Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma da, sve prsti od optike.. :d
 
Ha,ha, smesno vam. A mi ovamo na jugu medju sljivama sto se patimo nikom nista :).
 
Meni se čini da Targovo "zujanje" po gradu, definitivno iritira SBB i da im nije svejedno, ali ipak neće učiniti ništa bitnije po tom pitanju.
Nekoliko dana nakon što je Targo u mom kraju u Zemunu ukopao cevi za optiku zvala me neka žena iz SBB-a da mi ponudi da potpišem ugovor na dve godine, dobijem bežični ruter i prva tri meseca TV+Net za 1 din. Međutim, kad je ukapirala da sam vezan ugovorm još godinu i po, odmah je promenila ton (u fazonu: ovaj neće skoro pobeći) i od svega toga nije bilo ništa. Po tome bih zaključio da im je stalo da što više ljudi upecaju na ugovor od dve godine u delovima gde Targo postavlja optiku, što mi govori da nemaju baš u planu neko značajnije povećanje brzina.
 
I da imaju, morali bi da ih povecaju troduplo da me odvrate od prelazenja na Targo, naravno kada bi mi pomenuti bio dostupan. Bas me zanima kakav ce polozaj obe firme biti kroz maks 2 godine, kada se Targo prosiri a SBBu pocnu polako da isticu ugovori sa korisnicima...
 
Ne razumem zasto bi morali da povecaju troduplo? Ok, mozda tebi treba veci upload, ali ogromnoj vecini korisnika mnogo vise znaci download nego upload. Evo ja prvi kada bih birao izmedju paketa 16/2 i 10/5, uvek bih odabrao prvi paket. A to da li te usluge dobijam preko optike ili preko docsis...sta to mene zanima kao korisnika? :)
 
I da imaju, morali bi da ih povecaju troduplo da me odvrate od prelazenja na Targo, naravno kada bi mi pomenuti bio dostupan. Bas me zanima kakav ce polozaj obe firme biti kroz maks 2 godine, kada se Targo prosiri a SBBu pocnu polako da isticu ugovori sa korisnicima...

Zz dve godine se nista znacajno nece promeniti, jer ce targu trebati dosta vremena da postavi opticke kablove, a i gledso sam neku njihovu mapu, to jest plan sirenja, imace par krakova po Vojvodini, sto govori da hoce da pokriju vece Vojvodjanske gradove i duz auto puta, znaci obuhvatice Nis, jedan krak ce ici prema Valjevu i to je to. Cela istocna, juzna i dobar deo zaadne Srbije moze samo da sanja optiku. Koliko sam ja shvatio targo hoce brzo da vrati ulozeno, zato i pokrivaju samo vece gradove sa vecom plateznom moci, sto bi oni razvlacili kablove do Novog Pazara, pa onda cekali duzi vremenski period da im se isplati investicija, kada mogu u Beogradu da navataju veliki broj korisnika na malom prostoru, a uluganja u mrezu su im minimalna. J sam ocekivao da ce targo mnogo agresivnije da krene, ali ipak smo mi slabo trziste sa malom plateznom moci, tako da ukoliko drzava ne pokaze interes, kao sto nece, da informaticki opismeni narod, i ucini internet dostupan na celoj teritoriji, nece sigurno ni neka privatna kompanija kojoj je profit jedino bitan. Navescu jedan klasican primer, drug mi zivi u jednom manjem prigradskom naselju, koje se nalazi u jednoj dolini, da ne kazem rupi :), i gde je tv signal jako los, zbog toga su pisali peticiju sbb- da razvuce kabal do njih, ali su ovi to odbili, sa nekim glupim izgovorom da imaju tehnickih poteskoca da realizuju ovaj zahtev, na kraju se ispostavilo da je sbb izracunao da bi im trebalo 10 godina da isplate investciju, a to je predugo za njih. Eto, tako se posluje u Srbiji, 10 godina im dug period, svasta :).
 
Ne razumem zasto bi morali da povecaju troduplo? Ok, mozda tebi treba veci upload, ali ogromnoj vecini korisnika mnogo vise znaci download nego upload. Evo ja prvi kada bih birao izmedju paketa 16/2 i 10/5, uvek bih odabrao prvi paket. A to da li te usluge dobijam preko optike ili preko docsis...sta to mene zanima kao korisnika? :)

Pazi treba mi net da skidam torrente, seedujem iste, za igre, za web design, tako da mi znaci i download, i upload, a i latency. Primer ti nije neki, 16/1.5 je 2120, 10/5 je 1600 ili 1700 ne secam se. Blize je onaj paket od 20/10, koji je 2300, znaci doplatim 180 dinara za 25% veci download, ~650% veci upload. A preko optike je i manji ping, zato bi trebalo da te zanima preko cega dobijas. Ja imam ok ping, 5-6 je uvek, cim se poveca na samo 10-11, ja to odmah osetim u igrama. Sto onda da ne uzmem optiku kod koje je ping mizeran. Meni je jos super, dobio sam cvor na zgradi i meni direktno ide kabl iz pojacivaca, pre toga sam imao ping 20-30. Sto se tice "ogromne vecine", 20/10 je sigurno bolje nego 16/1.5, cak i da uzmu manji paket, stvarno je nebitno imao 10 ili 16, cak i da skidaju boga oca blu ray filmova, a ne skidaju.
 
Poslednja izmena:
Fora je sto nema sta skinuti. Ni filmovi ni igre, nema nicega da valja
 
Ovo je zali boze sto se placa net :d
 
Pazi treba mi net da skidam torrente, seedujem iste, za igre, za web design, tako da mi znaci i download, i upload, a i latency. Primer ti nije neki, 16/1.5 je 2120, 10/5 je 1600 ili 1700 ne secam se. Blize je onaj paket od 20/10, koji je 2300, znaci doplatim 180 dinara za 25% veci download, ~650% veci download. A preko optike je i manji ping, zato bi trebalo da te zanima preko cega dobijas. Ja imam ok ping, 5-6 je uvek, cim se poveca na samo 10-11, ja to odmah osetim u igrama. Sto onda da ne uzmem optiku kod koje je ping mizeran. Meni je jos super, dobio sam cvor na zgradi i meni direktno ide kabl iz pojacivaca, pre toga sam imao ping 20-30. Sto se tice "ogromne vecine", 20/10 je sigurno bolje nego 16/1.5, cak i da uzmu manji paket, stvarno je nebitno imao 10 ili 16, cak i da skidaju boga oca blu ray filmova, a ne skidaju.

Ja nisam govorio o konkretnim paketima Targa i SBB-a, nego sam naveo primer hipoteticke ponude 16/2 i 10/5 po istoj ceni. I tu bih uvek uzeo ovaj prvi. To je bio odgovor na tvoju tvrdnju da bi SBB trebalo da poveca troduplo brzine da bi bili konkurentni Targu. Sve sto SBB treba da uradi je da po istoj ceni kao Targo ponudi bolji download i to je to. Korisnici kojima je upload bitniji od downloada su mizeran procenat trzista. Kabl ima dobar ping ukoliko nema problema na mrezi. Optika ima dobar ping ukoliko nema problema na mrezi. Ako se jave problemi na mrezi, spajkove ces imati i u slucaju optike i u slucaju kablovskih operatera. Da li mislis da ce tih 1000 metara optickog kabla od data centra do tebe u odnosu na 1000 metara bakarnog kabla da predstavlja razliku u latenciji, ako se zna da signal kroz bakarnu zicu putuje brzinom od 0.66*brzina_svetlosti? Latencija uopste ne zavisi od toga koji kabl koristis u tih poslednjih 1000 metara :)

Na vise tema na forumu su poceli da se javljaju razni "mitovi" u pogledu optike, u fazonu kao da je ona resenje za sve dosadasnje probleme koje smo imali sa provajderima. Te ce nam doneti mizeran ping, te vise nece biti prekida, te ce provajderi odjednom poceti da funkcionisu ko svajcarski sat. Od toga nema nista. Ono sto je prednost optike je mogucnost za dosta veci bandwidth u buducnosti od ostalih postojecih tehnologija, i sto je relativno dugorocno resenje internet infrastrukture. I to je to. Sve ostalo je na provajderu. Ako je provajder dobar nece biti problema ni na bakarnoj zici. Ako je los, ni optika nece biti od pomoci.

Zato kazem jos jednom, paznju treba obratiti na ponudu koju provajderi nude, na stabilnost mreze i ozbiljnost provajdera u resavanju eventualnih problema. A da li je zadnjih 1000 metara bakar ili opticki kabl je potpuno nebitno za krajnjeg korisnika, sve dok i ove starije tehnologije mogu bez problema da isporuce brzine koje ce nam biti potrebne u narednih par godina (a DOCSIS 3 to moze).
 
Ne znam zasto ti mislis da mene zanima sta tebi vise odgovara i sta je dovoljno prosecnom korisniku. Hipoteticka ponuda, lol... ti ladno vagas hipoteticke ponude gde su 16/2 i 10/5 po istoj ceni. Evo ja mogu da kazem hipoteticki 16/2 i 40/20 da su po istoj ceni uzeo bih ovaj drugi.. ne vidim cemu ovo vodi. Cinjenica je da je 10/5 500 dinara jeftiniji, 20/10 200 skuplji. Pa ti meni reci da ne bi uzeo 20/10 umesto 16/1.5 da dodas 200 dinara? Prosecnom korisniku u srbiji je dovoljan ADSL 4/512 i pingom 40, ne znam zasto bi mene zanimalo sta je prosecnom korisniku dovoljno kada ja korisnim PC i internet za totalno druge stvari, i jos 100 stvari za koje prosecan korisnik nije cuo. Sa tih 16/1.5 koje ja imam sad sam zadovoljan, ali da bih sustigao 20/10 paket sa informacijama, morao bih ili da placam news, ili da placam seedbox, ili da placam RS, ili da se drkam sa jdownloaderom, ili da se drkam sa cheatovanjem. I ponovo bi mi bilo komplikovanije, skuplje, i ne bih imao sadrzaj koji bih imao da imam 20/10 (npr muzika koju mozes naci ali da moras da je izseedujes nazad).

Da je optika blagostanje ja nisam rekao, posto nije, ali ako signal kroz bakarnu zicu putuje 0.66*brzina svetlosti, a kroz opticki kabl 0.99*brzina svetlosti, onda nije isto. Takodje da daju iste performanse za te male brzine, ne vidim zasto bi Targo sirio optiku po "celoj" Srbiji koja je skuplja, skuplja za odrzavanje, teza za odrzavanje, nemoguca za korisnika da je odrzava (recimo ja po kuci sa koaksijalnim mogu da radim sta hocu), alat je skuplji? Da se mozda ne pripremaju za vece brzine? A onda se opet postavlja pitanje zasto ulaze u buducnost a ovamo gleda da profitia i vrati pare sto brze? I sta ce bilo kome vece brzine kad tebi ocigledno ne trebaju :D?
 
Poslednja izmena:
Banalizujes diskusiju. Ti si prvi napisao da SBB mora da stavi troduple brzine zar ne? I ja sam napisao da ne mora, da mogu mnogo jednostavnije da zadrze 99.99% korisnika. Otuda i hipoteticke brzine. I ne putuje kroz opticki kabl 0.99*brzina_svetlosti nego gotovo identicno kao i kroz bakar.

Targo ulaze u optiku zato sto grade potpuno novu mrezu. Nije neka razlika u ceni kada se gradi nova mreza, a time resavaju probleme za duzi niz godina.
 
Mislio sam na ljude koji koriste sve cari interneta maksimalno. Kao sto sam rekao prosecnom korisniku je dovoljna 4 puta manja brzina od tih 16Mb, njih boli uvo koliki imaju download "dok im internet radi", upload ni ne znaju koliki imaju. Na njih sigurno nisam mislio, oni koji su net ugradili prvi taj ce imati do iseljavanja, nece sigurno da menjaju ili eventualno da raskidaju ugovor da bi uzimali drugog provajdera kada je njima ta razlika u svemu nebitna. Igramo se gluvih telefona zato sto ti mislis da si prosecan korisnik ustvari ti, kome treba samo download a upload je dovoljan toliki tek da ti browser funkcionise. Ti nisi prosecan korisnik, vas kojima je bitan samo download ima manje nego nas kojima su bitni i DL i UL. Da ne pricam sto za iste pare mozes da dobijes veci upload "gratis". Ako tebi u teoriji ne znaci, sto da ga ne uzmes, pa makad uploadovao sliku na Bench. Pored toga, ti moras dodatno da komplikujes svoje preuzimanje materijala sa interneta, ili da placas neki internet servis koji ce bi obezbediti taj materijal po maksimalnoj brzini. Ja ne moram, potreban mi je samo upload.
 
Ja tebe ne razumem, jer si kontradiktoran. Evo navescu ti primer:

Kao sto sam rekao prosecnom korisniku je dovoljna 4 puta manja brzina od tih 16Mb, njih boli uvo koliki imaju download "dok im internet radi", upload ni ne znaju koliki imaju.

Ti nisi prosecan korisnik, vas kojima je bitan samo download ima manje nego nas kojima su bitni i DL i UL.

Prvo kazes da je prosecan korisnik onaj koji ni ne zna koliki mu je upload (Podsecam da kad kazes prosecan korisnik to znaci da pricas o vecini korisnika, jer to je definicija prosecnog korisnika).
Nakon toga kazes da vas kojima su bitni i DL i UL ima vise. Kako vas moze biti vise, ako si pre toga napisao da su ovi koji ni ne znaju sta je UL prosek?

edit: Aha sad skapirah. Ti si napravio podelu na prosecne, nas kojima treba DL i vas kojima treba i DL i UL.
Auuu, pa onda s obzirom da po mojoj odokativnoj proceni vise od 90% ljudi i ne zna sta je upload, ispada da nas kojima treba DL i vas kojima treba i DL i UL ima jako malo. Trebalo bi neko da javi provajderima da ne bacaju dzaba pare u opremu i povecavanje brzina, radi par procenata nas zaludjenika :)
 
Poslednja izmena:
Taj prosecan sto koristi internet za browsing, YT i FB svejedno nece da vuce celu noc maks brzinom, kao ti i ja, tako da je provajderima svejedno da li ti ljudi imaju 4 ili 20Mb paket. Povecavaju brzine zbog mene i tebe, a povecavaju i najjeftiniji paket da bi takav korisnik morao da uzme paket koji kosta 1400-1500, iako mu ne trebaju te brzine. Kada bi postojao paket od 2/1Mb/s, koji recimo kosta 500 dinara, taj provajder koji ga nudi bi zajebao i sebe i sve ostale provajdere u Srbiji, i to veoma lepo, zato sto su prosecni korisnici veliki procenat nase populacije. Eto zato.
 
zasto ne pitate SBB zbog cega nemaju informacije o povecanju? evo,kao sto znate radijus vektor sprema ubrzanje,ne zna se koliko (trenutno 25/1.5 za paket 10/1) medjutim,vade se na neka testiranja,stalno pomerajuci datum kad ce zvanicno objave :D
 
@Supreme
Aha, znaci provajderi se cimaju oko nas koji cinimo malecki deo trzista. Mislim da bi im jeftinije bilo da zaborave na nas, nego da ubrzavaju :p

p.s. ja uopste ne downloadujem ni mnogo ni cesto. Veci download mi znaci samo zbog toga da kad skidam nesto, to dobijem sto brze (npr film).
 
imate jasne dokaze ovde,dakle nije prevara :p samo,videcemo koliko ce na kraju stvarno da puste :D
 
Nazalost, ne mogu vise da cekam, mislio sam da ce bar ponuditi wifi rutere za jednogodisnje ugovore, ali izgleda nista od toga. Oticicu posle vikenda i potpisacu ugovor na godinu dana, nema mi druge. Da stvarno nameravaju da povecaju brzinu, do sada bi neko vec nagovestio.
 
Zanima me par informacija:

1. Mogu li da uzmem SBB internet bez televizije i jos uz to d3go pretplatu pa da gledam kanale na kompu?
2. Ako sad uzmem samo internet i na primer potpisem ugovor na 1 god...mogu li za par meseci da uvedem i TV pa onda da potpisem neki Mix ugovor umesto ovog ugovora za net?
 
Aha ok. Sta mi je onda najbolje resenje ako hocu sad da uzmem internet, a televiziju kasnije mozda za par meseci?
Postpaid standard bez ugovora 6Mb/s ? Pa onda kasnije ugovori i tako to? :D
 
Ne može nikako net bez TV-a, ni sa ugovorom ni bez.
 
Najjaci su ovi sto postave pitanje i ne slusaju sta ljudi odgovore. Furaju svoj trip i tako to :D
 
Sigurno je neki mladji pošto treba dvaput objasnjavati jedno te isto.
 
Malo mi je mnogo da čitam 36 strana, pa me zanima da li neko zna da li može da se uzme net bez TV-a?
 
Haha ja tek sad video na sajtu da ne moze jedno bez drugog i koji su uslovi za uvodjenje neta, a do malopre sam bio siguran da moze posebno.. xD

"Mesečno održavanje KDS-a 3 obračunska perioda po ceni od 1 dinar..." = eto mi ga resenje
 
Jesi ti ozbiljno mislio da se covek ne zeza?:)


Inace, moze sada da se "uzme samo net 3 meseca", ali se nakon 12/24 placa TV dodatna tri meseca :) Sto nije losa ponuda, efektivno 3 meseca frei kablovske, za ljude koji ionako je ne bi placali ionako da ne moraju, a ionako se vezuju na godinu dana.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno