Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Jel ima neki predlog digitalnog bezicnog termostata koji moze da upravlja radom kotla?

ne mora da bude programibilni, niti da bude smart ali bi bilo lepo da ima wifi opciju

Kako vidim slabo kinezi imaju toga, izgleda veci je izbor kod nas...?
 
ima na aliexpress dosta njih i deluju ok.
 
eno na mi-srbija 20%, znao sam unapred ali nisam mislio da ce nestati senzora odmah... senzori su po 10e (1200din., 1500 su inace + 20% popusta)... meni trebali za vrata, 4 kom ali *mjau**mjau**mjau*...

@Falcon

evo kako dodati da se slider prikaze samo za neki mode...

Kod:
type: entities
entities:
  - entity: fan.xiaomi_air_purifier_3h
    name: Air Purifier
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_air_quality_pm25
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_temp
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_humidity
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_speed
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_filter_remaining
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_buzzer
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_child_lock
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_led
  - entity: input_select.xiaomi_airpurifier_mode
  - type: conditional
    conditions:
      - entity: input_select.xiaomi_airpurifier_mode
        state: Fan
    row:
      entity: input_number.xiaomi_airpurifier_fan_level

inace uzeo sam samo da koristim Fan, dovoljno mi je ta tri nivoa...
 
Poslednja izmena:
Idi u shop i uzmi, važi isto tih 20%, napisali su da je akcija i za online i za uživo. Kada su happy hour akcije, to što odmah nestane online uvek je moglo da se uzme u shopu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Koje su po vama najsigurnije pametne uticnice? Ne bih da imam uticni u uticnici vec direktno u zid pametnu. Zivimo u zemlji gde je sve novo cudno i skepticno pa ako neko ima proverene inforamcije i iskustva sa nekim proizvodjacem da preporuci
 
Nisam siguran na sta mislis, ako hoces plug - shelly plug, ako hoces relej - shelly 1pm za tu namenu. Imaju overload i overtemperature protection, kvalitetniji su od kineza.
 
Trebalo mi je par puta da pročitam da bih razumeo šta mu je potrebno. On bi da ugradi pametnu zidnu utičnicu.
Kako reče nightshadow, možda je tu najbolje rešenje baš Shelly 1PM iza postojeće utičnice. Ima ugrađene razne vrste zaštita i odlično se pokazao.
 
@Darko1290

mali update za mi home aplikaciju i softverske probleme...setih se da je nisam instalirao na ipadu jer mi je telefon ipak zgodniji za hendlovanje, i stavim je i na ipad...neće uopšte da se podigne app, krahira u samom startu :) tako da ne pravi probleme samo na androidu...mislim, sad šta je tu je, neko rešenje ne vidim, ali za sve sledeće kupovine smart uređaja gledam samo neke alternative xiaomi eco sistemu...
 
Da li se ovi mi senzori kace direktono na wifi ruter ili ?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Ne, potreban ti je Xiaomi Home Gateway za većinu senzora, jer oni koriste Zigbee ili Bluetooth protokol.
 
Ok. Hvala.
Znaci ako to hocu da izbegnem onda bi resenje bilo da koristim Shelly senzore?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Da, Shelly uređaji svi idu na WiFi.
 
@Darko1290

mali update za mi home aplikaciju i softverske probleme...setih se da je nisam instalirao na ipadu jer mi je telefon ipak zgodniji za hendlovanje, i stavim je i na ipad...neće uopšte da se podigne app, krahira u samom startu :) tako da ne pravi probleme samo na androidu...mislim, sad šta je tu je, neko rešenje ne vidim, ali za sve sledeće kupovine smart uređaja gledam samo neke alternative xiaomi eco sistemu...
Ja sam ocu obrisao sve, instalirao iznova i za sada se nijednom nije izlogovala. Videćemo dokle će :)

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Da, Shelly uređaji svi idu na WiFi.
A da li je to resenje generalno bolje ili losije u odnosu na resenja koja koriste gateway / hub ili je svejedno?
U principu meni je recimo bitno da senzori, prekidaci i ostalo "ne ispadaju sa mreze" tj. budu uvek dostupni za koriscenje putem aplikacije

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
A da li je to resenje generalno bolje ili losije u odnosu na resenja koja koriste gateway / hub ili je svejedno?
U principu meni je recimo bitno da senzori, prekidaci i ostalo "ne ispadaju sa mreze" tj. budu uvek dostupni za koriscenje putem aplikacije

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Ili ćeš morati da uložiš u kvalitetan WiFi ruter koji može da podrži sve te WiFi uređaje koje nakačiš na njega ili ćeš morati da kupiš Gateway. Trećeg nema. :) Uzmeš, probaš kako ti funkcioniše, pa ako nisi zadovoljan, kupiš kvalitetniji ruter.

Ja sam zadovoljan i Shelly uređajima i Xiaomi uređajima. S tim što tek sada ubacujem veći broj Xiaomi uređaja koji koriste ZigBee protokol, jer nisam imao Gateway.
 
Što se tiče uređaja koji su stalno konektovani na wifi, za to je Shelly dobar. Plug/relej i slični.
A što se tiče npr temperature & humidity senzora, button-a, door & window senzora, to jednostavno ne radi kako treba, i bolje je naći alternativu.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Gledam malo originalni Shelly sajt i došao sam do par zaključaka

Naručivanje na Srbiju ne plaća se VAT tako da su cene odmah - 20%
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom običnom poštom platiće se naš PDV 20% (znači do 10e) i poštarina je 8.45e
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom DHLom ne bi trebalo da ima našeg PDVa i poštarina je 12.14e
- Ako se naruči preko 50e sa isporukom običnom poštom platiće se carina 10% + PDV 20% (znači minimum 16e) + poštarina 8.45e
- Preko 50e DHLom se ne ispalti pošto naplaćuju oko 35e samo špediterske usluge.

Naručivanje na druge zemlje u EU (neko je pomenu HR) mislim da se isto ne isplati pošto se onda ne odbija Bugarski VAT od 20%

Sve u svemu najbolje se držati što bliže 50e i naručivati DHLom.
Sa ovim popustima mislim da može lepo da se uštedi. Eto možda nekome pomogne.
 
Xiaomi je tu mnogo bolji zbog ZigBee-a, duze traje baterija + kraci response time. Ali xiaomi te ogranicava na njihov gateway. Ne mozes da integrises sve to u home assistant. Ili mozes, uz puno gimnastike.
 
Ja sam ocu obrisao sve, instalirao iznova i za sada se nijednom nije izlogovala. Videćemo dokle će :)

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

da li si mi home dao i one telefonske dozvole? vidim da u aplikaciji postoji tzv phone autorizacija, koju ja nisam dozvolio, ne znam da li to možda pravi problem?
 
Gledam malo originalni Shelly sajt i došao sam do par zaključaka

Naručivanje na Srbiju ne plaća se VAT tako da su cene odmah - 20%
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom običnom poštom platiće se naš PDV 20% (znači do 10e) i poštarina je 8.45e
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom DHLom ne bi trebalo da ima našeg PDVa i poštarina je 12.14e
- Ako se naruči preko 50e sa isporukom običnom poštom platiće se carina 10% + PDV 20% (znači minimum 16e) + poštarina 8.45e
- Preko 50e DHLom se ne ispalti pošto naplaćuju oko 35e samo špediterske usluge.

Naručivanje na druge zemlje u EU (neko je pomenu HR) mislim da se isto ne isplati pošto se onda ne odbija Bugarski VAT od 20%

Sve u svemu najbolje se držati što bliže 50e i naručivati DHLom.
Sa ovim popustima mislim da može lepo da se uštedi. Eto možda nekome pomogne.

Ovo si gledao da ubacis stvari do ispod 50e? Pitam, zato sto meni postarina ne ispada 8.45, vec 5.85€ za paket od 2 shelly 1PM.
 
eno na mi-srbija 20%, znao sam unapred ali nisam mislio da ce nestati senzora odmah... senzori su po 10e (1200din., 1500 su inace + 20% popusta)... meni trebali za vrata, 4 kom ali *mjau**mjau**mjau*...

@Falcon

evo kako dodati da se slider prikaze samo za neki mode...

Kod:
type: entities
entities:
  - entity: fan.xiaomi_air_purifier_3h
    name: Air Purifier
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_air_quality_pm25
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_temp
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_humidity
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_speed
  - entity: sensor.xiaomi_airpurifier_filter_remaining
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_buzzer
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_child_lock
  - entity: switch.xiaomi_airpurifier_led
  - entity: input_select.xiaomi_airpurifier_mode
  - type: conditional
    conditions:
      - entity: input_select.xiaomi_airpurifier_mode
        state: Fan
    row:
      entity: input_number.xiaomi_airpurifier_fan_level

inace uzeo sam samo da koristim Fan, dovoljno mi je ta tri nivoa...

Živ bio, ja nisam stigao da se pozabavim :)

Xiaomi je tu mnogo bolji zbog ZigBee-a, duze traje baterija + kraci response time. Ali xiaomi te ogranicava na njihov gateway. Ne mozes da integrises sve to u home assistant. Ili mozes, uz puno gimnastike.

Uopšte nije puno gimnastike, a ako već imaš Home Assistant, da mu dodaš mogućnost kontrole Zigbee uređaja te košta ravno 5$. Treba ti samo CC2531.
 
Ljudi, kako povezati Mi Humidifier na Mi App? Uradim sve po uputstvu, ali aplikacija ne vidi uređaj. Region je Evropa, jer tako radi Air Purifier.

Poslato sa S10 Lite

Edit: rešeno instaliranjem najnovije aplikacije. Imao sam neku modovanu, sa više opcija, ali šta da se radi.
 
Poslednja izmena:
Od 2014 i onih tisućlećnih poplava kada se prvi put pojavila vlaga u do tada 30 godina suvoj zgradi koristim ovaj Trotekov dehumidifajer. Nije jeftina ali jako dobra sprava.
6e8889b521d8d05b876362d9d8c28470.jpg


Gde si ga uzeo i koliko novca? Da li ima nekih dodatnih ulaganja poput menjanja filtera i slicno? Kako si zadovoljan? Jel si imao dosad nekih kvarova sa njim?
Inace koliko ti je vlaznost u sobi/kuci bez njega?


P.S.
Gateway v3 regularno radi sa xiaomi bt termometrima i aqara termometrima. Preporuka. Sve stiglo sa alija. Planiram da uzmem i one aqara senzore za vrata i prozore, ne znam jel ce dobro funkcionisati, jer sam stavio server da bude Kina. Srbija mi je bagovala, nisu hteli bt senzori i gateway 3 da se konektuju preko BT mesh-a
 
Poslednja izmena:
Preporuka je da što manje mešaš Mijia i Aqara uređaje i da ukoliko je moguće koristiš EU server jer sa kineskim ima dosta problema. Od ispadanja uređaja do ozbiljnog kašnjenja u odzivu. Ne znam zašto ti ne rade ti senzori na EU serveru, to je sve region free, jedino što bi kao trebalo biti region locked je taj gateway ali i za njega prijavljuju da se bez problema kači na EU server. Čudno baš. Koja mu je oznaka ZNDMWG02LM ili ZNDMWG03LM? Prvi je EU, drugi je Kina.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Je li pametno držati radijator od 1500w na Mi Zigbee utičnicu (trpi 2300w) i paliti ga i gasiti preko aplikacije a ne standardno na 0/1 prekidač? Kad ga gasim i palim preko aplikacije, podrazumijeva se da je prekidač konstantno na 1 a slajder na radijatoru na sunce npr.

Sent from my Mi 10T PRO using Tapatalk
 
Jel ima neki predlog digitalnog bezicnog termostata koji moze da upravlja radom kotla?

ne mora da bude programibilni, niti da bude smart ali bi bilo lepo da ima wifi opciju

Kako vidim slabo kinezi imaju toga, izgleda veci je izbor kod nas...?

Godinama sam na više lokacija koristio Comoutherm Q7. Sada je i prilično jeftin. Radi odlično. Radi na RF, baza je kod kotla, traži 220V, a upravljački deo nosiš gde hoćeš.
Ove godine sam jedan od njih zamenio sa Elementa smart termostatom, za sada djubre neviđeno. Rekli su da će da mi ga zamene, samo moram da ga skinem i pošaljem nazad u Suboticu.
 
Vrh Dno