Šta je novo?
He, he..... u dxdiag-u ladno pise DX11 :d
 
Drzite se teme. Za one sa jeftinijim ulaznicama:

Windows 7 i njegov GUI, DX11, M$ eventualno.

Tema nikako nije: INVALIDITET, Stiven Hoking, i teorija relativiteta...
 
izvini ali sta je accessibility nego deo GUI-a! ?

odatle je sve i pocelo, mislim na raspravu... ;)
 
Tema nikako nije: INVALIDITET

Invaliditet je deo zivota za mnoge. Accessibility opcije su deo korisnickog interfejsa i tu su (ili u ovom slucaju nisu) da olaksaju koriscenje racunara ljudima koji imaju takve probleme. Prema tome, invaliditet je itekako deo teme, a za Hokinga i relativitet sam vec ja rekao da nemaju veze sa temom.
 
Skinuo sam neku betu, valjda 69xx. Narezao na dvd i rekoh da probam update preko Viste biznis.
Stigne update negde na oko 745 i dalje ni makac. Resetujem sistem, on provali gde je stao, proba da nastavi i opet isto.
"Dobro nema veze", pomislih i krenuh na cistu instalaciju.
Bootujem sistem sa dvd-a, kad cvrc. Stoji na pocetnom plavom ekranu , nit zubori, nit rumori, a hdd nesto drlja.
Vratim image I particije ( Vista Biznis ) i radi sve kao sto je bilo.
Da li je neko imao slican problem.

Tek sad se setih, da je bilo bolje da skinem sa msdn-a za developere.
 
Windows instaler zna tako da se baguje, ako mozes iz nekog programa prebrisi pocetak particije nulama... Meni se tako nesto desavalo sa XP-om... Ako imas neke ne-mikrosoft particije isto moze da zeza...
 
Windows instaler zna tako da se baguje, ako mozes iz nekog programa prebrisi pocetak particije nulama... Meni se tako nesto desavalo sa XP-om... Ako imas neke ne-mikrosoft particije isto moze da zeza...

Iz kog kada je ntfs?
Imam samo 2 Windows particije.
 
^^^
GParted.
 
Iz kog kada je ntfs?
Imam samo 2 Windows particije.

Veruj mi ne znam, imao sam taj problem, prebrisao prvih par kilobajta na particiji (uz pomoc dd; mozda sam brisao i particionu tabelu ne secam se) i posle je prosao onaj plavi ekran na startu. Verovatno ga buni nesto u boot sektoru...
 
Veruj mi ne znam, imao sam taj problem, prebrisao prvih par kilobajta na particiji (uz pomoc dd; mozda sam brisao i particionu tabelu ne secam se) i posle je prosao onaj plavi ekran na startu. Verovatno ga buni nesto u boot sektoru...

Uradio sam check diska, i svih 5 stagea su bez bad sektora ili nekih popravki.
Image particije sam uredno napravio i kasnije vratio, kao proveru.
Bojim se da ako prebrisem nekako te sektore ne izgubim II particiju.
 
Na internetu se pojavila i prva Beta...Build 6.1.7000.0.081212-1400...
 
Uradio sam check diska, i svih 5 stagea su bez bad sektora ili nekih popravki.
Image particije sam uredno napravio i kasnije vratio, kao proveru.
Bojim se da ako prebrisem nekako te sektore ne izgubim II particiju.

A ti napravi image i druge particije pa ga bekapuj negde.
 
Microsoft bi stvarno trebao da presece kod ovog W7 i izbaci samo 64-bitnu verziju. Danas 3GB limit 32-bitnog OS-a vise ne moze da se tolerise.
 
Ako se dobro secam rece MS da je ovo poslednji OS koji ce izlaziti u 32bit verziji.
A da je red da se kompletno predje na 64bit, jeste vala.
 
Али ако корисник не може да толерише 3гб границу онда ће ваљда да купи 64битни ос?
 
^^^^

:D ...necu ni da spominjem Mac OS X sad... :p

nego, ne mogu da pronadjem gde je zajeb Microsofta, odnosno zasto je napravio ovo ****** sa 32/64bitnim sistemima... znam da postoji tekst na wikipediji na tu temu ali ne mogu da ga pronadjem :(
 
Poslednja izmena:
pa win platforma ima zilion vise programa nego Mac OS :p
mislim da je to glavni problem, i podrska sa drajverima....
 
pa win platforma ima zilion vise programa nego Mac OS

Samo iz razloga što ga koristi više ljudi ne znači da zato postoji veći broj programa niti da su oni kvalitativno bolji ili upotrebljiviji... MS ima 1 (i slovima jedan) upotrebljiv programski paket, koji se dugogodišnjom upotrebom i samim razvijanjem paketa postavio na mjesto na kome jeste... Ali da je i on nedorađen i nesavršen - jeste. To je Office paket programa, sve ostalo je uglavnom "sijeci uši, krpi dupe", što bi se reklo...

Vraćamo se na staru priču, a to je da se postavlja pitanje da li bi Windows bio toliko "popularan" (tj. raširen) da nije džabe (nadam se da svi znamo šta se pod ovim misli)... Da mora da se plati Win i da je vezan za određeni hardver na način na koji je OS X vezan, pitam kolika bi bila popularnost Windows operativnog sistema... Svi smo i sami svjedoci šta se dešava na OS X sceni...

Što se tiče Windows-a 7, i dalje ostajem pri stavu i ubjeđenju da to nije ništa drugo nego ispeglana Vista, dorađeni XP, prepravljeni Windows 2000 i nadogradnja Windows-a 98. Nažalost, Microsoft nema niti snage, niti mogućnosti, a ponajmanje želje da napravi novi operativni sistem kojim bi se riješio svih tereta koje vuče unazad 15 godina.
 
Samo iz razloga što ga koristi više ljudi ne znači da zato postoji veći broj programa niti da su oni kvalitativno bolji ili upotrebljiviji... MS ima 1 (i slovima jedan) upotrebljiv programski paket, koji se dugogodišnjom upotrebom i samim razvijanjem paketa postavio na mjesto na kome jeste... Ali da je i on nedorađen i nesavršen - jeste. To je Office paket programa, sve ostalo je uglavnom "sijeci uši, krpi dupe", što bi se reklo...

Vraćamo se na staru priču, a to je da se postavlja pitanje da li bi Windows bio toliko "popularan" (tj. raširen) da nije džabe (nadam se da svi znamo šta se pod ovim misli)... Da mora da se plati Win i da je vezan za određeni hardver na način na koji je OS X vezan, pitam kolika bi bila popularnost Windows operativnog sistema... Svi smo i sami svjedoci šta se dešava na OS X sceni...

Što se tiče Windows-a 7, i dalje ostajem pri stavu i ubjeđenju da to nije ništa drugo nego ispeglana Vista, dorađeni XP, prepravljeni Windows 2000 i nadogradnja Windows-a 98. Nažalost, Microsoft nema niti snage, niti mogućnosti, a ponajmanje želje da napravi novi operativni sistem kojim bi se riješio svih tereta koje vuče unazad 15 godina.

a koja bi po tebi alternativa bila, linux, osx?
koristio sam oba i dalje po meni sa win sa svom balastom iz proslosti je neuporedivo bolji....
najlakse bi bilo da kao linux i mac nateras da se sva baza programa rekompajlira i prilagodi novom sistemu koji bi bio oslobodjen gluposti koje se vuku deceniju i vise... ali sa brojem aplikacija od kojih preko 90% nema vise podrsku to je nemoguce...
i ja bi zeleo x64 da bude primarni os sa izlaskom win7... ali jedno su zelje a drugo baza korisnika koja cini vecinu u koju ja ne spadam kao i vecina vas.. da bi se nama prilagodjavalo
jedino sto bi stvarno voleo da vidim a to je jedna distribucija win7 koja prilikom isntalacije sadrzi i 32 i 64bit verziju pa korisnik da moze da odluci sta ce...
a mozda cak ako detektuje 4GB rama pa defaultu ponudi 64bit verziju
 
Ma uopste nije ni problem baza programa -- vecina 32-bitnih programa radi na 64-bitnom OS-u.

Razlog zasto x64 jos nije zaziveo ljudski je sto OEM proizvodjaci nece da podrzavaju dve verzije OS-a na brand racunarima.

Evo meni Sony podrska prodaje zvaku kako je moj VAIO VGN-FW190E laptop "optimizovan za rad sa 32-bitnim OS-om". Kako je to optimizovan, da nisu isekli visak nozica na procesoru?

BS if you ask me, a rezultat tog BS-a je da nema svih drajvera za sve periferije za 64-bitni OS -- na primer drajver za webcam se ne moze dobiti od Sony-ja, a za ostalo se moras snalaziti od modela kod kog je 64-bitni OS "podrzan".

Sto je najgore, drajver za pomenuti webcam postoji, jer 3rd party proizvodjac kamere isporucuje sve drajvere Sony-ju, ali Sony ih ne daje korisnicima vec im daje samo 32-bitnu verziju koju pravi tako sto obrise 64-bitni .sys iz instalacije dok sve reference na 64-bitne fajlove u .inf fajlu ostaju.

Naravno, podrsci ne mozes da objasnis da ti na osnovu toga vidis da 64-bitni drajver postoji jer oni "znaju" da to nije podrzano.

Meni samo nije jasno da li je Microsoft svestan tih zakulisnih radnji koje mu ne idu u prilog ili ih mozda i sam podstice iz nekog samo njemu znanog razloga.
 
Ako se setim sutra, objasnicu detaljnije...
za sada, samo da kazem da OEM-ove ne zanima da li postoji x64 driver ili bilo sta... bitno im je koliko on stabilno radi. Ako tebi slucajno radi, sve je to OK, ali oni hoce da se ograde, da ne dodje neko kome ne radi..
Kazem iz iskustva jer radim te stvari - BASH te stvari.
 
Ako se setim sutra, objasnicu detaljnije...
za sada, samo da kazem da OEM-ove ne zanima da li postoji x64 driver ili bilo sta... bitno im je koliko on stabilno radi. Ako tebi slucajno radi, sve je to OK, ali oni hoce da se ograde, da ne dodje neko kome ne radi..
Kazem iz iskustva jer radim te stvari - BASH te stvari.

Odlicno, da znam koga da bijem :d

Salu na stranu -- problem je u tome sto se oni ogradjuju na taj nacin sto ti uopste ne daju drajver umesto da napisu "unofficial/unsupported -- use at your own risk" pored download linka.

Drugi problem je sto se do drajvera ne moze doci direktno od proizvodjaca kamera cipa (u ovom slucaju Ricoh 5U875 UVC) nego moras da rondas po kineskim sajtovima i koristis drajver koji je dao neki drugi proizvodjac, a to je ujedno i razlog zasto 64-bitni OS nece izgleda skoro zaziveti kao jedina opcija.

Naravno Vista ima genericki drajver za taj cip ali je problem u tome sto on radi samo iz 64-bitnih aplikacija tako da je eto i Microsoft delimicno zatajio, da ne kazem pucao sebi u nogu.
 
A ti napravi image i druge particije pa ga bekapuj negde.

Da, znam, ali nemam jos jedan hdd.
U medju vremenu sam otkacio sve periferije ( stampac, ruter, hard disk ) ostavio sam tastaturu i misa. Problem je ostao.
Moguce je da me zeza dvd drive. Setio sam se da sam ga medjuvremenu fleshovao sa novim FW 1.28.
 
Odlicno, da znam koga da bijem :d
:D Moji driveri rade na x64, OEM-ovi su to zahtevali kao prvi uslov :p

Salu na stranu -- problem je u tome sto se oni ogradjuju na taj nacin sto ti uopste ne daju drajver umesto da napisu "unofficial/unsupported -- use at your own risk" pored download linka.
Nama to izgleda glupo (i meni), ali neko moze da zove podrsku posle i da se zali kako im to ne radi... i dok podrska shvati da je x64 u pitanju.. izgubi se vreme.
Uz to, driver moze da pravi probleme i kad se ne koristi kamera...

BTW:
Naravno Vista ima genericki drajver za taj cip ali je problem u tome sto on radi samo iz 64-bitnih aplikacija tako da je eto i Microsoft delimicno zatajio, da ne kazem pucao sebi u nogu.
Hm, cudno se nisu potrudili... da driver radi i sa x86 i sa x64 nije nesto tesko :(
 
Resio sam problem. Iz nekog, cudesnog, razloga bios maticne ploce se vratio na F1 verziju iako je aktuelna F3. Fleshovanjem ploce F3 biosem sve radi kako treba i dobijam Windows installer prilikom noota sa dvd-a.
Svasta.
 
Nazad
Vrh Dno