Šta je novo?

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

neka, odustao sam od istog... najverovatnije će da padne neki zalman (7700cu ili 7500cu led) ili neki drugi koji je visine do 8cm (tt blue orb, tt max orb...)
 
Neo,
jedan drug imao CM Hyper TX pa ga prodao i uzeo Zalmana (ne znam bas kojeg, valjda onog skroz bakarnog bez led-a) i kaze da se za****, ima C2D 4400. Kaze da je bucniji a po performansama su tu negde, a cenu vec da ne poredimo:trust:
Tako da proveri jos negde sta ti je bolje.
 
pa pošto ću imati oko 10cm od ploče do napajanja (TT LanBox Lite kućište) moram da idem na varijante kao što su 7xxx serija, pošto mi je 9xxx serija visoka (mislim da je najmanji 12.5cm i to 9500) to je sad mali off sa teme, tako da ću ovde završiti sa tim...

Nego recite mi kako kvasite šmirglu?? Jel je prskate prilikom šmirglanja ili je samo pokvasite na početku?? Ovo pitam pošto sam sa jednim ortakom pričao oko toga pa me je on ubeđivao kako je dovoljno samo malo pokvasiti šmirgl na početku i da je to sve (a tako sam ja prvi put probao pa sam skontao da neće tako voda pokupiti sve opiljke), dok ja mislim da treba s'vremena na vreme "pljusnuti" malo vode po istoj i nastaviti sa šmirglanjem. Čak sam prvi cooler šmirglao u lavoru punom vode i dobio sam dosta dobre rezultate (šmirglao sam CM cooler za XP-a) a šmirglao sam bez ikakve ravne površine, tj stavio šmirgl papir na prste i šmirglao do iznemoglosti (čitaj 45minuta) sa P2000 šmirglom, i ispalo je dosta dobro (dobio sam nekih 5*C bolje temperature) pošto je samo jezgro XP procesora bilo bez heatspreader-a pa je i sama dodirna površina bila mala.
 
Poslednja izmena:
Mnogi su tog misljenja. Ja sam pucao jedno vreme na nesto malo vece kao sto je 9500, ali kada bolje razmislim. Ovaj Hyper TX radi posao itekako dobro.
Ima jos ovih prvih varijanti da se nadje u prodaji.
 
Ja mislim da ces poremetiti protok. Ovaj vent je ekstra sto bi ga menjao.
 
Nego recite mi kako kvasite šmirglu?? Jel je prskate prilikom šmirglanja ili je samo pokvasite na početku?? Ovo pitam pošto sam sa jednim ortakom pričao oko toga pa me je on ubeđivao kako je dovoljno samo malo pokvasiti šmirgl na početku i da je to sve (a tako sam ja prvi put probao pa sam skontao da neće tako voda pokupiti sve opiljke), dok ja mislim da treba s'vremena na vreme "pljusnuti" malo vode po istoj i nastaviti sa šmirglanjem. Čak sam prvi cooler šmirglao u lavoru punom vode i dobio sam dosta dobre rezultate (šmirglao sam CM cooler za XP-a) a šmirglao sam bez ikakve ravne površine, tj stavio šmirgl papir na prste i šmirglao do iznemoglosti (čitaj 45minuta) sa P2000 šmirglom, i ispalo je dosta dobro (dobio sam nekih 5*C bolje temperature) pošto je samo jezgro XP procesora bilo bez heatspreader-a pa je i sama dodirna površina bila mala.

Ja sam tuširao (u kadi) ceo list čim se malo uprlja, pa kad se dobro ocedi pljus na staklo. Ovako baš lepo prijanja na staklo što umnogome olakšava rad. :eyebrows:
 
Smirglanje gemin II

Pozdrav svima,

Kupih pre neki dan geminII i normalno citao sam negde da treba da se smirgla i polira pa sam krenuo u taj proces neupucen. Prvo sam uzeo za busilicu nastavak plasticni na koji sam izrezao smirgl papir 800 i krenu da ravnam gemin i napravio problem jer mi je poceo skidati vise ivice tj nije skidao ravno. Nije mi dalo mira pa sam otisao kupio masinu za smirglanje i na nju stavio isto 800 i krenuo u proces pa sam dobio opet nista jer je skidalo vise ivice nego sredinu kulera. Kad sam prespavao naisao sam na ovaj forum pa sam krenuo po ponovo redosledom gore navedenim. i smirglao sam 4 sata da bi koliko toliko izravnao. Na kraju sam 2000 zavrsio, poliranje nisam radio. Kad stavim zilet na kuler vidim da nije bas idealno ravan jer ivice imaju blagi pad, pogledajte slike pa komentarisite. Imam pitanje za vas koliko je bitno da ivice su ravne jer mislim da se procesor ne greje toliko na ivicima. Gledao sam na sajtu od Artic silver 5 imaju sliku procesora i nacrtano je gde se procesor greje najvise.
Merio sam na Gemin II povrsina koja naleze na proc je dim 38x34mm a proc je 38x38mm X2

Sad sam odlucio da odnesem kod zlatara i da mi ako hoce izravna i izpolira jer ocigledno rucno ne moze da bude idealno.

my.php

my.php

my.php

my.php
 
Da bi ispalo idealno moras jednako da pritiskas sve strane
i lagano pomeras kruzno
 
To je tacno.
ako imas mogucnosti da ga ispoliras masinski onda to uradi ako ne onda se potrudi
 
Primenjeno i na GPU kuleru. Stock Leadtek-ow na 7950GT-u. Temperatura spala sa 62,na 53 stepena...
 
Svaka čast srdjane, jel si menjao i pastu "uz put"? :)
 
Narawno. Lepo se ochisti GPU sa shtapicjima za ushi.Tachno se widelo gde ne nalezhe dobro,i kako nije cela powrshina hladnjaka pripijena uz GPU.Tanki sloj Titanowe silwer grease,(krastavac,nema se arctic silver),al bitno da je temp spala lepo...
 
Dal ovo moze odradit neka masina?
Nekeko bi imo vise povjerenja u nju nego u vlastitu ruku kad je u pitanju jednako nanosenje pritiska i smirglanja male povrsine.
Kod kog da idem?
 
evo kako sam ja juce udesio mog Brisbane-a:
 
Ispolirao sam Hyper TX2 i stavio AS5 i temperatura je za 2 stepena visa nego sto je bila pre poliranja, sa CM fabrickom zvakom. Kuler je ravan isprobavao sam ga na staklu, po uputstvu, lepi se za njega kreditna kartica na kapi vode i ne moze da spadne. Vec je i bio ravan ali zestoko hrapav a sad je kao ogledalo, pod uglom, a vidi se i refleksija normalno na povrsinu samo manje jasno. Pastu sam stavio prema uputstvu sa artic silver sajta. Posto nisam bio zadovoljan vratio sam box i temp sa boxom i as5 u odnosu na temp sa boxom sa zvakom je ista. Koliko joj treba da pocne da radi posao ili sam bezveze trosio vreme i pare?
 
Poslednja izmena:
Ispolirao sam Hyper TX2 i stavio AS5 i temperatura je za 2 stepena visa nego sto je bila pre poliranja, sa CM fabrickom zvakom. Kuler je ravan isprobavao sam ga na staklu, po uputstvu, lepi se za njega kreditna kartica na kapi vode i ne moze da spadne. Vec je i bio ravan ali zestoko hrapav a sad je kao ogledalo, pod uglom, a vidi se i refleksija normalno na povrsinu samo manje jasno. Pastu sam stavio prema uputstvu sa artic silver sajta. Posto nisam bio zadovoljan vratio sam box i temp sa boxom i as5 u odnosu na temp sa boxom sa zvakom je ista. Koliko joj treba da pocne da radi posao ili sam bezveze trosio vreme i pare?

Pasta moze doneti mozda 2 C. Uvek je bolje uloziti u kvalitetan cooler, pa tek zatim, ako ostane para, u kvalitetnu pastu.
 
Tako sam i uradio. Hyper TX2 je skinuo sa 36 na 28, a nocas sam polirao i stavljao pastu i bila je temp 30. Ostavio sam da radi normalno dok sam bio budan, a onda pustio small FTT u orthosu da on radi dok ja spavam. Potom sam ga ugasio na sat ipo da se ohladi. Sad je temp za stepen niza nego pre 27. Valjda ce jos padati kad se formira pasta. Ovo su vise vrednosti, posto se kod mene razlikuje temperatura jezgara u idleu za 4 stepena. Jedno je 23 a drugo 27 a cpu 20 dok pri loadu nema varijacija i oba su 46C. U ASUS ProbeII pise za cpu 20. Koje vrednosti navodite kad pricate o temperaturi cpu ili najvecu po jezgrima? I jos nesto da pitam, pri loadu kada je temp po jezgrima 46 kuler je hladan na dodir. Zar ne bi trebalo da bude bar malo topao?
 
Poslednja izmena:
Arctic Silver 5 mora da prodje 200 efektivnih radnih sati pre nego sto se formira i skine 2-3C u proseku.
 
A gašenje nije neophodno.
 
Pa ok je sve ali zar posle smirglanja i promene zvake za as5 ne bi trebalo da odmah bude bar malo niza temp?
 
ne moze odmah, mora da prodje odredjeno vreme da se formira prvo a nakon tih dvesta sati dobija punu termalnu provodljivost i onda skida 2,3C u proesku..
barem tako kazu na xs-u..
 
Odlicno uputsvo. Nadam se da ce ovo u sticky.:p
 
Ne bih da ispadnem neki dr*adžija ili tako nešto, zaista je odlično uputstvo, ali već imamo odličnu temu o tome koja i jeste sticky, mislim da je samo tamo moglo da se doda.

A ovo "više o tome ovde" - pa, nema tamo "više", sve si napisao i ovde ;)
 
Ne bih da ispadnem neki dr*adžija ili tako nešto, zaista je odlično uputstvo, ali već imamo odličnu temu o tome koja i jeste sticky, mislim da je samo tamo moglo da se doda.

A ovo "više o tome ovde" - pa, nema tamo "više", sve si napisao i ovde ;)

Pa u tome i jeste fora, tema koju je postavio Dušan u to vreme bila je uz moju asistenciju, i kao je vreme prolazilo, došao sam do dosta novih zaključaka, i od ovoga ne mogu dalje :) Primera radi u zadnjih mesec dana ispolirao sam četiri C2D procesora, a od kad je Dušan napisao temu prošlo je dosta više vremena pa se moglo i eksperimentisati, stoga neke stvari su veoma unapređenje, i sam nastavk one teme ne bi bio konstruktivan, ovako je bolje, bila ona okačena ili ;)
Primera radi epohalno na prošlo poliranje i prosleđivanje informacija Dušanu jeste i korišćenje Mikrofiber krpe ili ne do bog magične krpe, to ne da je loše po završnicu, sad i sam vidiš šta se koristi, nego da ti ne pričam, isto tako uz vodenu šmirglu nije se koristila polir pasta samo voda, pa tajminzi, itd, inovacija ima više od jedne stoga sam smogao vremena i napravio inovativniji thread, sa svim neophodnim informacijama, potrenim da se od procesora napravi ogledalo ;)
 
Poslednja izmena:
Jel poliranje samo radi izgleda ili ce i to malo da pomogne za temp ?
Posto sam ja svoj vec lappovo i ceo je u boji bakra, nema mirror finish ali mogu da se ogledam o njega, ne izgleda ko ogledalo ali prepoznajem svoju facu :)
Ja sam ga radio odma sa 800 pa 1000 i zavrsnicu 2000, ne znam dal se dobije nesto malcice vise ako ga ispoliram pastom ? Inace izgled mi nije bitan ali ne mrzi me da odradim.
 
Naravno da ce da pomogne za temp
zasto bi iko radi izgleda polirao :D
 
Najbitnije za CPU je da je "skidan" na ravnoj površini, dok je poliranje idealno za skidanje pora, tj. sitnih kanala na obrađivanoj površini. Svakako, pravi benefit se oseti kada se ispolira kako CPU, tako i rashladno telo, i uz jednu AS5 pastu, temp u nekim situacijama može da padne i za 25 C, u poređenju na predhodno stanje. ;)
 
Poslednja izmena:
ne znam dal se dobije nesto malcice vise ako ga ispoliram pastom ? Inace izgled mi nije bitan ali ne mrzi me da odradim.

Pa i ne baš, temperaturu smanjuješ ravnanjem, tj. šmirglanjem, a polir pasta i jeste tu zbog izgleda, čisto za slikanje :p
 
Poslednja izmena:
Pa i ne baš, temperaturu smanjuješ ravnanjem, tj. šmirglanjem, a polir pasta i jeste tu zbog izgleda, čisto za slikanje :p

Pa i nije baš tako. Ponekad „ samo“ šmirglanje može da napravi „samo“ problem. Uzmimo recimo Gemin II vazdušni hladnjak, čija je baza obrađena mašinski, promenom fabričke paste sa AS5, ne dobije se skoro ništa, tj. u mom slučaju je CM pasta završavala bolji posao na QX6850 procesu, a sve to u Full loadu, što na kraju nije logično. Tek posle sam saznao zašto je to tako, pore koje se nalaze na bazi uz CM pastu bolje se snalaze sa temperaturama, nego AS5 pasta ( isto to mi je potvrdio i CM). Međutim, dobro ispolirana površina istog tog Gemin II hladnjaka uz procesor koji sam polirao, smanjila je temp za bukvalno 15 C i to sve pri punom opterećenju. Isto tako, ako se pređe samo sa šmirglom i uz korišćenje isključivo AS5 paste, može da dođe do tzv. brazda efekta (kao kod mašinske obrade) i od boljeg hlađenja nema ništa. Veoma dobar primer moje priče je Scythe "INFINITY" vazdušni hladnjak koji poseduje najbolje ispoliranu bazu nego bilo koji vazdušni hladnjak na tržištu ( a gledano kroz arhitekturu pomenuti hladnjak i nije nešto). Svakako, Scythe "INFINITY" u kombinaciji baš sa AS5 pastom, sa procesorom koji ima ravnu površinu jednostavno je oduvao konkurenciju (pre svega se misli na temp. u full loadu). Stoga poliranje igra jednu određenju ulogu u konačnom ishodu, samo kada je AS5 pasta u pitanju, bilo da se „skida“ CPU ili baza hladnjaka. ;)

Evo šta se dobije na jednom zanimljivom vodenom sistemu gde se sve poliralo, od bloka, CPU-a, VGA Bloka,pa čak i Fusion hladnjaka na severnom mostu :)
http://www.sx-team.com/forum/index.php?showtopic=127
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno