Šta je novo?

Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga (FAQ u II postu)

На жалост, закон о заштити потрошача не поштује ни Републичка тржишна инспекција. Прошле године сам са неколицином људи покренуо акцију о заштити права која произилазе из закона о заштити потрошача и све смо, свако по на особ, проследили инспекцији. Иако смо таксативно навели чланове закона који су прекршени, инспекција је остала нема. Наплатили су мандатну казну али нису "натерали" кршиоца да поштује закон. Просто је невероватно да онај коме је задатак да штити тај закон, благонаклоно гледа на кршиоца јер је он "велики"?!
Детаље не могу да износим јер се бојим да ће их модератор сврстати у оф топик јер је тему у којој се то описивало закључао.
 
Potrošači obeštećenje mogu da traže u radnji, ali i na sudu
M. Škrbić - 25.03.2011.
Broj oštećenih kupaca u Srbiji svakodnevno raste, ali većina njih ne zna kako da se izbori za svoja prava niti kome u tim slučajevima treba da se obrati...
Oštećeni potrošač prvo treba da se obrati trgovcu, i to u pisanoj formi. U pismu treba da navede o kojoj robi je reč, kada je kupljena, po kojoj ceni i šta je konkretan problem.


SPOROVI - Potrošač koji je kupio neispravnu robu treba da zatraži da se kvar otkloni, da se proizvodu umanji cena ili da se proizvod zameni za nov. Trgovac ima obavezu da mu odgovori u roku od 15 dana. Ukoliko potrošač na ovaj način ne reši svoj problem, treba da se obrati Centru za zaštitu potrošača pri Ministarstvu trgovine na besplatan broj telefona 0800-103-104.
Zaposleni u centru će stupiti u kontakt sa trgovcem i ukoliko ni oni sa njim ne postignu dogovor potrošača će uputiti ili na Centar za medijaciju koji je zadužen za vansudsko rešavanje sporova ili na nadležni sud. Mnogi će, međutim, od ovih rešenja odustati jer se medijacija plaća 160 evra, po pola, dok su sudski sporovi dugi i skupi - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.
Osim državnim, potrošači se, kaže, mogu obratiti i nevladinim potrošačkim organizacijma.
- Mi ih savetujemo šta da u datom slučaju rade, na šta posebno treba da obrate pažnju, šta ne smeju da dozvole. Trgovci te savete prepoznaju, zbog čega se u većini slučajeva problemi izglade na licu mesta. One koji ne uspeju da reše problem upućujemo na sudove časti, čija presuda potrošaču može pomoći u procesu pred nadležnim sudom - kaže Bogosavljević. Brojevi telefona Pokreta za zaštitu potrošača Beograd su 011-7616-338 i 011-7621-338.
Univerzalnih pravila za rešavanje potrošačkih sporova nema, jer nisu svi slučajevi isti. Ukoliko firma nestane preko noći, a njen vlasnik potom otvori drugu i odbije da preuzme obaveze prema potrošačima iz prethodne firme, oni koji su u prvoj firmi kupili robu u vrednosti od više od 15.000 dinara, pomoć mogu da potraže u MUP-u.

Naknada za medijaciju iznosi 160 evra
PRESKUPO - Prevareni potrošači probleme sa trgovcima mogu rešavati i u vansudskim sporovima. Ministarstvo trgovine nedavno je sa Centrom za medijaciju zaključilo sporazum o zajedničkom radu. Strane u sporu sa liste centra same biraju medijatora, kao i prostor u kome žele da se medijacija obavi. - Medijacija nije besplatna, ali ni obavezna, već se zakazuje isključivo na dobrovoljnoj bazi obeju strana. Naknada za medijaciju trenutno iznosi 160 evra i po pola je plaćaju potrošač i prodavac koji su u sporu - kaže Ksenija Maksić, koordinator tog centra.

http://www.24sata.rs/vesti.php?id=92196
 
^ ccc...bagra... sudskim sporom! JAO! mogu da zamislim spor za jedan mobilni telefon npr sudskim putem da se resava... .

u trenutku dok donesu presudu za moj "iPhone4" bice vec iPhone6 ili 7... znam iz porodicnih/licnih iskustava kolko "NOVO/BRZO" pravosudje brzo radi posao,a evo vec godinu i po dana se moji tuzhe s jednim likom... i otkazu rociste evo od aprila do jula... i tako u krug (te ne pojavi se advokat, te novi advokat treba da se upozna sa slucajem, te NE DODJE SUDIJA/da,verovali ili ne/i tako.....ocaj drzava, najbolje da mi drzava NISTA ne pomaze...)
 
Beograd 03. 04. 2011
PRESS

EKIPA PRESSA PROVELA JEDAN DAN U CENTRU ZA ZAŠTITU POTROŠAČA
Svaki dan po 40 prijava na trgovce
Žalbe - Građani se najčešće žale na tehniku, kvalitet odeće i obuće, nepoštovanje roka isporuke i neuvažavanje reklamacija. Kol-centar - Javljali smo se na telefon i uverili se da kupci nekada samo žele da ih neko sasluša i razume
0807-Nemanja-Jovanovic.jpg

Dobar dan, izvolite... Reporterka Pressa javljala se na besplatni broj telefona 0800-103-104
Svakog dana 30 do 40 nezadovoljnih potrošača iz cele Srbije prijavljuje trgovce Centru za zaštitu potrošača Srbije pri Ministarstvu trgovine. Najviše se žale na robu iz uvoza, odnosno belu tehniku, televizijske i kućne aparate, i akumulatore za automobile.
Ekipa Pressa provela je jedan dan u ovom kol-centru i razgovarala sa potrošačima koji se javljaju na besplatan telefon 0800-103-104. Mada većina bez premišljanja prijavljuje trgovce, istina, ima i onih koji žele samo da čuju mišljenje ljudi koji rade u Centru, ili prosto da podele problem sa njima. Željni su da ih neko sasluša.
Slučaj za sud
Nepunih sat vremena bilo je potrebno da se reporteri naše redakcije uvere da se potrošači susreću sa raznovrsnim problemima. Dok jedni i pored garancije ne uspevaju da zamene pokvaren proizvod, drugi su platili jednu a na kućnu adresu dobili sasvim drugu robu, a ima i onih koje su za usluge „zavrnule" komšije.
Milan G. iz Beograda požalio nam se da je komšiji koji mu je prošle godine pravio terasu platio 700 evra, ali je terasa čitave zime prokišnjavala.
- On ima građevinsku firmu, ali ja nemam račun za radove koje je izvodio. Smatram, komšija mi je. Dobri smo. Neće me prevariti. Rekao sam mu da mi terasa prokišnjava, ali se to, rekao bih po njegovoj reakciji, njemu nije svidelo. Namrštio se i otišao. Kako ja to da rešim a da ne pokvarim naše odnose? - pita ovaj gospodin.
U kontakt centru su nam objasnili da ovakav slučaj, nažalost, ne može nikako drugačije da se reši osim na sudu. A s obzirom na to da gospodin ne želi da pokvari komšijske odnose...
0806-Nemanja-Jovanovic.jpg

Centar za zaštitu potrošača Srbije... Za mesec dana 563 kupaca prijavilo nepravilnosti
Njegovom sugrađaninu pokvarila se baterija za kupatilo koju je kupio 2008. godine, a koja, pošto je kupljena za vreme važenja starog zakona, ima garanciju pet godina, odnosno do 2013. godine. Odneo ju je u radnju, ali, iako je prošlo više od 45 dana koliko je zakonski rok da mu se vrati novac ili da nova baterija, nije obeštećen.
Četiri savetovališta
- Odneo sam je 24. januara u prodavnicu sa sve fiskalnim računom i garancijom. Ljubazno su mi rekli „da nema nikakvih problema" i da će me pozvati kad dobiju novu, ali evo, danas je već koji dan marta, a niko mi ništa nije javio... - kaže ovaj gospodin.
Jedan Boranin opekao se u kupovini putem televizijske prodaje. Naručio je jastuke, a dobio posteljinu.
- Na aukciji jedne beogradske firme naručio sam četiri memorijska jastuka, koja sam platio 5.000 dinara. U pošti sam međutim podigao pošiljku u kojoj je bila posteljina vrednosti 1.600 dinara. Zvao sam direktora firme, koji smatra da su njegovi ljudi poslali ispravnu pošiljku. Mnogo sam se iznervirao jer od istog preduzeća pazarim već pet godina - požalio se Jovan M.
Sa nezadovoljnim potrošačima svakim radnim danom razgovaraju zaposleni u kontakt-centru, dok im u rešavanju njihovih problema pomažu savetnici, pravnici četiri regionalna savetovališta u Srbiji.
potros.jpg

Sekretar Saveta ministara za zaštitu potrošača Bojan Šarenac navodi za naš list da je u toku februara 563 potrošača prijavilo nesavesne trgovce.
- Najviše se žale na tehničke proizvode, odnosno na nemogućnost ostvarivanja prava garancije. Po novom zakonu garancija važi dve godine, s tim da je u prvih šest meseci teret dokazivanja na trgovcu, a ne na potrošaču. Roba koju je potrošač kupio mora da bude saobrazna onome što je prodavac prodao, odnosno mora da funkcioniše onako kako je navedeno u specifikacijama. A s obzirom na to da mi nemamo razvijenu tehničku industriju, to je najčešće roba iz uvoza. Posle tehnike, najviše se žale na obuću, zatim nameštaj, a onda odeću i telekomunikacije - naveo je Šarenac.
Najčešća zamerka potrošača kod odeće i obuće odnosi se na kvalitet, a kod nameštaja na nepoštovanje roka isporuke, kao i da ne odgovara poručenoj robi.
Skoro 3.000 prijava
- Prema prijavama potrošača, internet provajderi i kablovske televizije ne poštuju ugovorne odredbe, a mobilne kompanije ne uvažavaju reklamacije - rekao je Šarenac.
On je objasnio da se svaki slučaj, u zavisnosti od toga iz kog regiona je potrošač, prosleđuje određenom savetovalištu, čiji pravnici stupaju u kontakt sa njim, a zatim i sa trgovcem.
- Imamo savetovališta za region Beograda, Vojvodine, Šumadije i zapadne Srbije, i savetovalište za južnu i istočnu Srbiju. Ono što je za rad poljoprivrednih, tržišnih, sanitarnih i veterinarskih inspektora, prosleđujemo njima. Advokati iz centara javljaju se potrošačima, i ako je zakon na njihovoj strani, kontaktiraju s trgovcem, iznose mu činjenice i ako on ne reši problem, pravnik ga traži na sudu - objasnio je Šarenac za Press.
Od osnivanja Centra za zaštitu potrošača, u martu prošle godine, njemu se javilo ukupno 2.945 nezadovoljnih kupaca.


http://pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/156588/Svaki+dan+po+40+prijava+na+trgovce.html
 
Imaju li oni neki email da preko njega korisnici ostvare svoja prava ili bar da se vidi dokle se stiglo sa prijavom?
Ja čekam preko mesec dana da mi reše prijavu...:mad:
 
Popov: Zakon o zaštiti potrošača još se ne primenjuje

BEOGRAD - Zakon o zaštiti potrošača Srbije, koji je stupio na snagu 1. januara, još nije počeo da se primenjuje jer za njega nije donet nijedan podzakonski akt, izjavila je predsednica Asocijacije potrošača Srbije Edina Popov.
Primena zakona počela je samo u novinama, a čekamo da počne i u institucijama sistema jer će bez toga ostati mrtvo slovo na papiru, upozorila je ona na konferenciji za novinare.
Popov je dodala da je potrebno doneti oko 16 podzakonskih akata kako bi bila obezbeđena odgovarajuća zaštita potrošača u skladu sa tim zakonom.
Prema njenim rečima, neophodno je najpre da Ministarstvo trgovine donese pravilnik o registraciji potrošačkih organizacija Srbije i da se formira Nacionalni savet potrošača, kako bi zakon u potpunosti zaživeo i potrošači bili zaštićeni.
Kako je istaknuto na konferenciji, interese i prava potrošača u Srbiji trenutno štite četiri regionalna savetovališta za taj posao u Nišu, Jagodini, Beogradu i Novom Sadu, koji su registrovani do 11. maja.
"Ne postoje strukture, ni procedure koje bi omogućile da se čuje glas potrošača u institucijama gde se donose odluke bitne za njih. Naprotiv, i nakon stupanja na snagu novog zakona nastavljena je stara praksa da državni funkcioneri neovisno od zakona sami određuju zadatke za organizacije potrošača i biraju one sa kojima će sarađivati", ukazala je Popov.
Kao primere ona je navela saradnju generalnog inspektora ministarstva poljoprivrede sa Nacionalnom organizacijom potrošača Srbije o sadržaju i značaju Zakona o bezbednosti hrane, kao i Ugovor o pružanju usluga informisanja javnosti o zaštiti potrošača i zaštiti konkurencije koje je Ministarstvo trgovine sklopilo sa dnevnim listom "Politika", odnosno dodatkom "Potrošač".
Popov je pozvala novog ministra trgovine (Dušana Petrovića) da promeni tu praksu i da ministarstvo na čijem je čelu donese podzakonska akta i usvoji procedure što, će omogućiti potrošačima Srbije zastupanje interesa u institucijama gde se donose za njih bitne odluke.

http://www.smedia.rs/vesti/vest/62300/
 
Imaju li oni neki email da preko njega korisnici ostvare svoja prava ili bar da se vidi dokle se stiglo sa prijavom?
Ja čekam preko mesec dana da mi reše prijavu...:mad:

Mesec dana? Ja sam juce prvi put zvao, prvo sam jedva dobio operatera, stalno mi se javljao aparat da ne moze biti obradjen poziv, a kada dobijem vezu onda se niko nije javljao.
Dobro, dobio na kraju, i prvo sam se iznenadio da oni ti NISTA ne kazu vec zabeleze i proslede dalje, uzmu telefon i trebalo bi da se neko javi i da odgovor.
To mi uopste nije jasno, kakav je to centar kada pozoves i ne dobijes odgovor? Evo sad ispade da to traje i po mesec dana? Sta ce mi odgovor tada, meni je trebao jos juce, za mesec dana bice kasno.

Jel postoji neka druga institucija kojoj se obratiti i na koji telefon, ili su ovi jedini ovlasceni za to?
 
Mene su vec zvali. Bolje da nisu.
Da opisem otprilike kako izgleda kontakt sa njima, pa kao igranje gluvih telefona, ostavljate primedbu sekretarici koja to prosledi centru, onda vam odgovori druga sekretarica koja takodje zna samo da procita sta pise na papiru, i to je to.
 
Ja sam bio u trzisnoj inspekciji jer se ganjam mesecima dokazujuci da mi je telefon ne ispravan, rekli su mi da oni ne mogu nista, cak od Nove godine vise cak ni podnosiocu prijave nisu duzni da objasnjavaju da li su uradili povodom prijave ili ne. Cak kazu da nemaju aparate za vestacenje telefona, pa ce biti njiova rec protiv moje... rekli mi da ih tuzim, jer mi deluje da njih mrzi da rade svoj posao.

Zakon o zastiti potosaca je cisto mrtvo slovo na papiru.
 
Nije mrtvo slovo, nego po novom zakonu tržišna inspekcija ima jako mala ovlašćenja u vezi zaštite potrošača. Ako dobro znam, nadležni su samo za poštovanje roka za odgovor na uloženu reklamaciju, a ne i način na koji će raklamacija biti rešena.
 
Nego sta nego je mrtvo slovo na papiru. Ako ti imas zakon po kojem imas neka prava, a pri tom ostvarivanje tih prava je toliko zamuljano da se sa pravom covek pita rade li oni to namerno.
Smatram za ovaj forum da je mesto obrazovanih ljudi, pa ipak posmatrajuci ovu i temu o zakonu , i vise je nego jasno koliko je ostvarivanje prava komplikovano.
Iskljucivanje trzisne inspekcije je za obican narod jako umanjilo mogucnost za njihovu zastitu.

Evo ja sam pre 9 dana postavio pitanje na tel. 0800103104 , zvao juce da pitam sto me ne zovu, odgovor je ima jako puno prijava u beogradu da se strpim. Ej da se strpim, a to je samo prvi korak. Kako ide dalje, posto pitaju za podatke od prodavca, ako sam ja u pravu, da li oni tuze njih? Ja koliko sam shvatio ne, nego bi ja trebao da tuzim? Kapiram da ogromna vecina poput mene nema pojma kako se to radi. Ubacite ovde podatak o tome koliko ima nepismenih ljudi u srbiji, pa ce vam biti jasno koliko je tuzna primena zakona.

@Joker
Meni nije toliko hitan odgovor, ali u pitanju je frizider, e sad zamisli ti da ti je crkao frizider, a onda vise od 9 dana samo cekas na odgovor od centra da uopste znas sta da radis. E kad budes bio bez frizidera jedan jedini dan vise nego sto je to potrebno, onda ces shvatiti koliko gresis u tome da mislis da nije zakon samo mrtvo slovo na papiru.
 
Nisi ti mene razumeo izgleda, sve to tako piše u zakonu (da treba da tužiš da bi ostvario svoja prava), ja nisam rekao da je zakon dobar, loš je, jer ne štiti potrošača nego mu samo komplikuje postupak reklamacije. Ne znam kada je kupljen frižider, ako je kupljen ove godine, znači da još nema 6 meseci, trebalo bi da se dosta jednostavno reši reklamacija. Odvoji malo vremena pročitaj zakon o zaštiti potrošača, da bi znao koja su tvoja prava i kako treba postupiti u slučaju reklamacije.
 
Dajte neki savet, reklamacija traje 10 meseci, telefon bio 7 puta u servisu!

Agonija pocine tj. resavanje reklamacije pocinje 30.07.2010 i jos uvek traje. Kupio sam mobilni telefon telefon "Samsung S5350 Shark" i platio ga 5.000 dinara uz Mix750, na prodajnom mestu Mobilne Telefonije Srbije u TC Usce na Novom Beogradu i sklopio ugovornu obavezu na dve godine, ali telefon od samog pocetka ima skrivenu manu koja se manifestuje tako da se veza na njemu bez pravila prekida: nekada posle minut, nekada posle dva minuta a nekada posle pet minuta... od deset ragovora meni propadne osam. tako da dolazim u nezgodne situacije - oni sa kojima sam na vezi misle da im namerno prekidam vezu.

Telefon je sedam puta bio u servisu i nista, prvo sam ja licno odneo telefon odneo u ovlasceni "BEGRAM servis" na Bezaniji gde su rekli nema delova to je hardverski i samo su ga upucali sa novijom verzijom programa, kazu nosite ga u drugi ovslaceni servis "BG elektronik" oni imaju delova. u MT:S poslovnici u Uscu gde sam ga kupio, nisu hteli telefon da prime na reklamaciju, nego me setaju od saltera do saltera, kazu idi u mts prdsavnistvo u Bulevar Umetnosti 16a. Gospoda iz Bulevara umetnosti 16a su telefon slali u ovlaseni servis "BG elektronik" ali bi mi svaki put telefon vracali bez promene delova nego su servisnom listu napisali da su ubacili noviju verziju softvera, medjutim to su SLAGALI jer ja kada ukucam *#1234# vidim da nisu uradili ono sto su napisali, tj. da su ubacili noviju verziju softvera, nego je ostala ona koja je bila.

Cetvrtog puta, telefon mi je u servisu bio 2.5 meseca, na reklamaciju sam ga dao 15.01.2011. god, vratili ga 25.03.2011, tada dobio drugi isti telefon ali opet imam isti problem sa prekidanjem veze, na Internetu sam nasao da nisam jedini sa tim problemom jer telefon ima fabricku gresku citiram: "Mnogo prekinutih razgovora, slabiji prijem signala u odnosu na druge telefone i signal cesto varira na njemu" i mnogo slicnih komentara sa prekidima veze a i u Korisnickom servisu u Bulevaru umetnosti sam saznao da nisam jedini koji se zali na ovaj model telefona.

25.03.2011. godine je ucinjen i finansijski prekrsaj jer mi na moje insistiranje da dobijem fiskalni racun uz novi isti zamenski telefon, receno da se ne dobija fiskalni racun uz zamenski telefon" i sad ja imam problem jer ni ovaj telefon posto je isti model kao prethodni sa fabrickom manom ne radi kako treba i ja ga ne zelim.
 
Dajte neki savet, reklamacija traje 10 meseci, telefon bio 7 puta u servisu!

Agonija pocine tj. resavanje reklamacije pocinje 30.07.2010 i jos uvek traje. Kupio sam mobilni telefon telefon "Samsung S5350 Shark" i platio ga 5.000 dinara uz Mix750, na prodajnom mestu Mobilne Telefonije Srbije u TC Usce na Novom Beogradu i sklopio ugovornu obavezu na dve godine, ali telefon od samog pocetka ima skrivenu manu koja se manifestuje tako da se veza na njemu bez pravila prekida: nekada posle minut, nekada posle dva minuta a nekada posle pet minuta... od deset ragovora meni propadne osam. tako da dolazim u nezgodne situacije - oni sa kojima sam na vezi misle da im namerno prekidam vezu.

Telefon je sedam puta bio u servisu i nista, prvo sam ja licno odneo telefon odneo u ovlasceni "BEGRAM servis" na Bezaniji gde su rekli nema delova to je hardverski i samo su ga upucali sa novijom verzijom programa, kazu nosite ga u drugi ovslaceni servis "BG elektronik" oni imaju delova. u MT:S poslovnici u Uscu gde sam ga kupio, nisu hteli telefon da prime na reklamaciju, nego me setaju od saltera do saltera, kazu idi u mts prdsavnistvo u Bulevar Umetnosti 16a. Gospoda iz Bulevara umetnosti 16a su telefon slali u ovlaseni servis "BG elektronik" ali bi mi svaki put telefon vracali bez promene delova nego su servisnom listu napisali da su ubacili noviju verziju softvera, medjutim to su SLAGALI jer ja kada ukucam *#1234# vidim da nisu uradili ono sto su napisali, tj. da su ubacili noviju verziju softvera, nego je ostala ona koja je bila.

Cetvrtog puta, telefon mi je u servisu bio 2.5 meseca, na reklamaciju sam ga dao 15.01.2011. god, vratili ga 25.03.2011, tada dobio drugi isti telefon ali opet imam isti problem sa prekidanjem veze, na Internetu sam nasao da nisam jedini sa tim problemom jer telefon ima fabricku gresku citiram: "Mnogo prekinutih razgovora, slabiji prijem signala u odnosu na druge telefone i signal cesto varira na njemu" i mnogo slicnih komentara sa prekidima veze a i u Korisnickom servisu u Bulevaru umetnosti sam saznao da nisam jedini koji se zali na ovaj model telefona.

25.03.2011. godine je ucinjen i finansijski prekrsaj jer mi na moje insistiranje da dobijem fiskalni racun uz novi isti zamenski telefon, receno da se ne dobija fiskalni racun uz zamenski telefon" i sad ja imam problem jer ni ovaj telefon posto je isti model kao prethodni sa fabrickom manom ne radi kako treba i ja ga ne zelim.

Nokia C6?
http://discussions.europe.nokia.com/t5/Cseries/Nokia-C6-00-is-hanging-a-lot/td-p/767690/page/81
 
@Joker

Frizider je van garantnog roka, klasika za samsung izgleda da traje koliko traje garancija. Konkretno, serviser kaze da na nov motor koji ugrade daju samo mesec dana garancije, to je moje pitanje bilo, smeju li tako malu garanciju da daju na nov uredjaj, koji inace oni i ugradjuju. Tako jednostavno pitanje a na odgovor se ceka eto duze od 9 dana.

Sto se tice i tih 6 meseci, ako prodavac odbije da uradi po zakonu, dakle da zameni frizider na primer, bez obzira koliko to bilo glupo sa njegove strane, potrosac eto moze da ostane i vise od nedelju dana dok dobije odgovor samo od centra. Sama tuzba nemam ideju kako bi isla, ali zamisli koliko tek to traje. A potrosac bez frizidera.
Prakticno je sve to sprovodljivo, ali komplikovano i jako dugo traje.
 
Zakon o obligacionim odnosiima
a654d048dc9c86acb92a640ea7f9ea1a.png
 
Ali to je samo za uredjaj dok je u garanciji? Makar tako deluje iz tog clana. Mom frizideru je kazem istekla garancija. U svakom slucaju oni meni prodaju taj motor, valjda su duzni da daju garanciju na motor od 2 godine. To bi bilo isto kao da se ode kod auto majstora, on zameni akumulator i onda ne da garanciju na njega, ili da kao u ovom slucaju mesec dana.
 
Po meni je to kupovina novog uređaja (kompresora) i usluga ugradnje. Na oba imaš garanciju. Ne treba ti pisana garancija, po zakonu imaš dve godina garanciju na kompresor. Fiskalni račun sa stavkama kompresor xxx dinara i ugradnja xxx dinara bi jako dobro došao. Ali svakako sad već sačekaj par dana da ti odgovore iz centra.

d3a258a1dce95d8a0262a177ac79de2f.png
 
Zvali su me danas, odgovor je da imam prava na 2 godine garancije. Logicno ali dzaba logika bez zvanicne potvrde.
Ono sto nije logicno je sto oni sad znaju da oni krse zakon, ali oni nece nista da poduzmu po tom pitanju, ja sam ih pitao sta ako crkne ponovo motor a oni odbiju zamenu, receno mi je da se onda opet javim, tako da ostaje nepoznanica kako ide taj dalje postupak.
Nisam se setio da pitam da li i na usluge ide neka zakonska garancija, u racunu od ovog dolaska servisera pise : Reklamacije na izvrsene usluge do 30 dana. Oni verovatno zele samo ovo da uzmu u obzir a da se ograde od prodaje motora.
Odmah sam pitao da li dobijam racun za taj motor, predracun vec imam jer sam platio insistiracu i na racunu.
 
Ako si platio po predračunu možda ti ovo pomaže:

f3951975988c93535ceba8db56c2b748.png
 

Bio sam u "Trzisnoj inspekciji", gde su mi rekli:

- DA na A4 papiru napisem sve sto se desavalo i da uz to prilozim sto vise podataka tipa: prepiska sa korisinickom podrskom i da ce oni reagovati ali nisu duzni da me obaveste o ishodu jer je novi zakon kako su oni rekli "losiji po potrosace" iskljucio tu mogucnost, dok su po starom bili duzni da me obaveste.

Mada sam tamo zakljucio da ih mrzi da rede svoj posao, jer me upucuju na privatnu tuzbu... ja im kazem sta ja imam da ih tuzim kada je ovo skolski primer nepostovanja zakona koje ste vi propisali, a na privatnu tuzbu bi potrosio samo po jednom rocistu vise nego sto telefon vredi i to bi se oduzilo na vise godina.

Rekli su mi da mogu da se obratim i Nacionalnoj ogranizaciji organizaciji potrosaca Srbije

http://www.nops.org.rs

ali u Trzisnoj kazu da su oni Savetodavno telo i da ne mogu nista.



Imam nameru da odem i u finansijsku policiju Beograd, jer kada su mi u MTS-u dali zamenski isti telefon ali opet sa fabrickom greskom, NISU mi vratili FISKALNI racun a nisu mi dali drugi i kada sam ih ja pitao gde mi je fiskalni racun rekli su "imate potvrdu da vam je zamenjen telefon i to je dovoljno".
 
nedelja, 29. maj 2011, 15:10

SAT

Sve zamke auto-servisa i otpada

Ove nedelje emisija SAT otkriva kakve zamke vas čekaju u auto-servisima. Gost emisije će biti predstavnik Nacionalne organizacija za zaštitu potrošača Srbije, a uz konkretan primer saznaćete kako da sprečite prevaru kada vozilo odvezete na popravku.

Pogledaj direktno video
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RTS+Satelit/898998/SAT.html

Preuzmi video:
http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2011/05/27/9560286/SAT 290511.flv

Pogledajte OBAVEZNO deo gde je gost predstavnik Nacionalne organizacija za zaštitu potrošača Srbije i sta on ima da kaze. Moze da se primeni svuda, ne samo na prevare vezane za popravku auta tj. garanciju za auto.
 
Poslednja izmena:
Covek objasnio neke stvari.
 
Zakon o zaštiti potrošača - neupotrebljiv

Potrošač u Srbiji i danas je prepušten sam sebi. Zakon o zaštiti potrošača na snazi je od 1. januara, ali ovaj propis nije doneo nikakvu korist kupcu. I dalje ne zna na koga može da računa kada je prevaren, a niko do sada nije snosio odgovornost za svoje greške. Tako je zakon koji treba da štiti srpske kupce samo mrtvo slovo na papiru.

Kako ocenjuju u potrošačkim organizacijama, zakon je neupotrebljiv, jer ne postoje mehanizmi za njegovu primenu. Ovim udruženjima svakodnevno stižu mnogobrojne pritužbe građana koji se raspituju o mogućnostima reklamacije kupljene robe. Najveći broj žalbi upućuje se zbog lošeg kvaliteta tehničkih uređaja, nepoštovanja rokova isporuke nameštaja i računara, prekoračenja roka za popravku...

Zakonom nije dobro regulisana mogućnost vraćanja novca nezadovoljnom kupcu, pošto se prvo predviđa mogućnost otklanjanja kvara ili zamene proizvoda - kaže Petar Bogosaljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Beograda. - Ipak, pozitivno je to što će garancija na kupljenu robu iznositi najmanje dve godine, što će doneti na tržište robu boljeg kvaliteta.

Bogosaljević dodaje da je novim propisima isključivanje Tržišne inspekcije bitno smanjilo zaštitu potrošača. Jer, potrošačke organizacije još nisu osposobljene da obavljaju svoju ulogu.

I Vera Vida, predsednica Centra potrošača Srbije, smatra da je stupanjem na snagu novog zakona smanjena ingerencija Tržišne inspekcije. Situacija je, kaže Vida, dosta nejasna, prebacuje se odgovornost s jednih na druge, preko leđa kupaca.

- Ako u zakonu stoji da je trgovac dužan da u roku od šest meseci bez dokazivanja popravi ili zameni neispravnu robu, a ako to nije moguće, da vrati novac, onda je to tako i nikako drugačije. Tu nema filozofiranja - ukazuje Vera Vida.

- Međutim, kada odete u prodavnicu i uložite prigovor, trgovac vam kaže da mu ne pada na pamet da kupljenu robu zameni ili vrati novac. Kada je, na primer, obuća u pitanju, u 90 odsto slučajeva "veštačenje" je uradio "Jugoinspekt" i reklamacija se ne uvažava.

U ovom vakuumu, kaže Vida, dok još zvanično ne postoje potrošačke organizacije koje štite interese kupaca, Tržišnoj inspekciji treba vratiti ovlašćenja koja je imala pre donošenja zakona. Treba ih postepeno ukidati, a organizacijama potrošača koje budu evidentirane kod Ministarstva trgovine prenositi neka ovlašćenja.

Međutim, nadležni se ne slažu sa primedbama predstavnika potrošača. U Ministarstvu trgovine ističu da je Zakon u punoj primeni, da štiti kupca i da je spektar potrošačkih prava gotovo isti kao u zemljama Evropske unije.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ekonomija/145213/Zakon-o-zastiti-potrosaca--neupotrebljiv
 
Poslednja izmena:
Mladi najčešće traže pravnu pomoć zbog razvoda i posla

Besplatnu pravnu pomoć, koju poslednjih pola godine Kancelarija za mlade u „Info rumu” omogućuje svim Beograđanima od 15 do 30 godina, zatražilo je oko 150 građana. Od te cifre više od 80 slučajeva je rešeno, a mladi su se najčešće žalili na probleme prilikom razvoda, neisplaćivanja alimentacija i plata ili nepostojanja ugovora o radu.

Za besplatnu pravnu pomoć, Kancelariji za mlade obratilo se oko 150 građana od 15 do 30 godina

BESPLATNO - Najviše zahteva za pomoć, po rečima koordinatora projekta Jelene Aleksić, stiglo je u oblasti porodičnog prava, gde prednjače problemi oko razvoda, alimentacija ili nasleđivanja. Na drugom mestu je radno pravo, odnosno nezakoniti otkazi, mobing, nepostojanje ugovora o radu ili neisplaćivanje zarađenih plata. Na trećem mestu su studentska pitanja, koja se odnose na neuvažavanje nekih dokumenata ili školarine.

- Važno je da su svi koji su došli da reše problem uspeli u tome. Neki su dobili savet za pravno pojašnjenje date tematike, dok je jedan deo slučajeva u toku, jer je tek počelo zastupanje pred sudom. Do sada su rešeni mnogi slučajevi razvoda braka, utvrđivanja alimentacije i nasledstva, ali i neisplaćivanja zarade. U tim situacijama je mladima novac bio isplaćen odmah nakon prijema opomene pred utuženje našeg advokatskog tima. Nadam se da ćemo ovako dati još veći podstrek mladima da se založe za svoja prava kada naiđu na kršenje istih - kaže Kosta Andrić, direktor Kancelarije za mlade.

Advokatski tim čini sedam advokata, koji su mladima na raspolaganju minimalno po tri sata dva puta nedeljno. Određeni slučajevi mogu da se reše čak i na prvom sastanku sa advokatom.

- Sporazumni razvod braka, opomene pred utuženje za neisplaćene zarade ili sačinjavanje molbi - mogu da se urade na licu mesta. Ipak, neki slučajevi tada tek započinju, jer se posle ide na sud. Advokat dobije punomoćje i pravo da zastupa stranku, a to se dešava prilikom slučajeva razvoda, kleveti, mobinga ili borbe za starateljstvo - kaže Jelena Aleksić.

Besplatna pravna pomoć je usluga koju mogu dobiti svi građani uzrasta od 15 do 30 godina, pod uslovom da im je pravo povređeno u Beogradu, i ako popune zahtev za pružanje pomoći u „Info rumu“, koji se nalazi u Ulici 1300 kaplara 2, kod bočnog ulaza Zadužbine Ilije M. Kolarca. Otvoren je radnim danima od 9 do 19 sati, a više informacija se može dobiti na telefon 328-74-72.

Pet najčešćih pravnih problema mladih
- Razvod
- Alimentacija
- Nepostojanje ugovora o radu
- Neisplaćivanje zarađenih plata
- Nasledstvo

http://www.24sata.rs/vesti/beograd/...pravnu-pomoc-zbog-razvoda-i-posla/17157.phtml
 
Trgovci zvone dok se ne predate
IZVOR: DNEVNIK
Novi Sad -- Telefonski pozivi trgovaca upućeni potrošačima, uprkos njihovom protivljenju, predstavljaju prekršaj koji se kažnjava od 300.000 do dva miliona dinara.

Ovo kršenje Zakona o zaštiti potrošača u nadležnosti je Tržišne inspekcije, navode u Asocijaciji potrošača Srbije (APOS).

Međutim, ovako je samo na papiru, ali u praksi stvari izgledaju sasvim drugačije.

Kao nasrtljivo poslovanje, u Zakonu o zaštiti potrošača navodi se, recimo, poseta potrošaču u njegovom stanu, a bez njegove prethodne saglasnosti. U tu kategoriju, recimo, spada i direktno podsticanje dece oglasima da kupe ili utiču na roditelje ili nekog drugog da za njih kupe taj proizvod...

Zovu vas popodne oko 15 ili 16 časova, ako niste kod kuće, pitaju decu kada ćete doći i ni pod razno ne zaborave da vas pozovu za sat, pa opet za dva...

Nije redak slučaj da operatori kažu da su do broja došli slučajnim odabirom. Dešava se i da firme čak i kada obećaju da vas više neće uznemiravati, već sledećeg dana opet vas pozovu.

U APOS-u savetuju potrošačima da se, u ovakvim slučajevima, obrate najbližoj Tržišnoj inspekciji i podnesu zvaničnu prijavu i, naravno, da zahtevaju da ih obaveste šta su preduzeli.

U slučaju da Tržišna inspekcija nije uradila svoje, druga adresa su organizacije potrošača, kao i nadležno ministarstvo. Zakon nalaže i nadležnom ministarstvu da sprečava ovakve pojave kroz promovisanje Kodeksa ponašanja trgovaca, navode u APOS-u.

Kako objašnjavaju u potrošačkim organizacijama, operateri koji pozivaju građane su u obavezi da na početku razgovora objasne da je u pitanju razgovor u komercijalne svrhe i da potencijalnog potrošača pitaju da li on taj poziv prihvata ili ne.

Ukoliko pozvani to izričito odbije, prodavac više ne sme da ga zove, i treba da ga u svojoj bazi podataka registruje kao takvog, da se sutra njegovom kolegi ne bi desilo da istim povodom pozove istog čoveka. Oni koji se ogluše o želje potrošača direktno ulaze u prekršaj.

Podsetimo, i zaštitnik građana Saša Janković ukazao je na to da je potrebno obrazovati ljude da svoje lične podatke ne ostavljaju tako lako, recimo, popunjavajući razne formulare za učešće u nagradnim igrama.

“Često u marketima ili na nekim drugim mestima pozivaju građane da popune zahteve da bi postali potencijalni dobitnici neke zanimljive nagrade. Međutim, oni tada često ne vide da malim slovima stoji da će se njihovi podaci i kasnije koristiti za obaveštavanje o raznoraznim reklamnim ponudama. Tako nesvesno postaju žrtve novog marketinga” , upozorava ombudsman Janković.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=12&dd=01&nav_id=562195
 
Potrošači su ipak još uvek nepoverljivi, ne znaju gde mogu da se požale i ne veruju da taj proces, koji im deluje kao dug i komplikovan, može biti rešen u njihovu korist.

Sajt www.reklamacija.in.rs jedno je od mesta na kojima se mogu prijaviti nesavesni trgovci, ukoliko niste uspeli da ostvarite svoje zakonsko pravo na reklamaciju. Ovaj sajt sadrži i korisne savete, ali i iskustva onih koji su nažalost već prevareni.
 
Servis tražio da žena ispeče pitu i pošalje sliku da bi testirali rernu

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/30...ce-pitu-i-posalje-sliku-da-bi-testirali-rernu

Da građani dobijaju slične neobične zahteve potvrđuje i primer Biljane iz Beograda koja je zbog popravke miksera morala da muti jaja, a isto su uradili i serviseri. „Pokušali su da njime umute jaje, koje se ni posle pola sata nije zapenilo. Objasnili su da je sve OK i da mikser tako radi”, priča Biljana. Jedna Beograđanka se žalila da joj veš opran u novoj mašini smrdi. „Veš sam prala i u prisustvu servisera da bi ga on omirisao, ali ništa.
 
Nazad
Vrh Dno