Šta je novo?

Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga (FAQ u II postu)

Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga

Zakon kao zakon uvek ostavlja prostora za manipulacije.
Pogledaj ovu zadnju rečenicu. Prodavac može da te recimo obavesti da je nesaobraznost robe neznatna i rešiće se popravkom. I šta onda?
Ti recimo nećeš da daš saglasnost za popravku, tražiš novac ili nov proizvod, a on se pozove na član 52:

Nesrazmerno opterećenje za prodavca u smislu stava 3. tačka 4) ovog člana, javlja se ako u poređenju sa umanjenjem cene i raskidom ugovora, stvara preterane troškove, uzimajući u obzir:

1) vrednost robe koju bi imala da je saobrazna ugovoru;

2) značaj saobraznosti u konkretnom slučaju;

3) da li se saobraznost može otkloniti bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.

I tako u krug. Svako čita ono što njemu odgovara.

Tržišna inspekcija ne može to da reši jer nije u njihovoj nadležnosti da utvrđuju šta je mala, a šta velika nesaobraznost i može da se ide na sud. A sudski proces je rupa bez dna.
 
Poslednja izmena:
Meni telefon veoma često,kada je uljučen net provajdera,iskače iz mreže,i to obe kartice,a pri razgovoru se prekida veza,tako da ne mogu da ne zamene,jer telefon ima tek jedva 5 meseci,možda malo manje.
 
Mogu da zamene matičnu ploču ili već koji deo hoće i ćao... Mikenziyu je lepo objasnio.
 
Maticna ploca ne moze biti.neznatna nesaobraznosy
 
Kako znaš? Ili još bolje pitanje na osnovu čega tvrdiš? Mi ovde pričamo o zakonu, a ne o ličnim shvatanjima i stavovima. Recimo kod Apple-a je skoro sve integrisano na ploči na novijim računarima. I recimo crkne grafički čip. Apple-u je neznatna nesaobraznost da zameni ploču, logikom nekog drugog je da se zameni čip.
Ključno pitanje je ko utvrđuje šta je neznatna, a šta znatna nesaobraznost? Inspekcija kaže da je to sud. Sud to ne može utvrditi bez proizvođača, a proizvođač ima svoje procedure za servis.
Ili recimo iPad. U slučaju bilo kog kvara u garanciji menja se uređaj.
Tebi recimo ne radi dugme za pojačavanje zvuka. Neznatna nesaobraznost je da se zameni dugme. Ali Apple to ne radi. Ne postoji procedura za tako nešto. Menja ceo uređaj. I tako možemo ceo dan.
Najbolji primer je kamion. Daš pola miliona za nov kamion recimo i u prvih 6 meseci crkne far. Da li zvuči logično da postoji opcija zamene proizvoda (crkao je far, izvolite novi kamion) ili vraćanje novca?
Po meni jedina prednost novog zakona je definisan rok za dijagnostiku (8 dana) i 30 dana za otklanjanje kvara za tehničku robu.
U odnosu na prošli zakon i 'primereno rok' to je zaista poboljšanje.
I kupovina pre webshopa-a gde imaš pravo 14 dana bez obrazloženja da vratiš robu.
Sve ostalo je podložno tumačenju, a kada nešto može da se tumači onda nastaju problemi.
 
Zakon kao zakon uvek ostavlja prostora za manipulacije.
Pogledaj ovu zadnju rečenicu. Prodavac može da te recimo obavesti da je nesaobraznost robe neznatna i rešiće se popravkom. I šta onda?
Ti recimo nećeš da daš saglasnost za popravku, tražiš novac ili nov proizvod, a on se pozove na član 52:

Nesrazmerno opterećenje za prodavca u smislu stava 3. tačka 4) ovog člana, javlja se ako u poređenju sa umanjenjem cene i raskidom ugovora, stvara preterane troškove, uzimajući u obzir:

1) vrednost robe koju bi imala da je saobrazna ugovoru;

2) značaj saobraznosti u konkretnom slučaju;

3) da li se saobraznost može otkloniti bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.

I tako u krug. Svako čita ono što njemu odgovara.

Tržišna inspekcija ne može to da reši jer nije u njihovoj nadležnosti da utvrđuju šta je mala, a šta velika nesaobraznost i može da se ide na sud. A sudski proces je rupa bez dna.

Mislim da u prvih 6 meseci od kupovine kao što piše u ZZP popravka je moguća samo uz pristanak potrošača. Pogledaj član 53. gde piše:

Ako nesaobraznost nastane u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, pretpostavlja se da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika, osim ako je to u suprotnosti sa prirodom robe i prirodom određene nesaobraznosti.

Što bi rekli fabrička greška.

Što se tiče kamiona da li smatraš da je kvar motora neznatna nesaobraznost?
Ono što je dobro za potrošača u prvih šest meseci je što je teret dokazivanja na sudu na strani prodavca, e sad ubediti sudskog veštaka da je motor (matična ploča) neznatna nesaobraznost, ne znam, možda je moguće. Ti to posmatraš sa svoje strane i potrošač ne zna sa kojim problemima se servis susreće i možda je opravdan tvoj stav, ali pogledaj to sa strane potrošača. Da si kupio nov iphone, nakon mesec dana ga u servisu zamene za drugi, ostala ti kutija sa jednim imei brojem, telefon je sa drugim da li taj telefon nakon 6 meseci ili godinu dana kada ga prodaješ ima istu tržišnu vrednost kao telefon gde sve štima? Naravno ako su u istom stanju.

Jasno je meni da je teško ostvariti svoja prava iz ZZP zato što kao što kažeš svako čita ono što mu odgovara i tako tumači. Nemoguće je u zakon uneti svaku situaciju, svaku reč a da se to ne može tumačiti kako kome odgovara.
Najveći problem kod sprovođenja ZZP je što tržišna inspekcija nema više ingerencija u sprovođenju ZZP, udruženja za zaštitu potrošača takođe nemaju, i ostaje sud. Prodavci su svesni da će se na sud odlučiti jako mali procenat potrošača pa igraju na tu kartu.
 
Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga

Upravo tako. Slažem se. Mi ovde iznosimo naša mišljenja, a zakon bi morao da bude takav da nedvosmisleno postavi pravilo. A to nije slučaj.
Ja razmišljam i kao prodavac, ali i kao kupac (oba sam u svakom slučaju).
Za kamion mislim da je ogromna nesaobraznost ako ode motor. Ali šta ako proizvođač misli da je to mala nesaobraznost? To je glavno pitanje? I dokaže da je za njega to dva sata posla da zameni motor koji je obezbedio u proizvodnji kao rezervi deo?
Jedna inspektora mi je rekla da se velika nesaobraznost tretira samo ako popravka bitno menja namenu uređaja.
U servisima se uglavnom menjaju delovi što znači da zamena dela za identičan ne menja namenu uopšte i tim bi se svaka nesaobraznost tretirala kao mala, tj. neznatna.
Primer sa iPhone- om i kutijom nije adekvatan, barem je tu zakon jasan da ambalaža ne može biti osnov za odbijanje reklamacije, pa samim tim ni servis nije dužan da je obezbedi.
Da li će neko da prodaje telefon nakon toga, poklanja ili izvadi delove je lična stvar svakog korisnika.
 
Tacno se vidi da si neki domaci derikoza, znaci neznatna nesaobraznost je po tebi da ti se kamion non stop gasi u voznji? Ako je tako, izvoli na sud pa dokazi (hint: neces uspeti).
 
@mikenziyu
Da, problem je u tome što nema definisano šta je mala nesaobraznost.
Mislim da je objašnjenje te inspektorke veoma loše, kako ti uređaj u garanciji možeš da popraviš da bi on bitno promenio namenu? Možda je mislila da je kvar takav da bitno menja namenu uređaja što ima logike. Na spomenutnom kamionu far ne menja bitno namenu proizvoda, ali kvar na motoru već menja.
Primer sa iPhone-om sam naveo da takvom zamenom prodavac direktno umanjuje vrednost robe. Da i tu možemo da diskutujemo da li umanjuje ili ne, ali evidentno je da oglas iphone full sa kutijom i oglas iphone sa kutijom ali nije isti imei nikako nisu isti, to jest ne mogu biti iste cene za ta dva uređaja u istom stanju. Ne mora ga on prodavati, ali mu je smanjena tržišna vrednost.
 
@mikenziyu po meni jeste u pravu. To sto bi svako hteo da posle 5-6 meseci dobije novi uredjaj ili kamion :) je jedna stvar, ali ce to jako tesko ici. Pa sta ako se pokvari ekran ili maticna ploca? Desilo mi se to (sa ekranom) na One X. Odneo sam ga u poslovnocu operatera u utorak popodne, vratili mi popravljen u cetvrtak prepodne...
Drugi primer; kolegi na novim kolima (octavia) rasuo se menjac. Stavili u servisu novi i imao auto za 2-3 nedelje. Znam i za primer kolege u Sloveniji; kupio auto za koji se brzo pokazalo da ima problem sa trapom i šasijom, nije se moglo popraviti i dobio je novi. To je realna situacija za zamenu.

Nije realno ocekivati da ce zbog greske na ekranu ili na ploci tek tako davati novi uredjaj, ako se isti moze popraviti lako i brzo. Ko bas hoce, verovatno ce morati na sudu da to zatrazi.
 
Poslednja izmena:
Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga

Nije bitno da li sam ja upravi ili ne.
Poenta je da svaka strana može da tumači zakon.
I potrošač, i inspekcija, i prodavac, a i sud.

Korisnik donese donese proizvod u servis koji pravi reklamacioni zapisnik i u roku od 8 dana obaveštava pismeno korisnika da je kvar detektovao i traži pismenu saglasnost korisnika da otkloni nesaobraznost zamenom dela. Kupac odbija predloženo rešenje i traži zamenu ili povrat novca po članu zakona 52 valjda. Prodavac se poziva na član zakona 56 valjda u kome povrat novca ili zamena predstavlja nesrazmerno opterećenje za njega.
Kupac zove inspekciju.
Inspekcija izlazi na teren po prijavi i sačinjava zapisnik.
Slučaj ide na sud.
I tako u krug.
Dok slučaj dođe na sud, a možda i ne dođe prođu meseci, godine. Onda neizbežno krene borba na društvenim mrežama (Facebook, Twitter, blogovi, forumi). Stvara se negativni publicitet, vrši se pritisak bez jasnog uvida u realno stanje stvari.

Zaključak: Ovaj zakon je bolji od prethodnog, ali daleko od dobrog.

Ovo su realne sumnje koje postavlja svaki kupac i prodavac. Da li je moguće da se zakon do sada nije dopunio sa par amandmana i jasnih smernica i tumačenja.
 
Poslednja izmena:
Vrlo je jasno, ako nesto ne radi nema filozofije. Kad servisi mogu da izmisljaju nepostojeca ostecenja vodom i slicno, kupac bar moze svoje zakonsko pravo da ostvari.
 
@mikenziyu
Da, nedostaje tumačenje nekih članova zakona da bi bilo jasno i kupcu i prodavcu.
Kupac je upoznat sa zakonom da ima pravo na zamenu ili povrat novca, on želi da ostvari to svoje pravo, ako je uporan sigurno će to i isterati na sudu, a pošto prvo ako dobro znam, ide pokušaj da se vansudski nagode, i prodavac shvata da je kupac uporan i verovatno će se tu nagoditi da mu daju novi uređaj, jer ako ne onda prodavac treba da dokazuje da je kvar izazvao kupac, plaćanje veštaka itd. troškovi suda itd. naravno ako izgubi.
Što se tiče društvenih mreža, one su jako dobre da se ostvari "pritisak" na prodavca da bi kupac ostvario svoje pravo, pogotovo tviter gde ne možeš da obrišeš poruku.
 
Poslednja izmena:
Mogu da zamene matičnu ploču ili već koji deo hoće i ćao... Mikenziyu je lepo objasnio.
Tebi neka menjaju,ja želim da ostvarim svoje pravo na drugi uredjaj,jer tako piše u zakonu.Znači,kupio sam neispravno u startu.

@mikenziyu po meni jeste u pravu. To sto bi svako hteo da posle 5-6 meseci dobije novi uredjaj ili kamion :) je jedna stvar, ali ce to jako tesko ici. Pa sta ako se pokvari ekran ili maticna ploca? Desilo mi se to (sa ekranom) na One X. Odneo sam ga u poslovnocu operatera u utorak popodne, vratili mi popravljen u cetvrtak prepodne...
Drugi primer; kolegi na novim kolima (octavia) rasuo se menjac. Stavili u servisu novi i imao auto za 2-3 nedelje. Znam i za primer kolege u Sloveniji; kupio auto za koji se brzo pokazalo da ima problem sa trapom i šasijom, nije se moglo popraviti i dobio je novi. To je realna situacija za zamenu.

Nije realno ocekivati da ce zbog greske na ekranu ili na ploci tek tako davati novi uredjaj, ako se isti moze popraviti lako i brzo. Ko bas hoce, verovatno ce morati na sudu da to zatrazi.

Ti misliš da je ovo moj hir,da izmišljam?! To što kod nas uvoze škartove i što serviseri imaju pune ruke posla,to nije moj problem.Do sada sam promenio preko 20-ak telefona,i skoro svaki je bar jednom morao u servis,toliko o nečijem "hiru".
 
Ma nemam ja nista protiv. Nego ces mozda u tom slucaju morati da budes spreman na dugu (i skupu) sudsku, "rovovsku" bitku sa telenor/vip/mts. A njima para i advokata ne nedostaje.
 
Poslednja izmena:
Ma nemam ja nista protiv. Nego ces mozda u tom slucaju morati da budes spreman na dugu (i skupu) sudsku, "rovovsku" bitku sa telenor/vip/mts. A njima para i advokata ne nedostaje.

Nema teorije.Već sam se jednom natezao i isterao sam svoje pravo,ali je tada zakon bio lošiji,sad je bolji po potrošača,tako da ću i sada isto.
 
Za neverne Tome,sutra idem da podignem nov uredjaj i novu garanciju u roming,tako da priče o sudskim sporovima ne piju vodu.Zakon je jasan i nema mesta manipulaciji,bar u ovom mom slučaju.
 
Dokaz zašto su operatori, neslavno, prvi na listi prigovora potrošača

Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS), u saradnji sa svojom regionalnom članicom (Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine – UZPV), je u periodu 2011 – 2015. godine evidentirala, obradila i rešila 14.749 prigovora potrošača .

Analizom prigovora, koji se odnose na konkretne robe i usluge, kao i na određene trgovce odnosno kompanije, dolazi se do saznanja da se najveći broj prigovora odnosi na operatore mobilne telefonije, Telekom Srbija, Telenor i Vip Mobile (1.930 prigovora).

Uporednom analizom svih prigovora potrošača iz prethodnih godina, uočen je porast onih koji se odnose na rad mobilnih operatora. Takođe je značajan podatak da se u poslednje dve godine broj prigovora udvostručio kao i da se najveći broj odnosi na Telekom Srbija, dok su Telenor i Vip Mobile približno jednaki po broju prigovora potrošača.

Kao najčešći predmet prigovora potrošača javlja se zakonska garancija (nije ispoštovana/odbijena reklamacija), zatim neispravan proizvod / loša usluga i neispravna faktura / račun.

Kada je u pitanju objekat prijave, prvo mesto po broju prigovora zauzimaju telefoni, a nešto manji broj prigovora se odnosi na pretplatu za mobilnu telefoniju. Značajan podatak je i da se iz godinu u godinu kod operatora Telekom Srbija ad i Vip Mobile neznatno menja broj prigovora na telefone i pretplatu za mobilnu telefoniju. Telenor doo prednjači sa prigovorima na telefone i to sa stalnim rastom u 2015. godini, čak 71% prigovora se odnosi na telefone (Telekom Srbija ad 39% i Vip Mobile 43%).

Prema statusu prijave, odnosno načinu rešavanja prigovora, u najvećem broju slučajeva su potrošači poučeni o svojim zakonskim pravima (potrošači poučeni o pravu na ulaganje reklamacije, zakonskim rokovima za odgovor i rešavanje iste, kao i načinima za rešavanje reklamacije), zatim su obavešteni da ne postoji zakonski zasnovano pravo za postupanje po prigovoru (reklamacija nije osnovana), ili su upućeni na nezavisno veštačenje radi dokazivanja porekla/postojanja nesaobraznosti proizvoda (u slučajevima kada je reklamacija odbijena uz obrazloženje da je nesaobraznost proizvoda nastala usled mehaničkog oštećenja ili da kvar nije uočen).
 
Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga

Pa to je malo više od 10% za sva tri operatera zajedno. Očekivao sam više.
 
Kupio sam Microsoft Lumiu 535 preko telenora u oktobru .Do sad je 3 puta bio na servisu .Prvi put ekran nije radio kako treba,i njega su zamenili .Drugi put :crkli su neki senzori u displeju ,i kad pozovem nekoga ekran momentalno pocrni ,tako da ne mogu da prekinem vezu nikako osim da izvadim bateriju .Oni u izveštaju napišu da su senzori zamenjeni i vrate telefon.Ja probam dal sve radi ,kad ono sve isto ,opet se dešava isto . i vratim ga na servis ,po treći put.Zahtevao sam zamenu .Dali imam pravo na nju ?
(U pitanju je servis promobi )
 
Kupio sam Microsoft Lumiu 535 preko telenora u oktobru .Do sad je 3 puta bio na servisu .Prvi put ekran nije radio kako treba,i njega su zamenili .Drugi put :crkli su neki senzori u displeju ,i kad pozovem nekoga ekran momentalno pocrni ,tako da ne mogu da prekinem vezu nikako osim da izvadim bateriju .Oni u izveštaju napišu da su senzori zamenjeni i vrate telefon.Ja probam dal sve radi ,kad ono sve isto ,opet se dešava isto . i vratim ga na servis ,po treći put.Zahtevao sam zamenu .Dali imam pravo na nju ?
(U pitanju je servis promobi )

Trebao bi da imaš.
Zašto ne pozoveš Nops ili Efektivu,njima izloži problem pa će ti tačno reći šta da radiš.

P.S U tom Promobi servisu su takvi dunsteri da nemam reči.
Hvale se aparatima od 100 hiljada evra,a nisu u stanju da uoče problem,a ja ga snimim najobičnijim aparatom gde se vidi problem,a oni opet da ne mogu da uvaže reklamaciju dok njihove skupocene mašine ne uoče problem.A to što se golim okom uoči nema veze.
 
Poslednja izmena:
Promenili su mi matičnu ploču ,sutra bi trebalo da idem po telefon ,ne znam šta da radim ,zahtevao sam zamenu ,neće da odobre
 
BORBA ZA PRAVA POTROŠAČA Robu možete da menjate i bez računa

U Srbiji se o pravima potrošača mnogo priča, ali o njima se malo zna, što trgovci koriste pa ih neretko krše iako im to zakon zabranjuje.

Ceh sopstvene neobaveštenosti većina nas je bar jednom skupo platila jer nas je trgovac izigrao i uskratio nam pravo da reklamiramo robu čijim smo kvalitetom nezadovoljni. Da li ste znali da imate pravo da uložite reklamaciju čak i u slučaju da ste izgubili fiskalni račun?

To nije znala Jasmina Cvetković iz Beograda, koja je nedavno pokušala da nakon deset dana od kupovine vrati haljinu koja je nakon jednog nošenja pukla po šavovima.

- Prodavac nije uvažio reklamaciju jer nisam imala fiskalni račun. Obratila sam se Udruženju potrošača i dobila informaciju da je takav postupak nezakonit. Svaki trgovac je u obavezi da čuva kopiju fiskalne trake tri godine i na njoj se može utvrditi vreme kupovine prezentovanjem nekog drugog dokaza: slipa, izvoda. Na kraju su mi vratili novac - kaže Cvetkovićeva.

PRAVA KUPACA


- 2 godine imate pravo na popravku i zamenu robe i bez garancije
- 14 dana imate pravo da se predomislite ukoliko ste naručili robu preko interneta, TV prodaje
- 30 dana je rok do kada je trgovac dužan da vam isporuči robu
- 6 meseci od kupovine robe, trgovci robu mogu da pošalju na servis samo uz odobrenje potrošača

Mali broj potrošača zna i da, ukoliko je robu poručio preko interneta, ima rok od 14 dana da se predomisli. Goran Popović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da malo ljudi zna da, ukoliko se na kasi pojavi viša cena od one koja je napisana ispod proizvoda na rafu, potrošač ima prava da traži da mu se naplati niža cena.

Ako ste kupili cipele krajem zime i tek sledeće sezone uvideli da propuštaju vlagu, imate pravo na zamenu
- Ako roba ne odgovara prikazanom kvalitetu, trgovac je u obavezi da potrošaču ponudi zamenu, a potrošač može da zahteva i povraćaj novca - dodaje on.

Ako ste kupili cipele na rasprodaji krajem sezone i niste ih nosili do sledeće godine, a pri prvom snegu su vam se raspale, imate pravo na zamenu. Te cipele su stajale, nisu nošene i vi niste mogli znati u roku od 15 dana da nisu očekivanog kvaliteta. I večito pitanje - da li kupci treba da daju JMBG? Po pravilniku iz 2004. treba dati taj podatak za račun veći od 500 dinara. To jeste suprotno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti i poverenik je zatražio da se to promeni, ali do toga još nije došlo.

IZVOR:BLIC
 
Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi reklamacija, naime odneo sam telefon na reklamaciju 24. juna i javljeno mi je 1. ili 2. jula da je fizičko oštećenje i cena popravke koju sam ja odbio i rečeno mi je da će telefon doći početkom sledeće nedelje. Ta priča pade u vodu, ja zovem opet u petak i kažu početkom sledeće nedelje, od toga naravno ništa nije ni bilo, zovem opet i opet dobijem isti odgovor, kako su krenuli neće mi ga ni vratiti nego me zanima sledeće, ukoliko prođe 30 dana od reklamacije a ja svoj uređaj ne dobijem nazad da li ja imam pravo na povrat novca i to onaj iznos koji je na fiskalnom računu?
 
Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi reklamacija, naime odneo sam telefon na reklamaciju 24. juna i javljeno mi je 1. ili 2. jula da je fizičko oštećenje i cena popravke koju sam ja odbio i rečeno mi je da će telefon doći početkom sledeće nedelje. Ta priča pade u vodu, ja zovem opet u petak i kažu početkom sledeće nedelje, od toga naravno ništa nije ni bilo, zovem opet i opet dobijem isti odgovor, kako su krenuli neće mi ga ni vratiti nego me zanima sledeće, ukoliko prođe 30 dana od reklamacije a ja svoj uređaj ne dobijem nazad da li ja imam pravo na povrat novca i to onaj iznos koji je na fiskalnom računu?

Zovi centar za zaštitu potrošača i dobićeš adekvatan savet.Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS)
011 404 63 00
 
Nazad
Vrh Dno