Šta je novo?

Koliko komp trosi struje

Sine Nebojsa

Cenjen
Učlanjen(a)
10.02.2008
Poruke
259
Poena
169
stigao je racun za struju negde oko 6000 dinara, ukucani su preskocili el.sporet,zamrzivac,bojler,dva televizora,uljani radijator,i uprli prstom u mog ljubimca i optuzili ga da je on kriv za toliki racun,jadnicak :type:radi u proseku 12 sati dnevno,pa me zanima koliko struje trosi kompijuter.
 
Poslednja izmena:
oko 100 do 150 w sa cool and quiet and ostali managment.... znaci 1.5 kw dnevno circa...
tj oko 45kw mesecno 400- 500 din mesecno zavisi u kojoj si zoni
 
Ahaha, dobra fora. :d
Tvoj komp pod full opterecenjem vuce mozda ~150W, mada verujem i manje od toga. U idle - ~60-70W.
Ni govora o tome da je tvoj elektronski ljubimac mogao da napravi taj racun. :)
 
Kompjuter, ne kompijuter. :)

Neka troši 500W non-stop, što je nemoguće, za dvanaest sati potrošiće 6kW. Ovde možeš videti cenovnik el. energije.

Neki prosek je ~40 dinara dnevno. Dakle, 1200dinara mesečno. :)

P.S. Ako se iole razumeš u tehniku, znaćeš koliko kompjuter treba biti opterećen da bi trošio 500W.
 
oko 100 do 150 w sa cool and quiet and ostali managment.... znaci 1.5 kw dnevno circa...
tj oko 45kw mesecno 400- 500 din mesecno zavisi u kojoj si zoni

Da li si siguran u ovaj podatak? Malo sam pratio mesecnu potrosnju i primetio da je racun nekad veci i do 30% kada se racunar intenzivnije koristi ( a to je u prevodu oko 100 kw potrosnje samo za komp). Mislim da je ovo jako dobro pitanje, stavise i sam sam hteo da pokrenem slicnu temu, pa ljubazno molim ljude koji se razumeju da kazu svoje misljenje.
I da li su ove nove platforme (atom, ION) uopste stedljivije u tom pogledu ili je to zanemarljivo?
 
Poslednja izmena:
sta televizori manje troshe, moj crt 72cm tv troshi 200-250w po nalepnici... "P
ovi novi lcd tv i da..
 
Poslednja izmena:
Ako je u pitanju komp koji si naveo u profilu, neka vuce u opterecenju 150W + 100W za taj monitor ako je CRT (nisi naveo tip) to je max 250W pod uslovom da masina radi tih 12h pod punim opterecenjem. To je 0.25 kWh ili 0.25 * 12 sati rada = 3 kWh dnevno tj. 90 kWh mesecno. Po visini racuna ti si u plavoj zoni gde je kWh 5,904 din u visoj odnosno 1,476 din u nizoj tarifi + PDV. Znaci pod pretpostavkom da imas CRT monitor, da masina radi tih 12 sati pod punim opterecenjem i da si sve vreme u visoj tarifi (08-24h) tvoj deo racuna je 90 kWh * 5.904 * 1.18 = 627 din. Ovaj racun nije realan i vise lici na neki inzinjerski proracun gde se na kraju dodaje minimum od 30% kao stepen sigurnosti tako da realno tvoj racunar u profilu ne potrosi ni 450 din mesecno (a ako imas 17" LCD to je jos manje).

Inace licno sumnjam na uljani radijator kao glavnog krivca za ovako visok racun tim pre sto je tako visok racun dosao bas u zimskoj sezoni dok je ranije pretpostavljam bio normalne visine.
 
Kompjuter, ne kompijuter. :)

Neka troši 500W non-stop, što je nemoguće, za dvanaest sati potrošiće 6kW. Ovde možeš videti cenovnik el. energije.

Neki prosek je ~40 dinara dnevno. Dakle, 1200dinara mesečno. :)

P.S. Ako se iole razumeš u tehniku, znaćeš koliko kompjuter treba biti opterećen da bi trošio 500W.
kompjuter na srpski,kompIjuter na vranjanski:D,:D:D inace otprilike znam za to sa opterecenjem,to bi trebalo da bude nesto na full da bi dostigao 500w,npr da 12 sati igram crysis i download da radi za to vreme,pa sumnjam da bi i tad potrosio 500w,jedva sat vremena da odvojim za neku igricu i ostalo je download,nekad radi 24 sata,a nekad i po ceo dan ga ne ukljucim (dan /dva u toku meseca vise manje) mislim da je ipak preterano 1200 dinara,realnija je cena od 500/600 dinara mesecno.
 
Da li si siguran u ovaj podatak? Malo sam pratio mesecnu potrosnju i primetio da je racun nekad veci i do 30% kada se racunar intenzivnije koristi ( a to je u prevodu oko 100 kw potrosnje samo za komp). Mislim da je ovo jako dobro pitanje, stavise i sam sam hteo da pokrenem slicnu temu, pa ljubazno molim ljude koji se razumeju da kazu svoje misljenje.
I da li su ove nove platforme (atom, ION) uopste stedljivije u tom pogledu ili je to zanemarljivo?

Pa tad kuvas vise kafe, radi ti sijalica, grejalica .... :)
 
Proveri ti broJilo...Meni je stig`o rachun od 12 000 din, a prosecan mesecni mi je 2500...carevi permutovali cifre :)
 
stigao je racun za struju negde oko 6000 dinara, ukucani su preskocili el.sporet,zamrzivac,bojler,dva televizora,uljani radijator,i uprli prstom u mog ljubimca i optuzili ga da je on kriv za toliki racun,jadnicak :type:radi u proseku 12 sati dnevno,pa me zanima koliko struje trosi kompijuter.

Sine Nebojsa....momentalno iz kuce izbacite bojler i uljani radijator jer su oni najveci potrosaci resursa elektricne energije i zabrani roditeljima da ti optuzuju svetinju za globalno zagrevanje, imigraciju pingvina u hladnije krajeve, rupe u ozonskom omotacu i probleme sa racunima za struju. Preporucujem ugradnju solarnih celija.
 
Ako je u pitanju komp koji si naveo u profilu, neka vuce u opterecenju 150W + 100W za taj monitor ako je CRT (nisi naveo tip) to je max 250W pod uslovom da masina radi tih 12h pod punim opterecenjem. To je 0.25 kWh ili 0.25 * 12 sati rada = 3 kWh dnevno tj. 90 kWh mesecno. Po visini racuna ti si u plavoj zoni gde je kWh 5,904 din u visoj odnosno 1,476 din u nizoj tarifi + PDV. Znaci pod pretpostavkom da imas CRT monitor, da masina radi tih 12 sati pod punim opterecenjem i da si sve vreme u visoj tarifi (08-24h) tvoj deo racuna je 90 kWh * 5.904 * 1.18 = 627 din. Ovaj racun nije realan i vise lici na neki inzinjerski proracun gde se na kraju dodaje minimum od 30% kao stepen sigurnosti tako da realno tvoj racunar u profilu ne potrosi ni 450 din mesecno (a ako imas 17" LCD to je jos manje).

Inace licno sumnjam na uljani radijator kao glavnog krivca za ovako visok racun tim pre sto je tako visok racun dosao bas u zimskoj sezoni dok je ranije pretpostavljam bio normalne visine.

e ovo je odgovor koji sam trazio,hvala druze,inace uljani radijator je kod mene u sobi,radi svaki dan od 18h do ponoci,mora da se grejem krastavac,glupo je da se smrznem pored kompa:)
 
e ovo je odgovor koji sam trazio,hvala druze,inace uljani radijator je kod mene u sobi,radi svaki dan od 18h do ponoci,mora da se grejem krastavac,glupo je da se smrznem pored kompa:)

Račun ti pravi uljni radijator od 18:00 pa do početka jeftinije tarife, nisam siguran ali mislim do 22:00, raspitaj se.

Ako je struja jedini izbor isplativije ti je da kupiš neku termoakumualcionu peć koju napuniš samo u jeftinoj tarifi tj. noću pa je soba topla non stop.
 
stigao je racun za struju negde oko 6000 dinara, ukucani su preskocili el.sporet,zamrzivac,bojler,dva televizora,uljani radijator,i uprli prstom u mog ljubimca i optuzili ga da je on kriv za toliki racun,jadnicak :type:radi u proseku 12 sati dnevno,pa me zanima koliko struje trosi kompijuter.

Ukljuci C&Q ako ga do sada nisi ukljucio.
 
PC trosi tacno 120-130W u zavisnosti sta imas od konfe i sta si sve ukljucio,pod opterecenjem ide i 200+W ..jer imam merac potrosnje el,.eneregije..laptop trosi 50W,a kada je lid zatvoren,onda 30W..tako da znas..
 
ako ukljucis na 3 onda spalis usb port :)
 
PC trosi tacno 120-130W u zavisnosti sta imas od konfe i sta si sve ukljucio,pod opterecenjem ide i 200+W ..jer imam merac potrosnje el,.eneregije..laptop trosi 50W,a kada je lid zatvoren,onda 30W..tako da znas..

Moj lenovo S10e trosi ~9W kad je aktivan, a ne znam kad je u standby...
Doduse pod opterecenjem ide i do 12...
 
Moj lenovo S10e trosi ~9W kad je aktivan, a ne znam kad je u standby...
Doduse pod opterecenjem ide i do 12...

Ja imam 17'' +ATI4570,tvoj Lenovo je 10'',a u proseku svi imaju 15.4'' dakle ne moze se to uzimati kao parametar sto sam rekao,ali u proseku je tu negde..
 
Poslednja izmena:
E, ova tema mi je trebala ...... da dokažem nekima koji mi tvrde da moj komp troši kao TA peć ....

Gde kod nas ima da se kupi onaj merač, ali da bude stvarno precizan, što se ušteka u šteker, pa razvodnik gde mi je sve uključeno u njega, pa da mi meri potrošnju?
 
E, ova tema mi je trebala ...... da dokažem nekima koji mi tvrde da moj komp troši kao TA peć ....

Gde kod nas ima da se kupi onaj merač, ali da bude stvarno precizan, što se ušteka u šteker, pa razvodnik gde mi je sve uključeno u njega, pa da mi meri potrošnju?

'zvol'te:d

Rovex Inženjering

Ja kupio 2,čisto iz ličnih razloga,..inače,time ne možeš EDB-u dokazivati da nisi potrosio vise,ili manje:p el.energije. Inače su tačni.
 
Poslednja izmena:
Evo moje potrosnje, Quad, 3 monitora i GTX 280 = 2.5 sijalice

attachment.php
 

Prilozi

  • potrosnja struje.JPG
    potrosnja struje.JPG
    75.6 KB · Pregleda: 575
Taj metod merenja potrosnje bas i nije tacan/pouzdan...
 
Tacan je samo je ovo potrosnja u idle :)
na full load se blizi 400W

opet komp je non-stop sem nocu ukljucen i u 90% slucajeva nije preterano opterecen (retko koji program zaposli vise od 2 jezgra cak i sa virtuelnim masinama) tako da je cifra merodavna sa stanovista racuna za struju
 
Poslednja izmena:
Ajd nek i meni neko "strucniji" kaze koliko otprilike moj komp iz potpisa potrosi mjesecno.Radi 24/7,uglavnom download,nocu monitor ugasen.A i kad sam za kompom uglavnom je to surf.Igrice bih rado cesce igrao ali nemam vremena!
 
~150W
a quad tu sluzi za?
 
Poslednja izmena:
Mora neko i zimnicu da spremi!
Za igranje,naravno samo sto u zadnje vrijeme nemam mnogo vremena,tj ne rasporedjujem ga fino!Ali se nadam da ako fino organizujem vrijeme u ovom semestru sa faxom i poslom da cu moci malo i da se igram!
Niko mi nije odgovorio na prethodni post,tj koliko opisanim radom racunara potrosim struje u dinarima mjesecno!?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno