Šta je novo?

Diablo Immortal

Ne razumem ovoliki flejm. Besplatno je. Neka igra ko hoće. Neka plaća koliko god ko hoće. Fakat je da se ne mora dati ni dinar i da je igra, za to šta je u za platformu na kojoj je, možda čak i remek delo. Dato je na "izvolte." Meni je to problem psihe u pojedincu ako se oseća kao da nešto zaslužuje od megapohleplne kompanije koja gazi preko mrtvih zarad sopstvenog profita.

Očigledno je isto da je "in" hejtovanje i da se generiše ozbiljan broj pregleda i klikova i benefita od ove cele priče pa i dalje ljudi "tuku mrtvog konja." Nisam dao dinara, ubacih nekih 20ak sati ko ništa sa guštom, igram i dalje, malo u krevetu, malo u klozetu, možda malo više u klozetu. Uživanje totalno.
 
Ne razumem ovoliki flejm. Besplatno je. Neka igra ko hoće. Neka plaća koliko god ko hoće. Fakat je da se ne mora dati ni dinar i da je igra, za to šta je u za platformu na kojoj je, možda čak i remek delo. Dato je na "izvolte." Meni je to problem psihe u pojedincu ako se oseća kao da nešto zaslužuje od megapohleplne kompanije koja gazi preko mrtvih zarad sopstvenog profita.

Očigledno je isto da je "in" hejtovanje i da se generiše ozbiljan broj pregleda i klikova i benefita od ove cele priče pa i dalje ljudi "tuku mrtvog konja." Nisam dao dinara, ubacih nekih 20ak sati ko ništa sa guštom, igram i dalje, malo u krevetu, malo u klozetu, možda malo više u klozetu. Uživanje totalno.
Pa zato se i kritikuje, OK je sve to što su pohlepni, ali ovakav ekonomski model koji nikada neće nagraditi veštinu igrača zaslužuje i jasnu kritiku. Teže je smisliti kako igraču uzeti novac (jer on to po defaultu neće ako ne mora) nego direktno uticati na mehaniku igre. Evo, ja je nisam ni instalirao, ali to ni ne planiram. Kad prodje ovaj prvi period, neće više biti flamea ali je niko neće ni igrati.
 
Pa zato se i kritikuje, OK je sve to što su pohlepni, ali ovakav ekonomski model koji nikada neće nagraditi veštinu igrača zaslužuje i jasnu kritiku. Teže je smisliti kako igraču uzeti novac (jer on to po defaultu neće ako ne mora) nego direktno uticati na mehaniku igre. Evo, ja je nisam ni instalirao, ali to ni ne planiram. Kad prodje ovaj prvi period, neće više biti flamea ali je niko neće ni igrati.
Pa što mora da nagradi veštinu igrača? U pitanju je mobilna igra, ovo je samo evolucija Kleš of Klens i sličnih baljezgarija. Mobilni gejming će još dugo biti obična mamipara. To što je današnji hardver dovoljno jak da potera sve ovo ne znači da se sam dizajn igara išta promenio, jer nije.

Totalnu su vam očekivanja nerealna. Plus, ovakav ekonomski model će uspeti i biće i te kako isplativ, zbog toga je i implementiran. To što se par hiljada ljudi žali i kuca ekstremno besne komentare po YouTube snimcima ne znači da mnogo više hiljada ljudi nije već investiralo.

Ali ako se posmatra u vakuumu, kao obična igra koju možeš da skineš za "dž" i da igraš bez ikome išta da platiš, ovo je remek delo. To što ljudi hoće da im je ovo zamena za Diablo 3 i neki fiks dok ne stigne četvorka to je njihov lični problem. Da su stavili cenu od $30 koliko ovo možda i vredi a izbacili mikrotransakcije malo sutra bi ljudi igrali u ovolikom broju. Ne bi bilo flejma ali bi i zarada bila mnogostruko manja. Ovako svako može da se zabavi a niko ne mora da da ni dinara.
 
Pa što mora da nagradi veštinu igrača? U pitanju je mobilna igra, ovo je samo evolucija Kleš of Klens i sličnih baljezgarija. Mobilni gejming će još dugo biti obična mamipara. To što je današnji hardver dovoljno jak da potera sve ovo ne znači da se sam dizajn igara išta promenio, jer nije.

Totalnu su vam očekivanja nerealna. Plus, ovakav ekonomski model će uspeti i biće i te kako isplativ, zbog toga je i implementiran. To što se par hiljada ljudi žali i kuca ekstremno besne komentare po YouTube snimcima ne znači da mnogo više hiljada ljudi nije već investiralo.

Ali ako se posmatra u vakuumu, kao obična igra koju možeš da skineš za "dž" i da igraš bez ikome išta da platiš, ovo je remek delo. To što ljudi hoće da im je ovo zamena za Diablo 3 i neki fiks dok ne stigne četvorka to je njihov lični problem. Da su stavili cenu od $30 koliko ovo možda i vredi a izbacili mikrotransakcije malo sutra bi ljudi igrali u ovolikom broju. Ne bi bilo flejma ali bi i zarada bila mnogostruko manja. Ovako svako može da se zabavi a niko ne mora da da ni dinara.
Zasto bi iko pravio drugacije igre ako ovo prolazi? Zasto da se muce sa full release ako mogu uraditi ovako nesto.
To je problem , zasto praviti pc/konzole igre ako mogu "mobile" igre da prodju i jos zarade vise.
 
Zasto bi iko pravio drugacije igre ako ovo prolazi? Zasto da se muce sa full release ako mogu uraditi ovako nesto.
To je problem , zasto praviti pc/konzole igre ako mogu "mobile" igre da prodju i jos zarade vise.
Pa to je trend koji šest besnih tipova na Benčmarku svakako neće promeniti. Pa ni neka imbecilna onlajn peticija. Većina je glasala sa svojim novčanicima i rekla je: još! Mobilni gejming je najisplativija stvar trenutno i sa tim nema poređenja. Neće biti ništa bolje po tom pitanju, u to budi siguran.
 
Kao sto rece kolega u pitanju je model na kome je igra zasnovana i koji je pre svega tu da bi se dodatno izmuzao kes igracima bez neke vece muke a ne zato sto je Blizzard dobrica koji zeli da svima ponudi igru "za dz" na telefonima. I ako je sada free ne znaci da ce takva praksa biti i u buducnosti.
Ako je buducnost mobile gaming i model izdavanja igara koje praktikuju Paradox i Ubisoft (nedovrsena vanila igra koja se nadogradjuje kroz placene DLC-eve narednih godinu-dve, sto na kraju izadje preko 100-150e za naslov), neka hvala...

Blizzard je zasluzeno tu gde jeste, kako pre tako i sada. Njihova alavost se dala i nekako progutati dok su izbacivali kvalitetne igre cak i ako su ih delili u vise full priced naslova (Starcraft i Diablo 3, po 50e u 3 dela kao da smo zaboravili vec), ali zaista nema svrhe braniti i opravdavati ovakve poteze.
Isti tretman zasluzuju i drugi izdavaci (CDPR), treba ih kritikovati kada to zasluzuju, na kraju dana se ipak ispostavi da nam nisu ortaci nego izbacuju igre prevashodno zbog profita.
 
treba ih kritikovati kada to zasluzuju, na kraju dana se ipak ispostavi da nam nisu ortaci nego izbacuju igre prevashodno zbog profita.
Pa malo ima smisla kritikovati besplatnu igru samo zbog činjenice da ti ona dozvoljava da potrošiš životnu ušteđevinu. A opet ne moraš ni dinara potrošiti da bi u njoj uživao. Da, neki će baja imati veću toljagu od tebe a onaj tamo gari će imati pantalone boje smaragda jer su uzeli Betl Pas ili uložili koliko već para. Vau. Kakva nepravda. Ili će neki opet tamo šesti lik biti prvak u PvPu jer je iskeširao.

Ako je to nekome najveći stres u životu onda ima mnogo veće probleme a nije ih ni svestan.
 
Diablo 3 je bio dobar spocetka, sada je postao sprdnja od iste. Udjes u igru i nisi ni krenuo da igras prvih deset kripova koje ubijes ono pocnu legendarni i set itemi da ispadaju ko kokice iz serpe.

Toliko o tome, kada ni posle 10 godina nisu uspeli da naprave novu zonu, da donesu nove mape, nove misije, nove tamnice nego se vrte paragoni beskonacno, onda u ovoj sezoni je dobar ovaj set a u sledecoj ne valja taj nego onaj drugi valja. Sve sa ciljem da se gura sto veci rift.

Da se razumemo nece ni Diablo Immortal da bude nista bolji. Gledam juce nekog lika na Twitch sto je pootrosio 13.500 dollara na DH udje u rift i najvisi koji je odigran je 35 lvl lik odigra 75 lvl i izbije na prvo mesto ako mu je to najveci uspeh da bude prvi na serveru neka ga. Ja koji nisam ulozio ni dinara sasvim se lepo zabavljam a sutra da obrisem igru nece mi biti zao ni trenutka.

Vec sam bio napisao da sam pre par meseci kupi Last Epoch i sta bi, igra mrtva a odigrao sam preko dva sata da bih mogo da trazim povrat novca. I sta sada nista, bacene pare. Tako da ako se nesto plati ne mora da garantuje uspeh necemu.
 
Iskreno, gore mi je kad odmah moraš da platiš za igru da bi je igrao, pa otkriješ da ti nije legla i batališ je, a već si dao kintu, nego kad dobijes f2p igru pa ako ti se svidi a ti rešiš i da doniraš neku kintu.
 
Niko ne kritikuje vase uzivanje u igri, ali smesno je koliko nerezonski pokusavate da je branite. Poenta je da masite vecu sliku.
Igra je samo opipavanje terena, ako im ovo prodje zna se u kom pravcu se dalje ide, sve sto je Fygaroo i naveo.
Takve prakse su samo stetne po igracku industriju i ne zasluzuju nikakvu pohvalu, makar igru delili i za dzabe kao sto su sada uradili.
A znamo zbog cega su i uradili ili nas pamcenje sluzi kao kod zlatnih ribica...



Kao sto rekoh Blizzard je tu gde jeste zasluzeno, od SC2 im kvalitet igara opada jer su se vise fokusirali na to kako da izvuku novac od igraca nego na sam kvalitet igara.
I kako deluje nemaju namere da se menjaju.
 
Poslednja izmena:
Niko ne kritikuje vase uzivanje u igri, ali smesno je koliko nerezonski pokusavate da je branite. Poenta je da masite vecu sliku.
Igra je samo opipavanje terena, ako im ovo prodje zna se u kom pravcu se dalje ide, sve sto je Fygaroo i naveo.
Takve prakse su samo stetne po igracku industriju i ne zasluzuju nikakvu pohvalu, makar igru delili i za dzabe kao sto su sada uradili.
A znamo zbog cega su i uradili ili nas pamcenje sluzi kao kod zlatnih ribica...



Kao sto rekoh Blizzard je tu gde jeste zasluzeno, od SC2 im kvalitet igara opada jer su se vise fokusirali na to kako da izvuku novac od igraca nego na sam kvalitet igara.
I kako deluje nemaju namere da se menjaju.

Pa ne, ta šira slika postoji već dugi niz godina, nije to neka novotarija ili zlo maslo kompanije Blizzard. Ovo je smer u kojem se cela industrija kreće. Glupo je iskaljivati bes na Diablo Immortal i nazivati ga smećem i čime već sve ne kad je u pitanju jedna fenomenalna mobilna igra koja pati od istih bolesti kao i svaka druga high profile mobilna igra. Neka fura malo manje predatorske metode, neka malo više. Ista priča u suštini.

Ovo je oduvek trebao biti F2P naslov, tako da ne vidim vezu sa tim debaklom na BlizzConu.

Što bi išta menjali? Svi su zli, jedino su i oni sad odlučili da omaste brk kad su videli kako drugima lepo ide.
 
Glupo je iskaljivati bes na Diablo Immortal i nazivati ga smećem i čime već sve ne kad je u pitanju jedna fenomenalna mobilna igra koja pati od istih bolesti kao i svaka druga high profile mobilna igra. .
Znači, tu smo, tebi se igra sviđa i onda krene besmislena argumentacija. Nakon ovoliko staza igranja, koje mi svi ovde imamo, pa verujem i ti, valjda imamo neke standarde, majku mu. Ako mi se ne dopada gde ide industrija, imam pravo da to i kažem.

Diablo Immortal je ovde samo žrtva svog pedigrea, isto bi mišljenje imao i o nekoj "nikad-čuo" igri ovakve mehanike. Diablo 2 je previše zabavan bio i u lepom sećanju da bi nam bilo svejedno. To je ogroman početan kapital koji ovaj IP ima u odnosu na druge i naravno da je mnogo nas razočarano. Blizzard je ranije bio "sigurica" za uspeh, sad samo za promašaje.
 
Znači, tu smo, tebi se igra sviđa i onda krene besmislena argumentacija. Nakon ovoliko staza igranja, koje mi svi ovde imamo, pa verujem i ti, valjda imamo neke standarde, majku mu. Ako mi se ne dopada gde ide industrija, imam pravo da to i kažem.

Diablo Immortal je ovde samo žrtva svog pedigrea, isto bi mišljenje imao i o nekoj "nikad-čuo" igri ovakve mehanike. Diablo 2 je previše zabavan bio i u lepom sećanju da bi nam bilo svejedno. To je ogroman početan kapital koji ovaj IP ima u odnosu na druge i naravno da je mnogo nas razočarano. Blizzard je ranije bio "sigurica" za uspeh, sad samo za promašaje.
Pa ne, igra objektivno valja i objektivno je neverovatno što postoji. To mora biti zaključak svakog ko je makar i mali prst umočio u mobilni gaming i video šta se sve nudi i koliko je to sve primitivno. Ovo je a la Tencent varijanta, puka demonstracija sile i pokazatelj da se uz dovoljno novca može napraviti šta hoćeš.

Standardi za mobilne igre?


monkey-bruh.gif
 
ah taj Đavo šta nam napravi :D
 
Pa ne, igra objektivno valja i objektivno je neverovatno što postoji. To mora biti zaključak svakog ko je makar i mali prst umočio u mobilni gaming i video šta se sve nudi i koliko je to sve primitivno. Ovo je a la Tencent varijanta, puka demonstracija sile i pokazatelj da se uz dovoljno novca može napraviti šta hoćeš.

Standardi za mobilne igre?

monkey-bruh.gif
Diablo immortal je i na PC. Ne bi ni usao na ovu temu da je mobile only.
 
Meni DI na PC-u izgleda i radi odlično
 
Ono sto Amazon i Blizzard I Activision i vece kompanije (sto pogotovo prebacuje azijske igre, Blade&Soul, Lost Ark, Archeage, itd, ...) nisu jos ukapirali, Grinding Gear Games sa PoE je ubo perfektno pri prvom pokusaju. Za svako trziste drasticno prilagodjena monetizacija. Path Of Exile za azijsko trziste je isto mega-P2W, dok su za zapadno uboli savrsen odnos.

Jedino je problem sto je skupo i treba vremena, pa je ulog na duze staze, a to je ocigledno bolna tacka Blizzard-a. Kolicina post-launch content-a i brzina izbacivanje za Diablo 3 je uzasno spora/slaba u poredjenju sa Path of Exile.

Median XL (kompletan rework D2 mod), ima veoma interesantan P2W sistem. Elem ima aukcijsku kucu koja radi bez pravog novca (ali samo uz extreman grind i znanje mapa, jer jako brzo gube vrednost itemi) + zbog monstruozno skalirajucih % sto "kuca uzima". Al zato moze da kupi pravim novcem gold, i onda mnogo ranije, mnogo brze moze da se trguje itd.

Takodje prodavanje i kupovanje likova je norma.

I dodatno na svakom trzistu Svaki aspekt igre koji je P2W mora da bude prica za sebe, ne moze ista mera i ista kolicina i za estetiku, i za ubrzavanje, i za konkretne stvari.
 
Poslednja izmena:
PoE je sve bolji i bolji. Ozbiljna ekipa radi na njemu. Nova liga sa novim sadržajem na svaka tri meseca čak i kad nemaju konkurenciju. Jedina pretnja im je D4.
Na D3 je ostao da radi jedan čovek i jedan producent. Skoro je neko pričao o tome.
 
Instalirao i jedva se odvojio posle 3 sata i na sve to free igra 🤷😁
 
Na D3 je ostao da radi jedan čovek i jedan producent. Skoro je neko pričao o tome.
Da sad, naravno nema ljudi, nego sta je bilo na pocetku prvih 6-12 meseci. Blizzard krene agresivno i onda se umlakonji, a GGG je krenuo mlako i onda posle sve agresivnije (i to tako oduvek, igrao sam u alpha, ranoj beta fazi, svaku osim Diablo keca, i Reaper of Souls).

Median XL Sigma je tacno u sredini, ogromna kolicina novca nema efekta, al ipak treba vise od par desetina evra za Path Of Exile za quality of life kupovine, i za ubrzavanje grind-a.

1. Path of Exile <50 eur
2. Median Xl Sigma 50-500 eur
3. Diablo Immortal >5000 eur

Naravno pricam o Quality of Life, i ubrzanju, itd, iskljucivo za end-game za tekucu ligu u toku sezone
 
Poslednja izmena:
Da sad, naravno nema ljudi, nego sta je bilo na pocetku prvih 6-12 meseci. Blizzard krene agresivno i onda se umlakonji, a GGG je krenuo mlako i onda posle sve agresivnije.

Median XL Sigma je tacno u sredini, ogromna kolicina novca nema efekta, al ipak treba vise od par desetina evra za Path Of Exile za quality of life kupovine.

1. Path of Exile <50 eur
2. Median Xl Sigma 50-500 eur
3. Diablo Immortal >5000 eur
Više puta sam na forumu pominjao da je stari Blizzard samo ime kao i Bioware. Sad su money whore koji podležu račune share holderima. Za stariju ekipu tu je Median kao egozotika za prave fanove napravljen od strane pravih fanova. Tako da ostaje kategorija za sebe.
Za sada su mu omiljeni developeri GGG.
 
Sad su money whore koji podležu račune share holderima
Najgore od svega je sto ni nisu uspesni koliko bi mogli/trebali da budu. Shareholderi nisu uspesni da isteraju sta ce im doneti novac na duge staze, A Executive branch nije uspesan da istera sa Shareholderima balans za donesenje tog novca (To sto Shareholderi mogu da tuze kompanije, ne znaci da moraju/niti trebaju uvek xD). Nema samo P2W telefoni, ili samo PC igraci Play 20 sati dnevno to Win. Uvek sve do maksimuma treba, ne ostaviti ni jedan kamen za pravljenje novca neokrenut.

NIko nece da popusti, i svi su na manjem dobitku nego sto bi mogli da budu, ... Jure trend-ove, a malo ko hoce da rizikuje, ili ume da proceni rizik. Istorija se ponavlja, kao u Hollywood-u, Paramount-u krajem 60-ih, pocetkom 70-ih. Pravljenje trendova donelo najvise kinte i prestiza i izuklo Paramount iz bankrota. A dok su samo pratili trend-ove bili na ivici.

Ima resenje za sve, otvoris multiplayer mod-ing za D2 ressurected, pustis Median XL liko-ve da rade, probas da se dogovoris sa njima za mali procenat kinte od Real Money Trading. Odradis sa njima pandan WoW Classic (Ako uspe extra, ako ne, nema veze donece reklamu za single-player D2:resurrected), ili druge online mod-ove, gde uzimas harac.

Uzmes nadjes, napravis druge timo-ve da rade slicno za single-player (iskopiras Riot Games sto radi), napravis shell-kompaniju, napravis daughter-kompaniju, sa povoljnijim uslovima, da Shareholder-i nemaju toliko uticaj, itd, ...

E Riot Games, oni vec, oni vec znaju kako da u svakoj sekundi postojanja na svemu ostvare maksimalan profit.
 
Poslednja izmena:
za POE treba mnogo vise od 50eur, i to mnogo mnogo vise, ako za Median XL treba 500
 
za POE treba mnogo vise od 50eur, i to mnogo mnogo vise, ako za Median XL treba 500
Eh, i vise je nego moguce da sam pogresio, odnose, proslo je vremena od kad sam pikao oba, al Median Xl definitivno ce izvuci vise kinte "legalno" na trgovanje na aukcijskoj kuci, nego PoE stash itd. (govorim samo o funkcionalnim stvari, estetiku ne racunam xD)
 
Da sad, naravno nema ljudi, nego sta je bilo na pocetku prvih 6-12 meseci. Blizzard krene agresivno i onda se umlakonji, a GGG je krenuo mlako i onda posle sve agresivnije (i to tako oduvek, igrao sam u alpha, ranoj beta fazi, svaku osim Diablo keca, i Reaper of Souls).
Sta su uradili? Uradili su da su igru upropastili eto sta su uradili. Igru su toliko olaksali da je smesno je bilo pogledati posle 2 ili koliko je nerfova dozivela zbog onih koji su kukali svuda da je D3 pretezak a da ne govorim koliko su kukali na drop rate gde si mogo igrati 2-4 meseca i da ne padne ni jedan legendarni item a ako nisi gledao mozda je i pao ali nije sijao kao sada do neba da izbije svima oci. Sada je igra smesna, ne sada nego posle godinu dana D3 je postao djubre neopevano od igre.

Da ne govorim da nisu radili nista po pitanju dodatnog sadrzaja i prosirivanja trenutne igre. Ako vec nisu znali kako posto je PoE izasao godinu dana kasnije mogli su da vide kako su oni neke stvari odradili pa da nesto slicno se ubaci u igru ali ne, sta rade samo obrcu iteme i sezone, sada je ovaj item dobar onaj nije i onaj set je sada ultra dobar a taj sto sada imas mozes ga baciti nista ne valja ali za 3-4 sezone ce taj isti set opet da bude ultra mega dobar.
 
Nisam skontao za šta treba više od 50e za POE, koliko ja znam POE je f2p ili se i to promenilo.
Plaćanje se odnosi na quality of life stvari. Više mesta u inventaru i kozmetiku. Preporuka je imati dodatne kao i specijalne stash-eve. Za početak je dovoljno oko 30e za udobno igranje. Naravno može se kupiti neograničeno stash-eva.
 
Vrh Dno