Šta je novo?

Posao u Nemackoj

ivanACB

Prepoznatljiv
Učlanjen(a)
06.09.2023
Poruke
0
Poena
0
Pozdrav svima :)

U nasim medijima cesto naletim na tekstove kako Nemackoj nedostaje ogroman broj radnika, i kvalifikovanih i nekvalifikovanih, kako je nikad lakse otici u Nemacku i sl. Da li je u praksi to zaista tako?

Primera radi, ja sam diplomirani turizmolog, mozda bih mogao da potrazim bilo kakav posao u nekom hotelu. Ili bih recimo radio kao magacioner u nekom supermarketu. Ali da li se npr. supermarketi zaista bave sredjivanjem papira stranim radnicima? Malo mi je cudno da bi se time bavili kada tu vec imaju gomilu npr. Turaka koji su na licu mesta, valjda je lakse zaposliti nekog ko je vec u Nemackoj.

I ako mislite da postoje sanse da uradim nesto, koji sajtovi su najbolji za trazenje gore pomenutih poslova u Nemackoj?
 
Moraš da odeš u Nemačku i tražiš posao u gradu gde si smešten. Filtriraj oglase prema engleskom jeziku.
 
Znaci, mislis da nema veze sto bih u tom slucaju tamo otisao kao turista?
 
Kakvo crno traženje posla iz Nemačke.

Ako odeš kao nekvalifikovani kadar, put je sajt ambasade i lutrija za termin za vizu po pravilu zapadnog Balkana. Ako imaš manje od 45 godina. Uporedo tražiš poslodavca i učiš jezik koji nije neophodan za vizu.

Ako ideš kao stručni kadar, onda poslodavac, jezik, nostrifikacija diplome.
 
Poslednja izmena:
Bila već sločna tema pre godinu dve, iztraži malo
 
 
Istina je, vec duze vreme je opsta nestasica radne snage u Nemackoj. Tolika da je Srbija ( i sve ostale non EU zemlje) dobila status ubrzanog i pojednostavljenog procesa prijavljivanja.
Koja je tacna procedura ne znam, osim da sam primetio rast broja nasih, pogotovo vozaca kamiona jer su i vozacke dozvole prihvacene bez dodatnih cimanja.
 
Naši ljudi su na svakom koraku u Nemačkoj. Situacija od pre tri meseca: krećemo sa aerodroma Memingen prema Meskirhu, stajemo na pumpi, pitam prodavca na engleskom a rođak mi kaže slobodno ga pitaj na srpskom, to ti je naš čovek. U povratku sam isto pitao na aerodromu gospođu koja se bavi održavanjem kada otvaraju šaltere jer se jedina našla tu i niti ona zna engleski niti ja namački i dođemo do toga da me pita odakle sam i kada sam rekao Beograd kaže pa tako reci jebo ga ti :)
 
Istina je, vec duze vreme je opsta nestasica radne snage u Nemackoj. Tolika da je Srbija ( i sve ostale non EU zemlje) dobila status ubrzanog i pojednostavljenog procesa prijavljivanja.
Koja je tacna procedura ne znam, osim da sam primetio rast broja nasih, pogotovo vozaca kamiona jer su i vozacke dozvole prihvacene bez dodatnih cimanja.
Hvala puno :)

@Alister hvala, nemam EU pasos ali proucicu sta se sve pisalo na toj temi :)
 
Kreni aktivno da učiš jezik. Upisi nešto i polako. Bez jezika si neupotrebljiv, jer i sa znanjem b1 ili b2 bez kojih nema smisla kretati će opet biti teško, jer svako selo ima svoj dijalekat ( ne bukvalno, ali nije daleko od istine). A u međuvremenu počneš polako da trzis posao i prijavis se za vizu u ambasadi.
 
Bilo nekada da treba jezik. Tolika je nestasica, bar ovde u zapadnom Bajernu, da ne pitaju nista, samo neko da radi... kada prodjem kroz industrijsku, bukvalno nema firme gde ne pise "trazimo radnike".
 
Bilo nekada da treba jezik. Tolika je nestasica, bar ovde u zapadnom Bajernu, da ne pitaju nista, samo neko da radi... kada prodjem kroz industrijsku, bukvalno nema firme gde ne pise "trazimo radnike".
Ali da li mislis da bi se cimali oko sredjivanja dokumentacije za nekog bez EU pasosa?

@jevta, poceo sam da ucim nemacki :)
 
Ali da li mislis da bi se cimali oko sredjivanja dokumentacije za nekog bez EU pasosa?

@jevta, poceo sam da ucim nemacki :)
ako si strucan radnik i njima trebas, ne treba oni previse da se cimaju osim da napisu da im trebas i da ces raditi kod njih, ti spremis papire ovde, spisak ti je na stranici ambasade, ja sam plavu kartu dobio sa srednjom skolskom spremom bez ikakvih problema u ambasadi, jedini problem koj je nastao je sto su oni idioti tamo iz opstine kasno poslali potvrdu poslodavca pa smo morali da pisemo zalbu na prvo odbijanja, ali onda su za tri dana zvali i rekli dodjite po vizu,
 
ako si strucan radnik i njima trebas, ne treba oni previse da se cimaju osim da napisu da im trebas i da ces raditi kod njih, ti spremis papire ovde, spisak ti je na stranici ambasade, ja sam plavu kartu dobio sa srednjom skolskom spremom bez ikakvih problema u ambasadi, jedini problem koj je nastao je sto su oni idioti tamo iz opstine kasno poslali potvrdu poslodavca pa smo morali da pisemo zalbu na prvo odbijanja, ali onda su za tri dana zvali i rekli dodjite po vizu,
Hvala :)
 
Bilo nekada da treba jezik. Tolika je nestasica, bar ovde u zapadnom Bajernu, da ne pitaju nista, samo neko da radi... kada prodjem kroz industrijsku, bukvalno nema firme gde ne pise "trazimo radnike".
Da li je tacno da se ljudi masovno sele u Augsburg jer su cene stanova u Minhenu trenutno izuzetno visoke?
Inace, dosta kolega sa hrvatskim i slovackim pasosima otisli za Nemacku, uce jezik uz rad(medicinski tehnicari). Nazalost, mi nismo te srece. Doduse, ne znam ni kako bih se osecao da odem tamo i da nista ne razumem...
 
Bilo nekada da treba jezik. Tolika je nestasica, bar ovde u zapadnom Bajernu, da ne pitaju nista, samo neko da radi... kada prodjem kroz industrijsku, bukvalno nema firme gde ne pise "trazimo radnike".
Duke daj sredjuj nesto da dolazimo tamo, makar zbog hardvera koji je jeftiniji. :D
 
Doduse, ne znam ni kako bih se osecao da odem tamo i da nista ne razumem...
Ja znao bukvalno 2 reci kada sam izasao... mislis da sam bolji i pametniji od tebe?
Minhen je uvek bio preskup jer je prvi veliki grad za pridoslice sa istoka. Isto vazi i za Stuttgart, Berlin itd..
 
li je tacno da se ljudi masovno sele u Augsburg jer su cene stanova u Minhenu trenutno izuzetno visoke?
Inace, dosta kolega sa hrvatskim i slovackim pasosima otisli za Nemacku, uce jezik uz rad(medicinski tehnicari). Nazalost, mi nismo te srece. Doduse, ne znam ni kako bih se osecao da odem tamo i da nista ne razumem...

Moj brat je otišao prošle godine, ali je prethodno učio jezik u organizaciji Dekre, polagao ispite, razgovarao sa poslodavcima sa kojima ga je Dekra povezala, akreditovao diplomu srednje škole, i to tako što je Dekra snosila troškove unapred, plaćala avionske karte itd. Dekri se plaća oko 4.000 evra za sve to, ali tek nakon što se nađe posao (ne znam kako se reguliše ako ne uspeš da pronađeš posao nakon celog procesa).
 
Ja znao bukvalno 2 reci kada sam izasao... mislis da sam bolji i pametniji od tebe?
Minhen je uvek bio preskup jer je prvi veliki grad za pridoslice sa istoka. Isto vazi i za Stuttgart, Berlin itd..
S obzirom da si otisao u Nemacku i lepo se snasao, mislim da jesi bolji i pametniji.

@Sgt. Major
Ja sam po struci laborant, i nazalost nijedna agencija koju sam kontaktirao nema ponudu poslova za laborante. Uglavnom se trazi opsti i pedijatrijski smer. U poslednje vreme iskoci po neka ponuda za farmaceute i fizioterapeute.
 
Moj burazer je otisao bez reci nemackog jezika. Poceo da radi moleraj, montaza gipsanih ploca. Za razliku od vecine koja tako ode, znao je da cita planove i nakon par godina vlasnik firme sa lepim brojem zaposlenih. Prednost mu je bio HR pasos.
 
Meni će u decembru biti tačno 2 godine da sam u Berlinu.
Moja firma sarađuje sa IT firmom iz Novog Sada, do sada sam upoznao najmanje 20-30 naših developera iz Novog Sada, Doboja i Banjaluke.
 
Bilo nekada da treba jezik. Tolika je nestasica, bar ovde u zapadnom Bajernu, da ne pitaju nista, samo neko da radi... kada prodjem kroz industrijsku, bukvalno nema firme gde ne pise "trazimo radnike".
Mali off ali, Duke-ovi komentari nakon dolaska u Nemacku iz one druge teme treba da se pin-uju kao must-have tkivo za sve sveze gastarbajtere :) Ne znam koliko sam ih procitao puta pre mog dolaska ovde.
PS: Duke, gde si bese u Bavariji?
 
Jel ima nekog sa foruma u Berlinu?
 
Ja sam trenutno kod Aaechen-a...
 
Pozdrav, kakva je trenutna situacija u Nemačkoj što se posla tiče?

Softverski inženjer sam (sa diplomom četvorogodišnjeg fakulteta), pet godina radnog iskustva u struci. Jel skoro neko sličnog profila dobio posao u Nemačkoj i preselio se sa porodicom? Gde tražiti, jel znanje nemačkog jezika obavezno? Govorim samo engleski nažalost, jel imate preporuku za školu nemačkog jezika? U procesu sam dobijanja EU pasoša.

Iskreno nisam baš nešto ni previše tražio kod nas, imam posao ali sam pri kraju sa tim a imam i 38 godina pa mi je nekako zadnji voz da se okušam u inostranstvu.
Ljudi "hladnog" karaktera mi ne predstavljaju problem, sličnog sam karaktera.

Da li je perspektiva za ljude sa srpskim fakultetom neki posao za koji ne traže fakultet u Nemačkoj ili postoje slučajevi gde se uspešno završi nostrifikacija tj. priznavanje diplome i obezbedi kakav takav, nastavak karijere u IT?

Većam između Nemačke i Irske, više mi odgovoara Irska zbog geografskog položaja i jezika koji se govori ali ne znam baš ništa o odlasku tamo.
 
Šta je bilo, kriza i u Nemačkoj?
 
Nazad
Vrh Dno