi je skoro sve popaljeno + 2 SIM. Po meni je ovo realno totalno.
Realno ko želi da mu baterija duže traje neka upali super ušteda baterije ili neka kupi Nokia 3310 i nema brige 🙃
Gde si uzeo telefon u Srbiji ili iz EU/Kina ?
Sada ne znam da li e-sim manje troši baterije ili je samo razlika fizički virtuelni broj ?



Slazem se s napisanim gore za obicnu 14-ku, koristim ga vise od mjesec dana i sve preporuke. Jos kada se uz njega dobije xiaomi pad 6 gratis.

Kolikjo ti baterija izdrži i kako koristiš tel ? I da li imaš 2 ili 1ednu SIM karticu ?



Ma ljudi razocarani SOTom pa kao falicne baterije...
Kao drugo, SOT je relativna stvar, neko moze da izvlaci 10+h (koristeci ga kao Nokiu 3310), neko moze samo par sati (zahtevno koriscenje, pika igrice ceo dan).
Kao trece, dajte telefonu malo vremena da se stabilizuje pa cete videti stanje s baterijom, takodje update-i mogu da je poboljsaju.
Razumem da baterija traje 1 sat pa da je falicna...

Bravo !
Apsolutno se slažem sa ovom izjavonm.
Prosto OS je nov, treba da se stabilizuje i novim abdejtima biće popravke, kao i za sve uređaje.
Meni se telefon grejao samo prvi dan kad je update-ovao aplikacije. Posle toga nisam nešto primetio. Imam na njemu masku koja je stigla u pakovanju, možda se zato manje oseti.
Bateriju sam podesio da se puni do 80%. Kad budem išao na put prebaciću na 100%.
A sa nekih 30% na 80% ga ponovo napuni za vrlo kratko vreme (samo treba imati taj punjač uz sebe :) ).
crop sa s23u:
Pogledajte prilog 439461

crop sa x14u:
Pogledajte prilog 439463
slikano sa istog rastojanja:

s23u:
Pogledajte prilog 439464

x14u:
Pogledajte prilog 439465

Zbog ovoga sam zamenio s23u sa x14u.

Ocenom odoka na 4K monitoru od 34 inča i upoređivanjem ove dve fotografije, nema šta da se ovde više komentariše nego da je X14 pokidao S23U.
staklena verzija je samo za kinesko trziste. staklo, vise boja plus baterija od 5500mAh. globalni je kozni i baterija od 5000mAh.

tako je, samo obicna cetrnaestica, ali i to je resenje da se izvuce sim slot i pusti da snima 4k 20-30 minuta da zagreje i izbaci vlagu.

nisam "razocaran" baterijom nego sam dobio falican telefon.
16. dan je kod mene, prvi dan je azuriran i odmah vracen na fabricko i lepo podesen. preko noci, u 6 do 8 sati izgubim od 15% do 25% i tako vec 16 dana.

kad je ekran ukljucen, trosi se i do 25% na sat samo za chrome i telegram, dok likovi sa istim telefonom emuliraju switch pa im je potrosnja oko 15% po satu.
znaci bez kamere, bez icega, samo za dopisivanje i pretrazivanje, ja moram da punim telefon 3 puta dnevno.

u istim uslovima, sa sporijim punjacem od 25w i 45w meni temperatura baterije ide na 43-45 stepeni dok je van maske i na hladnom stolu dok ostalima sa 90w ne prelazi 40.

da je trenutna verzija globalnog softvera ubagovana i da vuce bateriju, jeste, ali nemoj mi reci da "tripujem" ocigledne stvari.

radi vrh. tecnije, lepse, brze od OneUI. sto se kustomizacije tice, svakako je ima vise u odnosu na OneUI bez good locka.
OneUI je generalno ozbiljniji i zreliji sistem u smislu nekih dodatnih mikro podesavanja tipa jacina flesa, dodatno smanjenje osvetljenja, lakse izvlacenje teksta iz fotografija/skrinsotova, pravljenje foldera u app draweru itd.
Xiaomi je sa animacijama i fluidnoscu pokidao, par stvari imaju ugradjeno sto Samsung ima preko good locka. meni bas fale bixby rutine recimo.
Samsung ima secret folder, lakse ubacis bankovne aplikacije, fotografije kartica, dokumenta itd, dok Xiaomi ima second space, podesis drugi pin i kad otkljucas telefon, otkljucas drugim pinom i imas drugi telefon. Super stvar ali mana sto ne mozes lako da prebacis aplikacije i fajlove.

Uglavnom ja sam super zadovoljan i pored ovakve fluidnosti, rada, kamere, jako jako tesko bih se vratio na Samsung.

Na kraju menjađ telefon ili ne ? :D
Znam da si pominjao da hoćeš da se vratis na S23U, a koliko vidim sada ti stiže drugi uređaj isto X14U ? Ili se varam ? :D
 
Čačkao sam malo ultru u TC delta. Jako čudan telefon, više je kamera nego telefon..
Ali iskreno najviše su mi smetali zakrivljeni uglovi kod ekrana, gornji desni i levi, i način kako se veštačko svetlo u radnji odbija od njih. Jako loše to sve izgleda..
U ruci mnogo lepše deluje obična 14.
zakrivljen ekran je jedan od najboljih što sam koristio.
znaš koja milina koristiti gestures bez maske, čak i sa maskom kad prevlačiš od dole na gore za home ili recent, mnogo lepše prsti prelaze nego na S23u a pogotovo u odnosu na s24u.

i te ivice što ti smetaju na ćoškovima, znaš kako dobar osećaj kad pozivaš Gemini/Asistenta.
igraj se još malo kad budeš prolazio pored radnje. jeste malo čudno pri prvom utisku ali posle baš bude bolje.
juče sam baš drndao sestrin S23U (pošto sam moj prodao 😥) izgleda kao cigla u odnosu na ovo 😁


ali da, zbog ove kože na zadnjoj strani jeste malo čudnije. ipak je osećaj stakla mnogo lepši za osetiti pod prstima.
ali ekran je milina za korišćenje.
 
Sve sto si naveo moze da se obrise sa ADB komandama kroc pc/cmd bez roota i bez gimanastike,takodje moze i da se vrati vazi za samsung/xiaomi/pixel bilo koji android,ja npr nemam youtube i pola googlovih aplikacija,samo sam ostavio gmail i drive i google app,a od samsung aplikacija samo samsung browser,kalkulator i poruke,dok sam imao xiaomi takodje sve ovo vazi gore,tako da ko hoce moze da ih se resi.

Da li bi mogao da mi pošalješ u PP neki video sa YT kako radiš to ili da mi objasniš ? (-:
 
Čačkao sam malo ultru u TC delta. Jako čudan telefon, više je kamera nego telefon..
Ali iskreno najviše su mi smetali zakrivljeni uglovi kod ekrana, gornji desni i levi, i način kako se veštačko svetlo u radnji odbija od njih. Jako loše to sve izgleda..
U ruci mnogo lepše deluje obična 14.

Ja baš zbog zakrivljenog i hoću 14 običan. Ne volim zakrivljeni ekran.
 
 
@psychofedex šta je fora sa tom zamenom roma i čekanjem mesec dana? To nisam čuo ranije pa mi nije baš jasno. I vidim da se battery drain pominje dosta po netu. Da li je do sistema ili SD 3 za kojeg kažu svi da je veći potrošač, ne znam, ali koliko znam Xiaomi nije baš poznat po dobrim apdejtovima. I šta ćeš da radiš ako i ta nova ultra ima drain?
 
@psychofedex šta je fora sa tom zamenom roma i čekanjem mesec dana? To nisam čuo ranije pa mi nije baš jasno. I vidim da se battery drain pominje dosta po netu. Da li je do sistema ili SD 3 za kojeg kažu svi da je veći potrošač, ne znam, ali koliko znam Xiaomi nije baš poznat po dobrim apdejtovima. I šta ćeš da radiš ako i ta nova ultra ima drain?

Kod xiaomija možeš da otključaš bootloader i da ubaciš druge romove, ima ih svakakvih i uglavnom je xeu najbolji jer je to clean verzija fabričkog ali sa xiaomi sistemskim apk (dailer, sms...), opcijama iz kineskih firmware-a i sl.
Da bi otključao bootloader moraš da pošalješ zahtev da bi ti odobrili, pretpostavljam da on čeka 30 dana jer je novi član xiaomi community-ija ali obično se čeka max 7 dana ko ima nalog duže, tipa nekoliko godina. Sve u svemu, garancija se ne gubi, samo zaključaš opet bootloader i to je to... barem je sve bilo tako pre 5 godina 😄
 
@psychofedex šta je fora sa tom zamenom roma i čekanjem mesec dana? To nisam čuo ranije pa mi nije baš jasno. I vidim da se battery drain pominje dosta po netu. Da li je do sistema ili SD 3 za kojeg kažu svi da je veći potrošač, ne znam, ali koliko znam Xiaomi nije baš poznat po dobrim apdejtovima. I šta ćeš da radiš ako i ta nova ultra ima drain?

Iskreno ovo za abdejte ne bih se složio što se tiče flegšipa. Četvrta godina kao imam Mi 10T Pro ni sa jednim abdejtom nisam imao problem ( baterija, bagovi itd. ) ( telefon kupljen u MTS-u ). On kida i dalje ( baterija jeste oslabila ali tipa drži mi od 7-18 ( popaljeno sve živo, 2 SIM, igranje igirica ( oko sat vremena ), non stop upaljen mobilni net i klasika surfovanja do besvesti, druđtvene aplikacije itd.. ). Vreme je da se menja jer ipak 4. godina.
 
Nazad
Vrh Dno