Šta je novo?
Sad sam bas pokrenuo program. U Windows fascikli vidim 30GB, deluje mi da je to poprilicno za taj folder..? :trust: Ovo za Program Files, imam ja instaliranih igara na kompjuteru, to mi i nije nesto posebno neobicno... :)
 

Prilozi

  • ss.jpg
    ss.jpg
    222.1 KB · Pregleda: 95
Klikni dva puta na ovo zadnje belo od 7gb , to mi deluje sumnjvo.

Mozes dvoklik na bilo koji folder i da trazis sta ti zauzima mnogo.
 
Dva neka .sys fajla... Pogledacu sad jos i ovo iz Program Files i slicno...

EDIT: Pored toga od 7GB sto si ti uocio, jos sam samo primetio ovo iz Install Shield Installation Information, gde jedan od njih zauzima 1.6GB...
Tih 7GB, ovih 1.6, i onih 30GB u sistemu (sto mi deluje mnogo). Izgleda da je to sve, ostalo mi je sve ok.
 

Prilozi

  • ss1.jpg
    ss1.jpg
    262.9 KB · Pregleda: 74
  • ss2.jpg
    ss2.jpg
    295.5 KB · Pregleda: 61
Poslednja izmena:
hiberfil.sys.....ugasi hibernaciju u winu, oslobodices 3gb.
pagefile.sys...ovo ti je virtuelna memorija, velicinu mozes da podesis sam.
A ovaj Install Shield bi trebalo da budu drajveri i codeci, ali ti tu imas previse mb..ustvari gb... Meni je Install Shield velik 18 mb.
 
Poslednja izmena:
Hvala vam za predloge! Pogledacu clanak vezano za reinstalaciju, a taj program da vidim sta mi koliko zauzima mi deluje bas super, probacu s njim da vidim to veceras.

System Restore sam iskljucio i obrisao sve sto je bilo na njemu. On mi nista ne zauzima ni na jednoj particiji.

I generalno, jel svakako mogu ocekivati da posle reinstalacije sistema kompjuter bolje radi, pa sto ukljucuje i manje seckanja u igricama izmedju ostalog? Mislim, na telefonu ako on pocne da zeza pa mu reinstaliram softver logicno je da onda telefon malo "prodise", a sto je pogotovo bio slucaj sa nekim jeftinijim telefonima na kojima stave malo jaci softver, a malo memorije? Znam da nemate kristalnu kuglu da biste mi mogli reci sa sigurnoscu da li je to kod mene slucaj :d , al generalno - jel to ubrzava sistem i oslobadja ga kojecega sto se nakupilo tokom godina?
I da i ne. Ne preporučuje se da reinstaliraš na toliko i toliko, to je više iz navike ostalo. A uglavnom rade ljudi od fragmentacije hard diska, pa kad reinstaliraju kao radi brže.
Imaš SSD? Pretpostavljam da ne. To bi ti što se tiče brzine sistema najviše značilo.
 
Ако ради добро, што би требало да је реална ситуација ако се неко превише не игра разним подешавањима, нема потребе за реинсталацијом. Заузеће простора се лако решава ако знаш шта је шта и колико би требало да буде али мислим да 7 заузима солидно простор а највећи кривац је WinSxS који уме да заузме ихаха простора. Мислим и да је 30 гига за Program Files (x86) прилично што значи да или имаш мноого програма или неки има разне глупости којима није место у том делу.

Никада нисам користио те програме за "чишћење" јер ниједан не може да зна боље од мене где ми је неки temp фолдер и где ми је неко ђубре од инсталације а да не забрља бар негде. Једино Disk Cleanup који барата системским фајловима понекад буде ОК.
 
Hvala vam svima na pomoci!

hiberfil.sys.....ugasi hibernaciju u winu, oslobodices 3gb.
pagefile.sys...ovo ti je virtuelna memorija, velicinu mozes da podesis sam.
A ovaj Install Shield bi trebalo da budu drajveri i codeci, ali ti tu imas previse mb..ustvari gb... Meni je Install Shield velik 18 mb.
Cackam sad bas oko kompjutera, pa cu videti to sve da sredim, jedino sto mi se cini da svakako ovo sa virtuelnom memorijom nema potrebe da smanjujem. Videcu sta bih ogao sa tim u Install Shield, kako njega da skresem, ako mogu na neki siguran nacin.

I da i ne. Ne preporučuje se da reinstaliraš na toliko i toliko, to je više iz navike ostalo. A uglavnom rade ljudi od fragmentacije hard diska, pa kad reinstaliraju kao radi brže.
Imaš SSD? Pretpostavljam da ne. To bi ti što se tiče brzine sistema najviše značilo.
Aha, onda verovatno ne bih nista narocito postigao reinstaliranjem sistema. Nemam SSD, obican hard disk je u pitanju. Videcu onda i ovaj put da uradim sve sto sam i ranije radio, pa kako ispadne. Trebalo bi da radi lepse onda.

Ако ради добро, што би требало да је реална ситуација ако се неко превише не игра разним подешавањима, нема потребе за реинсталацијом. Заузеће простора се лако решава ако знаш шта је шта и колико би требало да буде али мислим да 7 заузима солидно простор а највећи кривац је WinSxS који уме да заузме ихаха простора. Мислим и да је 30 гига за Program Files (x86) прилично што значи да или имаш мноого програма или неки има разне глупости којима није место у том делу.

Никада нисам користио те програме за "чишћење" јер ниједан не може да зна боље од мене где ми је неки temp фолдер и где ми је неко ђубре од инсталације а да не забрља бар негде. Једино Disk Cleanup који барата системским фајловима понекад буде ОК.
Da, nisam nista cackao na njemu sa podesavanjima sto ne znam. Pogledacu kasnije zauzece sistema, a sto se tice onoga u Program Files, to cu isto smanjiti, obrisacu par igara koje zauzimaju dosta mesta, a retko ih bilo ko igra.

A sto se tice programa za ciscenje, slazem se, bolje je kad sam cistis, ali kao sto ti rece - treba onda znati sta je sta, a ja to ne znam. Za sad su me lepo sluzili i takvi programi, nisu mi napravili neku stetu, i pazim da mi ne cisti nesto sto ne bih zeleo da mi cisti. Jeste mi se desilo da mi neki od takvih programa promeni i nesto u podesavanjima vizuelnih efekata na windows 7, pa sam proveo neko vreme vracajuci rucno sve na staro... Kao da mi optimizuje kompjuter, a ti vizuelni efekti tesko da bilo kome opterecuju bilo sta...
 
Мислим да 30GB за Windows фолдер није превише, код другара је 21GB а Windows је само инсталиран и додато пар програма а не користи га уопште пошто му је Linux примарни. Зато му је Program Files испод гига ... провери ти њега, Windows је релативно нормалне величине.
 
Za Windows folder i te kako je previše 30 GB. Preporučujem program Auslogics BoostSpeed koji ce izbrisati sve ostatke od ažuriranja windowsa (ako nikad nije rađeno, može da nađe i preko 10 GB!!!). Evo kako kod mene izgleda:

 
Колико од овога заузима winsxs? Овде код другара је windows 7 који се скоро уопште не користи, инсталиран можда прошлог лета и покренут пар пута, Program Files је испод гига јер нема ни програме ... али је Windows фолдер 21GB од чега само на winsxs одлази 12,4GB.

Проверићу како је код мене кући, мало више сам користио али не нешто превише али мислим да није ништа мање. Е да, наравно да је одрађен фул апдејт са свим што постоји у тој причи. Можда чиста инсталација заузима мање.
 
winsxs 6,5 GB.

Sistem se kod mene inače redovno ažurira, a instaliran je i MS Office 2016 sa svim apdejtovima.
 
Poslednja izmena:
Na Windows 10 sveza instalacija WinSxS je 5.27GB slicno kao i na sedmici.
 
WinSxS mi je 12.8GB... Probacu da ga procistim i sa Auslogics BoostSpeed. Hvala za predlog!
 
Instalirao sam Auslogics BoostSpeed, al nisam uspeo da ukapiram cime tacno da pokrenem ciscenje koje cu rasteretiti i windows folder? :(
 
Probaj prvo Windows Disk Cleanup sa označenom opcijom Windows Update Cleanup. Takođe možeš ručno obrisati sadržaj C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download.
 
Ma disk cleanup nije ni za... Kad pokreneš BoostSpeed, odeš u Diagnostics i samo klikni Scan all. To je cela filozofija. Skeniraće tri odeljka: Disk Space, System Stability i Computer Speed. Bez bojazni izbriši sve što pronađe. Ako si napredniji korisnik, u settiings čekiraj opciju "system critical categories". Čišćenje će biti još temeljnije.
 
Poslednja izmena:
Probaj prvo Windows Disk Cleanup sa označenom opcijom Windows Update Cleanup. Takođe možeš ručno obrisati sadržaj C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download.
Njega redovno pokrecem, nema sad nista za brisanje u tom folderu.

Ma disk cleanup nije ni za... Kad pokreneš BoostSpeed, odeš u Diagnostics i samo klikni Scan all. To je cela filozofija. Skeniraće tri odeljka: Disk Space, System Stability i Computer Speed. Bez bojazni izbriši sve što pronađe. Ako si napredniji korisnik, u settiings čekiraj opciju "system critical categories". Čišćenje će biti još temeljnije.
Probao sam tako, al ocisti mi onda Disk Space, a preostala dva ne ocisti, trazi da budem registrovan, a koliko vidim da bih bio registrovan treba da kupim proizvod.
EDIT: Nasao sam "odgovarajucu verziju koja sve radi". :D
Oslobodio mi je nekih 200-300MB...

Neka, obrisao sam po nesto iz Program Files, malo sam ga stanjio tu, pa videcu kako ce raditi. Ako bude sve ok ne moram cackati mnogo dalje. :)
 
Poslednja izmena:
Briši MSO cache folder iz root-a, nepotreban je, keš koji ostaje posle instalacije MS Office-a.
Uđi u "c:\Windows\Temp\" i pobriši sve.
Takođe, sadržaj foldera "c:\Users\IME KORISNIKA\AppData\Local\Temp\".
Ako ti je "c:\Users\IME KORISNIKA\AppData\Roaming\" veći od 1GB, znači da imaš previše web keša. Tu treba malo selekcije, ne mogu napamet da ti dam uputstvo.
IME KORISNIKA je tvoje ime pod kojim se loguješ.

Program Files ti je preveliki, ali baš, znači da imaš gomilu velikih programa (igre?), potrebnih ili nepotrebnih. Windows takođe, trebalo bi da ne uzima više od 20GB, ali on se puni apdejtovima i bekapima. Chrome, ako ga koristiš, ništa ne briše iz historija, samo taloži, pri tome zadržava sve od starih apdejtova i samo dodaje nove. I on ume da navuče nekoliko GB đubreta.

Hibernation fajl, ako je ne koristiš, možeš da isključiš. Običan swap, ne treba da ti je inicijalno veći od 2GB, a možeš i da ga premestiš na sekundarnu particiju.
 
Poslednja izmena:
Hvala za savete, i to cu dodatno uraditi kad mi bude slobodan taj kompjuter. :)
 
MSO Cashe ispraznjen. Temp mi je sad ostao skoro prazan. I ovaj drugi temp u useru skoro do kraja ispraznjen.
U Roaming folderu ostalo sad oko 900MB. Tu su mi bili zaostali i neki fajlovi i od davno uninstaliranih programa. :)

Jeste, igre su bile, ranije sam sklonio dve igre od po 4GB, a koje se ne igraju bas nesto cesto...

Hvala na savetima jos jednom, i izvini sto sam sad tek pogledao sve sto si napisao.

Inace, sto se kompjutera tice, ono sto je bilo problem u samom pocetku, a to je njegova brzina, je i dalje problematicno... Jel moze biti da je do harda, da je poceo da on usporava, il tako nesto? Imam dva kompjutera u kuci, ovaj drugi je generalno losiji: 2GB RAMa, starija graficka, jednojezgarni procesor (2,nesto GHZ valjda)... dok je ovaj 4GB RAMa, novija grafika (bolja od ove na starom kompu, iako je ona stara u trenutku kupovine bila dosta dobra), Intel Celeron dual core proces, so nekih 2,7GHz (znam, vise od mene bolje razumete, rekli biste da nisu to jedine bitne stvari, al naveo sam otprilike opis da imate malo bolju sliku :) ).
Sad u zadnje vreme, iako je taj stariji losiji na netu, i pri tako nekim elementarnim stvarima, taj stariji se ipak bolje ponasa u igrama, ovaj noviji laguje gde nikad nije lagovao ranije...

Jel moze biti da je to do harda, ili do neceg drugog? Mislim, mozda sam ja od pocetka imao pogresan pristup, mozda je do hardvera, ako je nesto pocelo da mu trokira, ili prosto sporije da radi...
 
Moze da bude i do harda, ali ti si malo toga rekao. Koja je to stara grafika a koja je nova, koji model ? Ne znaci da novija grafika automatski znaci bolje performanse.
 
Ovaj (noviji) kompjuter (o kome govorimo):
Intel® Celeron® Processor E3400 (1M Cache, 2.60 GHz, 800 MHz FSB)
GeForce GT 520
4GB RAMa

Onaj (stariji) kompjuter (koji sam pominjao):
AMD Athlon 64 LE-1640 (1MB Cashe, 2600MHz)
GeForce 8600 GT

Sto se graficke kartice tice na ovom novijem kompjuteru koji je problematican, sa njom mi se desava da joj kuler zaglavljuje... Jedno vreme je zezala malko, al sam je tad razradio, mada ni tad nije pocela bog zna kako lako da se vrti... Mislim da je ona po specifikacijama svakako bolja od ove starije, al je mozda oslabila vremenom, ne znam da li to moze da im se desi..?

Da, i da dodam sto se tice performansi - ova igra sa kojom sam poredio dva kompjutera: ranije je na ovom kompjuteru super radila, a na tom starijem losije (tj. manje glatko, al ipak dobro)... Sad je obrnuta situacija, na onom radi lepo kao sto je i inace na njemu radila, a na ovom novijem zeza. Uzgred, strategija je u pitanju, Settler 7 (mozda je podatak nebitan), ranije se tako na starijem kompu pojavljivao lag kad svi igraci imaju veci broj stanovnika, pa ja pozurim da neke od njih sredim, a sad na ovom novijem kompjuteru to bude i ranije i cak i kad se ne igra sa protivnicima.
 
Poslednja izmena:
kod caleta sam imao problem sa nedostatkom prostora na disku, ima SSD od 60GB...

kad je doslo do toga da je imao 2-3MB nije graska, megabajta slobodnog na C poceli su i programi de se ne ucitavaju, skype je imao samo prazan prostor itd...
probao sam svasta, disk cleanup, razne programe, par stotina MB se oslobodi i to se ponovo napuni za par dana (verovatno kako redovno skida update-ove)...
I onda rekoh, da ja napravim upgrade na Win10 pa da vidim sta kaze...
Naravno nije mogao ni da skine win10 instalaciju zbog nedostatka prostora, onda sam dosao na epohalnu ideju, da makar na kratko, oslobodim malo prostora time sto cu deinstalirati Office 2013...
Verovali ili ne, kada sam skinuo office oslobodilo se 21GB na disku...
onda sam uradio upgrade na win10, i iz win10 pokrenuo ponovo disk cleanup i u njemu postoji opcija da se obrise prethodna instalacija win-a, koja je opet obrisala oko 10GB.
tako sam bez Office-a, i posle cleanup-a iz desetke imao preko 30GB slobodnog mesta na disku i komp je ponovo "poleteo"...
sad se razmisljam da ni ne vratim office, ili neku drugu verziju, mozda je ova neka bagovita instalacija...
 
isprobaj free office varijante,zacudices se koliko su to kompetentni programi iako su za dz.
 
@gari

Ta nova grafika koliko vidim je neka low budget nvidia koja verovatno nije nista znacajno bolja od 8600 gt. Jos je moguce da ta nova zbog problema sa kulerom i pregrevanja spusta taktove i tako daje jos losije performanse.
 
isprobaj free office varijante,zacudices se koliko su to kompetentni programi iako su za dz.

Office 2007 je keva! Probao sam te besplatne, Microsoft Office ipak bolje radi, bolje pravi pdf, i razne tako "sitnice"... Jedino sto ne mora da se ima Office 2010, ili 13, ili i 16... 2007 lepo i lagano radi bez ikakvih problema, a i malo mesta zauzima.

Ta nova grafika koliko vidim je neka low budget nvidia koja verovatno nije nista znacajno bolja od 8600 gt. Jos je moguce da ta nova zbog problema sa kulerom i pregrevanja spusta taktove i tako daje jos losije performanse.
Videcu ja onda dalje sa nekim ko se razume da mi to pogleda, pa da skonta sta je tacno uzrocnik. :)

EDIT: Ako bih kupovao novu karticu, jel bi ovako neka bila dobra? Pretpostavljam da je ona za nijansu bolja od te stare kod koje mi zaglavljuje ventilator?
http://www.winwin.rs/racunari-i-kom...alit-1gb-ddr3-hdmi-dvi-vga-64bit-1153617.html
http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-610/specifications

Ovo sam sad jos samo pitao vezano za hardver, al necu vise, svestan sam da sam otisao malo off topic. :)
 
Poslednja izmena:
Ne valjaju ni te gt 610, nemoj to da uzimas. Do 5 000 din samo polovno moze da se uzme nesto, na tvom mestu gledao bih ako mogu da izbunarim neku amd 7750 i slicno.
Inace bolje napravi temu za kupovinu graficke, ako te zanima u podforumu namenjenom za to, ima ljudi koji mnogo vise prate cene i nove modele od mene :)
 
Za te pare definitivno samo polovna. Sve ostalo je bacanje para.
 
Vazi, videcu kasnije u toj sekciji. U svakom slucaju, ni ne treba meni graficka kartica za ne znam kakve igre, kod mene svi samo strategije igraju, a brat mi igra Euro Truck Simulator 2. :D Zapravo, jos nije ni sto posto sigurno da me graficka zeza. :)

Hvala na pomoci. :)
 
Veruj mi da ti je potrebna i za te igre. Sve te gracike kao sto su gt 610, 510, 520, 620... amd 5450, 6450 i sl. nisu namenjene za igranje nego samo da bacaju sliku.
 
Nazad
Vrh Dno