Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Englezi su fizički odsečeni od ostatka Evrope, to je glavni njihov problem. Dobro da Australiju neko nije pomenuo...
 
Po hiljaditi put napisano ovde na forumu - bugari i rumuni su uzeli od eu sredstva iskljucivo za razvoj internet infrastrukture (velike su pare u pitanju, ne znam tacno cifru). Te pare su dobili tek kad su postali deo eu. Neke druge clanice su te pare potrosile na puteve, aerodrome i sl. Jel sad jasnije ?
Dakle, rumuni i bugari ne spadaju u grupu "obicnih" zemalja bar kad je rec o internet brzinama i internet pristupu vec spadaju u sam svetski vrh.


Recimo da je tacno ovo sto pricas i da je velika kolicina novca dobijena od EU ulozena u razvoj opticke mreze i dalje ostaje ogromna razlika u ceni interneta kod nas i u Bugarskoj i Rumuniji. Pogledaj samo Targo koji putem svoje opticke mreze prodaje paket od 10/5 za 15 eura a u Bugarskoj paket od 100Mbit kosta 8 eura. Jedno su tehnicki kapaciteti a drugo cena usluga. Cak i kablovski operateri kod nas bi mogli da ponude brzine od 50 ili 100 mbit za cenu kao kod Bugara ali zasto bi to radili kada mogu da nam i dalje deru kozu...
 
Da li obican ili ipak mora VoIP telefon
Modemi koji će korisnici dobiti na korišćenje za uslugu telefonije (i Internet-a) su Cisco EPC 2202 (Euro DOCSIS 2.0) i Cisco EPC 3208 (Euro DOCSIS 3.0).
http://www.dodaj.rs/f/25/nq/2FLMWbOQ/image51.png
ja sam se vec unapred SBB u zahvalio na novu uslugu
ne hvala
 
Poslednja izmena:
Da li obican ili ipak mora VoIP telefon
Modemi koji će korisnici dobiti na korišćenje za uslugu telefonije (i Internet-a) su Cisco EPC 2202 (Euro DOCSIS 2.0) i Cisco EPC 3208 (Euro DOCSIS 3.0).
http://www.dodaj.rs/f/25/nq/2FLMWbOQ/image51.png
ja sam se vec unapred SBB u zahvalio na novu uslugu
ne hvala

Zar u uputstvu za te modeme nije naglaseno da se koriste "konvencionalni" (obicni) telefoni? Jedini zahtev je da imaju tonsko biranje.

Ja cu verovatno cim bude moguc prenos broja preci na SBB tel.
 
Poslednja izmena:
Razmisljam da uzmem sbb net, da uzmem odmah ili da cekam (mozda bude neki popust iki povecanje brzine pred ng) ?? Koja je fora sa duo mix paketom, to mu dodje na isto kao da sam uzeo posebno net, posebno kablovsku?
 
ako bude povecanje, bice za sve.
popust mozes samo da sanjas.
za duo mix, nije bas isto ko posebno - jer je u pitanju digitalni signal D3 koji bi se posebno doplacivao oko 200 RSD.
 
ako bude povecanje, bice za sve.
popust mozes samo da sanjas.
za duo mix, nije bas isto ko posebno - jer je u pitanju digitalni signal D3 koji bi se posebno doplacivao oko 200 RSD.

Realno gledano koje su mi prednosti d3 signala, imam 42" tv full hd
 
Ogromne.
 
Po hiljaditi put napisano ovde na forumu - bugari i rumuni su uzeli od eu sredstva iskljucivo za razvoj internet infrastrukture (velike su pare u pitanju, ne znam tacno cifru). Te pare su dobili tek kad su postali deo eu. Neke druge clanice su te pare potrosile na puteve, aerodrome i sl. Jel sad jasnije ?
Dakle, rumuni i bugari ne spadaju u grupu "obicnih" zemalja bar kad je rec o internet brzinama i internet pristupu vec spadaju u sam svetski vrh.
Po prvi put ja ću napisati sledeće:
Dobijali smo i mi donacije za razvoj optičke infrastrukture, a tu bih pre svega izdvojio veliku I dobro razgranatu optičku mrežu Elektroprivrede Srbije koja pokriva gotovo celu zemlju, a koju smo dobili na poklon od Evropske unije. Ta ista infrastruktura trubi prazna još od 2010. godine.
 
Ta ista infrastruktura trubi prazna još od 2010. godine.

Navodno je ranije bila priča da se o tome ćuti i čeka do prodaje Telekoma, i dok se zakonski reguliše ta mreža, jer EPS nema sve potrebne dozvole za tako nešto.
 
Najveci problem je sto tehnicki nije definisano cija je to tacno mreza. Pa tu postoji malo prepiranje unutar EPS-a. Bar je tako bilo pre nekog odredjenog vremena.
 
Poslednja izmena:
Trebalo je da krene od 1. decembra, ali je RATEL pre koji dan objavio da ce kasniti jer nisu "svi" operateri spremni za prenos broja.
 
Blizi se 1. novembar. Ima li kakvih suskanja o povecanju brzine ?
 
Pa to je vec poznato. Mislio sam nesto novo, nesto divlje :-devil-:
 
Ima price o fixiranju brzina na Gbit/Gbit u Skandinaviji - sto se Srbije tice, upravo se pominje uklanjanje viza za prelazak iz praistorijskog u prihvatljiv internet domen :) Ali tek se pominje ;)
 
Navodno je ranije bila priča da se o tome ćuti i čeka do prodaje Telekoma, i dok se zakonski reguliše ta mreža, jer EPS nema sve potrebne dozvole za tako nešto.

Najveci problem je sto tehnicki nije definisano cija je to tacno mreza. Pa tu postoji malo prepiranje unutar EPS-a. Bar je tako bilo pre nekog odredjenog vremena.

Sve je to tačno i to je jedan od razloga što je situacija takva kakva je. Samo hoću da to imaju na umu oni što pričaju kako su Bugarska i Rumunija dobijena pristupna sredstva uložila u optiku i zato imaju brz i jeftin internet. Sve je to super, ali optuku imamo i mi, donacije smo dobijali i mi, ali problem nije u tome nego u državi. Ja ne krivim Nubu što je podmazala Dulića, da smo normalna država u kojoj svako može da dobije, kroz normalnu proceduru i u razumnom roku, dozvolu za optiku, e onda bi kriva bila Nuba što je nekog podmazala da bi bila na neki način povlašćena, a ovako u uslovima kada se dozvole čekaju godinama i bezrazložno odbijaju, dobro nije bez razloga nego da bi Telekom i dalje bio primat na tržištu bez značajnih i pravovremenih ulaganja, jedini krivac je država i ministri.

Eto da kažem da i PTT Srbije i Železnice Srbije još od 2010. godine imaju zamisao o polaganju optike OGROMNOG kapaciteta duž svih značajnih pruga u Srbiji, ali država očigledno tako nešto ne želi jer to već 2 godine nikako da se sprovede u delo iako postoji značajna inicijativa u oba preduzeća za takav projekat. Plan je da Železnica ustupi zemljište uz prugu, a da PTT odradi celu infrastrukturu, a vlasništvo nad optikom bi bilo 50-50.

Evo našao sam i ovo.
 
Poslednja izmena:
Sta ce biti 1. Novembra ?
 
Ja sam shvatio da neće biti ništa, osim fiksnog....
 
@Mr One
Taj projekat Zeleznica Srbije o pravljenju opticke mreze preko cele teritorije zemlje, paralelno uz prugu, je poceo jos 2007-me, ako ne i ranije.
Trebalo je da bude finansiran od strane jedne evropske zemlje, preko razvojnih banaka. Ceo projekat je odugovlacen od strane Zeleznice i politickih struktura, i sticajem okolnosti sam prestao da ga pratim.
Mreza bi bila koristena za potrebe Zeleznice (jedan deo), dok je za ostatak postojala ideja da se komercijalizuje.
Pozdrav
 
SBB muti jos vise vec pomucenu vodu :)

Neznam sta ce biti 1.11 ali kapiram da sto se SBB-a tice nista sto se povecanja tice...

SBB je ovim sto je bilo 22.10 samo uveo opciju da onaj ko hoce brzi internet mora da plati na onih 1500 din jos 900 i da podpise ugovor od 2 GOD i to je to,pa ko hoce nek izvoli....
 
S*rem se na fiksnu telefoniju. Hoću bre brži net. Izem ti to najavljeno novembarsko iznenađenje.
 
Sta ce ti brzi net?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno