Šta je novo?

Covek naspram koga je Baltazar mala maca???

U prevodu bice kao toki-voki, samo dosta komplikovanije i trosice vise energije :D
 
Njemu je, navodno, ideja sinula kada mu je devojka nekoliko dana bila nedostupna na mob. Cisto sumnjam da je bila nedosutpna u gradu :)

S druge strane, cak i ako je tehnicki izvodljivo, pitanje je da li je covek sa 3 klijenta u svom portfoliu (sa njegove prezentacije) sposoban organizovati takav projekat.
Ja znam par ljudi sa nesvakidasnjim/natprosecnim sposobnostima i nijedan nije ostao neprimecen i neangazovan od strane ozbiljnih firmi/fakulteta/drzava itd.

Izaci u javnost sa pricom o finansijerima, ulaganjima, milionima, patriotizmom, a bez ikakvog pokaza-dokaza je samo prevara i nista vise.
Mislim, koji je motiv? Ja vidim da on zeli samo medijsku paznju da bi prikupio sto vise sredstava i kasnije objavio da projekat nije uspeo jer nije bilo dovoljno interesovanja. A pare do tada? :)
 
Sto se tice peer-to-peer umrezavanja kao "objasnjenja" kako bi sve to moglo da funkcionise ako dobro porazmislite videcete da to "ne pije vodu" u kontekstu potpuno besplatnog telefoniranja i interneta.

1. Da bi bilo moguce bilo kakvo telefoniranje potreban je neprekinut niz uredjaja koji se medjusobno vide. I sta ako ja hocu da pozovem nekog u Nisu iz Beograda a nema pogodno lociranih korisnika izmedju? I kako to resava problem nepokrivenosti mobilnom mrezom koji je "inspirisao" "pronalazaca"?

2. Svi koji pominju tcp/ip kao primer slanja paketa od cvora do cvora neka se podsete da kod iole vecih mreza zahteva rutere koji ce usmeravati pakete. Ako bi svi bili na jednoj logickoj mrezi paketi bi mogli toliko lutati da bi komunikacija bila vrlo brzo nemoguca zbog kasnjenja i gubitaka paketa. Ko bi vrsio uslugu rutiranja "za dzabe"? Pojedinacni terminali? Tesko.

3. Kako se detektuje nedostupnost? Kako peer-to-peer mreze nemaju hijerarhiju morali ili svi uredjaji da stalno vode evidenciju i propituju sve druge da li su "zivi" ili da automatski biraju nekakve ekvivalente SMB master browsera. To moze da funkcionise u "radnim grupama" od nekoliko desetina uredjaja ali zamislite "radnu grupu" od par miliona uredjaja. Neko ce reci da mogu da segmentiraju mrezu u smislu da npr. aparatima u svakom regionu dodele posebnu grupu, ali ovo treba da budu mobilni uredjaji. Sta se desava kada im je grupa nedostupna direktno?

3B. Za kompleksna rutiranja u realnom vremenu potrebna da bi pojedinacni uredjaji mogli da urade ponesto iz stavki 2 i 3 hardver koji su naveli kao osnovu jednostavno nije dovoljan.

4. O potrosnji energije je vec dovoljno receno. Ako bi uspeo da resi problem baterije koja bi napajala ovako zahtevne uredjaje "pronalazac" bi mogao da zaradi puno vise od tog patenta nego od "besplatnih telefona". Kada smo vec kod energije pita li se neko koliko puta bi bio veci "SAR" ovih uredjaja od onog kod klasicnih mobilnih telefona?

5. I naravno tu je ocigledna stavka veza sa internetom. Osim ako autori ne misle da ce sav "klasicni" internet kada uvedu svoje "telefone" zamreti morace negde da obezbede gejtvej, a to tesko da moze biti besplatno. Ili je mozda jedna od funkcija svih tih aparata i automatsko kacenje na nezasticene wifi mreze?
 
Meni deluje da je ideja pozajmljena od davno dostupne tehnologije "APRS Digipiter".
 
Poslednja izmena:
Mislim da je bolje da više ne pišemo potencijalne načine za funkcionisanje ove tehnologije jer će čovek doći na ovu temu i pokupiti sve što je ovde napisano (bez mana) i to prodavati novinama i narodu :)
 
Sad samo da to patentira i da gleda kako mu se iznos na računu uvećava :d
 
Opet ovaj....malopre na tv dodjela nagrada grada Beograda, i na sekund vidim i njega kako ide sa Djilasom da se rukuje:banghead:
 
Pa i jedan i drugi istu maglu prodaju, ništa čudno.
 
auuu...

Проналазач и иноватор Бориша Милекић награду је добио за проналазак „Екоробот – уређај за чишћење вентилационих канала”.

– Може ли се иједно признање мерити са овим, које додељује град са два милиона људи? Надам се да ће ме у овом послу успешно наследити млади људи, пре свега из тима који смо оформили у Српској академији иновационих наука – рекао је Милекић.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1549089
 
Ne ulazim u detalje tog robota, ali redovno ciscenje ventilacionih kanala je vrlo bitna stvar, bez obzira koliko smesno izgledalo :trust:
 
My bad, ucinilo mi se da je robot za ciscenje kanalizacije, pa mi je njegova "robusna" konstrukcija bila presmesna.
 


Toliko o inovacijama.


Za nase pojmove je inovacija sve ono sto neki nas covek jos nije primenio u praksi. Tako je Karleusa veliki inovator jer sve "fazone" stranih zvezda "prilagodjava" nasem "trzistu".
 
Evo novog konkurenta Milošu Stankoviću i ostalim "genijima" koje naši mediji i zabludela raja neopravdano "uzdižu u nebesa":

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/421127/Srpski-genijalac-za-robotiku-njegove-robote-trazi-i-vojska

Medju komentarima ima valjda samo jedan normalan, a sve ostalu su uobicajena budalašenja "napaljenih masa".

mehatronicar
Četvrtak, 21. 11. 2013. 01:21h
neregistrovan korisnik
Studiram mehatroniku, robotiku i automatizaciju i odmah vam mogu reci da svakog ozbiljnijeg robota ne mozete da naprvite za 4 nedelje, naime doktori nauka prave mobilnog robota MARKO za rad sa decom ometenom u razvoju vec vise od 2 godine na tom istom fakultetu na katedri za mehatroniku, takodje i studenti prave robote za takmicenje EUROBOT vise od 6 meseci. Ocigledno je da ovog momka neko gura u javnost(kao slucajno je 2 puta u novinama), a svakako postoje mnogo kvalitetniji mladi ljudi sa mnogo vise teorijskog znanja i prakticnih vestina.
 
Rekao bih Rotarijanci - http://petplus.rs/kikinda/item/1354-genijalac-iz-kikinde-nikola-tepavac
Nakon što sam završio gimnaziju sam dobio stipendiju “Rotary Club-a” iz Kikinde koja se dodeljuje samo za studente prve godine koji su izuzetno talentovani. A sada pokušavam da skrpim kraj sa krajem, jer je kirija velika, a primanja nula, budući da su mi roditelji nezaposleni.
Opet je tu famozni klub 27:
Za jednog od najboljih 10 mladih naučnika Srbije me je proglasio Klub 27 u skolpu konkursa Erste banke za talentovane mlade ljude. To za mene znači puno, jer je to ujedno i način da za moj rad sazna i nestručna javnost. Ovo mi je ujedno i bio izgovor da kupim odelo i cipele.

Neko ga izgleda finansira, jer misli da ce kasnije naplatiti, ne mora da znaci da je sarlatan kao Stankovic. Ali koga zmija ujede, i gustera se plasi.
 
Verovatnoca da nije sarlatan je zanemarljiva. To ne znaci da doticni nece uredno zavrsiti fakultet i postici nesto u zivotu. Medjutim navodni izumi i dostignuca su ocigledna "novinarska patka".
 
Mene jedna stvar zanima: zašto se stalno pominje stipendija za izuzetno talentovane? A ako neko nema talenat ali je vredan i radan i ima dobre ocene u školi on ako nema para treba da radi u gradskoj čistoći ili slično?
 
Mene jedna stvar zanima: zašto se stalno pominje stipendija za izuzetno talentovane? A ako neko nema talenat ali je vredan i radan i ima dobre ocene u školi on ako nema para treba da radi u gradskoj čistoći ili slično?

Savršeno je normalno da se stipendiraju talentovani i izuzetno talentovanim, zato što se od njih očekuje da će svojim budućim radom eventualno dati veliki doprinos. Biti samo vredan i radan nije nešto posebno. Na stranu to što ako je neko zaista vredan i radan (i makar malo sposoban) ima dobre šanse da studira na budzetu.

Kod stipendija za izuzetno talenotovane su jedini problem kriterijumi.
 
Svasta od vas:) pa da boze da ju puna srbija takvih kao sto je Mr Baltazar Pa bolje je da ih ipodrzavamo znaci uspevaju u zivotu,a meni se sve cini da ste vi malo ljubomorni:) blago vama :) moj savet je da naucite nesto OD ovih ljudi a ne da kukumacite zasto on boljje zna od vas:) pa budite mi pozdravljeni :)
 
Ma neko sa foruma trolluje 100% :d. Koliko lud treba da budes...
 
A tek nepismen...
 
Nazad
Vrh Dno