Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^^^Karikiras bez potrebe :)

Za nezahtevne korisnike taj ruter ce odraditi posao, a ko hoce da korsiti svoj ruter i nece duplo rutiranje neka pre potpisivanja ugovora naglasi da hoce modem i dobice ga. Ako kazu da nema vi nemojte potpisivati i cekajte da donesu modem. Ja sam tako uradio i dobio modem. Ne vidim gde je problem.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav društvo,
uskoro mi ističe ugovor kod Telekoma i planiram da uzmem neki paket kod SBB-a. Interesuje me upravo ovo o čemu ste pisali u poslednjih nekoliko postova tj. povezivanje dodatnog rutera (konkretno imam svoj D-Link DIR 615) ali pitam se da li za tim ima uopšte potrebe. Nisam imao prilike da vidim kako funkcioniše taj ruter koji daje SBB ali na više mesta sam pročitao kritike na račun istog i ne mogu da shvatim na šta se konkretno odnose. Da li je problem slab wireless signal ili šta već? Ako je tako onda će mi biti neophodan dodatni jer živim u kući pa i internet koristim na različitim etažama. Do sada mi je Telekomov Huawei hg 530 sa integrisanom antenom potpuno završavao posao. Da li je moguće da ću sa ovim novim imati problem i ako je tako da li je pametnije tražiti modem kao što reče Vuk?
Unapred zahvaljujem na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
Za nezahtevne korisnike taj ruter ce odraditi posao, a ko hoce da korsiti svoj ruter i nece duplo rutiranje neka pre potpisivanja ugovora naglasi da hoce modem i dobice ga. Ako kazu da nema vi nemojte potpisivati i cekajte da donesu modem. Ja sam tako uradio i dobio modem. Ne vidim gde je problem.

Da je sve tako lagano kako pokusavas da prikazes, ne bi se ljudi ovoliko bunili na SBB i uopste njihovu volju da ucine korisnicima. Naveo sam prilikom potpisivanja da zelim modem, a ne njihov EPC3925, ali nista od toga.
 
Ja sam imao isti problem. Zbog prelaska na Trio Gold Premium, zamenjen mi je EPC3208 za taj HG. Odmah sam uvideo da mi to neće raditi kako treba jer već imam svoj ruter. Nakon dva dana, poslao sam im mail sa obrazlozenjem zašto želim da mi se vrati stari modem zbog toga, toga i toga. Nakon dva dana su odgovorili da će zahtev proslediti nadležnoj sluzbi. Mislim da su me već sutradan zvali da pitaju kada ću biti kući radi zamene modema. Mislim da realno ko god podnese takav zahtev, morali bi da ga ispune.
 
Izvinjavam se, sad videh da postoji tema: "Cisco EPC3925" i očigledno je problem loš signal kao i povezivanje sa dodatnim ruterom.
Preostaje mi samo da ih pitam da li mi mogu obezbediti modem, u protivnom ostadoh ja i dalje kod Telekoma na brzini 10/1 čime će net koristiti dve porodice umesto SBB-ovih 15/1,5 koji bi mogla da koristi samo jedna porodica. Mislim da je to upravo to i bio cilj SBB-a, da ljudi ne bi delili net sa komšijama a samim tim i račun. Zbog toga i sumnjam da će biti jednostavno dobiti klasičan modem.
 
Poslednja izmena:
Da je sve tako lagano kako pokusavas da prikazes, ne bi se ljudi ovoliko bunili na SBB i uopste njihovu volju da ucine korisnicima. Naveo sam prilikom potpisivanja da zelim modem, a ne njihov EPC3925, ali nista od toga.

Ja sam bukvalno rekao da necu prihvatiti ruter niti potpisati nov ugovor ako nemaju modeme. Nemam interes da bilo kome pricam bajke.
 
Koji je konkretno problem sa ovim ruterom? Imam ga vec 2 meseca, nisam primetio neke anomalije. Wifi signal je 10-15% jaci od telekomovih hg modela. Imam 4 uredjaja nakacena na wifi i sljaka ok..

E sad. NAT..Cemu sluzi to? Konkretno, srpski receno.. Sta se gubi?
 
Ako ti je to jedini ruter u kući, zaboravi pitanje.
Ovo je samo za ljude koji već imaju svoje skuplje rutere.
 
I sta se konkretno gubi s duplim natom?

Nista, mi palamudimo ovde i pravimo problem gde ga nema. :) Mislio sam da od sada preporucujem ljudima da umesto davanja 100-150 evra za dual-band-QoS rutere, lepo kupe 3-4 za iste pare posto quad-NAT nece uticati na pakete, prioritet i ostale stvari, a 4 redno vezana rutera moraju biti sigurnija od jednog... verovatno.

Da je sve tako lagano kako pokusavas da prikazes, ne bi se ljudi ovoliko bunili na SBB i uopste njihovu volju da ucine korisnicima. Naveo sam prilikom potpisivanja da zelim modem, a ne njihov EPC3925, ali nista od toga.

Koji je konkretno problem sa ovim ruterom? Imam ga vec 2 meseca, nisam primetio neke anomalije. Wifi signal je 10-15% jaci od telekomovih hg modela. Imam 4 uredjaja nakacena na wifi i sljaka ok..

E sad. NAT..Cemu sluzi to? Konkretno, srpski receno.. Sta se gubi?

Da li je ovde moguće dobiti objektivan odgovor ili je ovo mesto za zezanje? Lepo čovek pita u poslednjem postu a i mene interesuje kao budućem korisniku.
 
Duplo rutiranje dize latenciju i komplikuje port forward. Zavisi sad i od kombinacije rutera ali generalno, nije preporucljivo pogotovo ako se igrate ili radite nesto gde vam je odziv bitan. Ovo sam procitao na jednom domacem forumu.
 
Ja sam na adslu kao i sad na sbb imao ping n domacim serverima oko 15..

Moze malo konkretnije oko tog duplog rutiranja i latencije ko se malo vise razume?
 
Da li imaš još jedan ruter? Ako nemaš, što se opterećuješ?
 
Ja imam nakacen tp link na taj cisco i na taj tp link nakacen desktop bezicno i 2 telefona,sve radi odlicno za sada.
Ne radim nikakav posao,za kucnu upotrebu koristim net.
Koji je konkretno problem s tim ciscom kad se nakaci na njega ruter?
 
Jedan od razloga zasto taj Cisco nije dobar za ljude koji vec imaju sopstveni ruter je nemogucnost dobijanja public IP adrese.
 
Ko god je koristio svoj ruter u dužem periodu verovatno ima već sve detaljno nasetovano, od wifi parametara, DDNS-a, preko DHCP rezervisanih adresa, otvorenih portova u virtual server/port forward ili port triger sekciji kao i kontrolu protoka ka određenim klijentima. Neko koristi i određene access polise ako ima računare kojima u određenom periodu ne dozvoljava pristup ili ako ima malu decu pa ima access listu domena koje su im dostupne. Milion nekih stvari koje ako se moraju podešavati na drugom ruteru iziskuju dosta vremena + što možda neke opcije nisu iste ili ih uopšte nema. Ovaj Cisco ima blago modifikovan softver i nedostaje mu opcija "working mode" gde se može podesiti da li da radi u ruter ili u bridge modu (kao prost modem).

Sa druge strane, ako je baš nemoguće dobiti EPC3208 modem od SBB-a radiće i ako se EPC3925 poveže sa drugim ruterom, bez obzira što je u priči duplo natiranje, nije to "toliki" problem. Dovoljno je na EPC3925 ugasiti DHCP, wifi i IP adresu drugog rutera staviti u DMZ Cisca i tako sve portove proslediti na taj drugi ruter. Na drugom ruteru upisati odgovarajuće IP adrese u WAN pod Static IP i sve će raditi bez da vi kako korisnik imate ikakvih saznanja da su u mreži dva rutera, a podešavanja će vam ostati kao i do sada. Jedine promene su u WAN delu.
 
stigao mi racun danas na 3319 din...

zaracunali mi
1x MESE¬NO ODR¦AVANJE
0.323xGold Trio Mix
0.676xPostpaid 12 Flat Home S

i 1xTelefonija cca 500 din...

zalio sam se na ovih 500 din sad cemo videti, 20. tog sam dobio Trio paket, koji sam onda 22. promenio na trio gold i sda hoce da mi naplate telefon za ceo mesec i to dodatno i van paketa... wtf?!
 
Svašta oni hoće da pogreše, zato obrati pažnju na račun, pogotovo u periodu kada su izmene paketa. Diletanti, šta da se radi :)
 
Zašto koristiš dodatni ruter pored tog ciska?
Imam dve kuce u istom dvoristu pa sam kablom dovukao tp link u moju kucu da bih imao net i za sada sve radi ok.
Doduse moram da restartujem cisca svkih desetak dana jer pocne da pisti i prekine se lan konekcija izmedju cisca i tp linka.
 
Znači najbolje je rašenje dobiti ako je ikako moguće EPC3208. Koliko sam shvatio radi se o ruteru koji su ranije delili korisnicima i koji se može prebaciti u bridge mod tj. da radi kao običan modem. Obzirom da sam nov korisnik ne mogu me ucenjivati pa se nadam da će mi učiniti. :) Već sam bio samo da se raspitam (tada nisam ni znao za caku vezanu za EPC3925 ) i iznenadio se njihovom ljubaznošću kada su čuli da želim da pređem sa Telekomovog ADSL-a :p Videćemo...
 
EPC3208 je modem, ne ruter. Nema nikakvog prebacivanja u bridge mod.
 
Svašta oni hoće da pogreše, zato obrati pažnju na račun, pogotovo u periodu kada su izmene paketa. Diletanti, šta da se radi :)

Kod mene obrnuto naplaćuju mi 268 din manje nego što treba,i nemam pojma šta tu računaju i kako jer mi se ne slaže nijedna računica.
 
Poslednja izmena:
Posle instaliranja novog modema, imam isti problem (kao par vas) sa whatsapp-om (viber nisam isprobavao).
Wi-fi na njemu radi par minuta, pa se zaglupi. Opcije su mi ili da isključim-uključim wi-fi ili da pređem na mobilni net. Kako mi je net stalno uključen, problema nema kad nisam u stanu, ali ima kad jesam. Mobilni net znatno više troši bateriju, a komuniciram preko whatsapp-a sa okolinom.
Zvao sam operatera SBB-a, imao sam utisak da on i ne zna šta je whatsapp (a i ne mora). Međutim, on smatra da oni nemaju veze sa tim. Iako sam mu objasnio da se par ljudi žalilo na isti problem, da sam ranije imao svoj wi-fi uređaj i da nisam imao problema, kao i da se to permanentno dešava, nisam naišao na razmevanje. Kako sam ukapirao da od njega vajde nema, odustao sam od daljeg objašnjavanja.
Da li iko odavde ko se razume u problematiku, može da mi objasni koji andrak se dešava i da li (i kako) mogu da rešim problem? Bilo samostalno, bilo inicijativno? Napraviše me na budalu, a oni brljaju.
 
Posle instaliranja novog modema, imam isti problem (kao par vas) sa whatsapp-om (viber nisam isprobavao).
Wi-fi na njemu radi par minuta, pa se zaglupi. Opcije su mi ili da isključim-uključim wi-fi ili da pređem na mobilni net. Kako mi je net stalno uključen, problema nema kad nisam u stanu, ali ima kad jesam. Mobilni net znatno više troši bateriju, a komuniciram preko whatsapp-a sa okolinom.
Zvao sam operatera SBB-a, imao sam utisak da on i ne zna šta je whatsapp (a i ne mora). Međutim, on smatra da oni nemaju veze sa tim. Iako sam mu objasnio da se par ljudi žalilo na isti problem, da sam ranije imao svoj wi-fi uređaj i da nisam imao problema, kao i da se to permanentno dešava, nisam naišao na razmevanje. Kako sam ukapirao da od njega vajde nema, odustao sam od daljeg objašnjavanja.
Da li iko odavde ko se razume u problematiku, može da mi objasni koji andrak se dešava i da li (i kako) mogu da rešim problem? Bilo samostalno, bilo inicijativno? Napraviše me na budalu, a oni brljaju.

Ja još uvek nisam uspeo da rešim ovaj problem.

Probao sam sledeće:

1) Ugasio sam wifi zašitu = ništa;
2) Podesio sam wifi da radi u B/G modu = ništa, podesio sam da radi samo u N modu = ništa;
3) Ručno sam setovao wifi kanale (probao sam sve kanale) = ništa;
4) Podesio sam MTU na 1500 = ništa, zatim sam stavio malo manju MTU vrednost (1492) = ništa;
5) Ugasio sam sve opcije za Firewall = ništa;
6) Isključio sam QoS = ništa;
7) Odradio sam reset rutera na fabrička podešavanja = ništa.

Dakle, ništa nije pomoglo. Probam sam par Android uređaja, na svakom od njih se manifestovao ovaj problem. U pitanju su Xperia Mini, Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy S3, LG Optimus GT 540, Sony Xperia Live With Walkman.
 
da li ste mozda probali da telefonu dodelite staticku IP adresu i da posmatrate kako se onda ponasa?
 
da li ste mozda probali da telefonu dodelite staticku IP adresu i da posmatrate kako se onda ponasa?

Zaboravio sam da kažem, da, probao sam i sa statičkom IP adresom, opet isto... Nije mi jasno zašto se zaglupljuje wifi konekcija na Androidu sa ovim ruterom...na Nokiji E52 i na laptopu wifi radi besprekorno, zaista zbunjujuće.
 
+1 i meni je ostalo isto, ugovor mi istekao pre 3 meseca.

Posle 7 dana da se nadovezem na ovo ali i meni je ostala 10/1 brzina a vec godinu dana nisam pod ugovorom. I ovo mi je ok brzina, osim upload-a ali ajde.. mada mozda cu da idem na novi ugovor, sve zavisi od nekih drugih planova.

Samo da ne smanje na 6/1, to bi bio bezobrazluk.
 
a da li si podesio da ruter dodeljuje preko DHCP staticku adresu ili si setovao na telefonu?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno