Šta je novo?

::Wireless internet:: (kako sam se ja umrezio,pozeljno za pocetnike)

e sad vidim ja da se vi razumete pa da vam ja dam svoj blempro,imam wireless preko jedne studentske organizacije ona broji preko 150 korisni :) share i CS ,cuda milina prava..
e sad....
ja imam problem imam AP Ovislink wl-5420ap i jagi antenu i sve je to vezano sa 5 metara kabela i naravo sve ide preko 8 portnog swicha 100mbs e sad ja se vezem preko jednog drugara koji je jedno 2 km od mene a on ima grid sa kojom se kaci na njih i omni preko koje se ja kacim e gde je problem:
on i ja imamo komunikaciju od 350-400 KB a ja sa njima imam maximalno 120 KB a signal mi nikada nepada ispod 70% sad zasto ja imam tri puta slabiji protok a on sa njima ima normalno do 500 KB znaci ja nemam ni 1mbs a on ima 5mbs opusteno....
perke ako neko zna kako da resim ovaj problem neka se javi ako je imao slicnih zajebavancija e sad nije ni 120 kb lose (mada uvek bude oko 80-90,120 je nedeljom :) ) ja sad imam problem jer ce nas bude 5 u zgradi na istom swichu - ap al nesto mi se neda local da imam 20 KB za 150 racunara nemogu ni cs ko covek da igram :(

Hvala unapred :)
 
Ocigledno je problem oprema kod tvog drugara,tj. on tebi pusta max 120k. Hocu da kazem sledece...Ako tvoj drugar ima max 11mbps sa njima,sto je samo u teoriji,ali ajd neka bude...on tih 11mbps deli na sve korisnike koji se kace preko njega,tj. sebi zadrzi 5.5mbps a vama koji idete preko njega pusti ostalih 5.5mbps da delite medjusobno(verujem da ako je takva situacija on to vama nece ni da kaze :D ).
Mislim da je to problem, savetujem da tvoj drug nabavi bolji router pa ce biti bolje.
Poz!
 
ma jok bre i admin ovaj glavni je bio kod njega i nemoze da provali u cemu je fora sa tim drugarom se znam preko deset godina neverujem da je nesto namerno sjebao imaju dva senao ap-a grid i omni i server gore sad jedno ako nije nesto u win-u sjebano too vec neznam al nadam se da cu reseti problem ovih danan imam jedno tri ap-a i tri antene koje cu da probam a on ce da stavi drugu omni i ap imam lin sys-a,senao i d-linka pa cu da vidim kako ce to radi mada je ovaj ovinik :) jako dobar cak i bruka radi mada mozda je slabiji u neki karakteristikama ali ima ipak 54 mbs
 
VinDiesel je napisao(la):
E, sad, sto se tice Zyxela - taj ap je odlican. Ima zabranu IBSS traffica, pa onda ap u stvari radi u full-duplex modu (svi imaju po 11mbps :p), ima multi-ssid i 2 ext. antene.

sta? :trust:

btw zar je bitno sto WL-11PCIR ima 50mW a ne 100? uparite dva 520+dlink-a pa vise necete spominjati izlasnu snagu.

:wave:
 
Ser_Zile je napisao(la):
btw zar je bitno sto WL-11PCIR ima 50mW a ne 100? uparite dva 520+dlink-a pa vise necete spominjati izlasnu snagu.
Zato sto je svi hvale kako je dobra i "jaka" a za male pare.

Izgleda da nisu videli kako izgleda driver za linux za ovu karticu... I to jos realtekovi driveri (da su neki -treca zurka- pa ajde :p).

Inace, za dlink si u pravu. Jeste li testirali ovu karticu u AP modu?
 
Poslednja izmena:
VinDiesel je napisao(la):
Zato sto je svi hvale kako je dobra i "jaka" a za male pare.

Izgleda da nisu videli kako izgleda driver za linux za ovu karticu... I to jos realtekovi driveri (da su neki -treca zurka- pa ajde :p).

Inace, za dlink si u pravu. Jeste li testirali ovu karticu u AP modu?

pa nemas normalan driver za linux i ACX100 chipset jer TI ne da podatke a kamoli da moze da se potera u ap modu
http://acx100.sourceforge.net/
 
Ultimo je napisao(la):
Koji program da koristim da bih izmerio jacinu signala kada imam AP?
E to bi svi voleli da znaju :D
Koliko je meni poznato ni jedan :(
Postoji nekoliko programa (uglavnom nisu free) koji mogu samo sa nekoliko specificnih AP-a da komuniciraju, tako da se svodi na sam AP ukoliko ima tu mogucnost, ali u tom slucaju se desava da rezultati ne budu uvek korektni ;)
 
Sam AP ima u sebi konfigurisanje gde mozesh proveriti jachinu signala. U zavisnosti od proizvodjacha to se sve proverava u browseru tako shto na mesto linka otkucash IP adresu AP-a. U AP ovom manualu videcesh koja je njegova IP
adresa i shta sve treba da uradjish da bi doshao do tog dela za proveru signala.
 
sT4Lj|n je napisao(la):
Sam AP ima u sebi konfigurisanje gde mozesh proveriti jachinu signala. U zavisnosti od proizvodjacha to se sve proverava u browseru tako shto na mesto linka otkucash IP adresu AP-a. U AP ovom manualu videcesh koja je njegova IP
adresa i shta sve treba da uradjish da bi doshao do tog dela za proveru signala.
Nemaju svi AP-ovi tu opciju, a neki koji je imaju daju totalno nerealne rezultate :S:
 
Jedina merodavna stvar je ping. Premda sam sa nekim userima imao zustru polemiku oko toga, jos uvek me niko nije demantovao :D
Znaci, pingujte AP na koji se kacite...ako imate <20ms vrlo dobro, pozeljno naravno <10ms.
Jacina signala koji prikazuju svi nacini (mislim na sw specijalizovane za isto) ovde navedeni, je krajnje nerealna.

Jos jedno zapazanje... Ukoliko neko ima nameru da se igra preko wireless net-a online, neka dobro razmisli o tome jer se preko wireless-a veoma tesko uspostavlja konstantan ping (za razliku od kabla).
 
Poslednja izmena:
npetar je napisao(la):
Jedina merodavna stvar je ping.

ovaj da, a sta kad imas recimo ping 2ms a protok jedva 30KB/s? :trust:
jedino merodavno je kad uzmes nesto da vuces kroz mrezu i vidis kolko ide, sve ostalo je mlacenje slame i pokusaj da se nadje problem ako postoji....


:wave:
 
Ljudi imam sledeci problem:

Letos sam u kuci intalirao mrezu, tako da su laptop i desktop racunar spojeni na ruter preko UTP kablova, a iz rutera ide drugi UTP kablic do AP (pheenet 802.11G ) i iz njega kabl dug 7 metara do grid antene (16dB)...rekli mi da moze da prima/salje signal do 30 km, a razdaljina izmedju moje antene i antene provajdera (veratnet-beomedicina) je plafon 300 metara) i nemam nikakvu prepreku izmedju. Opremu sam intalirao sam (iako sam laik za mreze, a pogotovu wireless), sa "od oka" podesavanjem,tj. usmeravanjem antene i tad i sad mi je ping 10,15,50..nekad i 1500. :) Zasto je to tako?
Program Netstumbler nece da mi radi. Da li je to zbog rutera koji ima firewall koji ne moze da se iskljuci? (pheenetov ruter)
 
Auh, procitaj malo gde se pisalo o Veratu i sve ce ti biti jasno...Znaci, oprema im je veoma losa...procitaj npr. http://www.elitesecurity.org/tema/57866
Ako imas neku alternativu, menjaj provajdera.
 
npetar je napisao(la):
Auh, procitaj malo gde se pisalo o Veratu i sve ce ti biti jasno...Znaci, oprema im je veoma losa...procitaj npr. http://www.elitesecurity.org/tema/57866
Ako imas neku alternativu, menjaj provajdera.

na krovu iste zgrade Beomedicina na Dusanovcu, gde se nalazi veratova antena se na 5 metara nalazi Tehnicomova antena AP....Valja li tehnicom?

:smoke:
 
mristicm je napisao(la):
Ljudi imam sledeci problem:

Letos sam u kuci intalirao mrezu, tako da su laptop i desktop racunar spojeni na ruter preko UTP kablova, a iz rutera ide drugi UTP kablic do AP (pheenet 802.11G ) i iz njega kabl dug 7 metara do grid antene (16dB)...rekli mi da moze da prima/salje signal do 30 km, a razdaljina izmedju moje antene i antene provajdera (veratnet-beomedicina) je plafon 300 metara) i nemam nikakvu prepreku izmedju. Opremu sam intalirao sam (iako sam laik za mreze, a pogotovu wireless), sa "od oka" podesavanjem,tj. usmeravanjem antene i tad i sad mi je ping 10,15,50..nekad i 1500. :) Zasto je to tako?
Program Netstumbler nece da mi radi. Da li je to zbog rutera koji ima firewall koji ne moze da se iskljuci? (pheenetov ruter)
Variranje pinga je uobicajeno za wifi, a toliko variranje kao kod tebe je vec stvar Veratove opreme :S:
Inace, NetStumbler nece da radi sa AP-om, jer je predvidjen iskljucivo za rad sa PCI karticama :(
 
mristicm je napisao(la):
na krovu iste zgrade Beomedicina na Dusanovcu, gde se nalazi veratova antena se na 5 metara nalazi Tehnicomova antena AP....Valja li tehnicom?

:smoke:

ljudi su zadovoljni sa pingom - poshto igraju CS na Tehnicomovim serverima, samo shto je kod njih 22 Budjona mesechno 128k i mislim da su P2P programi limitirani protokom....
 
E konacno! Kod mene u Svilajncu je pusten signal, u subotu dolazi kod mene prijatelj da instaliramo karticu! Koriste Pheenet AP jacine 1W a karticu koju dobijam je 250mw, takodje Pheenet! Mislimo da nece biti potrebno nista sem "kantene" za moju daljinu od 800 metra! Ajde sad pitanje za NPetra i ostale: kako se pravi kantena, dok ne napravim biquad po upsutstvu od NPETRA koje mi je dao? A ono upozorenje da nece raditi bezicni tel. tipa Panasonic nije tacno, meni radi!
 
djalf je napisao(la):
E konacno! Kod mene u Svilajncu je pusten signal, u subotu dolazi kod mene prijatelj da instaliramo karticu! Koriste Pheenet AP jacine 1W a karticu koju dobijam je 250mw, takodje Pheenet! Mislimo da nece biti potrebno nista sem "kantene" za moju daljinu od 800 metra! Ajde sad pitanje za NPetra i ostale: kako se pravi kantena, dok ne napravim biquad po upsutstvu od NPETRA koje mi je dao? A ono upozorenje da nece raditi bezicni tel. tipa Panasonic nije tacno, meni radi!
Sva uputstva za pravljenje kantene i biquada imas na
www.bgwireless.net
Nisam bas siguran da ce kantena vrsiti posao na 800m i na tvom mestu bih se potrudio da nabavim neki od sabackih gridova, jeftini su a rade posao.
 
djalf je napisao(la):
Koliko je sabacki grid, mislim cena? Da li bi mi bio dovoljan biquad?
Grid 16 (13db) je oko 25e to je najmanja imas i vecih 19 (18db), 22 (21 db), 25 (25db)
 
E ti si to stvarno sve ljepo napisao,al mi daj reci šta ti vjettar to ne pomiče....jel ima kakve veze sa signalom hldnoća,vjetar,sunce...i rec mi molim te dali ja s tom opremom koju ti govoriš mogu ako mi je signal recimo dobar igrati igrice,skidati programe i ostale stvari a da to mene ne prekida.Hocu reci koliko tebe cesto puta to prekida u radu na netu??Otprilike...
Hvala
 
kepa je napisao(la):
Grid 16 (13db) je oko 25e to je najmanja imas i vecih 19 (18db), 22 (21 db), 25 (25db)
Ok, a da li je bolji grid ili biquad, posto su mi svi rekli da je bolji biquad? Ne zaboravite da u BG-u koriste uglavnom AP-ije od 250mw, a kod nas je 1W! Ipak je to jaci signal od vaseg (manja gustina naseljenosti). Anyway, sutra bi trebalo da montiramo katicu (Pheenet od 250mw!) pa vam javljam kako radi!

Evo ovako, bio je prijatelj mada mi nije ostavio karticu da se zezam jer jos uvek je sve u test fazi, tokom nedelje dobijam sve. Kartica je Pheenet 200mw, udari me struja jer sam se uzemljio na oluk (hteo sam tu da je stavim). Sa "pendrek" antenom nije hteo ni da prdne, a sa panel antenom od 15db sam nasao polozaj od 11Mbit/s na mojih, kazi 800 metara do 1km, nema vise. Nismo nista testirali (ono SNR i ping jer ljudi zure), a signal je bio extra. Internet jos nije pusten u rad, samo test signal. Pitanje: da li da probam da napravim kantenu jer mi je laksa od biquada, pa kad dodju da probam tako, ili da se odmah bacim na pravljenje biquada (da li je bolji od ovog panela koji su mi donosili, odnosno da li biquad ima vise od onih 15db koliko ima onaj panel i da li je uopste bolji biquad od panela, nezavisno od db)? Panel me kosta 2000 dinara a ima i neki manji od 1200. Sta mi je ciniti (koja antena) na moju daljinu od 1km max.? AP je 1W, kartica 200mw (oba Pheenet). Hvala!
 
Poslednja izmena od urednika:
nikako biquad nije bolji od grida jer biquad ima karakteristiku od 12-15db a grid 24db :) duplo...
sto se panela tiche on najcesce ima ugao zahvatanja od nekih 75 stepeni dok biquad to nema i nije pogodan za Access point...
 
Poslednja izmena:
andjelina1 je napisao(la):
E ti si to stvarno sve ljepo napisao,al mi daj reci šta ti vjettar to ne pomiče....jel ima kakve veze sa signalom hldnoća,vjetar,sunce...i rec mi molim te dali ja s tom opremom koju ti govoriš mogu ako mi je signal recimo dobar igrati igrice,skidati programe i ostale stvari a da to mene ne prekida.Hocu reci koliko tebe cesto puta to prekida u radu na netu??Otprilike...
Hvala

Ako je sve OK sa opremom na tvojoj i strani provajdera, tada sve radi odlicno. Iskreno, ja pucanje signala sa AP-om nisam imao nikada. Vodite samo racuna da ako provajder nakaci dosta usera na jedan AP, tada recimo biquad(zbog rasipanja signala) postane nedovoljan i potrebno je uzeti neku usmereniju antenu(npr. grid). U svakom slucaju, za dobre pingove obavezno grid a ukoliko to nije prioritet ( biquad, kantena ).

Iz svog dosadasnjeg iskustva, mogu iskreno da preporucim kupovinu fabrickih antena(panel, grid, backfire...). Kantene, biquadovi su ipak samo "amaterske prirode" (ovo sve naravno ukoliko vam je potreban konstantan ping, tj. odlican kvalitet signala).

Neko je pitao za kantenu na 800m ? Radice kantena i na 800m ali sa prikljucenjem vise korisnika postace nedovoljna. Zato najbolje investirajte u neku "postenu" antenu. Gridovi iz Sapca su se pokazali OK a jeftini su. Premda i oni imaju vise rasipanja signala od firmiranih antena.

Hint:
Pre odluke o prikljucenju na mrezu, testirajte ping sa AP-om provajdera. Ukoliko je ping <10ms sve je ok(relativno). U protivnom, imacete samo problema u kasnijem periodu.

djalf je napisao(la):
Kartica je Pheenet 200mw

Koja je to kartica od 200mW ? Prvi put cujem da ima kartica te jacine ???

bgillegal je napisao(la):
nikako biquad nije bolji od grida jer biquad ima karakteristiku od 12-15db a grid 24db :) duplo...
sto se panela tiche on najcesce ima ugao zahvatanja od nekih 75 stepeni dok biquad to nema i nije pogodan za Access point...

1. Ima i gridova <24 dB ;)
2. Mislim da Panel kao usmerene antene imaju ugao mnogo manje od 75 stepeni, sto je i dobro jer su usmerene pa samim tim je signal bolji.
3. biquad + sat. tanjir je odlicna kombinacija. Pri tome se moze postice ugao od svega 3-5 stepeni cime se postizu "vrhunski" signali. Zbog toga mnogo provajderi forsiraju tu kombinaciju kao best-buy. Inace, biquad ima dosta velik ugao zracenja pa se cesto par biquada u kombinaciji koriste kao zamena za omni antene.

Za sve vazi opste pravilo koje svi znamo, nista dok se ne proba kako sve radi u praksi ! Ipak je to bezicna oprema i kao takva podlozna raznoraznim uticajima. Generalno se znaci ne moze reci: Za tu i tu razdaljinu je potrebna takva i takva antena. Jedino se moze govoriti sa aspekta sta je dovoljno od opreme za neki solidan rad. Ukoliko se zele extra rezultati (kvalitet), mora se poseci za proverenom Hiperlink Grid 24dB koja kosta cini mi se sada oko 100e sa porezom. Sve zbog toga sto niko ne moze reci sta ce biti sutra...Evo recimo neko pise da neki provajder koristi 1W opremu. Pita li se taj provajder sta ce biti kada dodje jso jedan provajder sa 1W pojacivacima??? Tada ce obojica shvatiti da nijedan ni drugi ne mogu da rade.

djalf je napisao(la):
Evo ovako, bio je prijatelj mada mi nije ostavio karticu da se zezam jer jos uvek je sve u test fazi, tokom nedelje dobijam sve. Kartica je Pheenet 200mw, udari me struja jer sam se uzemljio na oluk (hteo sam tu da je stavim). Sa "pendrek" antenom nije hteo ni da prdne, a sa panel antenom od 15db sam nasao polozaj od 11Mbit/s na mojih, kazi 800 metara do 1km, nema vise. Nismo nista testirali (ono SNR i ping jer ljudi zure), a signal je bio extra. Internet jos nije pusten u rad, samo test signal. Pitanje: da li da probam da napravim kantenu jer mi je laksa od biquada, pa kad dodju da probam tako, ili da se odmah bacim na pravljenje biquada (da li je bolji od ovog panela koji su mi donosili, odnosno da li biquad ima vise od onih 15db koliko ima onaj panel i da li je uopste bolji biquad od panela, nezavisno od db)? Panel me kosta 2000 dinara a ima i neki manji od 1200. Sta mi je ciniti (koja antena) na moju daljinu od 1km max.? AP je 1W, kartica 200mw (oba Pheenet). Hvala!

Daj da vidimo ostvaren ping sa panelkom...Znaci, pinguj AP provajdera da vidimo da li je zaista signal odlican kao sto kazes.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno