Šta je novo?

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

Da li ću dobiti niže temperature lapovanjem q6600 i Megahalems-a ili dodavanjem još jednog ventilatora na neobrađeni kuler pa da bude push-pull??
 
Zavisi od primerka procesora/hladnjaka. Ako ti je IHS procesora zadovoljavajuce ravan i ako je baza hladnjaka ravna,poliranjem ces dobiti minimalno poboljsanje i ne vredi se cimati.Bolje dodaj josh jedan fan i to je to. Ako ti je baza kulera grbava ili IHS nije ravan dobices dosta nize temperature poliranjem/ravnanjem.
 
Pa mislim da je IHS procesora ravniji od baze kulera koji je blago ispupčen na sredini, to sam uvideo kada sam skidao kuler pre 10ak dana i kada sam video da uopšte nema termalne paste na sredini procesora nego je "pobegla" na periferiju IHS-a.
 
pazi ja sam kada bolje ispolirao svoj HR 01+ dobio -4stepeni...a verujed da ako bi ispolirao proc, dobio jos -4c. a,li jos je u garanciju zato, ne zezam se stime :D

ja -ako smem da nesto-preporucujem, da ako proc nema garanciju, nemas sta da izgubis.
 
Procesor je u garanciji još 14 meseci, ali pošto ću za par dana da lapujem kuler onda ću najverovatnije i njega da odradim. Par bensića i polako :D
 
Ah, imas megahelms, nemas potrebe da poliras proc. em, lakse ces posle prodati ako predomislis jer imaces garanciju em, bash toliko neces dobiti, nekih max 5stepeni, meni su tako rekli i takos am citao ovde negde u forumu...
 
Prvo, nema šanse da dobijete 5°C poliranjem procesora.
Drugo, i ako ga ispoliraš, kad ga prodaješ dobićeš da kažemo 10€ manje što i nije neki minus.
Treće, ako vam je stalo do tih 5°C (recimo fali par Mhz da se "zaokruži" OC) tto možete doviti skidanjem pločice na procesoru tako da kuler direktno naleže na jezgra! To može samo neko iskusan da uradi jer za zahvat treba oštar skalpel, čelični živci i mirne ruke.
 
U mom potpisu možeš da pogledaš koje su temperature pri testiranju sa Intel burn test-om (najviše zagreva jezgra od svih programa za testiranje stabilnosti cpu) i hteo bih još malo da ih spustim. Samo što se još dvoumim da li da dokupim još jedan ventilator ili da lapujem kuler i cpu (ili samo kuler). :wave:
 
Prvo, nema šanse da dobijete 5°C poliranjem procesora.
Drugo, i ako ga ispoliraš, kad ga prodaješ dobićeš da kažemo 10€ manje što i nije neki minus.
Treće, ako vam je stalo do tih 5°C (recimo fali par Mhz da se "zaokruži" OC) tto možete doviti skidanjem pločice na procesoru tako da kuler direktno naleže na jezgra! To može samo neko iskusan da uradi jer za zahvat treba oštar skalpel, čelični živci i mirne ruke.

ja sam rekao max :D
pa 10eur je ipak 10eur, ako nista drugo, jos jedan dobar ventil...
 
rezutat lapovanja true black i Q6600.. (papir 400, 600, 800, 1000, 1500, 2000 + polir pasta)
koliko sam primjetio prilikom smirglanja fabricki thermalright je imao kilu po sredini pa ce mu ovo poliranje bas dosta pomoci....

dsc03801c.jpg


Arctic Silver 5 termalna pasta i shajbna za washer mod u ogledalu :)

dsc03804w.jpg


nanoshenje arctic paste, po preporukama sa njihovog sajta za quad procesore...

dsc03807i.jpg


montiranje True Black hladnjaka...

dsc03808z.jpg


washer mod...

dsc03812f.jpg


montiranje Noctua NF-P12 1300

dsc03814.jpg
 
koju pastu si koristio za poliranje?
 
Poslednja izmena:
jeste :)

jao kako je lepa ta evga :)
 
isto, samo manje :d
 
cak ne mora ni linija, dovoljno je zrno pirinca na sredini ihs
 
Ali linija, još ako je bele boje, to je "najjače"... :šmrk:
 
Treće, ako vam je stalo do tih 5°C (recimo fali par Mhz da se "zaokruži" OC) tto možete doviti skidanjem pločice na procesoru tako da kuler direktno naleže na jezgra! To može samo neko iskusan da uradi jer za zahvat treba oštar skalpel, čelični živci i mirne ruke.

Nemoj ih na zlo navoditi. Evo i zasto:

1. Noviji procesori su zalemljeni (solder-ovani) za IHS i uklanjanje istog je sada neuporedivo teza rabota. Treba zagrevati i odizati IHS sve dok lem ne popusti, a lako moze da se desi da se procesor odlepi sa IHS-om.

2. Ako se ukloni IHS procesora koji ide u LGA socket, hladnjak ne moze da ostvari dobar kontakt, jer ce se jezgro nalaziti unutar socketa.

3. Golo jezgro je neverovatno osetljivo, i postoje velike sanse da bude smrskano ispod nekog tezeg hladnjaka.

@Proximus

Previse paste si stavio. Toliko bi ti bilo dovoljno bar za dva mazanja.
 
Poslednja izmena:
Lepo kani zrnce i zategni neku kesu oko prsta i razmazuj po celoj povrsini.
 
nema sta da razmazuje to ce hladnjak uraditi umesto njega :)
 
nema sta da razmazuje to ce hladnjak uraditi umesto njega :)

Svako ima svoju tehniku. Idealno bi bilo isprobati ih sve, pa naci metod koji ti najvise odgovara ;). Ni za sve kulere nije ista tehnika. Primera radi, kuleri sa HDT bazom ne mogu nikako da se razmazu lepo sa "zrno pirinca" tehnikom.
 
Ja uvek stavim par kapi od paste na kuleru, pa onda sa visit karticom lepo, da baza svugde bude pokrivena sa pastom.
 
Ja uvek stavim par kapi od paste na kuleru, pa onda sa visit karticom lepo, da baza svugde bude pokrivena sa pastom.

Ma ne moras to da radis, kao sto rece ilidan, samo kap na sredinu, a ostalo odradi kuler tj. baza.

Stavi kap vode na bazu poliranog kulera i odozgo komad stakla.
Voda se sama ravnomerno rasporedi po bazi usled pritiska
 
Voda se sama ravnomerno rasporedi po bazi usled pritiska

Usled "ravnomernog" pritiska! ;)
A većina neće da se zeza pa unakrsno da steže šrafove i onda ta kap se ne istisne ravnomerno u sve strane...

Nemoj ih na zlo navoditi. Evo i zasto:

Ne navodim ja nikog, i ja sam sam kupio najjeftiniji CPU te generacije i na njemu se naučio, da bi savladao tu tehniku i mogao i smeo to da radim na skupljim procesorima.
Zato sam napomenuo da bez znajna i živaca nema ništa od tog posla...
:wave:
 
Ne navodim ja nikog, i ja sam sam kupio najjeftiniji CPU te generacije i na njemu se naučio, da bi savladao tu tehniku i mogao i smeo to da radim na skupljim procesorima.
Zato sam napomenuo da bez znajna i živaca nema ništa od tog posla...
:wave:

Jesi skidao IHS? Na kom CPU konkretno? Ako je Intel, kako si resio problem sa socketom?

BTW cestitam na 5k postova :)
 
Poslednja izmena:
ponovio sam postupak nanosenja paste!

u pravu ste bili, vise je paste bilo oko procesora nego na njemu :)

nanio sam zrno na sredini i kruzno ga razmazao sa najlonom preko prsta... takodje sam i stavio veci prsten za washer mod

hvala na preporukama!

jos jedno pitanje... dali je normalno da q6600 na 3.6ghz prilikom testiranja linx-om u core tempu izbacuje high temperature na core #0 i #1 za 5c vece nego core #2 i #3...

konkretno je ovakva situacija:
Core #0: Low 36c High 75c
Core #1: Low 36c High 75c
Core #2: Low 34c High 70c
Core #3: Low 34c High 70c
 
Nazad
Vrh Dno