Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nije li ti malo čudno da se sve obistinjuje što ti ljudi ovde kažu da će da se desi? :)

Postoji uređaj koji meri količinu suvog ostatka u vodi putem električne provodljivosti. Donesi taj štapić da se uveriš i sam da to ne može da funkcioniše - a možeš da sačekaš da ti se aparat opet raspadne od česmovače.
TDS meter.
Imate ga na aliexpress za svega par dolara i onda na dalje znate sa kakvom vodom imate dodira.

Nebi industrija bila na RO sistemima i dent. smoli da se može meka voda praviti magnetnim žabicama 😊
 
Ne znam kako izgleda unutrasnjost tog aparata,ja sam ranije na mom starom DeLonhiju palio sa otvorenim vratima da bih video kako izgleda ceo proces iznutra, tako da u sustini moras da simuliras kao da je aprat zatvoren i sve na svom mestu. Vidi gde imas mikroprekidace koje treba da pritisnes da bi aparat dobio signal da je tu i posuda za otpadnu kafu i grupa pa ih pritisni necim i onda pusti kafu.
Mada sad dok ovo pisem mi pada na pamet da ce onda aparat na prazno da ti pusti i vodu pod pritiskom i napravice (potencijalno) haos :D
Druga varijanta koja mi pada na pamet je da otvoris aparat i ubacis jedan dodatni prekidac koji ce aktivirati samo mlin nevezano za ostatak aparata.
 
Ako je za rashod, ja bih taj aparat rastavio i isekao gde treba, ali ostaje problem dial in. Nema neke poente imati mlin za kafu koji se ne šteluje jednostavno.
 
Konstatovao sam samo izradu, nemam problem, zasad, nov je aparat. Napravio je ~250 kafa i zasad nema nikakvih tragova upotrebe.

Na Vivi su se videli tragovi trošenja odmah na ušima portafiltra, ne vidim na aparatu, ali u funkciji nema problema, dapače. Radi aparat i dalje ubija, pravi više kafa nego Bambino.
 
Naravno da nije, magnetni štapić je izumeo ovaj naučnik.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

On je obijač trafika za ruski modifikator. Sipao narod u kola čorbicu da im auto bude bolji. :ROFLMAO:
A još smešnije u generalštabu, sa ruskim ambasadorom, vojska potpisala ugovor o kupovini modifikatora... da nam tenkovi budu bolji i "zdraviji", ko ruski 🤣:ROFLMAO:
 
Pozdrav ljudi
Malo sam razočaran jer sam verovatno imao prevelika očekivanja od mlina MD-15. Pitao sam ih da li je podešen za portafilter bez dna (non-pressurized portafilter) i potvrdno su mi odgovorili mada mi prodavac jedan simpatični stariji bucko nije delovao najsigurnije. Kupio Illy Etiopija kafu i nije to to što se tiče ekstrakcije. Koristim Delongi Dedica 685
 
Polako. I ja sam mislio da ja nemam pojma ili da je oprema problem, dok nisam počeo da uzimam svežu kafu (7 do 30 dana od prženja).

Kad je Illy pržena i da li je kesa bila otvorena od ranije?

Zatim, ne podešava bucko mlin u radnji, već ti kod kuće za svaki tip kafe.

Da li imaš preciznu vagicu 0.1g?
 
Polako. I ja sam mislio da ja nemam pojma ili da je oprema problem, dok nisam počeo da uzimam svežu kafu (7 do 30 dana od prženja).

Kad je Illy pržena i da li je kesa bila otvorena od ranije?

Zatim, ne podešava bucko mlin u radnji, već ti kod kuće za svaki tip kafe.

Da li imaš preciznu vagicu 0.1g?
u limenci je kao vakuumirana, ali od 02.2023. Imam vagicu i merim tacno 14g posto imam samo korpu za dupli espresso nisam uspeo da nadjem za jedan. Ima bas mało pene.
 
25-30s ekstrakcija, 30-35gr napitka iz te kafe. Tako bi trebalo podesiti mlin za početak.

Pena nije toliko bitna, stare kafe ne pene, ali mogu biti ukusne.
 
25-30s ekstrakcija, 30-35gr napitka iz te kafe. Tako bi trebalo podesiti mlin za početak.

Pena nije toliko bitna, stare kafe ne pene, ali mogu biti ukusne.
kupicu kilo neke jeftinije kafe za stelovanje pa cu probati. Aparat sam nastelovao za jedan espresso od 7g kafe da izbaci 30g napitka, odnosno za dupli 60g, ali cu smanjiti za dupli kako si napisao. Kafa je okej ukusa, posebno kad se stavi mleko, ali ja bas trazim onu kremastu tecnost kakvu vidjam na snimcima i u nekim kvalitetnim kafeima.
 
Difolt 1:2. Ja sad ne bih mogao da popijem iz 7g 30g. Može da se ukrade 10-20% plafon.
 
kupicu kilo neke jeftinije kafe za stelovanje pa cu probati. Aparat sam nastelovao za jedan espresso od 7g kafe da izbaci 30g napitka, odnosno za dupli 60g, ali cu smanjiti za dupli kako si napisao. Kafa je okej ukusa, posebno kad se stavi mleko, ali ja bas trazim onu kremastu tecnost kakvu vidjam na snimcima i u nekim kvalitetnim kafeima.
Mlin se podesava za svaku kafu posebno. Da bi dobio to sto trazis kupi sveze pecenu kafu i videces razliku...
 
kupicu kilo neke jeftinije kafe za stelovanje pa cu probati. Aparat sam nastelovao za jedan espresso od 7g kafe da izbaci 30g napitka, odnosno za dupli 60g, ali cu smanjiti za dupli kako si napisao. Kafa je okej ukusa, posebno kad se stavi mleko, ali ja bas trazim onu kremastu tecnost kakvu vidjam na snimcima i u nekim kvalitetnim kafeima.
Ukoliko ides sa 7-9g kafe (single sito) vijaj izlaz 20-25g max. Kad ides sa 14-18g (duplo sito) vijaj izlaz 30-40g max. To su odnosi koji su pominjani u temi 1:2 eventualno 1:2.5

Nažalost svaku kafu moraš da stelujes posebno. Starije kafe uglavnom moras da meljes sitnije jer prolete kroz aparat. Moj savet je da kupis svežu kafu, taman podrži nekog lokalnog przionicara ili već nadji nekog online 👍

Taj mlin sam imao nekad davno i koliko se sećam na 2-3 sam većinu svežih kafa nalazio.... Nazalost nema mogućnost finog stelovanja (stepless) pa si osudjen na klikove.
 
Sad nešto razmišljam kad pišete o odnosima ulaz/izlaz kafe… ja na gaggia gran deluxe imam samo onaj fabrički portafilter od 14gr… ispod postavim dve šolje i gledam da izadje oko 40gr kafe za 25s… u jednoj šolji :) da li je to ok ili treba da stavim jednu šolju ispod i da u nju izadje 40gr?
 
Imaš presurizovani portafilter, za premlevenu i lošije jeftinije kafe. Sa presurizovanom korpom sam od tamno prženih kafa uspevao da dobijem i veće količine napitka.

Ovo čemu pišemo se odnosi na klot korpu, bez ikakvih prepreka, sem količine, svežine i krupnoće sveže mlevene kafe kao jedine prepreke.
 
Sad nešto razmišljam kad pišete o odnosima ulaz/izlaz kafe… ja na gaggia gran deluxe imam samo onaj fabrički portafilter od 14gr… ispod postavim dve šolje i gledam da izadje oko 40gr kafe za 25s… u jednoj šolji :) da li je to ok ili treba da stavim jednu šolju ispod i da u nju izadje 40gr?
Dobri moj, ako ti se svidja takva kafa, kada je probas, to je najvaznije. Za espresso ima dosta smernica kako napraviti "dobar", ali, na kraju, sve je stvar individualnog poimanja ukusa. Svakako, svima predlazem da eksperimentisu i isprobaju nesto novo. Da li je to drugacije przena kafa, po mogucstvu sveza ili mlevena na drugaciju granulaciju, nebitno, poenta je da se moze dobiti i te kako ukusan napitak i sa ekstrakcijom od 20s kao i sa 35s npr... Nema potrebe slepo se drzati "recepta", jer ono sto meni moze biti savrsena soljica, ti je mozda ne bi ni popio. Sto se volumena tice, 60ml bi trebalo da ti bude max, u slucaju "duplog" uz ekstrakciju od 30ak sekundi (+- 5 sek) Neko voli "jaci" pa uz isto trajanje ekstrakcije dobije 40ml npr, isprobaj vise varijanti pa vidi sta ce ti se najvise svideti.
Napomena: ja vreme ekstrakcije merim od momenta startovanja aparata, ne od prve kapi u soljici.
 
Hvala, sve to stoji što si napisao, ali i dalje mi nije jasno kako se meri… čisto eto da bih znao… dakle za ovaj moj portafilter od 14gr sa dva izlaza na dnu… tih 40gr na izlazu merim kada postavim jednu šoljicu? Ili treba da postavim dve šoljice pa u jednoj od te dve da bude 40gr?
 
Sad nešto razmišljam kad pišete o odnosima ulaz/izlaz kafe… ja na gaggia gran deluxe imam samo onaj fabrički portafilter od 14gr… ispod postavim dve šolje i gledam da izadje oko 40gr kafe za 25s… u jednoj šolji :) da li je to ok ili treba da stavim jednu šolju ispod i da u nju izadje 40gr?
Ako od 14g praviš 40 to je to. Ako ide u 2 šolje onda je u šolji 20g. 2x20=40
 
Šta predlažete da uzmem posle crema e arome zlatno pakovanje. Ovo mi je prvo pakovanje kafe u zrnu koje sam uzeo i nekako mi je slabo iako piše 8 od 10. Ujutru popijem 2 kratka espresa, znači pritisnem dugme s jednom kafom pa kad završi još jednom, količina zrna na maksimum. Da uzmem gusto forte 13/13 ili...?
 
Gusto forte 13/13 je meni bila mnogo losa, nepivljiva. Sta god da uzmes, bolje je od te. Probaj recimo crema e aroma plavu kesu.
 
Pošto vidim da se dosta piše o tome da kafa treba da bude sveža, odnosno da bude 7 dana od prženja imam par pitanja.
Budući da koristim "brendiranu" kafu, npr. Lavazza, Julius Meinl, illy itd. nemoguće je postići tu svežinu. Da li imate preporuku za neku pržionicu u Bg gde bih probao tu "svežu" kafu.
Pre mnogo godina sam eksperimentisao sa tim kafama ali sam digao ruke zbog nekonzistentnosti. Znači uzmem jednom i oduševim se, posle uzmem isto to i potpuno različito. To je i logično, jer te manje pržionice, za razliku od svetskih brendova, ne mogu da imaju konzistetnost. Sad sam rad da ponovo pokušam i bio bih zahvalan na preporuci.
Samo da napomenem da volim dark roast i ne volim kisele kafe, znači po mogućnosti neka mešavina arabike i robuste
 
Od mene par preporuka;
  • GRADSKA PRŽIONICA (možda najbolje od njih da počneš)
  • Koppa Coffee
 
Samo da napomenem da volim dark roast i ne volim kisele kafe, znači po mogućnosti neka mešavina arabike i robuste

Tako svi počnu. Posle pređeš sa blenda na čiste arabike, a zatim tražiš svetlije pečenje.

Meni je od svih kafa koje sam koristio do sad najlakše bilo da dialujem Gold Blend od Apa Rosters. Takođe gosti koji nisu naviknuti na kvalitetne kafe dobiju to najpre, pa se posle igramo. Komercijalne uvek traže sitnije mlevenje, jer su starije i traže dosta više rada da bi se od tog išta napravilo.
 
Ja sam zadnja dva puta uzimao kafu iz Fuka przionice koja je na zemunskoj pijaci. Uzeo sam prvo Brazil pa Etiopiju. Obe su bile dobre, ali cene su nenormalne. Etiopija je 250 gr 1500 dinara. S obzirom da uglavnom stavljam 16gr zrna po soljici kafe ispada da mogu da napravim 15 kafa od tih 250gr, odnosno 100 dinara po soljici kafe 😱
 
Takve kafe su luksuz, njih ne uzimaš za svakodnevnu upotrebu :D
Treba mešati, imaš jednu industrijsku, manje kvalitetnu ali i jeftiniju, i onda imaš jednu skuplju za čist gušt, koju piješ možda jednom dnevno/u dva dana. Osim ako nemaš neiscrpne izvore prihoda da možeš da priuštiš.
 
Ja sam zadnja dva puta uzimao kafu iz Fuka przionice koja je na zemunskoj pijaci. Uzeo sam prvo Brazil pa Etiopiju. Obe su bile dobre, ali cene su nenormalne. Etiopija je 250 gr 1500 dinara. S obzirom da uglavnom stavljam 16gr zrna po soljici kafe ispada da mogu da napravim 15 kafa od tih 250gr, odnosno 100 dinara po soljici kafe 😱
To je specialty coffee, te cene su još i ok :D
 
Tako svi počnu. Posle pređeš sa blenda na čiste arabike, a zatim tražiš svetlije pečenje.

Meni je od svih kafa koje sam koristio do sad najlakše bilo da dialujem Gold Blend od Apa Rosters. Takođe gosti koji nisu naviknuti na kvalitetne kafe dobiju to najpre, pa se posle igramo. Komercijalne uvek traže sitnije mlevenje, jer su starije i traže dosta više rada da bi se od tog išta napravilo.
Teško. Više od 10 godina imam aparate za espresso i ako za to vreme nisam prešao ne verujem da ću ikada.
Nije da nisam pokušao ali jednostavno ne volim
 
Nazad
Vrh Dno