Šta je novo?

Oksidacija bakra

Diablo

Čuven
Učlanjen(a)
29.11.2003
Poruke
1,982
Poena
649
Valjda je tema za ovu sobu...

Bakarni hladnjak je promenio boju na pojedinim delovima pa da pitam cime da ga ocistim? Ne znam da li je to oksidisao ili je samo prljav. U centru je cist jer ventilator tu nije duvao vec samo okolo je taman (ucinilo mi se i malo zelenkast).

Dakle, sta preporucujete za ciscenje i ako je slucajno oksidisao da li to znaci da je bakar ostecen ili je to samo povrsinski?

Hvala
 
Probaj rastvorom amonijaka.
Ovde http://www.antikviteti.net/prev.php?ID=39 imas detaljne opise nacina ciscenja i odrzavanja pa odaberi sta ti najvise odgovara. Premda je kod tebe verovatno slucaj slabe oksidacije, pa potrazi na forumu kako su ljudi opisali poliranje hladnjaka tj. kontaktne povrsine, to ce ti verovatno pomoci bez potrebe za nekim specijalnim tretmanima.
Poz!
 
Nisi napisao da li je oksidirao po rebrima ili na kontaktnoj povrsini.
Ako je na rebrima ne moras nista da diras taj sloj oksida je povrsinski i jos sluzi kao zastita od dalje oksidacije jedino ako ti smeta boja onda ga cisti.
Ako je oksidovao na kontaktnoj povrsini ipak ga prvo ocisti pre stavljanja.
 
četkica za zube i polir pasta (purol) ili pasta za zube (nekvalitetna!)
 
Hvala svima!

Evo samo da okacim par slika da vidite kako sve izgleda i da li je to prasina ili oksidacija. Bitno mi je da znam da ne mogu da ga zeznem cisteci ga ili da ga ne upropastim nekim sredstvom.

E da... sad se setih. Pri ruci mi je sredstvo Turtle Wax Silver Chrome. Da probam mozda time (jes' da pise da je za stainless steel, aluminum & alloy)? Hmm... pise i da uklanja oksidaciju.

Evo slika:
 

Prilozi

  • 111.jpg
    111.jpg
    131.9 KB · Pregleda: 449
  • 222.jpg
    222.jpg
    147.7 KB · Pregleda: 469
Probaj sodu bikarbonat ili drugacije kuhinjsku sodu. Prvo stavi na povrsinu i trljaj malo a potom isperi vodom.
 
ček, ček, ovo mi liči na aluminijumski hladnjak sa eloksažom u bakarnoj nijansi (da l' se neko seća Tt hladnjaka Dragon 478, ja mislio ful bakar kad ono kad se zagrebe čist aluminijum)
Ako je stvarno bakar onda ćeš lako skinuti, ali ako je Al onda ćeš izgrebati površinski sloj.
 
Mozes da probas i HCL (prodaje se za odgusivanje sanitarija u crvenoj litarskoj plasticnoj flasi, proizvodjac zorka sabac) samo je razblazi sa vodom pola pola. Generalno HCL nagriza bakar. Moze da dopre do svih delova hladnjaka (i onih nedostupnih za poliranje). Jedino moras da ostavis u cistoj vodi 10 minuta da sigurno stane reakcija. Hcl se inace koristi i kod nagrizanja plocica za elektroniku i za njihovo ciscenje od oksida prilikom pripreme za oslojavanje.

Paznja:: HCL je otrovan i treba ga koristiti u provetrenoj prostoriji i ne treba ga direktno udisati (ne naginjati se iznad posude i ne mirisati!

HCL nisam koristio za ciscenje bakarnog kulera, ovo je vise kao ideja.
 
...zato jer HCl stvara zelenu patinu, tj. ako te mrzi da čekaš 50 godina da bi video zelenu kupolu hrama Svetog Save ti je ofajtaš rastvorom HCl-a i uživaš u predivnoj plavo-zelenoj boji...(jer nam je slaba kisela kiša u Bg)
 
zokish: Hoces da kazes da bi bakar nepovratno pozeleneo?
 
i da dodam na zormanica iako nije cilj teme, zelenu patinu sam u Moskvi odradio na zahtev nekog bogataša tako što sam ofajtao bakarni lim sa 18% rastvora HCl.

BigBoy: ma skida se i patina ali čovek hoće bakar da očisti a ne da napravi antikvitet u kućištu
 
Diablo je napisao(la):
Hvala svima!

Evo samo da okacim par slika da vidite kako sve izgleda i da li je to prasina ili oksidacija. Bitno mi je da znam da ne mogu da ga zeznem cisteci ga ili da ga ne upropastim nekim sredstvom.

E da... sad se setih. Pri ruci mi je sredstvo Turtle Wax Silver Chrome. Da probam mozda time (jes' da pise da je za stainless steel, aluminum & alloy)? Hmm... pise i da uklanja oksidaciju.

Evo slika:

Ma uzmi finu mesinganu cetku i sa njome ocisti tu povrsinsku prasinu
ili oksidaciju. Cetke mozes da nadjes kod ulicnih prodavaca pri pijacama.
Ima da bude kao nov. :)
 
Uz sve to, ne vidim kako bi ta "oksidacija" smetala funkcionisanju hladnjaka ?!?
Operi ga obicnom vodom, dobro osusi i uzivaj !
 
Moj savet ti je da uzmes najobicniju pastu za poliranje metala (bakra, srebra itd.), jednu mekanu krpicu i skines to bez ikakvih problema. Ja sam pre neki dan kupio pastu za 150din i uglancao podnozje koje je isto full bakar. HCl bi izbegavao za svaki slucaj, a ovo je proverena varijanta sa kojom redovno cistim i pepeljare, escajg i ostale gluposti od metala.
 
Pa bakar kad oksidira samo dobije zelenaksti sloj koji je jako jako tanak, unutrasnjost ostaje ne promenjena godinama (vekovima???).

Bilo je ranije na teleshopu sredstava koja uspesno uklanjaju ovaj sloj... obicno sa escajga isl stvari, e sad pitanje je cemu to za obican hladnjak? :)

Uglavnom u vidu tablete koja se rastvori a zatim se u to potopi predmet...
 
Evo ovako, ja sam svoj WB cistio Cilit-om (bang ili koji vec imate...) i odradi posao odlicno ! rastvorio sam cilit u vodi u maloj posudi, potopio blok, ostavio ga par minuta, izvadio ga i prebrisao pamucnom krpom i bio je kao nov !!!
 
Iako mislim da je beskorisno da cistis hladnjak, evo ideje.
Posuda napunjena destilovanom vodom. U vodu sipas kafenu kasicicu kuhinjske soli. Nadjes nesto od cinka (Zn), da nije pocinkovano, nego bas od cinka i taj tvoj hladnjak. Vezes na bateriju (recimo da je oko 4,5V dovoljno, ne treba vise) sa jedne strane taj hladnjak, sa druge cink i potopis u posudu sa vodom i solju. Ako si pravilno vezao, hladnjak ce za nekoliko sekundi da bude kao nov, ako si omasio pocrnece, ali ne mari, samo vezi suprotno i ima da bidne cist. Poenta je da kada vezes hladnjak na izvor struje, elektroni sa njegove povrsine ce da pojure na cink (ako si potrefio polaritet). Slicno tako radi i ona tableta sa telesopa. Za srebro znam 100% da radi i koristio sam to. Za bakar bi trebalo takodje da je tako. Smesno jeste, al' radi. :smash:
 
E dechko to je naslaga prashine
al kad si ga vetj skinuo i napocheo temu
metni ga u toplu vodu i stavi malo necheg za pranje tipa sgrasso ma sve jedno
i ostavi jedno 2o tak min i posle ga chetkicom za zube starom ochisti
btw nikad nisam do sada video da bakarni radijator oksidira a sumljam da je iko video :)
a gledao sam i ono chudo u rcub-u svojevremeno i to kad su ga razmontirali
 
"sumljam" da je iko video bakarni radijator...možda cevke?
 
Poslednja izmena:
@Cooler:

dobra ideja. Samo mislim da je dalkeo jednostavije u posudu sa vodom sipati neku speciju za ciscenje metala i potopiti hladnjak u to.
 
Blagi rastvor amonijaka
U nedostatku možeš da se popšaš i posle spereš vodom - isti efekat!
 
Najbolji (uslovno recceno) je rastvor limuntusa, tj. limunske kiseline. Ne smrdi, a koristi se i za ispiranje cevnih instalacija (naravno bakarne cevi).
 
Nasao sam limuntus, ali u kristalu (kesici od 10g). Koliko toga da stavim u posudu sa otprilike 2 case vode? Celu kesicu ili samo malo? I koliko treba da stoji u rastvoru?

Ako ovo ne upali idem na ostale predloge.
 
Limunska kiselina bi trebalo da odradi stvar, izribaj ga nekom cetkicom za zube i dobro osusi.
 
Ocisio sam ga!
Prvo je bio u rastvoru limuntusa neko vreme. Naslage sam skinuo posle manjom cetkom za farbanje. Ispod crnih naslaga se pojavila srebrna boja (pomislio sam na trenutak da nije aluminijum ispod kao sto neko rece ovde). Onda sam ga ubacio preko noci da odstoji u rastvoru amonijaka. Tu je povratio normalnu boju. Ko zna sta je ono srebrno bilo...

Hvala svima na odgovorima i pozdrav narode!!!

Evo kako sad izgleda:
 

Prilozi

  • 11.jpg
    11.jpg
    154 KB · Pregleda: 91
  • 22.jpg
    22.jpg
    130.9 KB · Pregleda: 95
Shto nisi slikao donju povrshinu, odakle ti amonijak?
 
Nazad
Vrh Dno