Šta je novo?

::Wireless internet:: (kako sam se ja umrezio,pozeljno za pocetnike)

Ova panel antena je 40 eura, a signal mi je 50-60%. Net Stumbler pokazuje signal -60% a SNR je u proseku 31 a ide do 40. E sad, mene brine sto se povezuje na svega 1-2Mbit/s a ne na 11 kao sto bi trebalo. Kao da mi je signal slab, mislim da me zeza po neko drvo usput ili je ovih 15db Panela nedovoljno. Drugih provajdera nece biti tako da 1W AP-a nece imati konflikta (ovo je mali grad, 15000 stanovnika). Skuplju antenu da uzimam se ne isplati jer jos neznam koje ce brzine biti (i kolika cena), a vidim da ce uskoro i ADSL, pa ne bih sad da bacam pare na opremu ako Adsl bude 2000 din. mesecno za 256kbit/s. Opremu nisam platio jer ni njoj ne znam cenu (kada sam test korisnik). Ne znam kako da pingujem AP (imao sam negde uputstvo za prompt ali sam ga izgubio). Internet tek krece od ponedeljka.

npetar je napisao(la):
Koja je to kartica od 200mW ? Prvi put cujem da ima kartica te jacine ???
Moja greska, 100mw

Sporo mi kopira sa njihovog servera, a ne mogu nista da posaljem (imam pristupnu sifru). Mora da mi je SNR mali tako da se muci da posalje. Signal je oko 50 sada, sutra cu da probam da ufatim bolje je...ni signal! Laku noc!
 
Poslednja izmena od urednika:
Eto vidis i sam kada kazes: " Imam odlican signal", to uzimas sa rezervom ;)
Neke smetnje definitivno postoje. Bez obzira na taj pojacivac od 1W (za koji sada sumnjam da su postavili), mozda je oprema tog novopecenog provajdera losa (losi bridzevi, ruteri a mozda je i sam AP los). Da bi saznao sta je problem, moraces da odradis neki ping ili jos bolje tracert. Taj signal koji stumbler prikazuje, nemoj vise ni da razmatras.
Zatim, pominjes 11mbit. Kao prvo, 11mbit neces "nikada" uspeti da ostvaris (to je samo teorija)...A i da "ostvaris", oni ti nece dozvoliti da koristis velike brzine zbog zagusenja ostalih usera. Bolje ti njih pitaj sta oni garantuju, pa vidi u kojoj meri ispunjavaju svoja obecanja.

p.s.
Odavno nisam post-ovao ping sa AP-om mog provajdera. Kada neko razvija svoju mrezu kako treba ;), to izgleda ovako:

ping.JPG
 
Malo sam bolje postavio antenu, u Net Stumbler-u mi sada pokazuje -48 signal a SNR mi

varira izmedju 34 do 52 a u proseku je 45. Da li je normalno da ovoliko varira SNR? Ima

prepreka izmedju malo, nije cista opticka vidljivost. Da li ce ovaj signal biti dovoljan

za 128Kbit/s Interneta? Uspevam da skinem fajl sa servera provajdera (mada sporo, radi

samo na 1Mbit/s), a nikako ne mogu da posaljem nijedan fajl (lupa nesto tipa "the path is

too deep" ili "network name is not available" ili tako nesto !?). Da li se brzina sa 11

na 1Mbit/s spusta zbog loseg signala, ili je provajder to ogranicio kod njih? Ponekad

radi i na 2Mit/s, nikad preko. Koliko treba da bude prostora izmedju antene i zidova

okolo (gore, dole, pozadi)? Antena je Panel 15db.
 
Ultimo je napisao(la):
Petre aj pinguj sada google molim te...

U "teskom" sam DL-u pa nece biti merodavno. Pingovacu kasnije. Inace, ping ka google ce samo zavisiti od linka provajdera i opterecenja google servera... Ovde smo poceli temu o wifi HW-u, a internet link je druga prica.

djalf je napisao(la):
Malo sam bolje postavio antenu, u Net Stumbler-u mi sada pokazuje -48 signal a SNR mi

varira izmedju 34 do 52 a u proseku je 45. Da li je normalno da ovoliko varira SNR? Ima

prepreka izmedju malo, nije cista opticka vidljivost. Da li ce ovaj signal biti dovoljan

za 128Kbit/s Interneta? Uspevam da skinem fajl sa servera provajdera (mada sporo, radi

samo na 1Mbit/s), a nikako ne mogu da posaljem nijedan fajl (lupa nesto tipa "the path is

too deep" ili "network name is not available" ili tako nesto !?). Da li se brzina sa 11

na 1Mbit/s spusta zbog loseg signala, ili je provajder to ogranicio kod njih? Ponekad

radi i na 2Mit/s, nikad preko. Koliko treba da bude prostora izmedju antene i zidova

okolo (gore, dole, pozadi)? Antena je Panel 15db.

Ja ti lepo rekoh, odradi ping AP-a ili tracert. Zaboravi na signale...

Sto se tice obaranja...99% je provajder ogranicio ali ti i da se nakacis na 5.5mbit,11mbit...nista ti to ne znaci ako je provajder ogranicio. Takodje, i da nije ogranicio, ako se npr. nakacis na 5.5 mbit to ne znaci da imas 5.5 mbit. Razumes? Znaci, nakaci se na 5.5mbit(pitaj provajdera da li je ogranicio), pa povuci nesto sa servera i vidi koliki protok si realno uspostavio.

I ovo tvoje zadnje pitanje...znam par drugara koji "sibaju" signal i kroz zid ! I radi im just fine. Znaci, nema generalnog pravila...praksa je jedini merodavni pokazatelj.

Uradi u cmd-u tracert IP, gde je IP adresa AP-a provajdera pa daj da vidimo sta i kako je u realnosti.

Poz!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa videcu sa provajderom sta je problem, i cekam da puste internet. U medjuvremenu, evo slike SNR signala i Ping (koji je inace nerealan, sve je 1ms???)? Kako je to moguce?

Uradio sam i tracert, opet sve 1ms??? Sta je bre ovo? Da li ovo laze ili sta? Inace AP jeste 1W 100%, Pheenet koji kosta skoro 1000eura, proverena informacija. Da napomenem da sam ja i jos jedan covek JEDINI koji trenutno testiramo sistem. Tako da nema nikakvog opterecenja. A kako su "provukli" signal kroz zid, bas me interesuje? Jesu blizu AP-a? Meni je AP ipak malo daleko za zid... hehehe. Signal mi je oko 50% i ide do 60 a pada i do 35%, to pise u softveru od Pheeneta. Inace sam skinuo drajver noviji za Realteka.

Nasao sam adresu servera (ja sam pingovao sam AP, zato je sve bilo 1ms). Ping je 3ms minimum, a iz vise pokusaja ide i do 150ms. Average je oko 26ms. Tracert se menja u svakom pokusaju takodje, od 3ms do 40ms. Sta je ovde u pitanju?
 
Poslednja izmena:
To si ti ocigledno pingovao svoju karticu :)
Definitivno imas problema sa signalom. Pokusaj da par metara podignes antenu vise. Inace, koji kabl koristis? Da li si na svojoj kartici podesio izlaznu snagu 100% ?
Koju polarizaciju koristis? Probaj da rotiras antenu za 90 stepeni pa vidi kakav je signal tada.
I saznaj koju antenu ima provajder obavezno.

p.s.
Sasvim je moguce i da neki tvoj komsija koristi neku opremu koja smeta...
 
Evo ti poredjenje:
Istu kartu Pheenet 100mW imam i ja. Sa njom sam i testirao sto vidis u mojim prvim post-ovima. Takodje imam i 5m hdf 200. Napravi poredjenje, imas i sve kako sam podesio u sw-u za karticu ali ne citas. Pogledaj sve. Podesi na 100% i podesi brzinu na 1mbit pa probaj kako radi...tj. proveri pingove.

p.s.
kod tebe je najverovatnije problem pozicija tvoje antene. Kazem, podigni je sto vise mozes i naravno nacentriraj tacno u antenu provajdera. Upotrebi nisanske sprave ;)
 
Poslednja izmena:
Vazi, procitacu sve, a antena kod provajdera je Omni tipa. Ja sam moju antenu malo spustio (!) i dobio bolji signal, samim tim i bolji SNR u Net Stumbleru! Sada ide preko 70% ali pada i do 50. Vezan je na 1Mbit/s, ne mogu sad da probam nista jer im je pao server (vec), ali sutra opet stize ekipa pa menjamo poziciju antene. Da li cu mnogo izgubiti signal ako stavim 7 umesto 5 metra cfd200 kabla? Cfd400 me izadje oko 30 eura. Kako ide mrezno igranje kada si vezan na "samo" 1Mbit/s?
 
Za mrezno igranje je dovoljno 64k a kamoli 1mbit
 
Tako je, 64k je i vise nego dovoljno za igranje...
Stavi 7m opusteno ali ako mozes da probas, prvo probaj. U svakom slucaju ako pronadjes odlicnu poziciju za antenu sa kablom od 5m, nista neces da menjas :)
 
Mogu da probam preko nego sto uzmem, pa cu videti da li se gubi signal mnogo. Sutra cu videti da li ima jos neka bolja pozicija za antenu jer ovde idem izmedju dva drveta, odnosno jedno stablo i jednu krosnju, a znam da je drvece smrt za wireless. Sa druge pozicije imacu cist put do AP-a! Javljam se sutra!
 
Ma kakvo drvece? Ja bar u te price ne verujem. Valjda to pricaju iz razloga sto u listovima ima vode i sl. Pazi, pada kisa ko iz kofe, magla, olujcina a sve radi kod mene kao sat na 1.5km. Ja se ne bih obazirao na 2 drveta uopste ali ako imas zgodniju poziciju, menjaj. 800m koliko je tebi rastojanje je zaista malo. Sa opremom koju imas treba sve da radi odlicno.
 
Jeste, ali ti nemas nijedno drvo sa tvoje pozicije, a meni je prvo na 10 metara, a ja gadjam tacno izmedju. Sutra cu slikati, pa ces videti poziciju.
Nismo danas nista radili, morao sam malo da odmorim od wireless-a. Signal je kao juce i ako je velika magla napolju (mislim da mu ne smeta), ali opet varira od 44 do 56% signalstrenght a link quality od 52 do 68%. SNR je u attachmentu. Pitanje: da li je ovaj signal dovoljan za Internet od 128k, da se ne mucim vise, bar dok ne puste Internet signal pa cemo posle da probamo drugu poziciju? Ne mogu da pingujem nista sad, opet im server ne radi! Javicu kasnije. Srecna Pravoslavna Nova Godina :banana: :bottle: :guitar: !!!
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je, pod uslovom da im link ka internetu radi kako treba naravno :)
 
npetar je napisao(la):
Dovoljno je, pod uslovom da im link ka internetu radi kako treba naravno :)
Uh, hvala Npetre, sad mi je malo lakse! Mislim, da se ne smaram sad bez neta, pa kad krene, javicu kako ide pa cemo se cuti ok? Zelim ti dobar provod za Srpsku! I svima ostalima! :bottle: :,,:

Pingovao sam server, min. je 3ms, max do 80ms a average je 8ms. Tracert je 4, 5 i 4 ms najbolje a bude i 12, 7 i 32ms. Misljenje? Server sporo radi, cekam da dodju ljudi za Internet pa da sve izpodesavaju, nesto nisu lepo namestili. Nemoguce da je problem kod mene kada je ovako dobar ping?
 
Poslednja izmena od urednika:
npetar je napisao(la):
Koja je to kartica od 200mW ? Prvi put cujem da ima kartica te jacine ???

PCMCIA >>> PCI adapter i onda se tu stavi ista ona kartica koja se nalazi u SENAO, Pheenet i Auslinx ap-ovima od 200mW PRISM2.5


:wave:
 
djalf je napisao(la):
Pingovao sam server, min. je 3ms, max do 80ms a average je 8ms. Tracert je 4, 5 i 4 ms najbolje a bude i 12, 7 i 32ms. Misljenje? Server sporo radi, cekam da dodju ljudi za Internet pa da sve izpodesavaju, nesto nisu lepo namestili. Nemoguce da je problem kod mene kada je ovako dobar ping?

Znaci, nisu losi pingovi ti<>provajder. Premda, pitanje je sta ce se desiti kada se nakaci jos usera...moze svasta da bude (iz mog iskustva), ali otom potom. Ako provajder krene strategijom nedozvoljavanja usera koji nemaju ping <10ms, bice "relativno" sve u redu. Premda sumnjam, jer im je sad prioritet skupiti sto vise usera.

Ser_Zile je napisao(la):
PCMCIA >>> PCI adapter i onda se tu stavi ista ona kartica koja se nalazi u SENAO, Pheenet i Auslinx ap-ovima od 200mW PRISM2.5


:wave:

Hehe...Hvala za info covek.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo i mene opet. Imali su neki problem sa AP-om pa su ga zamenili! Sada mi je signal jos bolji sa iste pozicije, a i SNR je bolji takodje. Ping je 3-4ms, prosek 6ms. Sad mogu i da saljem i da primam fajlove solidno. Internet jos nije krenuo, za neki dan valjda... Takodje sam dobio i duzi kabl (cfd200 7 metara), pa cu konacno da probam jos jednu poziciju koja bi trebala da bude bolja od sadasnje! Sutra pisem sta sam uradio!

Evo me ponovo. Postavio sam antenu na krov i to onu malu panel od 12db i imam signal 85% u proseku, pada do 81 a ide najvise i do 90%. Ping je 2-3ms, a average je iz vise puta 2ms! SNR je 55 a ima i attachment. Tracert je 2ms-5ms (server). Antena je za spoljnu upotrebu, ali me brine konektor, neki kazu da treba da se izolira silikonom ili slicno? Da li je potrebno? Zar nije konektor za spoljnu upotrebu (cfd200 7 metara, fabricki krimpovan)? Internet ce do petka pa javljam kako radi!
 
Poslednja izmena:
E sad sledis onu:
"Ako nesto radi kako treba, ne diraj!" E.Bunker

Odlican rezultat imas, uzivaj ;)
I obavezno, ali obavezno zastiti konektore kako znas i umes. Ako voda dospe u konektore unistice ti i kontakte a mozda i kabl. Vodi racuna da je voda cudo, uvek sama pronadje svoj put. Znaci, ili izoliraj izolir trakom ali vidi da nadjes onu polugumenu(rastegljivu) pa sve lepo vise puta obmotaj. Ili se vec snadji na drugi nacin, ja ne bih silikon stavljao na konektore.
 
ja sam od izolacije konektora odustao jer svaki put voda ili udje unutra ili se kondenzuje, ma sad su svi goli i manijacki stegnuti i nema problema vec pola godine....
probaj sta ti je najzgodnije pa ako bude bilo problema menjaj, mada sto kaze petar "Ako nesto radi kako treba, ne diraj!"


:wave:
 
Ja mislim da kabl ima svoju izolaciju, a i tesko mi je sad da dodjem do antene, na sipci je visoko i ne mogu da je dohvatim nikako sem da je skidam a to mi je komplikovano. Lepo sam stego konektor, pa neka ostane ovako, valjda nece da udje voda. U svakom slucaju nabavicu sutra izolir traku, nec' se baci! Hvala na odgovorima! Razmisljate li mozda o ADSL-u?

Evo mene na Wirelessu :) , test faza krenula veceras! Slabo mi nesto ide, trebalo bi da imam 64Kbit/s, a jedva ide oko 6kb/s, koci se nesto... Sutra ce valjda biti bolje dok ne ispodesavaju sve. Nadam se dobrom wirelessu, sto i vama zelim!
 
Poslednja izmena od urednika:
djalf je napisao(la):
Ja mislim da kabl ima svoju izolaciju, a i tesko mi je sad da dodjem do antene, na sipci je visoko i ne mogu da je dohvatim nikako sem da je skidam a to mi je komplikovano. Lepo sam stego konektor, pa neka ostane ovako, valjda nece da udje voda. U svakom slucaju nabavicu sutra izolir traku, nec' se baci! Hvala na odgovorima! Razmisljate li mozda o ADSL-u?

Ne treba izolirati kablove vec konektore.
 
Znam da treba izolirati konektore. Videcu u ponedeljak da to uradim, veceras radim u diskoteci, a sutra ko zna kad cu se probudim... Znas ono, dj, ribe, zezanje.... Tezak zivot!
 
djalf je napisao(la):
Znam da treba izolirati konektore. Videcu u ponedeljak da to uradim, veceras radim u diskoteci, a sutra ko zna kad cu se probudim... Znas ono, dj, ribe, zezanje.... Tezak zivot!

Kako bre tezak zivot? :)
Znaci, sledis i sam ono: " Pivo, zene i kantene" ...Samo opusteno ;)
 
Da li je neko radio sa D-linkovim AP-om DWL-700AP, dobijam ga od buraza za dz pa me interesuje da li da ga zadrzim za sebe ili da ga udelim i uzmem nesto bolje, mozda?
 
npetar je napisao(la):
Kako bre tezak zivot? :)
Znaci, sledis i sam ono: " Pivo, zene i kantene" ...Samo opusteno ;)
:banana: Da, tako nekako, ne konzumiram alkohol (!), a nije ni kantena, nego panelka.... Sve kontra! Inace, opet sam ovde sa dial-up-om, pitate se zasto? Nista posebno, crko AP posle 3-4 dana.... I to nije sve! Ovo je drugi AP od 1W koji crkava??? Ljudi koji daju link iz Kragujevca su bili, sve lepo povezano! U pitanju je Pheenet pa me malo cudi? Inace je nabavljen u Netiksu, sutra cemo videti sta kazu sta je bilo sa prvim, verovatno je izgorelo isto i sa ovim drugim! Katastrofa! Nikako da docekam wireless, ne da mi se pa to ti je! :wall: Valjda ce sutra nesto da izcukaju :crash: , pa da krene opet, mada mozda cekam i do srede... Da poludis! Nego NPETRE nabavi li ti vazdusnu pusku za golubove? Da li treba i to da nabavim :D ?
 
djalf je napisao(la):
Nego NPETRE nabavi li ti vazdusnu pusku za golubove? Da li treba i to da nabavim :D ?

Ahahhahahahahaaha :D
 
Ljudi jel moze mala pomoc , udaljen sam 10km od Ap provajdera a opticka vidljivost postoji , jel moze neko da mi kaze kakva oprema mi treda da se nakacim i koliko je para potrebno !!!
Unapred Hvala !
 
Nazad
Vrh Dno