Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Zavisi koji prostor grejes i kako je izolovan,ako nije kako ce biti u buducnosti,dosta ljude kupe klimu za trenutni prostor i kad urade izolaciju smara ih on off rezim rada jer nije isti prostor kao pre,treba i na to obratiti paznju da ne bude da je klima losa a bila dobra.
Ova ti je na mestu. Ja imam dve bergen pine profi klime (navodno je to rebrendirana gree viola). Jedna u sobi za 3 hladna zida a jedna u dnevnom boravku koji je ususkan.. Rade identicno , prag modulacija veoma visok, nece ispod 370w... Oscilacije u temperaturi ogromne 1c gore/dole.. Pregreje prostor za 1c pa se onda ugasi i miruje tako dok temp. ne padne za 1c ispod zadate.. Strasno.. generalno los uredjaj. Ove godine u dnevnoj spustim plafon za nekih 22-23cm i stavim 20cm staklene vune. Mislio sam da ce biti problem jer je sad klima spustena svega 10ak cm ispod plafona. Kad ono ispostavilo se totalno drugaciji rad klime.. Sad klima pregreva prostor za nekih 2c odprilike ali odrzavanje temperature je mnogo ujednacenije... Ok jasno je da se ugasi kad je blaga zima.. ali najbitnije od svega je da kad se ugasi ne miruje dugo. Tipa ugasi se na 23c i cim padne temp na 22.5c ona se ponovo pali i nadoknadjuje.. Sad to vec radi kako treba.
Neverovatno koja razlika izmedju dva identicna uredjaja samo zato sto je jedan prostor full ususkan i izolovan a drugi delimicno ususkan.
Generalno to je los uredjaj sa nekim falinkama koje su uglavnom softwerskog porekla ali ajde sad bar kulturno radi posao a za 50k din nemozes ni da ocekujes vise.
 
U uputstvu za greske stoji sta koja znaci u zavisnosti od treptanja sva tri indikatora. Iz snimka ne mogu bas da provalim da li prva trepce 5,6 ili 7 puta. Ali svakako evo iz uputstva odlomak sa kodovima gresaka.
Nisam snimila do kraja jer mi na pamet nije palo da treperenje ukazuje na konkretan problem 🤦
6 puta je sigurno treperila lampica, a mozda i 7.
Uglavnom, posle çackanja servisera vise ne trepcu. Radi normalno samo jedna, ali izduvava hladan/mlak vazduh ujednaceno bez obzira na mod i temperaturu.
Videh na ovom spisku da je mozda senzor temperature praznjenja. Jel realno da serviser nije mogao to da otkrije 😭
 
Ima li neko fotografiju kako da napravim slivnik od plastičnih cevi f50 za odvod vode iz klime? Stavili su mi ono crevo ali se plašim da ne zamrzne, mada me majstor ubedjuje da to nikad ne može da zamrzne. Za zid znam kako da pričvrstim ali kako ispod klime ako neko ima ko je pravio da podeli fotografiju. Mislim da sam video ranije negde ali ne mogu sada da nadjem.
Evo sta su meni napravili ali brate los pad za vodu sva zaledila jer su lulu stavili u ovu rupu,jos se uvila tacna ne mozes je dovesti u vagu nikako,ili je voda na lijevoj strani ili na desnoj,najmanje vode u rupu islo. Sad trazim drugo rjesenje

Ova tacna sa slike bi imala funkciju da je veci pad,stavili minimalan pad,a na rupu zavariti komad cijevi pod kutem tako da sva voda brzo izadje napolje i ne stigne zalediti
 

Prilozi

  • Screenshot_20231221-000918_Gallery.jpg
    Screenshot_20231221-000918_Gallery.jpg
    140 KB · Pregleda: 145
Ovo je “Uradi sam” varijanta
Domaća radinost 😁
 

Prilozi

  • IMG_1417.jpeg
    IMG_1417.jpeg
    442.9 KB · Pregleda: 109
  • IMG_1416.jpeg
    IMG_1416.jpeg
    407.3 KB · Pregleda: 100
  • IMG_1415.jpeg
    IMG_1415.jpeg
    388.7 KB · Pregleda: 120
Kojom logikom bi dodatna tacna trebala pomoci da ne zamrzne voda, a ugradjena zamrzne? Zato sto stavite vecu lulu na otvor, tj. kolektor za vodu?
 
Kojom logikom bi dodatna tacna trebala pomoci da ne zamrzne voda, a ugradjena zamrzne? Zato sto stavite vecu lulu na otvor, tj. kolektor za vodu?
Na ovom uredjaju nema lula
Imaju prorezi i otvori sa donje strane kucista SJ kako bi se voda drenirala.
A ne zamrzne zato sto po podu “ugradjene tacne” ide grejac koji je izuvijan celom povrsinom.
A dodatna tacna neka ledi koliko god. Bitno da leda nema po podu terase. A tacna ce se odlediti kad joj padne naum.
 
Jasno, ali sto se tice proreza/otvora na SJ, zar tu ne bi trebalo da se moze namontirati lula direkt bez obzira na model (i proizvodjaca) klime? Posto to vidjam na mnogo klima, cudno mi da ne moze na taj Gree...
Ali najbitnije da si rijesio problem da ti ne ide voda gdje ne treba.
 
Не вреди монтирати лулу на климе које имају више отвора за одвод воде. Једино ако се, као што Тошиба даје, добију гумени чепови за остале отворе.
 
Jasno, ali sto se tice proreza/otvora na SJ, zar tu ne bi trebalo da se moze namontirati lula direkt bez obzira na model (i proizvodjaca) klime? Posto to vidjam na mnogo klima, cudno mi da ne moze na taj Gree...
Ali najbitnije da si rijesio problem da ti ne ide voda gdje ne treba.
Ne razumes,
Gree Amber Premium ovogodisnji nema otvor za lulu niti ide uz uredjaj nesto slicno tome. Ima vise otvor/proreza po podu koji sluze za dreniranje otopljenog keda i vode.
Ima slika moja sa donje strane nakon montiranja gde se vidi detaljno ovo o cemu pisem. Kada vidis shvatices
Ovako to izgleda
 

Prilozi

  • IMG_1418.jpeg
    IMG_1418.jpeg
    80.3 KB · Pregleda: 89
Ranije je uz Amber Premium bila rupa za lulu i 2 dodatna otvora za drenazu su mogla da se zapuse gumenim cepovima koji dolaze uz klimu i namontira lula. Onda su se ustekali i resili da samo izbuse ovako par malih rupa i ustede na mecemu sto svakako 99% korisnika tih klima nece ni koristiti...

Evo ove starije tacne, velika rupa i jedna mala imaju cepove, u drugu malu ide lula.
Sve 3 rupe su ispod izmenjivaca i ako klima ima grejac tacne.
 

Prilozi

  • IMG_2714.png
    IMG_2714.png
    1.7 MB · Pregleda: 88
Те рупице и луле су имале смисла за климе које су се повремено користиле за догревање у прелазоном периоду. За климе које треба да греју и по правој зими мора да буде довољно рупа да вода несметано отиче, а ту нема места лулама и уским цревима за одвод. Ко планира климе за грејање треба да узме у обзир и то приликом избора места за монтажу.
 
Na starom Amberu ima vise rupa nego na novom :) Imas jos par sitnih rupa ako tacna krene da preliva.
Sustina je da recimo za nase uslove moze odvod sa grejnim kablom, jer nemamo ekstremne uslove zimi.
Da napomenem da meni nijedam od 4 ambera ne curi po fasadi i ako su rupe skroz na kraju klime, ispod izmenjivaca.
Stavljali smo nosace za 24ke, pa recimo malesna Viola izgleda smesno koliko je odaljena od zida :)
Kada sma video koliko je LN sabijena, mislio sam da nesto nije i redu, a onda se setim da smo Fujitsu nasim materijalom montirali, pa isto stavili velike nosace, a LN su iz drugog servisa montirali i stavili regularne male nosace.
 

Prilozi

  • IMG_2715.png
    IMG_2715.png
    878.6 KB · Pregleda: 85
Poslednja izmena:
Instalirah modul za Daikin ftxc50-d. Nema mjerenje potrosnje struje, mada nije mi ni potreba uz tapo pametnu uticnicu koja mjeri u realnom vremenu sa sve grafikonom. Ovo ostalo sve tu, lijepo i pregledno.
 

Prilozi

  • 1703151959795-01.jpeg
    1703151959795-01.jpeg
    40.4 KB · Pregleda: 79
  • Screenshot_2023-12-21-10-35-44-884_com.daikineurope.online.controller.jpg
    Screenshot_2023-12-21-10-35-44-884_com.daikineurope.online.controller.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 53
  • Screenshot_2023-12-21-10-45-33-648_com.daikineurope.online.controller.jpg
    Screenshot_2023-12-21-10-45-33-648_com.daikineurope.online.controller.jpg
    28 KB · Pregleda: 51
Na starom Amberu ima vise rupa nego na novom :) Imas jos par sitnih rupa ako tacna krene da preliva.
Sustina je da recimo za nase uslove moze odvod sa grejnim kablom, jer nemamo ekstremne uslove zimi.
Da napomenem da meni nijedam od 4 ambera ne curi po fasadi i ako su rupe skroz na kraju klime, ispod izmenjivaca.
Stavljali smo nosace za 24ke, pa recimo malesna Viola izgleda smesno koliko je odaljena od zida :)
Kada sma video koliko je LN sabijena, mislio sam da nesto nije i redu, a onda se setim da smo Fujitsu nasim materijalom montirali, pa isto stavili velike nosace, a LN su iz drugog servisa montirali i stavili regularne male nosace.
I ja sam stavio nosace od 24ke kako bi taj zid kasnije izolovao. Iako je cigla ipo debeo zid ide jos 10cm izolacije preko i taman ce da legne lepo.
 
Nisam snimila do kraja jer mi na pamet nije palo da treperenje ukazuje na konkretan problem 🤦
6 puta je sigurno treperila lampica, a mozda i 7.
Uglavnom, posle çackanja servisera vise ne trepcu. Radi normalno samo jedna, ali izduvava hladan/mlak vazduh ujednaceno bez obzira na mod i temperaturu.
Videh na ovom spisku da je mozda senzor temperature praznjenja. Jel realno da serviser nije mogao to da otkrije 😭
Nisam ni monter ni serviser, kao ni vecina nas ovde, ali volim da pogledam uputstvo za upotrebu, a trebali bi i majstori bez obzira na iskustvo ili znanje. Ukazi mu na moguce greske da proveri, ako vec nisi, mozda uspe i da popravi kad je vec suzen izbor mogucnosti.
Kad su kod babe pre par godina montirali klimu, i ja naleteo slucajno, ladno su hteli od stare da uzmu cevi, sreca pa se nisu hvatale na novu klimu. Kazem treba minimum 3m instalacija, a oni ko ti je to rekao, nema to veze. Pise u uputstvu prijatelju, nije bitno zasto i kako, ako je proizvodjac naveo ima veze sigurno, ali kod nas je svako majstor...
 
Instalirah modul za Daikin ftxc50-d. Nema mjerenje potrosnje struje, mada nije mi ni potreba uz tapo pametnu uticnicu koja mjeri u realnom vremenu sa sve grafikonom. Ovo ostalo sve tu, lijepo i pregledno.
Ja sam se iznenadio da radi na FTXF35D, mislio sam da je to za skuplje modele. Jedino nema trenutnu potrošnju. Kod tebe precizno održava temperaturu, kod mene maši za 2 stepena, zadam 21, greje 23, drzim ventilator na automatski, tako mi nabolje modulira, ne gasi se uopste, niti ulazi i defrost. Pojačao sam ventilator na max kad je bilo oko nule i isla je na svako sat u defrost po 4-5 minuta, kad sam vratio na automatski ventilator vise nije isla uopste i spustila je potrosnju drastično.
 

Prilozi

  • IMG_20231221_143834.jpg
    IMG_20231221_143834.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20231221_143655.jpg
    IMG_20231221_143655.jpg
    54.9 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20231221_143624.jpg
    IMG_20231221_143624.jpg
    67.3 KB · Pregleda: 57
Gde ja ovde da stavim lulu?!
 

Prilozi

  • IMG20231202212921.jpg
    IMG20231202212921.jpg
    272.7 KB · Pregleda: 79
Pozdrav
Ovo mi je stan u Banjaluci
Preporuku za klime, mislio sam se grijati na njima
Da li uzeti dvije 12 ili jednu 18
IMG-3078795c395b703463fb83765e026544-V.jpg
 
Moze tu glat 12 tica za dnevni sa kuhinjom i 9-tka za sobicu. Pod uslovom da imas izolaciju.
 
^
Ja bih da sam na tvom mestu stavio jednu solidnu 12ticu u dnevnu sobu i video kako to funkcioniše, ako je stan ušuškan možda bude i više nego dovoljna za tu kvadraturu. U kupatilo neku grejalicu koja će se paliti po potrebi da dogreje a spavaću držati otvorena vrata. Ako vremenom primetiš da to nije dovoljno onda u spavaću neka slabija klima (neka 9ka).
 
9ka(25) u dnevnu i 9ka ili ako nadjes, 7ica(20) u spavacu.
 
У дневну клима, у спаваћу грејалица ако треба, нема поенте клима у ушушканом новом стану ни за грејање ни за хлађење.
 
Uzeću Japanaca 12 u dnevnu sobu.Koji model mi preporučujete?
Pitao sam i na drugom forumu
Rekoše dvije 12 da će bit dovoljno.
Zgrada je novo gradnja valjda ima dobru izolaciju.
 
Колики ти је буџет? Нешто типа Митсубиши ЛН или тако нешто ако имаш пара, лепо, квалитетно и добро греје.
40 квадрата, па још ушушканог стана може и солидна 9-ка да греје.
 
Poslednja izmena:
Ja sam se iznenadio da radi na FTXF35D, mislio sam da je to za skuplje modele. Jedino nema trenutnu potrošnju. Kod tebe precizno održava temperaturu, kod mene maši za 2 stepena, zadam 21, greje 23, drzim ventilator na automatski, tako mi nabolje modulira, ne gasi se uopste, niti ulazi i defrost. Pojačao sam ventilator na max kad je bilo oko nule i isla je na svako sat u defrost po 4-5 minuta, kad sam vratio na automatski ventilator vise nije isla uopste i spustila je potrosnju drastično.
Ide i meni dva stepena preko. Ono je bilo slikano nedugo po ukljicivanju. Tako je podesena zbog plafona, toplota ide gore... vec na 2m visine kucni termostat pokazuje zadatu temperaturu. Meni odrzava, najmanje trosi (za 100w manje) i najbrze temp postize u prvoj brzini, ne znam na koju foru ali mi dodje kao ta pec - ne cujem je. haha
 
Колики ти је буџет? Нешто типа Митсубиши ЛН или тако нешто ако имаш пара, лепо, квалитетно и добро греје.
40 квадрата, па још ушушканог стана може и солидна 9-ка да греје.
Ovo su kod nas cijene u Bosni
Koju izabrati
Nigde ne piše 12 :)

 
Nazad
Vrh Dno