Šta je novo?

::Wireless internet:: (kako sam se ja umrezio,pozeljno za pocetnike)

pitaj prvo provajdera da li ce ti dati dozvolu da postavis tvoju opremu sa njgove srane (nisam siguran da ces je lako dobiti) ako to dobijes javi se opet (i spremi brdo para) ako ne dobijes nista od posla..
 
Provajder je NeoBee i koliko sam informisan moze moja oprema , dok je njihova 20000din !
 
djalf je napisao(la):
Evo mene na Wirelessu :) , test faza krenula veceras! Slabo mi nesto ide, trebalo bi da imam 64Kbit/s, a jedva ide oko 6kb/s, koci se nesto... Sutra ce valjda biti bolje dok ne ispodesavaju sve. Nadam se dobrom wirelessu, sto i vama zelim!
Sve ti je bilo OK,jer je 64Kbit/s ustvari 8 kb/s a to shto je je ishlo malo sporije,pa to vec i sam znash-AP je zavrshio svoje ili nisi mogao da povuchesh sa nekog sajta vishe (brzhe).
 
abacus je napisao(la):
Sve ti je bilo OK,jer je 64Kbit/s ustvari 8 kb/s a to shto je je ishlo malo sporije,pa to vec i sam znash-AP je zavrshio svoje ili nisi mogao da povuchesh sa nekog sajta vishe (brzhe).
Znam da je 8kb/s, ali nisu lepo podesili nesto kod linka za net, a i da, i AP je tu negde "ispustio dusu", mada smo nas 4 korisnika bili vezani preko njega na 11Mb/s, sto znaci da nije bilo do njega. Sutra bi trebalo da stigne drugi, pa javljam kako ide! :smash:
Poz!

Evo danas, konacnom krenuo wireless! AP je sada 200mw (ja i dalje imam signal preko 80% !!!), radi solidno jer imam protok i do 30kb/s (samo u test fazi). AP ce dobiti pojacivac od 500mw, tako da ce onda biti jos bolje (mozda i bolje nego kada je bio onaj od 1W). E sad, 64kbit/s koliko ce biti u startu za 20 eura nije bas povoljno, mada, daj sta das, samo da je FLAT! Zezacu se veceras pa vam javljam kako radi (opremu nisam nista menjao).
POZDRAV!

Jos uvek testiram, dobro radi, ping odlican, ali naravno nema jos mnogo korisnika, tako da nema opterecenja! Mogu samo da kazem da je flat internet odlicna stvar, zadovoljice me tih 8kb/s za pocetak, samo sam mnogo umoran, malo spavao, kao dete kada dobije novu igracku! Kasnije cu nabaciti jednu masinu od 233mhz, valjda je dovoljno za wireless da skida pesme sa Emule-a ceo dan jer se mnogo ceka na korisnike, a ja treba i da spavam malo hehehe! Muzika mi je najbitnija, jer sam DJ, a opusteno preslusavanje novih izdanja je zakon!!! Od 1 februara krece sa naplatom, i naravno limitom, pa javljam utiske! Hvala za ALL THE HELP!

pazi sad foru, sve mi radi osim http protokola??? Sve radi (ftp, P2P)!! Da li se ovo nekom desavalo??? Ne mogu da otvorim nijednu stranicu, probao sam i Operu a sad sam na Dial-up-u!
 
Poslednja izmena od urednika:
djalf je napisao(la):
pazi sad foru, sve mi radi osim http protokola??? Sve radi (ftp, P2P)!! Da li se ovo nekom desavalo??? Ne mogu da otvorim nijednu stranicu, probao sam i Operu a sad sam na Dial-up-u!

Zovi provajdera pa pitaj, nesto su verovatno cackali oko portova...
 
Sad radi, jeste bilo do provajdera! Ja mislio da nije nesto kod mene. Opet na wireless-u!!!

Evo jos pitanja! Signal mi je u proseku bio 75%, nije padao ispod 70, a isao je i preko 80% u peak-u. Do sad ima nekih 15 korisnika (mozda i 20 ali ne vise). E sad mi je prosek 68% od juce-prekljuce, pada do 61% a peak je do 76%. Znaci signal mi polako ali sigurno pada. Uzeo sam protok od 64k. Da li ce mi padati signal jos sa prikljucenjem jos vise korisnika? AP je 200mw na 1km, ja imam 12db panel antenu. Odustali su od postavljanja pojacivaca na ovaj AP, a stavice jos dva manja po gradu, pa cu mozda imati i neki blizi kasnije, mada ne verujem. U NetStumbleru vidim samo AP (Senao).
 
Poslednja izmena od urednika:
Negde sam procitao da prilikom instalacije PCI Wireless kartice (bilo koje) prvo trebaju da se instaliraju drajveri za istu pa tek onda da se kartica fizicki ubaci u slot. Da li je ovo tacno ili treba normalno istalirati karticu kao i svaki drugi uredjaj?
 
smark je napisao(la):
Negde sam procitao da prilikom instalacije PCI Wireless kartice (bilo koje) prvo trebaju da se instaliraju drajveri za istu pa tek onda da se kartica fizicki ubaci u slot. Da li je ovo tacno ili treba normalno istalirati karticu kao i svaki drugi uredjaj?

Uz svaki uredjaj dobijes uputstvo ili pak CD u kome imas readme ;)
 
Evo kupih neku Jaht wireless karticu, kazu iz Netiks-a da nije losa i sada me interesuje sledece. Kartica nije pronasla ni jednu mrezu (verovatno za ocekivati posto radi sa onom antenicom sa kablicem od oko 0.5m), ali u polju statistics ima nekih Rx CRC Error(0-500)...kao na slici. Sta znace ti brojevi? U uputstvu nema nista o tome.
wrl.JPG
 
Koliko se vidi u pitanju je isti chip kao i kod Pheenet kartice. Ne hvatas nijedan signal a karta stalno salje zahteve da primi neki signal. Potrebna ti je externa antena.
Poz!
 
Da da...isti je chip, samo drugi proizvodjac...Gledao sam po netu i to Rx kako sam shvatio oznacava prijem (nekih) paketa... A CRC metod za proveru ispravnosti tih paketa. Sada...ako ja nista ne hvatam, odakle onda te vrednosti u Rx CRC Error i sta znaci ovo u zagradi (0-500),(500-1000) i (>1000)? Malo sam radoznao :)
 
Vidis da imas dosta uredno poslatih paketa (Tx OK), tj. karta salje signale da bi primila povratnu informaciju od nekog AP-a...i stalno salje,tj. broj Tx OK raste iz sekunde u sekunde. Ali, povratne informacije nema a to Rx error signalizira. Sta znace ove vrednosti 500,1000... ne znam (pretpostavljam da prikazuje velicinu paketa u bajtovima, nisam siguran). Googlaj pa ces vec naci sta to znaci.
btw Tx- tranceiver(znaci ono sto se salje), Rx- receiver (ono sto se prima).
Pazari externu antenu, sa "pendrekom" nista neces postici.

p.s.
Kad se nakacis na neki AP, naravno Rx OK ce ti to signalizirati.
Znaci, vodi racuna da i kada uzmes externu antenu, Rx OK nece rasti dok god ne pozoves provajdera i oni upisu MAC adresu tvoje kartice u listu dozvoljenih.
 
Poslednja izmena:
Koliko je komplikovano namontirati N konektor na kabl?
 
Poslednja izmena:
smark je napisao(la):
Koji N prikljucak trebam da kupim da bih ga namontirao za slobodan kraj kabla od biquad antene? Da li tu ide muski ili zenski? Koliko je komplikovano namontirati taj konektor na kabl?

Nadam se da znas da razlikujes muski i zenski konektor :) Ako to znas, tada ti je sve jasno.
A i napisao sam (pogledaj moj prvi post) ...

Sto se tice montiranja konektora, komplikovano nije ali je itakako pozeljno to uraditi kako treba (postoje spec. klesta za krimpovanje) da ne bi imao mnogo velike gubitke na spojevima. Takodje, okacio sam attachment gde je sve detaljno objasnjeno ali opet ne citas ;)
http://www.benchmark.co.yu/forum/showpost.php?p=401647&postcount=9

Ajd.
 
Poslednja izmena:
Evo konacno konkretnih pitanja. Napravljen je biquad i na njega namontiran onaj 400 kabl. Onda taj 400 na sebi ima N konektor i dalje kabl 200 do kartice. Medjutim i dalje ne mogu da 'uhvatim' ni jednu mrezu??? Jedino je malo veci broj Rx CRC error(0-500). U cemu je problem?

Pri pravljenju biquad antene imao sam problema da zaletujem centralni deo cfd400 kabla za centar onog bakarnog kvadrata, ali je valjda sada lepo ulemljeno...Da nije do toga?
 
Mozda ne hvatas nijedan signal :) . Probaj opremu na nekoj drugoj lokaciji (kod nekog drugara).

p.s.
A da li si slucajno stiklirao opciju: Zero config ... ? Ako jesi, odstikliraj.
 
Pogresio sam kada sam u proslom postu napisao da je malo veci broj Rx CRC error-a. Dok sam koristio malu antenicu nije ih bilo vise od 100 za ceo dan...Medjutim sada ih ima preko 3000 za samo 10-15 min. Kada uperim antenu u odredjenom smreru onda se non top taj broj uvecava, ali nikako da dodje neki Rx OK. Postoji li neki metod da ispitam da li mi je antena dobro uradjena?

Da li smeta sto je uradjena od 2 bakarne ploce medjusobno spojene. Na jednom kraju i nisu bas nesto lepo spojene... I u centru ima malo ulegnuce ka centalnoj cevi, smeta?

Iskljucena je opcija zero config.
 
smark je napisao(la):
Kada uperim antenu u odredjenom smreru onda se non top taj broj uvecava, ali nikako da dodje neki Rx OK. Postoji li neki metod da ispitam da li mi je antena dobro uradjena?

npetar je napisao(la):
Znaci, vodi racuna da i kada uzmes externu antenu, Rx OK nece rasti dok god ne pozoves provajdera i oni upisu MAC adresu tvoje kartice u listu dozvoljenih.

Znaci, kad ti neko dozvoli pristup AP-u, ti se mozes nakaciti.
 
Poslednja izmena:
A kako mogu da vidim koji je to AP i da merim signal preko Network Stumbler? Da li i za ta ocitavanja moraju da upisu moju MAC adresu?
 
smark je napisao(la):
A kako mogu da vidim koji je to AP i da merim signal preko Network Stumbler? Da li i za ta ocitavanja moraju da upisu moju MAC adresu?

Za ta ocitavanja nije potrebno upisivanje MAC adrese.
 
Pa u tome je i problem, sto kartica ne pokazuje ni jednu mrezu, a pupma neprestano te Rx CRC greske. Vratio sam je u netiks da je oni provere, pa ako opet ne radi, ili nemam signal, ili je mozda antena lose uradjena...Treceg nema?
 
Poslednja izmena:
Ima i treceg, a to je da nema nijednog signala u tvojoj okolini :)
Aj pa javi sta se zbiva...
 
Pa to i kazem, ili nemam signal ili antena zeza... :) Proverio sam iz vise izvora i saznao sam da je Rx RCR Error broj primljenih paketa koji imaju CRC gresku. Sto znaci da neki signal mora da postoji, e sad ko to emituje i u koje svrhe... :) pojma nemam. A i jos jedan covek je imao isti problem sa istom karticom i posle zamene kartice mu je OK radilo...No videcemo vec.

Ovo u vezi Rx OK mi nije jasno. Zar ne bi trebao da dobijem bar nekoliko Rx OK paketa prilikom skeniranja okoline (ako postoji signal) cak i ako moja MAC adresa nije upisana kod provajdera?

Evo zamenio sam karticu i sada se desava nesto drugo :) . Nema nikakvih Rx signala, ali sada se pojavio Tx Beacon OK. Bez obzira gde uperim antenu dobijem oko 60-tak tih Tx Beacon OK i to je to. Sta sada ovo znaci? Vidim ja da je najpametnije da odustanem :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Batali ti te Rx-ove i Tx-ove nego reci jel sw za karticu hvata neki signal ? Isto pitanje i za NetStumbler?
 
Sam si zakljucio, ili te kartice nista ne valjaju ili nema signala i sl.
Odnesi opremu kod drugara pa proveri kakva je situacija na nekoj drugoj lokaciji.
Ajd !

Izuzetno koristan link, objasnjenja o antenama, primeri, kako se racuna minimum potrebne opreme kao i vrlo lepo objasnjenje zasto je bolje imati bolju antenu nego bolji (jaci) uredjaj (AP, kartica). Sve na srpskom.

http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/ANT.htm
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, zanima me kakve su to antene koje izgledaju kao kutija kockastog oblika, stranica duzine recimo 15cm. Na nekoliko mesta sam video takve a nemam pojma kako se zovu te antene?
 
hg2418p_150.jpg


Ovako nesto...
PANELKA 18dbi

Frequency: 2400-2500 MHz
Gain: 18 dBi
Horizontal Beam Width: 22°
Vertical Beam Width: 17°
Polarization: Vertical or Horizontal
Front to Back Ratio: >25 dB
Cross Polarization Rejection: >25 dB
Impedance: 50 Ohm
Max. Input Power: 50 Watts
VSWR: < 1.5:1 avg.
Lightning Protection: DC Ground
Connector: Integral N-Female

Ima ih u netiksu
Poz.
 
Poslednja izmena od urednika:
Genijalni narode, ima li od vas neko pojma kako da se kroz Wireless LAN propusti telefonski signal tj, da telefoni kroz etar rade kao u lokalu?
 
Nazad
Vrh Dno