Šta je novo?

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

Nemojte trositi pare na skupe paste, bilo koja polir pasta za farbu radi posao i ispolirace kuler do visokog sjaja... Kupite najjeftiniju polir pastu za kola i bice dosta dozivotno za sve kulere
 
Interesuje me da li je moguce da smirglanjem dobijem bolje pasivno hladjenje na ovom mom 4850e sa Vanquisher-om npr, video sam da je cooler ok samo me buni sto po net-u u uporedjenju sa TX2 ima slabije rez za 1-2c ali svi napominju da mu je i baza losija(sto se meni danas nije ucinilo kada sam ga vdeo).

Kontam da ce ga sigurno ohladiti pasivno samo me interesuje da li da se potrudim jos malo oko kontaktne povrsine jer ce mi trebati svaki c.
 
evo da malo podignem temu sa svojim rezulatatom :)

proc q9550@3,4GHz@1,3V, kuler vendetta 2

jos kad sam uzeo vendetu, golim okom je bilo vidljivo da nije ravna, imalo neke slepljene prljavstine, ili ostatak lepka vise se ni ne secam, ali stavio sam ga tako. mislim, skinuda sam ja to maximalno kolko sam mogao ali i ono sto je ostalo je izgledalo lose..

rezultat takvog hladjenja je:
idle: 37
max temp u normalnom radu: 52
linx: 81

e sad, ovih 81 je kriticna temperatura gde je proc pucao. prvo sam mislio da puca jer nema dovoljan napon pa sam dizanjem postizao samo da se vise greje i brze postigne tih 81 stepen i pukne linx. za to je trebalo 5 - 10 minuta.

onda sam malo trazio po forumu, nasao ovu temu i ono sticky uputstvo i krenuo na posao. nisam mogao bas da ga ispostujem 100% jer nisam imao sav alat :), ali kolko sam mogao. 10 minuta sa 800, 10 minuta sa 1200 i 10 minuta sa 2000. kranji rezultat je daleko od ogledala kakve sam vidjao ovde :), ali je i na oko i na prst mnogo bolje nego sto je bilo.

rezultat posle poliranja (u zagradi razlika u odnosu na pre):
idle: 33 (-4)
max temp u normalnom radu: 42 (-10)
linx: 62 (-19!!!)

s tim, sto linx je ranije pucao jako brzo, za par minuta, a sad evo radi vec sat vremena i ne prelazi 62 (oscilira izmedju 59 i 62)..

hvala za uputstvo
:wave:
 
Kupio sam TT sonic tower, jos ga nisam ugradio jer zelim da ga ispoliram, imam samo smirglu 2000, da li ce biti ona dovoljna za nekih pola sata "trljanja" i da li je bas neophodna polir pasta?
 
uzmi grublju smirglu (barem 800), inace ces se mnogo namuciti sa 2000 (ona sluzi za finishing touch). polir pasta i nije bas neophodna, bitno je da se smirgla na ravnom staklu da se dobije ravna povrsina baze hladnjaka
 
@kimi: Vendetta2 jednostavno traži poliranje, i ja sam "dobio" 15-tak stepeni nakon što sam je dobro ispolirao, vidi sliku; C2Q na 4GHz, max 57C (pod Lynx-om oko 60C) u zatvorenom ali dobro provetrenom CM690 kućištu.
 

Prilozi

  • temperature.jpg
    temperature.jpg
    325.4 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
Kupio sam TT sonic tower, jos ga nisam ugradio jer zelim da ga ispoliram, imam samo smirglu 2000, da li ce biti ona dovoljna za nekih pola sata "trljanja" i da li je bas neophodna polir pasta?

Nemoj se brukati, tabla vodene smirgle kosta 40tak dinara :D

Ne znam kakva je baza na tvom kuleru, ali za moj ja sam radio nekih 10 minuta sa 400 smirglom, pa sam presao na 800, a posle toga udario finis na 1000. Imao sam i pazol paste (ona ti kosta oko 150 dinara), pa sam ga malko i "zagladio". Nije bas savrsen mirror finish, ali baza je sad znatno ravnija, a vidi se i po temperaturama.

Inace, ako zavrsis sa 2000 smirglom, neces imati sjaj na bazi, ali kuler ce da radi mnogo bolje nego kad je neobradjen.
 
bitno je da se smirgla na ravnom staklu da se dobije ravna povrsina baze hladnjaka

ja nisam imao ravno staklo pa sam uzeo drvenu hoklicu, koja je doduse masinski smirglana, krastavac to mi je najravnije sto sam nasao :). znam da nije idealno glatka ali sam svesno usao sa njom jer sam kapirao da iako ne uradim savrseno da ne moze biti gore nego sto je bilo. i bio sam u pravu :)

verovatno bi lokalni strucnjaci to odradili bolje, mozda bi i koji stepen bile nize temperature, ali ja sam definitivno (pre)zadovoljan rezultatom :)

@kimi: Vendetta2 jednostavno traži poliranje

ocigledno :D
 
Nemoj se brukati, tabla vodene smirgle kosta 40tak dinara :D

Ne znam kakva je baza na tvom kuleru, ali za moj ja sam radio nekih 10 minuta sa 400 smirglom, pa sam presao na 800, a posle toga udario finis na 1000. Imao sam i pazol paste (ona ti kosta oko 150 dinara), pa sam ga malko i "zagladio". Nije bas savrsen mirror finish, ali baza je sad znatno ravnija, a vidi se i po temperaturama.

Inace, ako zavrsis sa 2000 smirglom, neces imati sjaj na bazi, ali kuler ce da radi mnogo bolje nego kad je neobradjen.

Ej da znas, idem posle da kupim tuce vodene smirgle:wall:
 
Jedan tako smirglao Vendettu2 i dobio zuljeve :), budite oprezni za V2, ja sam je polirao (i ne nisam preterao bash sam pratio minutazu) i ladno se pojavila ulubljenja (veoma mala ali ih ima) tamo gde nalezu coskovi od procesora (nakon svega kada sam drugi put skidao da promenim pastu primetih...), sada stoji i ceka na sledece poiranje pa test da se vidi da li ce puci baza kada se namontira, ako pukne eto je ovde u slikama pa u djubre :D
 
Zato ne volim HDT kulere... Mnogo su nezni :). Tvoja Vendetta je gotova, previse si joj stanjio cevi. Verovatno bi prsla nacisto ako je opet budes polirao. Zakon je kad imas pravu, bakarnu bazu i (barem) sest pajpova u istoj :D
 
Ne vidim poentu polirati Vendettu2 jer i ovako radi savršeno svoj posao. Druga stvar je i cevi koje mogu da se oštete.
 
Ljudi, jel može mala pomoć?
Kupio sam i920 i Megahalems, još ih nisam ni otpakovao,
pa me zanima da li da se upuštam u poliranje,šmirglanje.. ove dve stvari obzirom da su nove? Nisam nikad ranije radio nešto slično tome, pa ne znam koliko bih dobio na poboljšanju temperature, imajući u vidu da su CPU i cooler novi?
 
Uzmi lenjir (neki malo bolji) ili noz ako ima ravno secivo pa ga stavi preko baze hladnjaka po dijagonali. Ako se lenjir klacka onda je baza neravna tj. ispupcena i smirglanje bi sigurno pomoglo. Ukoliko lenjir ne mozes da "klackas" i ukoliko ti na taj nacin deluje da je poprilicno ravna onda ne moras.

Licno ne znam kakva je baza na Megahalems-u pa sam ovako napisao ..
Po nekim komentarima meni se cini da ima poprilicno dobru bazu, valjda ce se i javiti neko ko je ovo vec proverio pa ti moze i reci napamet :)

Sto se tice procesora, isti postupak ..obicno je svaki procesor neravan pa sada ako se ti je bitan svaki stepen i gubljenje garancije u ne daj Boze slucaju te ne cima mnogo onda odradis i njega.
 
Stvarno nema potrebe za tim... Ionako imas najbolji vazdusni kuler koji novac moze da kupi ;) Ti izvagaj da li ti se isplati da zbog dva stepena nize temperature upropastis garanciju na jedan skup procesor.
 
19 stepeni? Ok, posle ove izjave rasprava je suvišna.

p.s. ubaci neko grejanje u kućište, da ti ne smrznu komponente.
 
I meni je ovo tesko svarljivo, mada nema razloga da nas lozis :) Mora da je ta vendetta (ili tvoja barem) bash vrljav kuler :D
 
krastavac, ja lepo rekoh na pocetku da mi je na oko, bez lenjira i ostalih pomagala, bilo vidljivo da podloga i nije bas bila najravnija. sasvim moguce da mi je uleteo neki vrljav primerak :)
 
OK, hvala na savetu, pogledaću da li su površine ravne, možda malo ispoliram kuler, i to je to..
Hvala!
 
Posto nikad nisam polirao kuler zanima me sledece: Da li se koristi filc ili cetka od konjske dlake ili samo jelenska koza? Koja pasta se koristi ili mozda moze i bimstajn? Da li treba da se smirgla pre poliranja i ako da koja smirgla? I na kraju na kolko obrtaja da namestim polir motor?;)
 
Dlaka belog medveda (muzjaka) iz predela Manitobe. Motor treba namestiti na ciklusne rotacije od 5000-7000RPM, ali da ne prelazi u crvenu zonu i bez N2O mesavine.

Kakve bre dlake i koze, pogledaj ovaj tekst.

Kada se kaze poliranje misli se uglavnom na smirglanje, poliranjem neces nista dobiti, poenta je da se baza hladnjaka izravna a za to je potrebna smirgla.
Poliranje nije uopste obavezno kao ni potrebno (koristno je sto skine malo "prljavstine" od smirglanja), to je cisto za izgled a slican ces postici i ako zavrsis smirglanje za 2000 grit smirglom.
 
Dlaka belog medveda (muzjaka) iz predela Manitobe. Motor treba namestiti na ciklusne rotacije od 5000-7000RPM, ali da ne prelazi u crvenu zonu i bez N2O mesavine.

Kakve bre dlake i koze, pogledaj ovaj tekst.

Kada se kaze poliranje misli se uglavnom na smirglanje, poliranjem neces nista dobiti, poenta je da se baza hladnjaka izravna a za to je potrebna smirgla.
Poliranje nije uopste obavezno kao ni potrebno (koristno je sto skine malo "prljavstine" od smirglanja), to je cisto za izgled a slican ces postici i ako zavrsis smirglanje za 2000 grit smirglom.

To me pitao drugar od burazera, on radi u zlatari na poliranju , tj. ja sam njega zamolio da mi ispolira kuler, a on je meni rekao da se raspitam u vezi postupka. Samo sto njihovi polir motori rade na 3k-5k obrtaja. Inace objektivi se ciste jelenskom kozom, to je najfinija krpica koja se pominje u uputsvu koje si stavio. Od "prljavstine" i "masnoce" koja se stvori tokom smirglanja i poliranja bolje bi bilo koristit ultra-zvucno kupatilo ;) , samo moram da mu napomenem da ovo zadnje ne koristi prilikom odmascivanja procesora :)
 
Poslednja izmena:
Moze to da se iskoristi (za poliranje). Ti ga prvo osmirglaj da bude potpuno ravan pa ga posle njemu prosledi da ga ispolira. Nije uopste bitan neki postupak posto se to inace uzme krpica i trlja pasta, kao kola da poliras.
 
poliranje je vise da se totalno uklone sitne linije od smirgle, ali nije neophodno. najbitnije je da se baza smirgla na ravnoj podlozi kako bi bila ravna.

zjdm


wmynd


0ownj
 
Da bas se vide na tvom sitne udubine , kao risevi(na prvoj slici) , al to zavisi i od legure od koje su napravili plocicu
 
Poslednja izmena:
pa svi su od bakra :)
ipak za full experience treba izravnati i IHS procesora (mnogo bolje naleganje baze hladnjaka na IHS)

owu0y
 
Nazad
Vrh Dno