Šta je novo?
Malopre sam instalirao Windows 7 ultimate 64 bitnu verziju, build 7600 RTM i za sada sve radi OK osim jedne stvari za koju ne znam zasto je takva kakva je.
Naime kada i kako god proverim koliko imam RAM memorije stoji 4GB ali odmah pored toga pise 3 GB usable.
Nije mi jasno zbog cega je samo 3 GB usable kada je OS 64-bitni a ima 2 modula po 2 GB sto ce reci da ih prepoznaje oba.
Na 32-bitnoj Visti imam 3.25 GB sto je normalno a na 64-bitnom W7 imam samo 3 GB, sto nije normalno!?
Zna li iko sta moze biti problem posto sam 64-bitni W7 upravo i instalirao zbog tog cetvrtog GB?!
 
Malopre sam instalirao Windows 7 ultimate 64 bitnu verziju, build 7600 RTM i za sada sve radi OK osim jedne stvari za koju ne znam zasto je takva kakva je.
Naime kada i kako god proverim koliko imam RAM memorije stoji 4GB ali odmah pored toga pise 3 GB usable.
Nije mi jasno zbog cega je samo 3 GB usable kada je OS 64-bitni a ima 2 modula po 2 GB sto ce reci da ih prepoznaje oba.
Na 32-bitnoj Visti imam 3.25 GB sto je normalno a na 64-bitnom W7 imam samo 3 GB, sto nije normalno!?
Zna li iko sta moze biti problem posto sam 64-bitni W7 upravo i instalirao zbog tog cetvrtog GB?!

Problem moze biti hardverske prirode,koju maticnu plocu odnosno cipset imas?
 
Radi se o laptopu sa MB chipsetom Mobile Intel Calistoga PM i945 PM.
Ali sta bi moglo da bude hardverski kad na 32-bitnom OS on vidi vise od 3GB? Valjda tako nikako ne bi mogao da vidi vise od 3GB, ili se mozda varam?
BIOS je toliko spartanski da od memory remapa ni traga.
 
Poslednja izmena:
Intelov 945p cipset ne moze da koristi sva 4GB memorije, iako ih OS uredno vidi i prijavljuje, moj slucaj.
Vjerujem da je kod tebe isti slucaj.

Ja sam koristio Windows 7 RC x64 u dual bootu sa XP-om, kada sam uocio problem, poslije malo guglanja sam dosao do informacije o ogranicenju cipseta. Tako da je odluka za finalnu verziju pala na 32bit Win7.
 
Poslednja izmena:
Intelov 945p cipset ne moze da koristi sva 4GB memorije, iako ih OS uredno vidi i prijavljuje, moj slucaj.
Vjerujem da je kod tebe isti slucaj.
Ja sam koristio Windows 7 RC x64 u dual bootu sa XP-om, kada sam uocio problem, poslije malo guglanja sam dosao do informacije o ogranicenju cipseta. Tako da je odluka za finalnu verziju pala na 32bit Win7.

Zasto onda Toshiba kaze da laptop podrzava 4GB (Radi se o A100-599)?
Btw Leopard koji je instaliran na istoj masini vidi i koristi svih 4GB tako da sam sada vise nego zbunjen!?
 
Jel tebi sistem radi ok i jel nemas nikakvih problema kad napunis RAM? Ako je odgovr DA onda nema razloga za brigu.
 
Ostaje ti opcija da vidis u BIOSU koju kolicinu memorije prikazuje, pogledaj ako postoji opcija Memory Remap, sto je BaalBehrit rekao.

Bilo bi mi drago da nisam u pravu, mogao bi da koristis sav RAM. :)

Javi rezultate.:wave:
 
Jel tebi sistem radi ok i jel nemas nikakvih problema kad napunis RAM? Ako je odgovr DA onda nema razloga za brigu.

Sistem radi OK i nema problema, ali opet - glupo je sto je samo 3 GB upotrebljivo na 64-bitnom OS kad moze da koristi svih 4 GB. A nije da mi taj 1 GB ne bi dobro dosao pri koriscenju pojedinih programcica.
 
Jos samo jedno pitanje - da li ono maximum memory amount od 4GB koje se vidi na slici znaci da bi trebalo da podrzi 4GB ili znaci nesto drugo?
 

Prilozi

  • Everest.png
    Everest.png
    90.4 KB · Pregleda: 72
Ako se ne varam to je maksimum koji tvoja masina moze da podrzi.

Uostalom poveri da li sistem ume da iskoristi svih 4 GB memorije ili ne - pokreni neki program (PS), otvori gomilu slika i gledaj zauzece memorije.
 
Marti ajde probaj ovako:
u run ukucaj msconfig, ides na boot.ini, pa advanced, stikliras maxmem i stavi vrednost od 4Gb.
Evo ti ss iz xp-a, slicno je i u sedmici, mrzi me sada da rebotujem :p. Snaci ces se sigurno.
Ja na ss imam 2Gb rama, da ne bude zabune.
 

Prilozi

  • mem.jpg
    mem.jpg
    59.3 KB · Pregleda: 82
@ ExR
Uradio sam kako si mi rekao, medjutim tamo vec stoji vrednost od 4GB, u stvari 4096MB.
Sad sam se setio da sam na jednom desktop racunaru koji inace ima 2GB RAM-a, tacnije dva modula od po 1GB, nakon instalacije W7 imao slicnu situaciju - da prepoznaje da ima 2GB, ali da je samo 0,99GB bilo usable. Tadasam to resio tako sto sam izvadio module i oba stavio u razlicite slotove. Mozda i ovde uspe ako im zamenim mesta, probacu to narednih dana.
 
The 945 Express Chipset is 32-bit and limits the amount of accessible RAM to 3326mb even when running a 64-bit OS....

Nikakve tu vradžbine i bajanja ne pomažu, ograničenje 945 chipseta je jasno k'o dan!
 
@ ExR
Uradio sam kako si mi rekao, medjutim tamo vec stoji vrednost od 4GB, u stvari 4096MB.
Sad sam se setio da sam na jednom desktop racunaru koji inace ima 2GB RAM-a, tacnije dva modula od po 1GB, nakon instalacije W7 imao slicnu situaciju - da prepoznaje da ima 2GB, ali da je samo 0,99GB bilo usable. Tadasam to resio tako sto sam izvadio module i oba stavio u razlicite slotove. Mozda i ovde uspe ako im zamenim mesta, probacu to narednih dana.

Po defaultu ta opcija nije ukljucena i kada stikliras maxmem on ti ponudi max kolicinu rama koju mozes da koristis. Sve sto treba da uradis je da potvrdis i rebootujes. Znaci stikliras apply->ok->reboot. Ne kazem da ce da upali ali ne kosta te da probas. Ja na taj nacin ogranicavao kolicinu rama u sedmici jer sam imao problema sa zvucnom i velikom kolicinom rama.

Nikakve tu vradžbine i bajanja ne pomažu, ograničenje 945 chipseta je jasno k'o dan!

A mozda je i jednostavno ovako.
 
Poslednja izmena:
Po defaultu ta opcija nije ukljucena i kada stikliras maxmem on ti ponudi max kolicinu rama koju mozes da koristis. Sve sto treba da uradis je da potvrdis i rebootujes. Znaci stikliras apply->ok->reboot. Ne kazem da ce da upali ali ne kosta te da probas. Ja na taj nacin ogranicavao kolicinu rama u sedmici jer sam imao problema sa zvucnom i velikom kolicinom rama.

Kod mene se vrati max.mem na 0, znači namjestim na 4GB i ok, onda ponovo uđem i provjerim a ono ga vrati na nula.

Vjerovatno je ograničenje zbog čipseta.
 
Sto se tice codeca, idealan codec pack koji se NE MESA sa windows default je: Windows 7 codec pack: http://shark007.net/win7codecs.html
Ukoliko koristite 64bit verziju postoji i dodatak u vidu dodatnih komponenti: http://shark007.net/x64components.html

Za podesavanja se koristi vrlo kvalitetan softver koji sve objedinjuje u jednostavan interfejs. Odatle se mogu podesavati koji codec se koristi za koji fajl itd.
x64 komponente instalirajte nakon primarnog paketa, kompatibilni su u potpunosti.

Sada WMP pusta sve bez problema ;)

Sto se tice moje instalacije:
Instalirao sam cistu verziju win7 professional i imam jedan problem:
Na particiji gde je nekad bio XP sada stoji win7 (formatirana), a na particiji gde je bio win7 RC (koristio sam dual boot) nema nicega (formatirana), ali i dalje ne mogu da OBRISEM tu particiju kako bi prostor iste dodao preostalim (delimicno i novoj sistemskoj c particiji gde je sada win7pro).
 
Ali ako hoću da nešto kodiram u DivX onda moram instalirati DivX Pro?
 
Ja od pocetka W7 price koristim FinalCodec2008 i sve sljaka lepo, nikakvih problema nemam
 
Koristio sam ja na Beti i jedno vreme na RCu, nikakvih problema, sve radi kako treba.
 
Moze li neka preporuka za kvalitetan softver za ciscenje registra koji radi na win7. Treba mi bar dok se TuneUp Utilities 2009 ne osvezi sa novom verzijom (trenutna je nekompatibilna). Crapcleaner radi sa 7? Eventualno Registry Mechanic?
 
CCleaner provereno radi. Relativno često izbacuju nove verzije tako da nema problema
 
U okviru Windows 7 Manager-a ima ta opcija i pregršt drugh pa još sve lepo radi.
 
Moze li neka preporuka za kvalitetan softver za ciscenje registra koji radi na win7. Treba mi bar dok se TuneUp Utilities 2009 ne osvezi sa novom verzijom (trenutna je nekompatibilna). Crapcleaner radi sa 7? Eventualno Registry Mechanic?

Probaj TuneUp Utilities 2009 8.0.2000.35 meni lepo radi na win 7 build 7100!
 
Poslednja izmena:
Recimo System Mechanic 9. Radi OK na 7
 
Nazad
Vrh Dno