Šta je novo?

Telenor OneTouch (Alcatel OT-990) - root, cwm i battery cal u 1. poruci

I) Kako root-ovati Telenor OneTouch (Alcatel OT-990)

Potrebno:

1. Drajveri za telefon – ako imate bilo koju drugu verziju osim Win 7 x64, verovatno će raditi bilo koji. Ono što je najbitnije jeste da nakon instalacije drajvera u device manager-u dobijete stavku ’Android Phone’-Android ADB Interface (ili Qualcomm Composite ADB Interface - MI01).

Driveri: http://www.megaupload.com/?d=ZEXPJCKW

Za Windows 7 64bit usere: Alcatel je konačno sredio drajvere za Win 7 x64 i instalacijom novih verzija Android Manager-a i One Touch Upgrade-a napokon svi drajveri rade bez problema

2. ADB SDK - naći ćete ga na ovom linku. Kad pokrenete aplikaciju, izvršite update Android SDK Tools i Android SDK Platform-tools i (za ovo nisam siguran, možda i ne mora) download stavke Google USB Driver Package. Takođe, za instalaciju SDK ćete morati na računaru prethodno imati i Java JDK (ne samo JRE)

Kako biste verifikovali da vaš adb prepoznaje vaš telefon, pokrenite cmd u folderu u kojem se nalazi adb.exe (obično u %Program Files%\Android\android-sdk\platform-tools) i kucajte "adb devices" (bez navodnika) i trebalo bi da dobijete 1234567890ABCDEF device. A možete i da instalirate MyPhoneExplorer (na računar i na telefon) i vidite da li se povezuje sa telefonom.

3. SuperOneClick verzija 1.9.5.

Važno: pre nego što pokrenete SuperOneClick, idite na telefonu u Settings-SD & Phone Storage i uradite Unmount SD card, obavezno!

Otpakujte negde tu arhivu, uđite u folder i pokrenite program SuperOneClick. Po otvaranju programa, kliknite na dugme 'Root' i pustite program da odradi proces rootovanja. To traje 15-ak sekundi nakon čega će vam program javiti da je uspešno rootovan telefon.

Otkačite ga sa kabla, restartujte i voila, root access! Da biste to verifikovali, skinite sa Marketa aplikaciju Root Checker i proverite da li imate root access.

Napomena: u toku rootovanja, u sistem je instalirana aplikacija SuperUser koja će vas svaki put kad neki program poželi da prčka nešto gde ne treba (tj. da ima root access), pitati da to odobrite, naravno to ćete i da uradite. Taj program, kao i svaki drugi će se redovno update-ovati i slobodno mu to dozvolite. Ali, ubrzo po pokretanju će vam tražiti i da izvršite update 'su binary' (šta god da je to ), to nikako nemojte da radite jer ćete izgubiti root access i moraćete sve ispočetka. Idite u podešavanja programa i odštiklirajte ociju 'Outdated binary notification'.

To bi bilo to. Za deinstalaciju sistem protected aplikacija, tj. onog smeća što je došlo sa telefonom, koristite Root Uninstaller ili Titanium Backup. Da biste dobili na prostoru, morate obrisati i dalvik-cache (najbolje uz Titanium backup-a), više o tome ovde.


II) Kako instalirati ClockWorkMod Recovery console na OT-990:

Instalacija ClockWork Recovery konzole:

1) Download-ujte recovery image fajl

http://android.podtwo.com/recovery/r....1.5-ot990.img

2) Kopirajte ga u root folder vaše SD kartice
3) Download-ujte "Recovery Manager" odavde:

http://wiki.frandroid.com/wiki/Recovery_Manager
ili odavde (novija verzija)
http://android.modaco.com/topic/3297...ger-v036-beta/

4) Otvorite "Recovery Manager"
5) Odaberite "Recovery" karticu, zatim "Install Recovery" i odaberite odgovarajući fajl koji ste prethodno snimili na SD karticu "recovery-clockwork-4.0.1.5-ot990.img"
6) Restart-ujte telefon

Pokretanje ClockworkMod Recovery (CWM):

a) Metoda 1
1) Otvorite "Recovery Manager"
2) Idite na "Recovery " karticu
3) Odaberite "Reboot into Recovery"

b) Metoda 2
Pažnja!!!: Nemojte raditi ove korake ako CWM nije instaliran, možete trajno oštetiti telefon ili još gore ... (ne pokrenuti ga više ikada)
1) Isključite telefon
2) Držite "Volume (+)"
3) Pritisnite taster "Power"
4) Nakon vibracije brzo pustite "Power" i pritisnite "Home"
5) Otpustite taster "Home" i "Volume (+)" dok se ne pojavi crni ekran sa tekstualnim natpisom.
6) Sačekajte da se pojavi CWM recovery.

Kretanje kroz menije ClockworkMod-a (CWM):
Navigacija kroz menije se obavlja pritiskom na "Volume +" i "Volume -".
Za potvrdu neke stavke, pritisnite "Home" taster.


Za one koji imaju problema sa punjenjem baterije, kroz CWM se mogu obrisati battery stats i time rekalibrisati baterija, da napokon ona "zelena čorbica" pri punjenju dođe do 100% .



III) Instalacija ROM-a na OT-990 (flešovanje)

Potrebno:

A) rootovan telefon
B) Instaliran CWM Recovery
C) ROM - trenutno su nam dostupni:

1. O2 ROM - skinut sa telefona britanske mreže O2, za sada najprovereniji i najpouzdaniji, a i sličniji je stock ROM-u od ovog našeg Telenorovog (znači sa najmanje raznoraznog đubreta od aplikacija koje je operater ubacio), možete ga skinuti ovde.
2. Orange ROM - sa francuske mreže Orange, kažu da ima "software overlay", šta god to značilo, ali možete ga skinuti ovde.
3. Debranded O2 ROM - više detalja i download možete naći ovde, ali još uvek je work in progress i ima nekih bagova, tako da, dok se ne sredi skroz, ne bih vam njega preporučio, osim ako ne želite malo da se igrate .
Telenorov originalni ROM - to je ovaj naš, za vraćanje telefona u fabričko stanje,Link1, Link2. Isto možete i sami da napravite ako niste ništa menjali u telefonu nakon root-a da biste imali svoj ROM ako zatreba.

Postoji još jedan, jednostavniji način za vraćanje telefona u fabričko stanje, opisaću ga kasnije.


Instalacija ROM-a

1) Iz CWM particionišite microSD karticu, tj. napravite ext particiju. Ovo nije neophodan korak, ali je vrlo koristan jer posle tu ext particiju koju napravite možete koristiti kao "produžetak" sistemske memorije i time dobiti puno na prostoru.

Uđite u CWM Recovery, odaberite 'advanced', pa 'partition sd card', odaberite veličinu koju želite u zavisnosti od vaše kartice, 'max allowed' za SWAP i potvrdite.

Upozorenje: ovaj postupak briše SVE podatke sa kartice, pa pre njega odradite backup.

2) ROM koji ste skinuli (u ovom slučaju O2 ROM - br. 1 preiumenujte u update.zip i iskopirajte fajl (znači bez raspakivanja) na root sd kartice.

3) Odradite brisanje sadržaja celokupnog telefona (wipe).

U CWM idite na 'wipe/data factory reset' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
U CWM idite na 'wipe cache partition' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
U CWM idite na 'advanced' , pa 'wipe dalvik cache' i potvrdite, sačekajte par sekundi da odradi proces.
Pritiskom na 'back' se vratite u glavni meni CWM.


4) Instalacija ROM-a - procedura koju mi je neogeo poslao, on je i odradio uspešno.

U glavnom meniju CWM idite na 'apply sdcard:update.zip' i potvrdite, sačekajte da se proces završi i restartujte telefon. Nakon toga opet odradite wipe (3. korak) i kalibraciju baterije (dole u postu) i gotovo.

Možete i ovako - iz glavnog menija odaberite 'install update from sdcard', pa tu postoje dve opcije, jedna je ista kao i prethodna 'apply sdcard:update.zip', a druga je 'choose zip from sdcard' - pretpostavljam da u tom slučaju ne morate da preimenujete arhivu u update.zip, već jednostavno je pronađete i odaberete.

5) Instalacija Telenorovog ROM-a - obzirom da je napravljen pomoću opcije backup, mora na malo drugačiji način da se instalira. Ovo sam pokupio sa drugog foruma, ne znam da li radi, to ostavljam vama da probate .

Otpakujte ROM u folder clockworkmod\backup na sd kartici.
U CWM odaberite opciju 'backup and restore', pa 'restore' i iz liste odaberite folder koji ste otpakovali.
Sačekajte da se proces završi, restartujte telefon i odradite wipe i kalibraciju baterije.


Vraćanje telefona u fabričko stanje - obzirom da se ovim zahvatima gubi garancija, a i ako nešto krene naopako, zlu ne trebalo, vrlo prosta procedura kojom se telefon, po rečima onih koji su to isprobali, telefon vraća u stanje prilikom kupovine.

Instalirajte program One Touch Upgrade Q 1.8.3
Povežite telefon sa računarom
Pokrenite program i izaberite opciju 'one touch ot990' i potvrdite, sačekajte da se proces završi.

Napomena: Ovaj program sada radi na Windows 7 x64. Za ovaj proces nije potreban root, niti CWM, ali jesu ispravno instalirani drajveri.



IV) Kako rešiti problem sa baterijom na OT-990 (obrisati battery stats)

Dosta ljudi se žali na bug prilikom punjenja ovog telefona, pri kojem punjenje staje na 95% i nikako da se napuni skroz to kraja ili to čini tek nakon sati i sati stajanja na punjaču.

Da bi se ovo rešilo, potrebno je obrisati battery stats i rekalibrisati bateriju.

Za početak:
- Ispraznite telefon do kraja, pa ga napunite do kraja.
- Ne skidajte telefon sa punjača
- Isključite telefon

Telefon mora biti rootovan.

Metod 1:
Potrebno: Android Terminal Emulator aplikacija instalirana:
- Uključite telefon
- Startujte aplikaciju Terminal Emulator
- Unesite komandu su, pa pritisnite enter
- Znak # će biti prikazan
- Unesite komandu rm /data/system/batterystats.bin pa enter
- Napustite program
- Restartujte telefon

Metod 2:
Potrebno: instalirana CWM Recovery konzola (Objasnjeno u 2. koraku posta!)
- Pokrenite telefon u CWM Recovery režimu.
- Odaberite opciju "advanced" i potvrdite
- Odaberite opciju "wipe battery stats" i potvrdite
- Restartujte telefon

Metod 3:
Pomocu programa Battery Calibration sa Marketa. Prilicno je jednostavan program, daje vam sam uputstva tako da nema mmnogo sta da se prica o njemu, dakle kako je i nvukelic napomenuo, ovo je i najjednostavniji nacin!

Za kraj:
- Skinite telefon sa punjača
- Ispraznite ga do kraja, da se sam ugasi
- Ponovo napunite do kraja, do pojavljivanja poruke "battery charged"

Uputstvo sastavili nvukelic i neogeo!!! Hvala im!

:d
 
Poslednja izmena:
@Walter
Ako koristis aplikaciju 111 Meni, nemoj da se uzbudjujes. I meni se desavalo, doduse na drugom telefonu ali isto Android. Ugasis je sa nekim task managerom, pokrenes opet i prikazace pravo stanje.

@nvukelic
Ako ima Prenesi i Surfuj paket nece mu prikazivati broj preostalih MB zato sto paket ima "neogranicen" internet, pa se uopste ne prikazuju preostali "brzi" MB. Prikazuju se na racunu (papirnom koji stigne kuci :D ) i u aplikaciji 111 Meni.

Inace i mom zetu se sa Telenorovim ROM-om puni baterija normalno do 100%.
 
Bogami, meni na Prenesi i surfuj 500 uredno prikazuje br. preostalih mb. A Telenor aplikacija ume nekad da se zabaguje, nista strasno :)
 
Meni prikaze minute, minute u mrezi i SMS, MB ne prikaze :S:
 
Meni prikaze minute, minute u mrezi i SMS, MB ne prikaze :S:

*111# potom stisnes 4, pa 2 i prikazace ti koliko ti je ostalo interneta u punoj brzini (ja sam merio kod mene na gajbi izmedju 3 i 4 MB)
 
Vidis, preko ussd *111# nisam ni probao, ali hvala za info ;)

Samo sam hteo da kazem da se preko *311# (bar kod mene) ne dobija taj info. Isto imam P&S 500.
 
Vidis, preko ussd *111# nisam ni probao, ali hvala za info ;)

Samo sam hteo da kazem da se preko *311# (bar kod mene) ne dobija taj info. Isto imam P&S 500.

Da, da, i ja imam P&S 500, o od kad sam presao na taj paket moram preko 111 ussd-a da idem na proveru stanja interneta.
 
E ljudi izlazi mi cesto ova poruka "su binary outdated tap to update su binary" kad nesto (de)instaliram. Citao sam negde cini mi se jos pre nego sto sam rutovao da ne treba to nikako da apdejtujem,kazu da se tako ponisti root. jel moze nekako da se namesti da ta poruka vise ne izlazi?
 
No, no, no, ne apdejtuj to nikako, poništiće ti root! Idi u SuperUser aplikaciju, u podešavanja, pa imaš opciju 'Outdated binary notification', pa to odštikliraj, neće te više smarati.
 
Imam 2 pitanja u vezi prvog posta, naime, kako da formatiram karticu pa zatim da prebacim na nju nesto iz CWM moda, ili treba da je formatiram, podignem sistem, prebacim normalno (preko kompa) update.zip fajl?
I jos jedno, ako imam karticu od 2g kolko da formatiram sa ext3? I kako to da iskoristim za instaliranje aplikacija (tj kao internu memoriju)?
Hvala i nemojte zameriti ako ima vec negde, ogromna je tema a mozda nisam kucao dobru rec u search-u.
 
Jedno pitanje:

Dali postoji neki browser u kojem bi mogao da podesim da mi na primer jedan sajt pokazuje u android stilu (onako ogoljen i bez detalja) a neki drugi sajt u fulu.Posto ima nekih sajtova/foruma koje bi hteo da gledam kao i na kompjuteru a neke mi je dovoljno samo onako u android stilu.Koristim Operu mini i dolphin browser i prilikom instalacije me pita kako hocu da mi izgledaju sajtovi.Dali neko zna?
 
Moze li se nekako namestiti da kad u Facebook aplikaciji kliknem na Youtube link da ga otvori odmah u Youtube programu,a ne u Browseru?
 
Imam 2 pitanja u vezi prvog posta, naime, kako da formatiram karticu pa zatim da prebacim na nju nesto iz CWM moda, ili treba da je formatiram, podignem sistem, prebacim normalno (preko kompa) update.zip fajl?
I jos jedno, ako imam karticu od 2g kolko da formatiram sa ext3? I kako to da iskoristim za instaliranje aplikacija (tj kao internu memoriju)?
Hvala i nemojte zameriti ako ima vec negde, ogromna je tema a mozda nisam kucao dobru rec u search-u.

Formatiras, pa prebacis update.zip. A sto se tice kartice, i ja imam 2 GB, a formatirao sam 256/256 za ext i za swap...

@gorgilije

Mislim da to i ne moze, a i to ti je bolje da pitas u temi o android aplikacijama. Obicno sajtovi imaju opciju da ih prebacis iz to "ogoljenog" stila u full varijantu, recimo blic.rs/m, tom's hardware, techpowerup itd.
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujuci diskusiji u ovoj temi odlucio sam se za ovaj telefon. Uzeo sam ga u Telenoru uz paket prenesi200 za 4.999din, tj. za 830din na 6 mesecnih rata. Prvi utisak dosta pozitivan, mada i nisam imao vremena da ga skroz pretitram.
Ono sto mi je jako zasmetalo je nekompatibilnost BT-a sa starijim verzijama telefona sto mi trenutno predstavlja problem zbog prebacivanja imenika i jos nekih datoteka. Jos veci mi je problem konekcija sa PC-jem, negde sam procitao kako ste to resili ali nikako nemogu da pronadjem.
Ako se ne varam, potrebno je skinuti sa neta Alcatel suite, ali mi instalacija tog programa nikako ne ide od ruke! Bio bih jako zahvalan za link ili broj stranice na forumu gde je obradjen ovaj problem. Hvala!
 
Samo zarolaj malo gore , i tamo gde ima mnogo žutog, ima gomila linkova ... pa pogledaj tamo ...
 
Zahvaljujuci diskusiji u ovoj temi odlucio sam se za ovaj telefon. Uzeo sam ga u Telenoru uz paket prenesi200 za 4.999din, tj. za 830din na 6 mesecnih rata. Prvi utisak dosta pozitivan, mada i nisam imao vremena da ga skroz pretitram.
Ono sto mi je jako zasmetalo je nekompatibilnost BT-a sa starijim verzijama telefona sto mi trenutno predstavlja problem zbog prebacivanja imenika i jos nekih datoteka. Jos veci mi je problem konekcija sa PC-jem, negde sam procitao kako ste to resili ali nikako nemogu da pronadjem.
Ako se ne varam, potrebno je skinuti sa neta Alcatel suite, ali mi instalacija tog programa nikako ne ide od ruke! Bio bih jako zahvalan za link ili broj stranice na forumu gde je obradjen ovaj problem. Hvala!

http://forum.benchmark.rs/showthrea...-u-1.-poruci&p=2779716&viewfull=1#post2779716 Inace link je na ovoj stranici :d
 
razmisljam se da prodam telefon. baterija me nervira opasno. jedva sastavi 2 dana samo uz razgovore (15-20 min. dnevno) i poruke, za koriscenje interneta da ne govorim. ne znam sta da radim vise. flesovao sam ga, kalibrisao bateriju, rutovao sam ga. i da, sad mi puni do 95% a na telenorovom romu mi je uredno punio do 100% bez problema. tako da ce verovatno da promeni vlasnika, a ja cu da se vratim na dobri stari SE K800i koji me nije izneverio 3 godine. :)
 
Ako ti baterija sastavi "jedva 2 dana", ti si srećan čovek ;). Ne znam šta bi hteo, da telefon sa tolikim ekranom, konstantnim pristupom internetu i nekoliko servisa koji se sinhronizuju, da traje 8 dana? Čak i da ti je skinut sa interneta i da se ne sinhronizuje, neće da može duže od toga, možda 3 dana. Pokaži mi jedan Android telefon sa >3.5" ekranom kome baterija traje toliko. Evo ti, primer - moj HTC Wildfire, na starom broju na kojem jedva primim tri poziva i poruke nedeljno, konstantno na 2G, par sinhronizacija uključenih (Google i FB), praktično ga u toku dana uzmem u ruke možda jednom jer otkad sam uzeo OneTouch, njega drndam, pa mu baterija traje 3 dana.

Ja moj OT punim svako veče i ne bunim se...
 
:lupko: Ok, hvala puno, nesto sam se utripovao da je to drugacije bilo objasnjeno na nekoj drugoj stranici. Mislim da cu uspeti da resim "probleme", samo mi nije jasno sta konkretno treba skinuti vezano za "Java JDK", na tom sajtu ima gomila nekih stvarcica. E, ja se stvarno izvinjavam ako smaram, ali ovo je za mene nesto sasvim novo, nikada ranije nisam koristio android! cheers
 
Ako ti baterija sastavi "jedva 2 dana", ti si srećan čovek ;). Ne znam šta bi hteo, da telefon sa tolikim ekranom, konstantnim pristupom internetu i nekoliko servisa koji se sinhronizuju, da traje 8 dana? Čak i da ti je skinut sa interneta i da se ne sinhronizuje, neće da može duže od toga, možda 3 dana. Pokaži mi jedan Android telefon sa >3.5" ekranom kome baterija traje toliko. Evo ti, primer - moj HTC Wildfire, na starom broju na kojem jedva primim tri poziva i poruke nedeljno, konstantno na 2G, par sinhronizacija uključenih (Google i FB), praktično ga u toku dana uzmem u ruke možda jednom jer otkad sam uzeo OneTouch, njega drndam, pa mu baterija traje 3 dana.

Ja moj OT punim svako veče i ne bunim se...

ma sve je to ok, nego me smara to svakodnevno punjenje, treba mu minimum 3-4 sata da se napuni i to nece da se napuni do kraja. a kad koristim net, izdrzi dobrih 12 sati. ko zna, mozda mi ovi iz telenora uvalili macora. :)
 
Ni nemoj da je stalno puniš do kraja, kažu da nije dobro za bateriju, već malo po malo joj dosipaš goriva :d. A to što piše 95%, a ne 100%, apsolvirali smo već da je to softverski bug, a da je baterija u stvari puna...
 
Za te pare koliko košta i šta nudi, boljeg Androida nema, verujte mi ;).
 
Primetio sam da mi levi donji deo onog stakla sto ide preko ekrana ima lufta, tj mrdne se nekih 1mm gore, kao da se ispupci, i kad ga stisnem vrati se na prvobitno mesto...
Mislite da treba da reklamiram?
 
Pozdrav svima,

Ima li na ovom nasem fonu mogucnost formiranja grupa u okviru imenika?
Ja sam nesto cackao po kontaktima ali ne vidim tu opciju!
 
Za te pare koliko košta i šta nudi, boljeg Androida nema, verujte mi ;).
Pazi, dobio sam XT 530 na MixNetM za dinar, tako da to u mom slučaju menja jednačinu.
Žena je uzela OT-990 na prenesi 400 za dinar. I onako je ona uvek plaćala račune oko 1500 dinara, a ja oko 1200, tako da je računica ista i uz to gde ona nema signal ja imam i obratno.
Svi srećni i zadovoljni.
 
Nazad
Vrh Dno