Šta je novo?

Budzeti potroseni na pravljenje igara

dulsrules

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
04.08.2007
Poruke
6,061
Poena
499
Zanima me koliko je za koju igru potroseno para dok je nisu napravili. Trazio sam negde na netu ali nisam uspeo da nadjem. Ako neko dodje do kakve informacije vezano za bilo koju igru (starije, novije, svejedno) bilo bi lepo da je objavi u ovoj temi.

Za sad mi prvo pada na pamet AvP 2 i Fallout 3, mada bi me bas zanimalo koliki je budzet potrosen i na recimo GTA4 :eyebrows:
 
mada bi me bas zanimalo koliki je budzet potrosen i na recimo GTA4 :eyebrows:

Kazu 100 milki dolara (lazu ko psi)

Ne znam cifru za Fallout 3 ali je sigurno manje kostao nego da se napravi Oblivion.

Moja slobodna procena za bilo koju igru iz serijala CoD i NFS jeste: 10 kila banana i oko 20 litara sveze kisnice :whip::eyebrows:
 
Negde sam jednom nasao listu sa budzetima.
Znam da je GTA 4 kostao 100mil $.
Npr KZ 2 je imao budzet 20 mil, GoW 3 40$.
Half Life 2 kaze 40$.
Ne znam dal negde postoje detaljnije liste.
 
Cisto sumnjam da je HL2 kostao 40mil $? GTA je sigurno skup projekt. Znam da je jedna od najskupljih igara bio Matrix. Za KZ 2 se na nekim mjestima spominje dosta veca cifra.

Ali tu treba praviti razliku, jer kosta i razvoj engina. Fallout 3 je radjen na postojecoj tehnologiji, i sigurno nije skup.
 
Poslednja izmena:
Killzone 2 je bio u punoj produkciji 18 meseci sa timom koji ukljucuje oko 150 osoba.
Cifra se vrti od 20 do 40 miliona dolara, ali preko toga nije sigurno, jer je neko iz Sonya (Kaz Hirai cini mi se) rekao da je Sonyeva igra sa najvecim God of War 3 ($40 milion). Dakle, KZ2 je verovatno kosta od 20 do 30 miliona dolara, sto prevedeno u evre i nije ogromna cifra.

Za GTA4 se zaista spominjala cifra od $100 miliona, dok je jos jedna od jako skupih igara MGS4 - oko $70 miliona.
 
Killzone 2 je bio u punoj produkciji 18 meseci sa timom koji ukljucuje oko 150 osoba.
Cifra se vrti od 20 do 40 miliona dolara, ali preko toga nije sigurno, jer je neko iz Sonya (Kaz Hirai cini mi se) rekao da je Sonyeva igra sa najvecim God of War 3 ($40 milion). Dakle, KZ2 je verovatno kosta od 20 do 30 miliona dolara, sto prevedeno u evre i nije ogromna cifra.

Za GTA4 se zaista spominjala cifra od $100 miliona, dok je jos jedna od jako skupih igara MGS4 - oko $70 miliona.
Killzone je u proizvodnji najmanje od 2004, već 2005. su prikazani prvi trejleri za igru. Kako god igra se tržišno pokazala kao ogroman promašaj jer je sa sve poklonjenim igrama uz PS3 pakete prodana u upola manjem broju nego jedan Kung Fu Panda ili Lego Indiana Jones za XB360
 
Killzone je u proizvodnji najmanje od 2004, već 2005. su prikazani prvi trejleri za igru. Kako god igra se tržišno pokazala kao ogroman promašaj jer je sa sve poklonjenim igrama uz PS3 pakete prodana u upola manjem broju nego jedan Kung Fu Panda ili Lego Indiana Jones za XB360

Tada su druze prikazani CGI trejleri, tek je tada Sony kupio GG. Vidi se da ne znas znanje. Tad su tek radili KZ Liberation za PSP.
Ogroman promasaj ? :smackbum: Pogledaj malo listu:
http://www.vgchartz.com/games/game.php?id=12253&region=All
Ako je 2 mil promasaj onda ne znam. Plus sto ce se prodati u jos 2 mil vremenom.
Ako je igra kostala 30$, prodata u 2mil x 60$ = 120mil $, jel to lose ? :eyebrows:

Sorry ako se ovo smatra off, ali lik je izneo teske neistine pa sam morao da intervenisem sa tacnim informacijama.
 
Ljudi ovo je PC section. Nema potrebe pricati o igrama za konzole.
 
U pravu si, ali danas su manje vise sve igre multiplatform tako da nije bitno u kojoj sobi se prica o ovome.
 
"There are many factors.
1) The size of the team.
2) The amount of development time.
3) The size of the game.
4) The technology being used to create the game.
... and much more."

GTA 4's Production Budget Estimated at $100M ("more than 1000 people worked on the title for a period of over a three and a half years") ...."make it the most expensive game ever made - topping the USD 70 million+ development budget for Sega's Shenmue for the Dreamcast."
http://www.gamesindustry.biz/articles/gta-iv-most-expensive-game-ever-developed

Half-Life 2 costs '$40 million' to date ("we were about $40 million into the project")..."amount of cash that has been pumped through the Valve though is Newell's comment on the developer's ambitions for content delivery system Steam."
http://www.eurogamer.net/articles/news220304half-life2

"Gears of War only cost $10m to bring to the market.
FFX cost 30+ million around the same for kh, FF12 went for 40 million budget."

Wikipedia - uopšteno http://en.wikipedia.org/wiki/Game_development
"Development of games is undertaken by a developer, which may be a single person or a large business. Typically, large-scale commercial games are created by development teams within a company specializing in computer or console games. A typical modern video game can cost from USD$1,000,000 to over $20,000,000 to develop. Development is normally funded by a publisher. A contemporary game can take from one to three years to develop, though there are exceptions."

Rekao si i stare:

2001.
"Development costs for Top hits are however much larger. Thus devoured Devil May Cry and Onimusha of Capcom at least in
each case 8.5 millions euro."

2005. http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4442346.stm
"The current cost of console games development is between $3m (£1.7m) and $6m (£3.4m) per title."

Možda nađeš ovde šta te interesuje.
U pitanju je Game Developers Conference 2009 i njihov magazine

Recimo (između ostalog) - najlakše ti je da kucaš u Google-u cost of develop (pa naziv igre) i traži do mile volje :)

factor5costera142.jpg
 
Poslednja izmena:
^Svaka cast za Level 5 graph, trazio sam na internetu i nisam mogao da ga nadjem, a tacno prikazuje povecanje budzeta i ljudstva u timovima u proteklih 20ak godina.
 
Ljudi ovo je PC section. Nema potrebe pricati o igrama za konzole.

Pusti druge da se brinu za to :)

Killzone 2 je bio u punoj produkciji 18 meseci sa timom koji ukljucuje oko 150 osoba.
Cifra se vrti od 20 do 40 miliona dolara, ali preko toga nije sigurno, jer je neko iz Sonya (Kaz Hirai cini mi se) rekao da je Sonyeva igra sa najvecim God of War 3 ($40 milion). Dakle, KZ2 je verovatno kosta od 20 do 30 miliona dolara, sto prevedeno u evre i nije ogromna cifra.

Za GTA4 se zaista spominjala cifra od $100 miliona, dok je jos jedna od jako skupih igara MGS4 - oko $70 miliona.

Na KZ2 se pocelo raditi puno ranije nego sto neki misle. Razvoj tehnologije koja pokrece igru se takodjer ubraja.

Nije mi jasno na sta je utroseno 40mil $ kod razvoja HL2? Na Crysis i engine je utroseno recimo 20mil $.

A GoW je jednostavno skrpljen na UE3.
 
Na Killzoneu se u neku ruku radilo 2006. kada je na brzinu sastavljeno par mapa da bi se testirao multiplayer (brzina kretanja i slicne stvari). Ali opet, puna produkcija, koja ukljucuje ceo tim je pocela tamo oko pocetka 2007. i trajala je do oktobra 2008. Opet, to je totalno nebitno, jer potroseni novac ne prelazi cifru od $40 miliona, koliko kosta God of War 3.
Vezano za razvoj tehnologija, on je definitivno poceo negde u 2006. ali je opet pitanje kada i u kolikoj meri. Killzone 2 gameplay je prvi put prikazan tokom E3 sajma 2007, kada je build bio oznacen kao pre-alpha. Verovatno ima vise detalja o svemu ovome u Killzoneu Chronicles, koji je svojevrsni making of u obliku obimnih tekstova dostupnih na zvanicnom siteu igre.

Jos jedna igra za koju se pretpostavlja da je imala ogroman budzet je Too Human.
$80 miliona, a igra je imala ocajne ocene i ocajnu prodaju.
 
Pusti druge da se brinu za to :)



Na KZ2 se pocelo raditi puno ranije nego sto neki misle. Razvoj tehnologije koja pokrece igru se takodjer ubraja.

Nije mi jasno na sta je utroseno 40mil $ kod razvoja HL2? Na Crysis i engine je utroseno recimo 20mil $.

A GoW je jednostavno skrpljen na UE3.

Zar se analogno teoriji za KZ2 koju si naveo, ne primenjuje isto pravilo i za Gears Of War? :)
 
Na Killzoneu se u neku ruku radilo 2006. kada je na brzinu sastavljeno par mapa da bi se testirao multiplayer (brzina kretanja i slicne stvari). Ali opet, puna produkcija, koja ukljucuje ceo tim je pocela tamo oko pocetka 2007. i trajala je do oktobra 2008. Opet, to je totalno nebitno, jer potroseni novac ne prelazi cifru od $40 miliona, koliko kosta God of War 3.
Vezano za razvoj tehnologija, on je definitivno poceo negde u 2006. ali je opet pitanje kada i u kolikoj meri. Killzone 2 gameplay je prvi put prikazan tokom E3 sajma 2007, kada je build bio oznacen kao pre-alpha. Verovatno ima vise detalja o svemu ovome u Killzoneu Chronicles, koji je svojevrsni making of u obliku obimnih tekstova dostupnih na zvanicnom siteu igre.

Jos jedna igra za koju se pretpostavlja da je imala ogroman budzet je Too Human.
$80 miliona, a igra je imala ocajne ocene i ocajnu prodaju.

KZ2 je prikazan na E3 2005. Znaci vec tada je poceo rad i realizacija nekih elemenata igre. To je pocetak otprilike.

Pocetci Stalkera recimo sezu cak iz 2000god. Ali to je tada bila totalno drugacija igra, sto nije slucaj sa KZ2.
 
Pusti druge da se brinu za to :)Nije mi jasno na sta je utroseno 40mil $ kod razvoja HL2? Na Crysis i engine je utroseno recimo 20mil $
HL2 - "amount of cash that has been pumped through the Valve though is Newell's comment on the developer's ambitions for content delivery system Steam." - to navode svuda kao "najveću" stavku
+ još
Odnos HL2/Crysis za cenu - možda je HL2 jednostavno upošljavao više ljudi pa puta broj radnih sati na dužinu posla :type:

Pocetci Stalkera recimo sezu cak iz 2000god. Ali to je tada bila totalno drugacija igra, sto nije slucaj sa KZ2.

Ne verujem da se cena rada ljudstva može recipročno meriti u odnosu istok/zapad što automatski diže cenu koštanja izrade igre na zapadu - odnosno porediti platu zapadnog programera/dizajnera nasuprot istočnog entuzijaste koji večito "kuburi" sa kintom :D
 
Poslednja izmena:
KZ2 je prikazan na E3 2005. Znaci vec tada je poceo rad i realizacija nekih elemenata igre. To je pocetak otprilike.

Taj CGI trailer je radio jedan studio iz Skotske koji nema veze sa Gerilom. Jos tada su rekli da su trenutno fokusirani na Liberation za PSP i da ce rad na PS3 projektu poceti kada Liberation bude zavrsen. Postoje sve informacije o tome u Chronicles fileovima, ali me mrzi sad da citam 20 strana teksta da bih nasao tacan podatak.
 
Shenmue 70 miliona = Sega prestala da pravi konzole.
 
Sto je velika steta. Shenmue je odlicna igra (i Dreamcast je bila odlicna konzola).

Halo 3 je kostao 30 mil. $ da se napravi a 60 mil. $ ukupni troskovi izdavanja igre.
 
^60mil $ samo na hype i reklamu ?! Au bre !
 
Steta sto najverovatnije nikada necemo saznati troskove produkcije GT5 igre koji, mogu da se kladim, premasuju one za GTAIV...
 
30 mil $ rad na igri + 30 mil $ marketing i ostali troskovi ;)

Naravno ako je verovati ovom linku (neki Sony oriented sajt :D):

http://talkplaystation.com/the-cost-of-developing-the-big-games/

Wikipedija ima clanak posvecen marketing kampanji Hejloa 3:
http://en.wikipedia.org/wiki/Halo_3_marketing

Licensed products including action figures, toys, and Halo 3-branded soda were released in anticipation of the game; the franchise utilized more than forty licensees to promote the game, and the advertising campaign ultimately cost more than $40 million.
 
Steta sto najverovatnije nikada necemo saznati troskove produkcije GT5 igre koji, mogu da se kladim, premasuju one za GTAIV...

150 people had worked on Gran Turismo 5 for four years, with all of Polyphony Digital's 120 employees working on GT5, and the game costing 50 times more to develop than 1997's Gran Turismo

Pa ako je prvi deo kostao bar 2-3 miliona, onda ce ovaj sve da premasi pa i GTA...
 
Koliki li je onda full profit kada uspe igra i zadovoljno trljaju ruke,a uložili su wow?
Recimo taj famozni GTA IV - koliko ima od prodaje igre + "sponzori" (reklame u igri,i gde sve već) + prodaja licence (za engine i šta već sve) + i td.

Sine.....cifre od kojih uši otpadaju :guitar:
 
Pa izracunaj za GTA 4, 20mil kopija x 60$ = 1,2 milijarde $. :zgran:
Da su ulozili i 300 mil ispalti se visestruko. Ali neka ovako ce GTA V biti jos bolji jer imaju mnogo love za novi engine, jos ljudi i sta im sve treba da naprave jos bolju igru.
Svaka igra koja predje 1mil kopija ne moze da bude fail.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno