Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

U trenutnoj masini mi se nalazi Gigabyte P35-DS3L ploca, a imam jos jednu EP43-DS3L sa strane, pa je pitanje koju iskoristiti za mod?
P35 mi je proverena varijanta, ali sa druge strane EP43 nudi Pci-e 2.0 kao i brze sata portove (ICH10), samo je pitanje koliko zapravo ima razlike u realnom radu, pretpostavljam da je minimalna?
Pitanje je da li cu uopste klokovati E5450 posto ce raditi u kombinaciji sa ati 7850 za koju mislim da nije usko grlo ni na stock frekvencijama.

FSB wall kod P43 je nešto ispod 420MHz. Sa istom pločom sam otvorio ovu temu.

FSB wall kod P35 ide i 100 i kusur MHz dalje :) Različiti su rezultati sa GA-P35-DS3L, ali je svakako bolji kloker..
 
Idle i full load sa izmenjenim BIOS-om i GA-EP43-DS3L BIOS sa LGA771 microcode-ovima - lično sam ga opravio. :) Ako neko ima ili naleti na ploču, success guaranteed! Jedino što se mora zadovoljiti FSB-om 400 i mm..

Pogledajte prilog 134478 Pogledajte prilog 134479
@pega, evo sad prelistavam temu jos jednom pre ugradnje procesora pa videh ovo. Nisam razumeo, ako ubacim mikrokodove u plocu sta gubim a sta dobijam sem intrukcija? Zasto fsb ne moze preko 400, da li ti se zakljuca fsb ili nesto? ili jer je p43 pa vise ne moze... i jos jedno pitanjce ako moze :), kad metnem mikrokodove u plocu jel ima povratka? da li mogu na tu plocu kasnije da stavim stock bios i da radi isto kao pre?
 
Nema veze mod biosa sa FSB limitom, on je iskljucivo zavisan od cipseta, a i od samog primerka ploce.
Ne gubis nista dodavanjem mikrokodova(osim ako je mali eprom pa se pri modifikaciji brise podrska za neke matore procesore tipa celeroni i P4), a dobijas otvorene sve instrukcije procesora, tj. brzi rad u programima koji ih podrzavaju, kao i speedstep tehnologiju koja obara takt procesora na "leru" i time spusta potrosnju i grejanje.
Uvek se mozes vratiti na stock bios bez problema.
 
@pega, evo sad prelistavam temu jos jednom pre ugradnje procesora pa videh ovo. Nisam razumeo, ako ubacim mikrokodove u plocu sta gubim a sta dobijam sem intrukcija? Zasto fsb ne moze preko 400, da li ti se zakljuca fsb ili nesto? ili jer je p43 pa vise ne moze... i jos jedno pitanjce ako moze :), kad metnem mikrokodove u plocu jel ima povratka? da li mogu na tu plocu kasnije da stavim stock bios i da radi isto kao pre?

Astmario je praktično odgovorio na sve. Možda samo dodam da P43 chipset ima FSB wall na nešto ispod 420MHz, kao što je prethodno pomenuto. To se ne odnosi na procesor i druge chipset-ove.

Takođe, BIOS fajl je "težak" do 1MB. Uvek možeš da pobrišeš podršku za stare jednojezgrene procesore i time napraviš lufta, ako je problem prostora. Realno, za takvim egzibicijama nema potrebe. Ne verujem da ćeš se vraćati na prethodni ili stavljati na ploču drugi ne-Xeon procesor kada je jednom moduješ za Xeon-a.
 
stavio sam xeona i radi ok za sad sem par problema,odjednom kako sam stavio xeona net mi ne radi, ubacio sam bios sa mikrokod. i imam sve instrukcije sve je to ok ali lan mi ne radi sad, pise samo "unidentified network-limited", cak sam i sistem menjao i nista sve sam zivo probao sto znam i nista.. sta je ovo, jel mogao xeon da utice na ovo sad? sve sam pazljivo radio

edit: jos jedna stvar, pc nece da se iskljuci sada!, ugasi se monitor i hdd ali svi vrntilatori i dalje vrte!! sto mi rade ovo gremlini
 
Poslednja izmena:
stavio sam xeona i radi ok za sad sem par problema,odjednom kako sam stavio xeona net mi ne radi, ubacio sam bios sa mikrokod. i imam sve instrukcije sve je to ok ali lan mi ne radi sad, pise samo "unidentified network-limited", cak sam i sistem menjao i nista sve sam zivo probao sto znam i nista.. sta je ovo, jel mogao xeon da utice na ovo sad? sve sam pazljivo radio

edit: jos jedna stvar, pc nece da se iskljuci sada!, ugasi se monitor i hdd ali svi vrntilatori i dalje vrte!! sto mi rade ovo gremlini

Beše P5KC? Jesi li sam modovao BIOS fajl ili "pozajmio" s Net-a?
 
stavio sam xeona i radi ok za sad sem par problema,odjednom kako sam stavio xeona net mi ne radi, ubacio sam bios sa mikrokod. i imam sve instrukcije sve je to ok ali lan mi ne radi sad, pise samo "unidentified network-limited", cak sam i sistem menjao i nista sve sam zivo probao sto znam i nista.. sta je ovo, jel mogao xeon da utice na ovo sad? sve sam pazljivo radio

edit: jos jedna stvar, pc nece da se iskljuci sada!, ugasi se monitor i hdd ali svi vrntilatori i dalje vrte!! sto mi rade ovo gremlini

Jesi li resetovao bios?
 
Napokon sam se pozabavio ubacivanjem Xeona u masinu, sve proslo bez ikakvih problema.
Sto se tice ocitavanja temperature, kako se racuna Tjuncion offset? Inace u pitanju je Xeon E5450 (SLANQ, tj. C0 stepping).
 
@pega: skinuo sam bios sa onog kineskog sajta..
@dulehak: ako mislis na bateriju, da jesam.
 
@pega: skinuo sam bios sa onog kineskog sajta..
@dulehak: ako mislis na bateriju, da jesam.

Da, mislio sam na bateriju ili dzamper.
A zasto ne probas da editujes sam bios? Nije uopste tesko pogotovo ako imas asus plocu.
Ili daj tacnu oznaku ploce i reviziju pa da probam ja da ti resim bios.
 
asus p5kc rev 1.03g, bios 1203.. i ja bih rado sam to odradio ali iskreno bas nisam nesto softw. potkovan
 
asus p5kc rev 1.03g, bios 1203.. i ja bih rado sam to odradio ali iskreno bas nisam nesto softw. potkovan

Evo probaj.

Da napomenem, ne snosim odgovornost za bilo kakvo ostecenje hardwere-a nastalo ovim modom.

Tvoja ploca treba da ima mogucnost da ako nesto ne valja (tj da ne prodje update) da ucita bios sa fleske.
Ubaci bios koji radi na flesku sa zvaki slucaj ili procitaj kako ide recovery biosa za tvoju plocu, mada ne bi trebalo da bude problema.
Srecno.

Javi kako je proslo da bi i drugi mogli da koriste ovaj bios.
 

Prilozi

  • P5KC-1203-XEON.rar
    613.4 KB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:
Kad fleshujem tvoj bios isto se desi kao sa onog kineskog sajta, zavrsi flash kaze restart za 5 sekundi i ugasi hard i monitor i stoji tako (vrte se svi ventilatori ali ne restaruje se). Pise da je flash bio uspesan i sve... onda ja ugasim komp na dugme (dok stoji tako ugasenog hhd-a i monitora), upalim ga ponovo i xeon radi savrseno (sa svim instrukcijama) samo lan nece nikako, imam jos jedan p5kc sa e8400 na njemu i tu lan radi, internet mi radi normalno na c2d konfi a na xeonu samo stoji zuti trougao i pise limited network. Pre par dana crklo mi je jedno napajanje, jel moguce da je i lan otisao sa njim, i ako je pokvaren zasto i dalje svetli lan i pise da je povezan ali limited

Hvala mnogo za bios!!
 
Poslednja izmena:
Kad fleshujem tvoj bios isto se desi kao sa onog kineskog sajta, zavrsi flash kaze restart za 5 sekundi i ugasi hard i monitor i stoji tako (vrte se svi ventilatori ali ne restaruje se). Pise da je flash bio uspesan i sve... onda ja ugasim komp na dugme (dok stoji tako ugasenog hhd-a i monitora), upalim ga ponovo i xeon radi savrseno (sa svim instrukcijama) samo lan nece nikako, imam jos jedan p5kc sa e8400 na njemu i tu lan radi, internet mi radi normalno na c2d konfi a na xeonu samo stoji zuti trougao i pise limited network. Pre par dana crklo mi je jedno napajanje, jel moguce da je i lan otisao sa njim, i ako je pokvaren zasto i dalje svetli lan i pise da je povezan ali limited

Hvala mnogo za bios!!

Nema na cemu.
Moguce je da je i lan crko, ugasi lan u biosu, udji u win, trebalo bi da ga lan nema, opet u bios, ukljuci lan, boot-uj win i vidi.
Ili stavi drugi 775 cpu i probaj, verovatno nema veze ali probaj.
 
Jel smem da stavim e8400 u ovu "xeon" plocu, nema veze sto je ubacen taj xeon bios? Posto nije moj e8400 pa necu da ga sje**m... i zasto nece da mi se ugasi xeon komp?

evo i jedan screenshot sa xeon-om
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    501.5 KB · Pregleda: 193
Poslednja izmena:
Jel smem da stavim e8400 u ovu "xeon" plocu, nema veze sto je ubacen taj xeon bios? Posto nije moj e8400 pa necu da ga sje**m... i zasto nece da mi se ugasi xeon komp?

evo i jedan screenshot sa xeon-om

Mozes slobodno, u biosu je samo dodat microcode za xeon nisu brisani postojeci kodovi.
Samo sad vodi racuna kako stavljas taj e8400.
Javi sta si napravio.
 
Desilo se sledece. Napajanje koje mi je crklo pre neki dan sa sobom je povuklo i xeon modovanu maticnu, lan ne radi, nece da se ugasi ploca ali xeon radi! To je jedina dobra vest hehe. Samo su mi temperature jako cudne, sa istim coolerom kao i e8400 koji radi na 3.8ghz koji u prime-u ne prelazi 65c nikako, xeon dostize cak 85!!! Da li je moguce da je toliko "topliji" ili je na jednom od cpu-ova otisao senzor? Inace e5420 klokovan na 3ghz sa def 2.5ghz 2x brze renderuje u vray-u u sketchup-u, dobio sam 15-20 fps u crysis 3 i gta 4 (u odnosu na e8400), a na dodir heatsink je tek malo mlak! a pise 75c?! Svakako uzecu lan karticu ili prikaciti modem na usb i ja sam srecan...

inace e5420 sam platio 35e kod nekog preprodavca sa kp i dobio stiker na njemu zalepljen, realno za te pare nema boljeg resenja

vecno sam zahvalan svima koji su pomogli i pegi koji je otvorio temu bez koje ne bih ovo uradio. I NIKAD VISE LC POWER U ZIVOTU!!!! peace
 
Ajd i ja da pitam, nisam ništa pronašao za ovu ploču, imam kod matoraca ASUS P5W DH Deluxe sa traljavim E5300 Pentiumom, čipset je 975x i ploča podržava Yorkie 9x50 ali po FAQu ima sledeći problem
Due to chipset limitation, i975X chipset is not able to support all the features of 45nm CPU. The following is a list of the limitations:
1. VT function does not work.
2. The maximum FSB is capped at 1066MHz.
3. 0.5 CPU multiplier is not supported.
4. L2 cache size is not recognized correctly. However L2 cache is still functioning.

Da li ima smisla probati ili ne?
 
Desilo se sledece. Napajanje koje mi je crklo pre neki dan sa sobom je povuklo i xeon modovanu maticnu, lan ne radi, nece da se ugasi ploca ali xeon radi! To je jedina dobra vest hehe. Samo su mi temperature jako cudne, sa istim coolerom kao i e8400 koji radi na 3.8ghz koji u prime-u ne prelazi 65c nikako, xeon dostize cak 85!!! Da li je moguce da je toliko "topliji" ili je na jednom od cpu-ova otisao senzor? Inace e5420 klokovan na 3ghz sa def 2.5ghz 2x brze renderuje u vray-u u sketchup-u, dobio sam 15-20 fps u crysis 3 i gta 4 (u odnosu na e8400), a na dodir heatsink je tek malo mlak! a pise 75c?! Svakako uzecu lan karticu ili prikaciti modem na usb i ja sam srecan...

inace e5420 sam platio 35e kod nekog preprodavca sa kp i dobio stiker na njemu zalepljen, realno za te pare nema boljeg resenja

vecno sam zahvalan svima koji su pomogli i pegi koji je otvorio temu bez koje ne bih ovo uradio. I NIKAD VISE LC POWER U ZIVOTU!!!! peace

Pa nisi sredio temperature.. provrti post unazad, o svemu smo pričali :)

@Misko78: batali..
 
Poslednja izmena:
da za tj maxx za hwmonitor, znam to a i realno cim je heatsink na dodir manje vise hladan nema sanse da je temperatura tolika... svakako za sad sam rastavio xeon komp dok ne nabavim lan karticu..
 
Sejk hvala na lan kartici masina je sad kompletna i radi odlicno! radi na oko 3.1 ghz, fsb na 417x7.5 cpu mnozilac idle oko 40c a load ne prelazi 67c!!! (aida64)
 

Prilozi

  • idle.png
    idle.png
    636.3 KB · Pregleda: 167
Drago mi je da sam pomogao i da si uspeo da resis problem :)
 
Da li se isplati prelazak sa E8500 na E5440? Znam, moj je c2d ,ovaj je quad. Ne radim nista preterano zahtevno na tom kompu,sincic vise tera COD4, ja povremeno Wot i ponekad photoshop. I da, ploca je DFI Blood Iron. Cini mi se da sam procitao da je kompatibilna.
 
Isplati se, pogotovo sto uz doplatu od samo nekih 30-40e dobijas pristojnog Xeona, klona legendarnog Q9550 procesora.
 
Poslednja izmena:
za e8500 mozes da dobijes 30e za 5 minuta a ja sam e5420 platio oko 35e, pa ti vidi, imas e5470 za oko 50e realno za trosak od oko 20e imaces poprilicno jak cpu. Ne bih preporucio nista ispod e5440 ako imas jaci gpu jer u nekim igrama e5420 @3.1Ghz bude bottleneck za 6850 (za wot nije ali crysis, gta 4 itd.)
 
E5440 je 33 eura sa sve stikerom. Sto se tice grafike,imam HD 4870.
 
Super je ta cena. Graficka ti i nije za danasnje igre, a Xeon moze da prodje. Cak i kada bi za sina nabavio neki Radeon 260X ili GeForce GTX750.
 
Poslednja izmena:
Zavisi u kojoj rezoluciji igra, 4870 u nizim rezolucijama moze korektno da pokrene igre.
 
Nazad
Vrh Dno