Šta je novo?

iPad 4

Imaš neki uređaj za X evra, dolara, dinara, nebitno. Neko ti kaže da uskoro dana stiže sledeća generacija, koja ima bolje karakteristike za istih X. Malo ljudi bi kupilo stariji model, pogotovu ako je ti X solidna svota i ne radi se o nekom uređaju za poslovnu primenu, već prvenstveno za zabavu.

Po ko zna koji put, da li ce uredjaj koji si kupio i cije si karakteristike znao pre kupovine poceti slabije da obavlja poslove zbog kojih si ga kupio nakon sto izadje nova generacija? takvim razmisljanjem najbolje bi bilo da ga najave 6 meseci pre nego sto se zaista pojavi u prodaji. ne znam koja kompanija tako posluje ali ok. tablet trziste je u usponu, tehnologija napreduje iz dana u dan, samim tim i konkurenti agresivno nastupaju jer je to jedini nacin za opstanak.
 
Pre pola godine platio sam nov ipad 3 za 400e, a malo manje ce kod nas kostati daleko losiji ipad mini. Ja to vidim kao dobru kupovinu. Pogotovu sto sam od prvog dana imao jb. Prodavace se polovan po dobroj ceni kada se pojavi novi iPad, koji se, uzgred, ne zove ipad 4. Postoji dobar razlog zasto se tako ne zove, a taj razlog je da ovo i nije nova generacija, nego medju generacija. Takodje, ko bude kupio savrseno ocuvan polovan ipad 3 za nekih 300-350e recimo, takodje ce napraviti dobru kupovinu jer za te pare opet nece biti boljeg. Ljudi koji su do sada su merkali trojku treba da budu zahvalni sto je Apple izbacio medju generaciju jer ce se pojaviti brze polovne trojke u oglasima.

Sve je uostalom stvar percepcije koju diktira trziste. Bice ok i da novi uredjaji izlaze 6 meseci, samo dok ljudi shvate da "istinu" kroje magovi iz silikonske doline i niko drugi. Nije ni Android trziste nista drugacije. Apple je primoran od strane konkurencije da ubrza dinamiku izbacivanja novih proizvoda i da prekroji trenutnu ponudu nekih uredjaja. Za nekoliko godina, mozda ce svi izbacivati nove uredjaje kvartalno. Najbitnija je podrska, za sta Apple korisnici tradicionalno ne moraju mnogo da brinu, za razliku od Android korisnika. Ja ne razumem da neko kupi tablet i ne zna da li ce imati podrsku za sledecu reviziju Androida. Ili, ne daj boze, Windows 8 tablet sa ukupno 10 metro aplikacija, sto je macka u dzaku i pojma nemamo da li ce dovoljno brzo, ako ikada uopste, razviti ekosistem.

nikome ne bih savetovao da je kupuje polovnu jer sa ovim grejanjem, ne verujem da ce moci da izdrzi vise od dve godine (taman da istekne garancija).

Ja bih, recimo, svima savetovao da nikako ne prihvate tvoj savet, i siguran sam da nece. Dramatizujes problem sa grejanjem, a svi apple uredjaji su napravljeni da traju jako dugo.

Kad nakon 6 meseci zamenis proizvod to znaci da ti je prethodni proizvod imao problem u proizvodnji

Kakav crni problem u proizvodnji, jedini razlog pojave medju generacije je najava nexusa 10 i dobra prodaja nexusa 7. Sve retina aplikacije prosto lete na ipadu 3.
 
Poslednja izmena:
Problem u proizvodnji je kad zakljucis da procesor ne moze da obavlja procese bez ogromnog grejanja. A to grejanje utice na druge komponente i sugurno skracuje trajanje uredjaja, za koliko videcemo u hodu i ja i svi ostali koji imaju ipad 3. A uredjaj je napravljen da traje toliko dugo da je povucen iz prodaje posle samo 6 meseci. To se nekada zvalo opoziv uredjaja.
Btw ne planiram da zavaljam nekome ipad 3 tako da sam savet dao krajnje iskreno. Bolje je uzeti provereni ipad2 nego ipad 3 koji je medjufaza.
 
Poslednja izmena:
Videces da neces imati apsolutno nikakvih problema. Odakle ti uostalom ideja da ce se novi ipad znacajno manje grejati sa duplo brzim procesorom?

Takodje, svaku generaciju prati FUD pa ce i ovu medjugeneraciju... samo cekam da krenu sa kukanjem.
 
Cekaj bre majka mu stara, kupujete li vi uređaje zato sto vam odgovaraju specifikacije/cena odnos ili sta? Uvek ce za 6 meseci ili godinu da izadje novi uređaj, koji je jel te bolji napredniji... Sta znam meni je to totalno nebitno, kupim ono sto mi u tom trenutku treba.

Btw, neke radnje free menjaju IPAD3 za novi Ipad ako je kupljen u proteklih 30 dana. Bas se pitam kad bi kod nekog drugog proizvodjaca ovo proslo? Ne branim nesto Apple ali taj opsti trip kako su maltane samo oni pohlepni i vole da zarade je vec malo truo...
Samo jedna prodavnica je to davala..OStale ne..Nije to polisa Apple... U Austrliji su dečka u Apple radnji odbili iako je pre par dana kupio ipad3.
I nisi razumeo celu kritiku...Da su najavili, kao što to uvek rade, da će izaći uskoro ipad4, ne bi kupovali ipad3. Takođe, ovo i nije ipad4 i oni ga tako ne zovu, kao što i prvu verziju nisu zvali tako sa razlogom.Ovo nije IPAd4 nego Ipad 3..... Umesto "new Ipad" nazvali su ga "Ipad with retina display".Sa sajta su izbacili prethodnu varziju pa čak i čip A5x. Iako su zadržali ipad2, a5 chip....

Samo mu zamenili ipad3 sa novim ipad3 na sajtu i to su uradili tako što su ga provukli kroz izdanje malog Ipada-.Čak su i u jakim TV stanicama priznali da su uvak znali kada će izaći nova serija ali da ih je ovaj novi Ipad iznenadio. Dokaz koliko su to krili.
Zašto sada na sajtu drže u koparatativnom delu ipad2 a ne ipad sa a5x? Tašto nema više "new ipad" a ima IPad2? Ako odeš na komapraciju model videćeš...Pisao sam o tome.. http://www.apple.com/ipad/compare/
 
Poslednja izmena:
Apple ga je na prezentaciji predstavio kao "iPad fourth generation", pa nema mnogo smisla i dalje ga zvati iPad3...
 
Videces da neces imati apsolutno nikakvih problema.
Moze biti, ali bilo bi lepo kad bi apple zvanicno dao informaciju o procentu pokvarenih ipada po generacijama. Neformalnu informaciju koju imam je da se ipad3 do sada pokazao losije od dvojke dok u odnosu na jedinicu nisam cuo. Da ima nesto zvanicno bilo bi lakse nego da procenjujem na osnovu rekla-kazala. Verujem da je i to apple motivisalo da sto pre zaboravi na taj uredjaj i da ga nigde vise ni ne pominje.
 
Nisu trebali da izbacuju uredjaj kod koga je jasno da procesor nije dorastao zadatku.
Kom zadatku? Jesi našao neku igru gde je framerate bio nizak? Jesi imao problem pri reprodukciji hd filmova? :trust: Gluposti...
radi se o nečem što sam i sam predvideo posle izlaska I4S na isrbija forumu, apple-ovi ciklusi izlaska novih uređaja su postali predugi u odnosu na konkurenciju i počeće da ugrožavaju prodaju u tih zadnjih 3-6 meseci pre izlaska nove generacije. Pogledaj koliko drugi proizvođači izbace uređaja između 2 generacije ajfona ili ajpeda.
Apple je tu grešku ispravio, radi osveženja uređaja u toku jedne generacije.
iPad 2 je u jednom trenutku doživeo prelazak na 32nm proces proizvodnje, koji je doneo i poboljšanje performansi baterije.
iPhone 5 je izbacio posle 11 meseci (iPhone 4S smo čekali 15!)
A6 procesor nije bio spreman do jeseni, i kada su se stvorili uslovi zamenili su CPU/GPU kombo na iPadu za brži i energetski efikasniji.
Ova taktika je komplikovanija jer umanjuje profit i zahteva stalno prilagođavanje proizvodnje, ali neophodna je u ovom trenutku.
Ne verujem da će to dugo da potraje, možda godinu - dve, mobilni OS-ovi su već dostigli neku zrelost, nema velikih promena, tržište je već zasićeno, mnogi proizvođači smartfona -nokia, rim, motorola, sony (donedavno i lg) slabo posluju, htc beleži velike padove profita.
U jednom trenutku će verovatno doći do usporavanja na tržištu mobilnih uređaja - baš kao što smo nekad kupovali grafičke karte na pc-u svakih 6 meseci, a sad to možemo da uradimo i svake 2-3 godine
 
Poslednja izmena:
Ja bih, recimo, svima savetovao da nikako ne prihvate tvoj savet, i siguran sam da nece. Dramatizujes problem sa grejanjem, a svi apple uredjaji su napravljeni da traju jako dugo.



Kakav crni problem u proizvodnji, jedini razlog pojave medju generacije je najava nexusa 10 i dobra prodaja nexusa 7. Sve retina aplikacije prosto lete na ipadu 3.

+1
 
To drgonzo>Skini futrolu, pokreni bilo koju zahtevniju igru i posle sat vremena ces videti o cemu pricam... Ako smeta prstima, smeta i ostalim komponentama unutra. radi sve al ocigledno da bi mu prijalo da ga nisu toliko opteretili, zato su ga brze-bolje i zamenili.
 
Poslednja izmena:
Jeste vreo i to nije sigurno electronic friendly..CPU je daleko zaostajao za kinkurencijom u toj klasi.I to su promenili sa razlogom. A6x je tek ono pravo.Ali sto se tice grafike, i nabolja tegra je kikiriki GPU u odnoau na GPU IpadA.To potpisujem odgovorno i mogu da dokazem.Ako neko odigra Beach buggy blitz na maksimum grafickih podesavanja na bilo kom tabletu osim Ipad3, ja castim rucak.Igra inace na ipad3 radi na maksimum detalja bez lagova i to radi kao zmaj.A na Infinity,koji ima zadnju tegru ne moze ni na pola kvaliteta a da ne secka.Jednostavno Apple im je dao domaci zadatak.Ali je opet A5x spor.I to primetno.To su ispravili sa A6x i sada polako, pocinje da mi se svidja ipad.Jos da otvore hebeni IOS i najbolji su.
 
Poslednja izmena:
Ja savetujem ljude da ne kupuju ovaj uopste uredjaje jer predvidjam da ce uskoro da izadju novi i bolji :)

Ko kupuje pametno i iz pravih razloga ne smeta mu nicija poslovna politika. Evo IPAD prve generacije me i dan danas savrseno sluzi, ne znam sto bi neko sa ipad 3 kukao onda sad. Sta ima da se osecas prevareno ja ti ponudim da kupis nesto po toj i toj ceni i ti kupis? Tih prica greje se, ima da rikne za godinu, dve tri i ostalih gledanja u pasulj me manite...
 
U radnjama gde sam vise uopste ne vidim trojku, samo dvojku i cetvorku. Btw ono sto odmah primecujem je da displej modeli nemaju problema sa grejanjem i da su na dodir mlaki. Cena je 529chf za 16gb ako se placa kesom, naravno bolje je uklopiti sa nekom promocijom. Zamena standardna - do 14 dana, preko toga niko ne podrzava. Jedino mi nije jasno gde su nestale trojke. Momak u migro electronicsu rece da su ih sve vratili apple-u i da ih vise nece dobijati. E sta apple planira sa njima moze samo da se nagadja.
 
nije mi jasno odakle vam to da ako je vreo za ruku nije ok za elektroniku... evo u firmi mac mini radi skoro godinu dana bez ikakvih problema non stop a vreo je kad ga pipnes...
 
kapiram da nije baš najzdravije za ekran i bateriju... ostatku ne bi trebalo da smeta... ja generalno ne volim kad se uređaji mnogo greju. to je jedan od milion razloga zašto sam se u sreći i veselju rastao sa jedinim apple uređajem koji sam imao. bilo- ne ponovilo se, agonija! 50% stvari nisam mogao da uradim, kao da je dumb a ne smart uređaj.
 
Verovatno su blesavi svi proizvodjaci elektronike kad napisu da uredjaje ne treba koristiti na temperaturama preko 40-50c. A sam ipad3 generise nekih 45-50c posle pola sata igranja zahtevnije igre. Al valjda je najbolje d anapisem da je uredjaj idealan a da ga bacim na oglase, mozda se neko i upeca :D
 
nije mi jasno odakle vam to da ako je vreo za ruku nije ok za elektroniku... evo u firmi mac mini radi skoro godinu dana bez ikakvih problema non stop a vreo je kad ga pipnes...

Poredis veoma razlicite masine..a i mac ima hladjenje..Ovde su baterija i ekran jako blizu.Na vek baterije direktno utice toplota.Cak su to i napisali na apple sajtu u odeljku uputstava za bateriju.
 
Elem..kako mi posle nerviranja odgovori Siri na 4s. Lol..
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    143.1 KB · Pregleda: 256
U radnjama gde sam vise uopste ne vidim trojku, samo dvojku i cetvorku. Btw ono sto odmah primecujem je da displej modeli nemaju problema sa grejanjem i da su na dodir mlaki. Cena je 529chf za 16gb ako se placa kesom, naravno bolje je uklopiti sa nekom promocijom. Zamena standardna - do 14 dana, preko toga niko ne podrzava. Jedino mi nije jasno gde su nestale trojke. Momak u migro electronicsu rece da su ih sve vratili apple-u i da ih vise nece dobijati. E sta apple planira sa njima moze samo da se nagadja.
jesu te radnje u budućnosti? Zvaničan datum izlaska iPada 4 je 2. novembar, a danas je 27. oktobar :d
očigledno je taj uređaj koji si koristio iPad 3
 
Poslednja izmena:
Na displejima cetvorka i dvojka, za kupovinu samo dvojka a cetvorka moze da se naruci i preuzme sledeceg petka, trojke ni od korova. Izgeda da ne shatas da apple nece vise ni pominjati trojku, kao da je nije ni bilo. Valjda se toliko ponose tom furunom.
Btw napravio sam samo jednu gresku u navedenom postu- rrp za cetvorku je 559.
 
Poslednja izmena:
Ovaj forum je pravo mesto da ponudis brojke do kojih si dosao testiranjem, opises nacin testiranja i sl.
Naravno, sve to mozes i potpisati... ali ne moras :)

Supruga je vratila ipad3 i ceka ipad4.Naveo sam primer igre,koja radi na maksimum graf kvaliteta.Neka neko na tegri to uradi.Tamo je na minimumu jer je cak i na pola kvaliteta toliko spor framerate da je tesko igrati.Kada stigne ipad4 uradicu testove ali to je vec uradjeno na netu i jasno je da Ipad4 shije sve u grafici.
 
Supruga je vratila ipad3 i ceka ipad4.Naveo sam primer igre,koja radi na maksimum graf kvaliteta.Neka neko na tegri to uradi.Tamo je na minimumu jer je cak i na pola kvaliteta toliko spor framerate da je tesko igrati.Kada stigne ipad4 uradicu testove ali to je vec uradjeno na netu i jasno je da Ipad4 shije sve u grafici.

To se odavno zna, da je gpu iz ipad 2 (PowerVR SGX543MP2) bio u rangu tegre 3, a kamoli ovaj iz ipad3 (PowerVR SGX 543MP4@250MHz) ili ne daj bože najnovijeg (PowerVR SGX 543MP4@500MHz), jednostavno su u tom delu daleko odmakli android SoC-evima...Čak i S4 pro sa Adrenom 320 zaostaje...
Ali, srećom, tu je Exynos 5250 sa Mali T604, da sve to dovede na svoje mesto :D
 
To se odavno zna, da je gpu iz ipad 2 (PowerVR SGX543MP2) bio u rangu tegre 3, a kamoli ovaj iz ipad3 (PowerVR SGX 543MP4@250MHz) ili ne daj bože najnovijeg (PowerVR SGX 543MP4@500MHz), jednostavno su u tom delu daleko odmakli android SoC-evima...Čak i S4 pro sa Adrenom 320 zaostaje...
Ali, srećom, tu je Exynos 5250 sa Mali T604, da sve to dovede na svoje mesto :D
izašli su rezultati gl benchmarka za nexus 10, mali t604 je sporiji od iPada 3, a iPad 4 izlazi za koji dan, tako da sumnjam da će da "dovede na svoje mesto"... ali ne sumnjam da će u praksi sve odlično da funkcioniše i na jednoj i na drugoj platformi

Na displejima cetvorka i dvojka, za kupovinu samo dvojka a cetvorka moze da se naruci i preuzme sledeceg petka, trojke ni od korova.
dakle ta radnja u kojoj si bio prva u svetu ima iPad 4? Ok, dižem ruke od dalje rasprave... :)
 
dakle ta radnja u kojoj si bio prva u svetu ima iPad 4? Ok, dižem ruke od dalje rasprave... :)
Sta da ti kazem, pisi apple-u i pitaj ih kome su poslali display modele. Kad te nije mrzelo da se prepucavas sa b92 i ubedjujes ih da pad cena akcija sa 700$ na 600$ ne znaci nista znacajno, ne verujem da ce te i ovo mrzeti.
 
Samo da se ispravim..gore..mislio sam na ipad3 koji ih sije u grafici..greska u kucanju..my mistake sorry
CETVORKA ce biti tu pocetkom novembra ali tu je stanje isto..
KRAKEN, nesto si permutovao tu..Nema je i nece je biti u prodaji do 2 nov.
Sent from Asus infinity tablet
 
Poslednja izmena:
U radnjama gde sam vise uopste ne vidim trojku, samo dvojku i cetvorku. Btw ono sto odmah primecujem je da displej modeli nemaju problema sa grejanjem i da su na dodir mlaki. Cena je 529chf za 16gb ako se placa kesom, naravno bolje je uklopiti sa nekom promocijom. Zamena standardna - do 14 dana, preko toga niko ne podrzava. Jedino mi nije jasno gde su nestale trojke. Momak u migro electronicsu rece da su ih sve vratili apple-u i da ih vise nece dobijati. E sta apple planira sa njima moze samo da se nagadja.

Bio sam u desetak Apple Store-ova i nikada ni u jednom nisam video izlozene proizvode koji jos uvek nisu u redovnoj prodaji. Kanda si ti pobrkao nesto...
 
Nazad
Vrh Dno